Na Pustevnách roste stezka v oblacích

Na Pustevnách v Beskydech vzniká nová stezka v korunách stromů, která bude zhruba šest set metrů dlouhá. Součástí stezky bude lanový chodník, jenž překoná rekord a stane se nejdelším zavěšeným lanovým chodníkem v České republice. Potřebují však Pustevny tuto stavbu?

Stavbu bude zdobit rozhledna o výšce 22 metrů, která bude přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica.

Kdo stojí za stavbou?

Do stavby se pustila soukromá společnost Beskydská panoramata, mezi investory je i Biskupství ostravsko-opavské. Za firmou Beskydská panoramata stojí Petr Káňa a exposlanec Zdeněk Kořistka. Protože stavba stojí na pozemcích biskupství, rozhodlo se už vloni vypomoci s projektem právě ono. „Jedná se o projekt, který je realizován v turisticky velmi navštěvované lokalitě. V tomto kontextu se z našeho pohledu jedná o zajímavou investici v oblasti cestovního ruchu, a proto jsme přijali nabídku do projektu vstoupit,“ zdůvodnil generální vikář Biskupství ostravsko-opavského Martin David s tím, že biskupství vstoupilo do projektu jako hlavní investor formou zápůjčky, která bude čerpána dle průběhu výstavby.

K čemu stezka

Stezka v oblacích na Pustevnách údajně poskytne návštěvníkům všech věkových kategorií informace nejen o přírodě, ale i o blízkém či vzdálenějším okolí stezky. „Dokončení projektu a otevření stezky pro veřejnost se předpokládá v polovině letošního roku,“ upřesnil generální vikář.

Přínos – pro koho?

Že bude projekt pro Beskydy přínosem, doufá Moravskoslezský kraj. „Budeme věřit, že to bude sloužit pro rozvoj Beskyd jako jedna z dalších atrakcí,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jan Krkoška, který je rád, že se do regionu daří získávat právě soukromé investory.

Trojanovický starosta Novotný je rád, že se do projektu zapojilo biskupství. „Protože je pro nás relativně slušný a dobrý partner, se kterým se dobře spolupracuje,“ vysvětlil. Poznamenal, že neví, zda však Pustevny, jako turisticky vyhledávaná lokalita, takovou stavbu potřebují či dokonce snesou.

„S projektem jsme souhlasili za podmínky, že jedno procento z tržeb bude odváděno do společného fondu Trojanovic a Prostřední Bečvy, ze kterého by se měla platit údržba a rozvoj Pusteven,“ řekl a sdělil, že důvodem podmínky je fakt, že stezka se staví v místě, kde je prakticky všechno vybudováno. „Nebudují žádné toalety, žádné parkoviště, nic. Spoléhají na to, že všechno tam je a lidé to automaticky najdou. Proto jsem chtěl, aby se podíleli na veřejných prostranstvích,“ uzavřel.

Potřebují Pustevny další atrakci?

Pustevny jsou již dnes přelidněny. Je to výletní místo „měšťáků“ – je to atrakce – Pustevny nejsou hory. Za krásnými řečmi o vzdělávacím projektu je jen byznys. Zodpovědné místa mlčí nebo dokokonce schvalují výměnou za 1% ze zisku? Místo, aby byl nějaký koncept a Pustevny byly místem atraktivním dělá se z nich cirkus. Místem kde zodpovědné místa nedovolí každou komerční kravinu.

zdroj: fotim-akce.cz

zdroj: fotim-akce.cz

 

zdroj: fotim-akce.cz

zdroj: mameradibeskydy.cz

Související články


Komentáře

 1. Petr :

  takový kekel asi není problém povolit na vrcholku CHKO Beskydy, ale když mám špatný sklon střechy na baráku, tak už narušuji krajinný ráz v CHKO! proč sakra máme nějaký CHKO když se k té přírodě a horám neumíme chovat s úctou a pokorou

  Thumb up 49 Thumb down 2
 2. Luděk :

  Nejen že je Pustevny nepotřebují, ale hlavně tam nepatří. Nemluvě o architektonickém ztvárnění, které se nedá srovnat se stezkou v oblacích v Dolní Moravě, která je pro mě taktéž kontroverzní svým umístěním.

