Místecká III – video vizualizace

Video vizualizace plánované ulice Místecká III včetně částečného překrytí.

Širší centrum Ostravy je unikátní v tom, že na vzdálenosti přibližně 6km se v severojižním směru nachází hned čtyři čtyřproudé komunikace dálničního typy, včetně skutečné dálnice. Pokud se na letecký snímek podíváme od západu, vidíme dálnici D47. Následně vidíme ulici Místeckou/Mariánskohorskou, která je v úseku od Úmob Jih až po Přívoz řešena mimoúrovňovými křižovatkami. Až na křižovatku u Vodárny v Nové Vsi. Územní plán s betonovým MÚK počítá však i zde. Následně máme ulici Místeckou a nejvýchodněji ulici Bohumínskou, která je z větší části také řešena mimoúrovňově.

Samotné silnice jsou oproti obdobným úsekům i méně vytížené. Například ulice Opavská v Ostravě-Porubě, která je čtyřproudá, obsahuje tramvajovou trať, má po stranách chodníky, cyklostezky a aleje stromů má větší zatížení než ulice Bohumínská nebo Místecká. A to téměř i v ukazateli těžké nákladní dopravy.

Dopravní zatížení ulice Opavská:

Dopravní zatížení ulice Místecká:


Dopravní zátěž na ulici Bohumínská, zde se dokonce mluvilo i o zbytečném zahloubení:

Napadlo vás někdy, že po Opavské jezdí i po otevření prodloužené Rudné více aut, než po Místecké v centru? Nevypadá to tak, že. Jde totiž i o to, jak je samotná ulice navržena. Buď zvolíme úrovňové křížení, stromy podél ulice odhlučňující ulici a přívětivý prostor pro auta, tramvaje, cyklisty a chodce.

Nebo se vydáme cestou asfaltobetonového koryta, kde se hluk odráží o hladké plochy a uděláme si v centru města tepelný ostrov. Co je však hlavní, celý projekt je zakonzervování současné bariéry, doslova vředu. Silnice dělí město. Tvoří bariéry. Paradoxně dopravě ani nepomáhá, v rámci projektu bude zrušen sjezd na ulici Senovážnou (na ul. 28.října) ze směru od Přívozu. Zároveň už také nepůjde odbočit z Místecké ulice na Fifejdy (směr Futurum, ul. Novinářská). Mnoho povyku pro běžnou intenzitu dopravy…


Video:

Vizualizace:

Související články


Komentáře

 1. Marián Kyral :

  Čím dříve, tím lépe. Jen škoda, že zmizela lávka, která pokračovala přes trať až k Jatkám.

  Thumb up 42 Thumb down 2
 2. Tom :

  Jedná se o úhel pohledu autora. Tato stavba městu jen prospěje a už měla být dávno hotova.

  Thumb up 48 Thumb down 3
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Tom: A nějaké argumenty?

  Thumb up 8 Thumb down 35
 4. Lip :

  Marián Kyral: Já si myslím, že ji tam zatím nedávají, protože neví jak se dopadne zástavba okolo Jatek. To si myslím já, ale skutečnost může být jiná. Ještě tam bude probíhat rekonstrukce železniční zastávky Stodolní.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 5. pomsta Jouzovy :

  Tentokrát jsem komentář nepochopil.
  a) to , že se Místecká u (bývalého) zimáku schová a rozšíří je jen dobře.
  b) špunt (doprava na Futurum) se přesune na spojku Cihelní (heller) Hornopolní
  c) Opavské by pravděpodobně dost pomohl ten Severní spoj.
  d) srovnávat Opavskou před Vodárnou s Místeckou v centru je trošku argumentační faul.
  Místecká v úseku Halasova – Vítkovická je 4401/35230
  a Opavská/28.října v centru (vyús.MK – ul.Výstavní a Novinářská – zaús.do 4793 – Vítkovická ) 613/10999

  Thumb up 33 Thumb down 2
 6. Martin [msstavby.cz] :

  pomsta Jouzovy: a)To ano. Dva pruhy tam jsou nedostatečné. Nemusí to však vypadat jak betonové koryto.
  b)Zbytečně se doprava tahá dál, k sídlišti.
  c)U Opavské jde o to, že i cesta co vypadá jako příjemný bulvár v pohodě zvládne zátěž dopravy. V Ostravě opravdu netrpíme na hustou dopravu.
  d)Proto srovnávám úsek Místecké v centru, Frýdlantské mosty – Českobratrská a Opavskou u Zahrádek. na snímcích jsou úseky označeny světlemodře. Od Vítkovic dál směr na jih, ať si Místecká dálnicí je.

