Nádraží Vítkovice – aktuálně

Budova nádraží Ostrava-Vítkovice projde rekonstrukcí. Část objektu nově využije Úřad práce ČR.

Správa železnic připravuje kompletní rekonstrukci výpravní budovy v Ostravě-Vítkovicích, postavené v 60. letech minulého století v tzv. bruselském stylu. Budova se řadí mezi vrcholná díla architekta Josefa Dandy. Práce budou zahrnovat rekonstrukci obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. V roce 2020 byla výpravní budova prohlášena za kulturní památku.

O její budoucí funkci se léta diskutovalo. V plánu bylo například zřízení muzea dopravy, obchodního centra a naposledy také dislokovaného pracoviště Generálního finančního ředitelství. Nyní se projekt připravuje tak, aby mohl zhruba polovinu zrekonstruovaného objektu využívat Úřad práce ČR.

Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

V administrativním křídle zůstanou zachovány prostory pro technologie a pracovníky řízení provozu.

Aktuálně probíhá zpracování projektové dokumentace pro společné povolení stavby, o jehož vydání plánuje Správa železnic zažádat v letošním roce. Zahájení prací se v současné době předpokládá ve druhé polovině příštího roku, předpokládané celkové investiční náklady stavby podle schváleného záměru projektu činí 404 miliony korun.

zdroj + celý text: zdopravy.cz

Související články


Komentáře

 1. pomsta Jouzovy :

  No tak snad to bude funkční.
  Za mne lepší řešení, než dříve zvažovaný obchod.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 2. aggu :

  Uvidíme jak budovu vezme SŽ k srdci…
  Ještě mě zajímá, jestli někoho zajímá předprostor nádraží, protože to je v podstatě park. Který je spolu s hřbitovem jeden z největších v Ostravě…

  Thumb up 12 Thumb down 1
 3. aldik :

  Místo finančáku Úřad práce.. zbytečné. Víc užitku by tam přinesl supermarket (je jedno jaký řetězec, kromě Hrušky tedy, tam jedině pečivo), v okolí v docházkové vzdálenosti nic pořádného k nákupu místní nemají. Samozřejmě i ten supermarket jde vpasovat do památkově chráněné budovy když se chce, stačí jen chtít..

  Nedopadne to jako nádraží v Třinci které je po rekonstrukci prázdné (mimo pokladny ČD a trafiky), Třinečáci radši jezdí ze zastávky v centru. Pokud se pletu a Třinecké nádraží mezitím ožilo, tak se omlouvám, ale moc šancí tomu nedávám :D

  Thumb up 6 Thumb down 5
 4. Iveta :

  Dříve jsem často využívala nádraží Vítkovice výborné spojení pro Hrabůvku
  i pro Zábřeh nemusela jsem jezdit na střed potom vlaky přestali navazovat, měli zpoždění a v kunčicích nám spoj vždycky ujel , bylo třeba více se o to starat , pokud by měli lidi práci nebylo by třeba úřadů.Dalsi lidí co se budou platit ze státních peněz.Meli by jste zřídit něco pro vzdělání našich dětí.Potřebuji praxi v oborech . Vyučí se nebo dochodí i střední školu a šup a jdou pracák.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 5. adamous :

  Bohuzel, alespon jde videt, jakou ma Ostrava dulezitost v ocich statu – Gen. financni reditelsti, Nejvyssi stavebni urad? Nic. Misto toho max. Urad prace :D

  Thumb up 10 Thumb down 0
 6. Dr. Kohn :

  Iveta: Kde jste žila poslední 4 roky? Dneska je problém sehnat zaměstnance…. na UP jsou pouze ti, kteří buď nic neumí a nebo se jim nechce dělat.

  Thumb up 8 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.