Multifunkční sportovní hala, Ostrava

Vizualizace a popis záměru přestavby průmyslové haly na multifunkční sportovní centrum v Ostravě-Fifejdách.

Autor: PLATFORMA ARCHITEKTI / David Průša, Katarína Škodová. Alžběta Vyhnalíková, Simona Dlouhá, Alena Mazalová, Tereza Kusnierzová, Petr Rozsypal, Yevhenii Krasnikov

Zastavěná plocha    hlavní hala                                       5.109,00 m2 
Obestavěný prostor hlavní hala                                       86.642,15 m3  
Zastavěná plocha    tréninková hala                               2.325,60 m2  
Obestavěný prostor tréninková hala                               39.026,60 m3                                                   

Návrh

V bývalém průmyslovém areálu se nachází původní stavba provozní haly DPMO ke garážování autobusů a skladování olejů. Pro záměr nové sportovní haly bohužel svými prostorovými parametry nevyhovuje. Její architektura je ovšem tak silná, že jsme ji nechtěli poslat do zapomnění a rozhodli se halu zachovat. Abychom splnili všechny požadované prostorové nároky, odstranili jsme střechu stávající haly a ponechali obvodové cihelné stěny. Koncepčně jsme umístili novou ,,krabici“ na sport do ponechaného prostoru haly – ,,hala v hale“. Koncept je velmi jednoduchý – stávající hala už stojí, má jasný a silný charakter s výraznou fasádou z režného cihelného zdiva. To nám umožňuje oprostit se od hledání formy a vzhledu nové haly. Provozně je hlavní hala navržena velmi vzdušně, s otevřenými prostory a tribunami. Dochází tak k prostorovému propojení jednotlivých podlaží v jednu živou entitu. Vzniká jakési komunitní centrum, ve kterém se potkávají převážně sportovci různých sportů a aktivit. Na halu hlavní navazuje hala tréninková, která je koncipována vertikálně – umožňuje tak maximálního využití na minimální zastavěné ploše. Ta je navržena jako samostatný objekt, propojený s hlavní halou transparentním koridorem. Koncepčně je pojata jako hlavní nová hala, převážně v její materiálové podobě, na kterou navazuje rovněž výškově. V převýšeném parteru jsou umístěny dvě tréninkové plochy basketbalu a volejbalu a v patře je umístěno hřiště florbalu a gymnastiky, s potřebným technickým a provozním zázemím. Prostor mezi oběma halami je pojednán jako veřejný se vzrostlými stromy, který nabízí spoustu aktivit sportovních, rekreačních, relaxačních, včetně občerstvení a kultury. Dochází k propojení exteriéru s interiérem tréninkové haly.

Celé řešení haly je navrženo flexibilně tak, aby při možném rozhodnutí změny účelu a funkce v čase, mohl být objekt rozebrán, či upraven a mohla se změnit samotná forma při zachování původní cihlové haly.

Technické údaje

Hala je navržena jako železobetonový skelet, umožňující variabilní provozní a dispoziční řešení celého prostoru hlavní i tréninkové haly. Zvolený modul skeletu 6 m navazuje na modul stávající haly. Návrh pracuje s modulovou výstavbou v podobě boxů/kontejnerů, které jsou navrženy v různých velikostech dle potřeby. Jsou umisťovány fixně dle provozu – šatny, sprchy, komunitní centra, wc, občerstvení a flexibilně do volného prostoru jednotlivých pater dle potřeby – kanceláře, klubové a technické zázemí, kafe, občerstvení apod.