  Thumb up 24 Thumb down 1
 3. Petr :

  Luděk: ano stezka v oblacích na Dolní Moravě je konstrukčně a architektonicky na naprosto jiné úrovni, ale z odstupem a větší vzdálenosti se ztrácí dramatičnost struktury (např. z protějšího hřebene působí jako nějaký plynojem)

  Thumb up 8 Thumb down 2
 4. Jp :

  Už tak mi uniká smysl těch desítek rozhleden po cř a teď tohle – už jenom ten název – stezka v oblacích, to je pitomost sama o sobě. Unikátní jsou tyhle stavby podle mě jenom tím, jak komplikovaná konstrukce se musí postavit, aby se někdo dostal o pár desítek metrů výš :/

  Thumb up 8 Thumb down 3
 5. balde :

  Jp: jak jsem si to četl vybavil jsem si Eifelovku :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. tommtomm :

  Nevím jak zapadne tato stavba do krajiny, ale obdobná již zmíněná stezka na dolní moravě ale i u lipna v čechách narušuje panorama hory a působí na mě nevhodným dojmem…. Další objekt zapadající do fáze konzumní doby…. přijet, proběhnout, dát si kávu ve stylové restauraci a jedeme dál a selfie, nezapomenout na selfie s kávou, stromem, lávkou…. Tento typ atrakcí k tomuto typu objevování a turismu zcela vybízí a edukační potenciál a působení okolního lesa se ztrácí pod dominancí samotné konstrukce stezky. Je to něco podobného, jako kdyby samotná umělecká galerie byla poutavější a zajímavější než obrazy v ní, jedna ze zásadních pouček u galerií jak to nemá být. Ale zas na druhou stranu pro klasické turisty pozitivum, oddělí to zrno od plev… a stádo nebude chodit jinam. Jen se bude muset dívat na druhou stranu než je stezka, tak jak to už dělám na kralickém sněžníku :D :D :D

  Thumb up 11 Thumb down 4
 7. Jp :

  balde: A cim ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. acdlcia [msstavby.cz] :

  Jen nechápu proč tam staví i ten metronom.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 9. Crazym :

  Tak to je maras, tohle pro mě definitivně odepíše už tak přelidněné Pustevny z mapy návštěvních míst :-)
  Pobavilo mě to, protože já když jsem si nedávno řekl, že na Čertově mlýně jsem vlastně ještě nebyl (právě proto, že turisticky exponovaným Pustevnám jsem se kdysi vyhýbal ale stárnu a mají tam lanovku :-) ), tak po té, co jsem na bike fóru zveřejnil, že jsem se tam vypravil spolu s pár fotkami http://www.imagehosting.cz/?v=img090hoh.jpg , tak mě málem rádoby ochránci sežrali jako pomalu nepřítele státu číslo jedna jen proto, že jsem měl sebou kolo. Vyjet se tam nedá, takže jsem ho stejně táhl na zádech jako turista batoh ale tak nějak, zvyklý chodit po vyznačených turistických trasách jsem si nevšiml, že tam je NPR a tam se přeci s kolem nesmí, bo to asi způsobuje katastrofické narušení ekosystému, hnízdění nějakého ptactva, klid zvířátek a bůh ví co ještě :-) No a tak tam v té oblasti přibudou další tisíce lidí co přijedou na parkoviště (zaplatí), vyvezou se nahoru (zaplatí), dojdou 250 metrů k atrakci na které se projdou 600 metrů (zaplatí), pak se vrátí zpět do nějaké restaurace (zaplatí) a na závěr si půjčí koloběžku (zaplatí) a svezou se dolů k parkovišti kde spokojeně nasednou do svého auta s pocitem, že byli na horách a udělali něco pro své zdraví. No a to je přeci v pořádku (hlavně to zaplatí, tj byznys) :DD No ale možná jak už jsem se tady v diskuzi dočetl, bude to mít i pozitivní přínos toho oddělení zrna od plev a to stádo se bude držet na jednom místě pěkně pod dohledem a v ohrádce, bude se po nich lépe uklízet a o to méně je potkám někde jinde :DD

