Mondelēz investuje 1,5 miliardy korun v Opavě

Mezinárodní potravinářská společnost Mondelēz International (NASDAQ: MDLZ), výrobce ikonických značek jako jsou sušenky Oreo a čokoláda Milka, investuje do své opavské „továrny budoucnosti“ 65 milionů dolarů (1,5 mld. korun). Nová high-tech linka na sušenky Oreo upevní pozici Opavy jako největší továrny Mondelēz na sušenky v Evropě a posílí její význam v globální strategii firmy. Její součástí bude i nejdelší elektrická pec na světě.

Továrna budoucnosti

S výstavbou nové linky Oreo pokračuje úspěšná historie pečení sušenek na Opavsku, která sahá až do roku 1840. Výrobní kapacita závodu se díky investici navýší o 37 tisíc tun sušenek ročně, což u výroby Oreo představuje navýšení o 63 procent. Celá produkce nové linky je určena pro zahraničí, což má podpořit růst trhu této oblíbené značky v rámci celé Evropy.

Současně závod pokračuje ve výrobě tradiční české klasiky, jakou jsou oplatky Fidorka. V Opavě se vyrábí také řada exportních značek, mezi nimiž najdeme například sušenky belVita(v Česku pod značkou BeBe Dobré ráno).

„Opava je továrna budoucnosti hned ze dvou důvodů,“ uvedl Emmanuel Chilaud, ředitel výrobního klastru společnosti Mondelēz v Česku. „Náš tým techniků a inženýrů propojuje v Opavě inovativní technologie budoucnosti s výrobou potravin. Současná investice tak přirozeně navazuje na roky zdejší výroby sušenek a věřím, že ji zajistí i do budoucna.“

Pečicí roboti

Nová více než kilometrová výrobní linka se stometrovou elektrickou pecí bude instalována v již dříve postavené hale, která nebyla doposud využívána. Celý projekt bude zahrnovat i modernizaci přívodu elektrické energie do závodu a výstavbu zázemí pro zaměstnance.

Linka s nejmodernější robotikou bude čtvrtou největší výrobní linkou Oreo na světě, pokud jde o velikost a kapacitu. V evropském žebříčku půjde o druhou nejdelší výrobní linku, délkou ji překoná již funkční sesterská linka v opavském závodě.

„Nová linka s obsluhou necelých tří desítek zaměstnanců vyrobí přes deset milionů sušenek Oreo každý den, což je více než jen dodatečná výrobní kapacita,“ uvedl Emmanuel Chilaud. „Tímto projektem propojujeme to nejlepší z robotických technologií s moderní pecí. Zvýšíme tak bezpečnost zaměstnanců a pomůžeme snížit spotřebu energie. Díky elektrické peci budeme schopni současně snížit naši závislost na zemním plynu a omezit emise skleníkových plynů.“

Tradice s budoucností

Nová linka, vybavená nejmodernějšími technologiemi zpracování potravin, naplňuje vizi opavského závodu Mondelēz jako kvalitního a stabilního zaměstnavatele, s nímž se vyplatí spojit svou pracovní kariéru. Pro zajištění nového provozu bude potřeba přijmout dodatečných 140 zaměstnanců se specializacemi od inženýrů robotiky po SMART operátory. „Spojujeme nejnovější inovace s tradicí a to dělá z Opavy místo, kde má práce historii i budoucnost,“ dodal Chilaud.

zdroj citace: mynewsdesk.com

Související články


Komentáře

 1. jlname :

  Doufám, že se dočkáme „na nejmodernější lince v Evropě“ také parkování na střeše a nad nimi také střechu ze solárních panelů.
  Takový moderní příklad uzavřené kogenerace a inspirace pro další expandujícící firmy, které nebudou stavět jen tupé kravíny..
  Ne..nechal jsem se unést..

  Thumb up 4 Thumb down 4
 2. Pavel :

  jlname: Přímo v textu je uvedeno, že se jedná o výstavbu nové výrobní linky v již dříve postavené hale. O stavbě haly, ani o nástavbách na ní, řeč nebyla. Ale jinak jsem taky příznivcem toho, aby průmyslové objekty byly stavěny přednostně na brownfieldech a byly maximálně šetrné k životnímu prostředí.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 3. Pavel Vasicek :

  No jo, piškoty budeme dělat v Polsku a v Opavě budeme dělat nějaké Oreo, které celý národ bezmezně miluje …

  Thumb up 9 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.