Situace:

Vizualizace:

Současný stav:

Související články


Komentáře

 1. balde :

  optimální místo pro halu, hned vedle nákupák s dostatečným parkingem, mhd dostupná

  Thumb up 24 Thumb down 0
 2. balde :

  balde: tak omluva za první komentář, jsem byl přesvedčen že se staví na pozemcích za Futurem,

  Thumb up 0 Thumb down 3
 3. Martin [msstavby.cz] :

  balde: Je to u Futura. Článek jsem ještě dopisoval po publikaci.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 4. Vica :

  Lidí hafo, skejťáci jezdící po trávě, ale jinak fajné.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. Mx :

  Má smysl návrh komentovat, když to bude vypadat úplně jinak? Např. ty mřížované skleněné prvky na 2 a 3 fotce jsou jen jasný adobe a nikdo už nepohlídá realizaci (mimochodem DK Poklad má také ošizenou fasádu – zase ušetřili na mramoru oproti vizualizaci). Monstrózní jednolitá betonová plocha bez nápadu před halou bude taky děsivá, víme totiž, jak to tady dopadne a z čeho to bude. Dále: v Zábřehu jsme podobně pěkný projekt viděli a slehla se po něm zem a máme tady další vizualizaci? Nicméně – pokud by to a v této podobě vzniklo, vůbec bych se nezlobil

  Thumb up 6 Thumb down 5
 6. vojta :

  Pěkné, lokalita super. Ostrava takovou halu potřebuje, jsem pro.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 7. Jenda :

  Líbí se mi myšlenka, že se využije tento dlouho zanedbaný prostor. Sice napojení na MHD je zde slabší, ale sportovci se rádi projdou. ;) Zajímalo by mě kam chtějí přesunout ten gigantický vrakáč co tam je???

  Thumb up 9 Thumb down 0
 8. Martin :

  Jenda:
  Na Bazaly taky chodily davy až od tramvaje z Jindřicha :-)
  Jinak souhlasím, Ostrava potřebuje víceúčelovou halu jako sůl.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 9. Summerboy :

  Výborný nápad!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. Martin :

  Jsem moc nepochopil proč se dělala opětovná studie, která evidentně nepřinesla nic nového….původní zpracovaná studie byla dokonce více technicky zpracovaná nežli tato architektonická od architektů….
  https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/v-ostrave-vznikne-do-tri-let-nova-multifunkcni-sportovni-hala

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. aggu :

  Dobré to je. Ještě lepší je to, že se řeší i okolí haly a úplně nejlepší, že realizací se silně zatraktivní celý ten protivný ČSAD brownfield uprostřed města. Který je velký jako Karolina. Akorát není tak „slavný“.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 12. Riltr :

  Tleskám,více takových konverzi!!!je to uz zavazne?nějaký termín?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. Mx :

  Martin: proč? Protože jsme město studií. Snad ale tento návrh klapne

  Thumb up 1 Thumb down 4
 14. NPete :

  Neměli náhodou stavět halu u Bohuminské ulice na škvarovem hřišti
  Nějak ticho po pěšině 😏

  Thumb up 3 Thumb down 1
 15. Andrea Hoffmannová :

  na Bohumínskou se hala takových rozměrů nevleze. V minulosti byly vypracovány tři studie ve třech lokalitách….co se týče aktuální studie, ta rozšiřuje tu předešlou o tréninkové haly, místo lépe kultivuje a je základem pro projektovou dokumentaci, která je v běhu. Počítáme se zahájením stabvy v příštím roce.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 16. Mx :

  Na ostrava.cz se objevil článek, že se hala bude stavět v roce 2022 za 500 mil kč – město, MSK a ČSAD Ostrava. Je to skvělé, ale nabízí se otázka: co Černá kostka, na ní tedy máme nebo ne?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Jméno :

  Mx: Teď se zpracovává stavební povolení, to bude snad do konce tohoto roku. Pak bude soutěž na zhotovitele. Pak stavba…. uvidíme jak to půjde, možná se začne stavět taky 2022, ale spíš bych to viděl až na 2023.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 18. Mx :

  Jméno: a finance jsou?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Crazym :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-ziska-treti-nejvetsi-sportovni-halu-stavba-by-mela-zacit-jeste-letos-202.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.