Nová jatka jako kulturní centrum

Šest budov, které byly postaveny jako přístavba městských jatek ve 30. letech minulého století, se promění v mezinárodní kulturní centrum. Po rekonstrukci vznikne v areálu koncertní hala, hudební kluby, místnosti pro pořádání workshopů, přednášek, malé infocentrum a zázemí s ubytováním pro rezidenční umělce.

Přístavba bývalých městských jatek se stane sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Veřejnou zakázku, kterou město Ostrava vypsalo 22. května, vyhrála se svým ideovým návrhem „Otevřená zóna pro kulturu, kreativitu a spolupráci“ společnost Cooltour. Město uzavře s vítězem licenční smlouvu o převedení kreativního návrhu k dalším možným úpravám. Prostor nabídne zázemí pro akce na lokální i mezinárodní úrovni.

„Projektem mezinárodního kulturního centra chceme podpořit především kreativní umění, kterému se v Ostravě daří. Cítíme, že nový impuls pomůže jeho dalšímu rozvoji. Společně se souběžně připravovanou konverzí historických městských jatek pro galerii Plato tento projekt přispěje ke změně tváře a atmosféry v této části města, kdy se netajíme záměrem ji postupně přetvořit na novou kulturní čtvrť,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů navzájem stavebně propojených s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Vykoupena byla za 37,95 milionu korun. Tvoří ji například bývalá hala elektroprodejny nebo budovy, v nichž sídlily kluby Templ a Boomerang. V nově vzniklém kreativním kulturním centru budou přednáškové sály, taneční a divadelní prostor, gastrozařízení a také ubytovací prostory pro umělce.

„Výběrového řízení jsme se zúčastnili s jasným cílem – získat nový prostor pro naše aktivity a ty stávající ještě rozšířit. Přišli jsme s konkrétním záměrem, jak dále rozvíjet naši činnost a především jak doplnit kulturní mozaiku Ostravy o aktivity a služby, které jsou zaměřeny na mladé lidi,“ uvedl za Cooltour Andrej Harmečko.

Aktivity se budou více orientovat na spolupráci se zahraničím jak v umělecké tvorbě, tak v propojování rozmanitých oborů, sdílení zkušeností a vzdělávání. Nebude se jednat čistě o umění, ale také o podporu malého podnikání, nových nápadů nebo start-upů. Vznikne také mezinárodní rezidenční centrum, které umožní stáže umělců z celé Evropy po celý rok a také jejich premiéry v Ostravě.

Mezinárodní kulturní centrum přinese novou energii Stodolní ulici a vrátí do ní umělecké produkce. Nezanedbatelný je také fakt, že zrekonstruované prostory vytvoří bránu do města těm, kteří do Ostravy přijedou vlakem a vystoupí na zastávce Stodolní.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  zase bude o důvod více začit znovu chodit na Stodolní

  Thumb up 21 Thumb down 0
 2. Summerboy :

  balde: Pravda, pravda! Hudebni kluby by zase mohly prebit ta kasina a herny!

  Thumb up 15 Thumb down 0
 3. Adam (ten hodný) :

  Což o to, zasloužilý počin to asi je, jen by mě zajímalo, jestli je to samouživitelné, nebo se chystá další pumpa na dotace

  Thumb up 11 Thumb down 14
 4. balde :

  Adam (ten hodný): přesune se tam cooltour z černé louky

  Thumb up 5 Thumb down 1
 5. aldar :

  Už ten první obrázek je velmi „kreativní“.

  Thumb up 2 Thumb down 12
 6. Sleepy Johnny :

  Co delal Andrej Hamecko nebylo nikdy pozitivni. Jeho tajtrlikovani na radnici, netransparentni dotace, arogantni a sproste chovani.apod atd.

  Thumb up 5 Thumb down 10
 7. volnoběh :

  Adam (ten hodný): Proč by mělo být kulturní centrum samouživitelné?

  Thumb up 12 Thumb down 2
 8. R. :

  Tomu je třeba fandit ať se děje co se děje. Pozitivní dopad na lokalitu to může mít do budoucna zcela zásadní a nějaké kecy ohledně dotací a počítaní koruny nebo že rekonstrukce nebude supr architektonický skvost za hodně peněz vnímám až jako okrajové (na zámkovku budou prachy vždycky). Cooltour se za roky osvědčil, není to žádná pračka na peníze nebo pokleslou zábavu. Budoucnost Ostravy vidím v tom, že dá takovéto kultuře důvěru, volné ruce a solidní levné prostory. Důležité je, ať to tam pulsuje a hlavně ať do toho úředníci z města moc nekecají a uvědomí si, že tam se tvoří město.

  Thumb up 20 Thumb down 1
 9. Rýša :

  Bojím se, že je to jen zase předvolební slibovačka ostravského ANO. Velký šéf ANO, v současnosti premiér, už toho nasliboval tolik, že už nepřekvapí další sliby. Primátor není špatný, mnoho jeho počinů schvaluji, ale nedávno jsem zaslechl v rádiu rozhovor, kde až nechutně podlézal premiérovi. Já vím, že on ví, a že víme , že pokud nepůjde na ruku svému vůdci, tak bude odejít, ale měl by si přece jen pan primátor zachovat svou důstojnost a čest, kterou, aspoň doufám, ještě má a nepodlézat člověku, který dovede zmanipulovat davy.

  Thumb up 4 Thumb down 17
 10. Rýša :

  Jejda, tohle si už babiš též koupil? :-D Peníz jsou mocná čarodějka, no, pánbůh s námi!!!

  Thumb up 3 Thumb down 19
 11. Rýša :

  …zatím 6 babišovců :-D

  Thumb up 2 Thumb down 15
 12. Radek :

  Dalsi kluby ale ne pro Ostravske obyvatele urcite jen pro turisty. A hudebni svetove umelce stylu trance tu stejne asi hrat nikdy nebudou

  Thumb up 0 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.