  Thumb up 9 Thumb down 1
 10. davidb :

  OT- Crazym:
  Taky jsem tam byli s manželkou na kole.
  A ten úsek ze sedla Tanečnice k Čertovů mlýnu byl teda extra výživný.
  Vynesl jsem tam obě kola (střídavě) a byl hotový.
  Už nikdy- jedině pěšky :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Crazym :

  Sorry za OT :-) davidb: Tak to já bych se tam i vrátil protože tam byl po červené velmi pěkný turistický chodník http://www.imagehosting.cz/?v=p6176711.jpg a co jsem nedal se svým pajšlem a technikou jsem si vynesl či vytlačil http://www.imagehosting.cz/?v=img0899x.jpg No a pak dolů byl ještě hezčí chodníčky http://www.imagehosting.cz/?v=p6176731.jpg a byly velmi zábavné http://www.imagehosting.cz/?v=img0916224.jpg :-) Každopádně dobře strávený den…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Jp :

  Crazym: Ja bych byl pro stezku v oblacich na lyse, tam jeste neni ani rozhledna ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 13. Pavel Malenovský :

  Ahojte lidi. Všechny takové stavby jsou TOTÁLNÍ ZVRÁCENOST, NEÚCTA K MATCE PŘÍRODĚ. JE TO JEN MOMON PENĚZ. A ŽE JE CÍRKEV U TOHO? ZA PRACHY I KOSTEL ZAKOUPÍTE.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 14. Johanes :

  To je fakt hnus. Zmeni to panorama celeho hrebene, dotahne to na uz tak totalne prelidnene misto dalsi tisice turistu a nekdo si poradne namasti kapsu stejne jako na Dolni Morave. A jeste jako tresnicka by to mohlo byt cele dotovano z EU… To je fakt k zbliti.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 15. jan :

  Nerikam ze se mi to libi, ale ty stesky nad tim ze to zmeni raz hrebene mi prijdou prehnane. Kazí vysílac Lysou Horu (ano, ale uz to nikomu nevadi), kazi restaurace a kostel Cyryla a Medodeje Radhost? (ano, ale nikomu to nevadi), kazi kdejaky hrad dany kopec? (ano, ale nikdo se nad tim nepozastavuje). Takze si na to zvykneme. Jako vetší problem vidím uz tak prelidnene Pustevny. Spise kdyz uz to postavit, tak rozhybat turismus nekde v tesinskych Beskydech, kde by to i mistnim vice pomohlo (Javorovy, Čantorie atd.)

  Thumb up 13 Thumb down 4
 16. aggu :

  Johanes: Snažili se rozhýbat turismus, ale po kraji jim chodili lidi….
  Ano na Lysé a Pustevnách je bambilion lidí, ale Beskydy nejsou jen Moravskoskezské a nejsou jen Lysá a Pustevny. Kdo se chce klid, stačí přejít cestu dole v Ostravici na druhou stranu.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 17. Rado :

  aggu: Lysá je symbol sám o sobě, Pustevny taky, něco menší, ale zase tam dojedete autem, lanovkou a není to o ničem jiném, než že „money talks“. Čili o řeči peněz. Jiné místo podobné Pustevnám v Beskydech nenajdete.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Honza :

  2 v 1 Rozhledna a stezka v korunách stromů sloučena v jedné stavbě. Byl jsem tam nedávno na kole. Libušín Obnova je v plném Proudu
  Jen doufám, že v reálu to bude vypadat lépe nez ta vizualizace

  Thumb up 2 Thumb down 1
 19. kdojekdo :

  Dát 40 mil. za dřevěnou rozhlednu opravdu vyvolává otázku “kdo na to má?”…..a co je všechno v ceně.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 20. Peter :

  Hnus !

