Nádraží Vítkovice – aktuálně

Budova nádraží Ostrava-Vítkovice projde rekonstrukcí. Část objektu nově využije Úřad práce ČR.

Správa železnic připravuje kompletní rekonstrukci výpravní budovy v Ostravě-Vítkovicích, postavené v 60. letech minulého století v tzv. bruselském stylu. Budova se řadí mezi vrcholná díla architekta Josefa Dandy. Práce budou zahrnovat rekonstrukci obvodového pláště, nové uspořádání vnitřní dispozice objektu a venkovní úpravy přednádražního prostoru. V roce 2020 byla výpravní budova prohlášena za kulturní památku.

O její budoucí funkci se léta diskutovalo. V plánu bylo například zřízení muzea dopravy, obchodního centra a naposledy také dislokovaného pracoviště Generálního finančního ředitelství. Nyní se projekt připravuje tak, aby mohl zhruba polovinu zrekonstruovaného objektu využívat Úřad práce ČR.

Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

V administrativním křídle zůstanou zachovány prostory pro technologie a pracovníky řízení provozu.

Aktuálně probíhá zpracování projektové dokumentace pro společné povolení stavby, o jehož vydání plánuje Správa železnic zažádat v letošním roce. Zahájení prací se v současné době předpokládá ve druhé polovině příštího roku, předpokládané celkové investiční náklady stavby podle schváleného záměru projektu činí 404 miliony korun.

zdroj + celý text: zdopravy.cz

Související články


Komentáře

 1. pomsta Jouzovy :

  No tak snad to bude funkční.
  Za mne lepší řešení, než dříve zvažovaný obchod.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 2. aggu :

  Uvidíme jak budovu vezme SŽ k srdci…
  Ještě mě zajímá, jestli někoho zajímá předprostor nádraží, protože to je v podstatě park. Který je spolu s hřbitovem jeden z největších v Ostravě…

  Thumb up 12 Thumb down 1
 3. aldik :

  Místo finančáku Úřad práce.. zbytečné. Víc užitku by tam přinesl supermarket (je jedno jaký řetězec, kromě Hrušky tedy, tam jedině pečivo), v okolí v docházkové vzdálenosti nic pořádného k nákupu místní nemají. Samozřejmě i ten supermarket jde vpasovat do památkově chráněné budovy když se chce, stačí jen chtít..

  Nedopadne to jako nádraží v Třinci které je po rekonstrukci prázdné (mimo pokladny ČD a trafiky), Třinečáci radši jezdí ze zastávky v centru. Pokud se pletu a Třinecké nádraží mezitím ožilo, tak se omlouvám, ale moc šancí tomu nedávám :D

  Thumb up 7 Thumb down 5
 4. Iveta :

  Dříve jsem často využívala nádraží Vítkovice výborné spojení pro Hrabůvku
  i pro Zábřeh nemusela jsem jezdit na střed potom vlaky přestali navazovat, měli zpoždění a v kunčicích nám spoj vždycky ujel , bylo třeba více se o to starat , pokud by měli lidi práci nebylo by třeba úřadů.Dalsi lidí co se budou platit ze státních peněz.Meli by jste zřídit něco pro vzdělání našich dětí.Potřebuji praxi v oborech . Vyučí se nebo dochodí i střední školu a šup a jdou pracák.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 5. adamous :

  Bohuzel, alespon jde videt, jakou ma Ostrava dulezitost v ocich statu – Gen. financni reditelsti, Nejvyssi stavebni urad? Nic. Misto toho max. Urad prace :D

  Thumb up 10 Thumb down 0
 6. Dr. Kohn :

  Iveta: Kde jste žila poslední 4 roky? Dneska je problém sehnat zaměstnance…. na UP jsou pouze ti, kteří buď nic neumí a nebo se jim nechce dělat.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 7. Honza :

  pomsta Jouzovy: co se Vám nelíbí na obchodě, když teď taky jsou v plánu obchody? Akorát s tím rozdílem, že místo úřadu práce tam měla být galerie. Největší rozdíl ale je, že by to rekobstruoval soukromý subjekt za své, nikoli SŽ za naše peníze. A druhá věc je, že už by to 8 let bylo zrekonstruované. Když to ale tehdy památkáři zařízli, tak co už.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Vojtěch :

  Pan doktor by měl hlavně přestat dělat obecné závěry, není úředník jako úředník, stejně není doktor jako doktor (vzdělání nepočítám)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. PetrK :

  pár obrázků k plánované rekonstrukci: https://kohlarchitekti.cz/2023/02/11/rekonstrukce-nadrazi-vitkovice/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. pirožek :

  PetrK: Nebýt toho výdejního boxu, myslel bych si, že to je vizualizace tak z roku 2000. Chápu, že to nádraží je památka, ale třeba ty modré sloupy nebo zastřešení, to z mého pohledu laika vypadá fakt hodně retro. Kromě toho, že už výpravní budova nebude ruina, nevidím v téhle rekonstrukci žádnou velkou změnu a už vůbec posun k něčemu modernímu.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 11. PetrK :

  no je to diskutabilní, ale zase na druhou stranu, s VRT se význam tohoto nádraží zvýší, a taky součástí téhle rekonstrukce bude i úprava přednádražního prostoru, který to tedy hodně urgentně potřebuje (jak to dopadne je druhá věc, přece jen jsme v Ostravě…)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Tomas :

  Pak to tady má fungovat,když místní novinář napíše toto.popis míst+fotky,které již nejsou ve většině případů aktuální…https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/top-pet-ostudnych-mist-ostrava-202307.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Malina :

  Tomas: přesně, myslel jsem, že Deník už mě nedokáže v ničem překvapit, ale tento článek opět posunul dno žumpy na novou úroveň.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 14. Tomas :

  Malina: Máme tady dar,místo abychom vychváli co máme dobré a co je atraktivní a těžili s ekomickeho prospěchu navstevniku,tak napíšeme clanek,který je v uvozovkách nepravdivý,doplníme o fotky,které jsou třeba 4roky staré a mezitím došlo k výraznému zlepšení…třeba garáže na Muglinovská uz nejdou,Bílý Kříž(tam už se Slovenskou selanku podařilo vykopat pryč)a opravuje se..i když pomalu.Privoz se taky zlepšuje(nemůžu říct,že bych se tam u kostela bál a podobně)..Hrušov,tam jsou domy opraveny…atd,atd..

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.