  Thumb up 3 Thumb down 1
 21. Nimrod :

  to je mi hnus velebnosti…je tyhle stezky v oblacích přímo nesnáším! Na Lipně ještě OK, tam je to mezi stromy, ale tady? A Dolní Morava je ještě horší tím, že to je z oceli…no jo, biskupství má na vyhazování zbytečných peněz…ikdyž oni si to vysvětlí a omluví tím, že budou blíže Bohu….kravina na Ntou!!!!

  Thumb up 5 Thumb down 0
 22. Stana :

  Nikomu se to nelíbí, nikdo to tam nechce. A potom se tam budou stát fronty. Každého volba. Pěkných kopců je stále dostatek.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 23. Jiří :

  Objevila tuto monstrózní stavbu manželka(moje) a to z naší zahrady ve Frenštátě p.R. – na Papratné, byli jsme s šoku, co je to za stavbu. Pomohl nám trochu i dalekohled a tak jsme vytušili, že poběží o nějakou stavbu typu „rozhledny“ nebo stezky. Ale nakonec to časem shlédneme sami, až tam dorazíme.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 24. Rios Christos :

  Ruka Páně … investuje … doufám pro dobro a zdraví Turistů ….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. aggu :

  Osobně jsem více zvědavý na plánovanou rozhlednu na Skalce na Ondřejníku (mimochodem taky na církevním pozemku – projektuje Lichnovský). Asi nejlepší místo pro rozhlednu v Beskydech – celé panorama jako na dlani – vlevo od Lysé, přes Smrk, přímo před Kněhyní, celý radhošťský hřbet a vzadu vpravo Javorník nad Frenštátem s novou rozhlednou. Tam budou jezdit i školy na výuku.
  https://www.denik.cz/galerie/foto.html?mm=160510-kuncice-skalka-ondrejnik-rozhledna-vizualizace&s=71&back=49992941-8103-1&photo=1

  Thumb up 2 Thumb down 1
 26. Petr :

  Dříve se na kopcích stavěli kříže, které měli vést k pokoře. Dnes stavíme tyto monstra abychom demonstrovali svoji sílu a bezohlednost.
  Tato stavba jistě přispěje k „ROZVOJI“, k tomu že zde bude přijíždět stále více těch co milují přírodu a záleží jim na ni.
  Povede k rozvoji plastů, použitého toaletního papírů a dalších zcela přirozených věcí v naších kopcích, zkrátka jen k tomu pozitivnímu.
  Hlavní, že je to nezištné a nikdo na tom nechce zbohatnout. Děkuji CHKO Beskydy, že povolí pouze to co do naší přírody patří a zcela zapadne…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 27. davidb :

  aggu:
  A hlavně se tam musí po svojich a není tam hospoda.
  Tudíž tam bude relativní klid.
  Šel jsem to z Kunčic a krpál je to teda drsný :-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 28. aggu :

  davidb: Od Kunčic jo. Ale až na vrchol se dá vyjet i autem ;)
  Hospoda tam snad nebude, resp. není v návrhu. Ale výhled spektakulární!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. davidb :

  aggu:
  Legálně nedá, ne?
  Výhled je super.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. aggu :

  davidb: Je třeba povolení Biskupských lesů, samozřejmě ;) Je tam spousta cest, i asfaltových, církev tam těží ve velkém…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 31. Petr :

  Je pravda, že je to jen na dočasnou dobu – 20 let jak píšou zde https://stezkapustevny.cz/o-stezce/ ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. davidb :

  aggu:
  Jo to jasně- asfaltové cesty jsou po celých Beskydech.
  Já jsem až na vrcholu Skalky autem byl- svážel jsem auto od paraglidistů :-)
  Ale to jsem chtěl říct- je nutné mít povolení.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Marie :

  Nemám ráda když se příliš zasahuje do přírody. Na této diskuzi mně zaráží, jak moc vám vadí, že i starší budou mít možnost podívat se na krásnou panorámu. Ne všichni se dostaneme na vrcholy. Proč nikomu nevadí ten nesmysl postavený na vrcholu u kaple. Myslím že tam je to mnohem horší, co se týká panorama. Je to hnusné. Tam jsem přestala chodit z tohoto důvodu zas já.

  Thumb up 0 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.