  Thumb up 7 Thumb down 23
 7. Petr :

  Vypadá to perfektně, ale nejsem moc šťastný z napojení na Stodolní. Dát tam schody + výtah podle mě moc neodpovídá významu té trasy, je to pro pěší zbytčný a komplikovaný špunt…

  Thumb up 35 Thumb down 3
 8. tjov :

  Jediný vřed který už tam dávno neměl být je Tatran, zbytek je dědictví nějakého plánování v dané době.
  Jak to napravit je k diskuzi, ale srovnávat to s Opavskou – vy tam vidíte nějaké tranzitní nákladní auta? – já jen ty co zaváží přilehlé komerční objekty a MHD. Zbytek je individuální přesun Poruby a okolí (část Opavy) směr centrum a opačný okraj Ostravy.

  Za mě dobré, protože to je jediné řešení které nebudou potápět peticemi a napadáním řízení přilehlé domy.

  Thumb up 16 Thumb down 3
 9. tjov :

  Petr: Souhlasím je tam spousta místa pro velmi komfortní rampu klidně o šíři přes dva metry, kde by se dalo pohybovat i s kolem – což je rozhodně příjemnější než si dát nově realizovanou trasu přes Frýdlantské mosty.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 10. Patrik :

  Vypadá to dobře, už aby to stálo. Je to tam, především v ranní špičce, hrozný špunt.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. vojta :

  S lávkou přes koleje končící u Rezidence Stodolní se počítá, není to ale projekt ŘSD, nýbrž města, takže ve vizualizaci ŘSD chybí.

  Thumb up 25 Thumb down 1
 12. Vítek :

  Tjov: hala Tatran je opravdu na velkou diskusi. Asi by šla nahradit, na druhé straně je technicky zajímavá. Kolega košíkář ji hájil s tím, že to je jediné místo v Ostravě, kde se hraje 1.liga víc než 60 let.
  Vážnou diskusi o hale jsem nezaznamenal,

  Thumb up 3 Thumb down 1
 13. Martin [msstavby.cz] :

  tjov: Opavská:
  Těžká motorová vozidla a přívěsy: 3260
  Osobní a dodávková vozidla: 27387

  Je to první snímek.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 14. Hans :

  Je to nesmysl. Když už zahloubit, tak společně s železnicí a na povrchu vytvořit plnohoudnou rozvojovou lokalitu pro výstavbu, případně ringpark, táhnoucí se skrz celé město. Tohle je fakt nesmysl, který nic neřeší.

  Thumb up 18 Thumb down 6
 15. jirkaBUN :

  tjov:

  Po Opavské jezdí těžká doprava z Martinovské – z průmyslové zóny v Třebovicích a z Martinova.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. tjov :

  jirkaBUN: Ano ale to není tranzitní doprava, slouží k obsluze dané lokality a TNP – těžká nákladní vozidla je cokoli nad 10tun . Takže na tranzitní trase to budou převážně kamiony a na obslužné trase to budou převážně plachtové vozy 15-18 tun.

  Jinak pokud máte lepší nápad jak realizovat Místeckou – etapa 3 s respektováním místních poměrů, sem s ním. Ale pokud ten problém sledujete dlouhodobě tak tam nepanuje zrovna přátelská atmosféra, dalo by se to přirovnat k prodloužené rudné v úseku u Skalky …

  link na mapu omezení:
  https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-dopravy/oddeleni-silnic-mostu-rozvoje-a-organizace-dopravy/dopravni-informace/OmezenvjezdunkladndopravyvOstravstavkX_2019.pdf

  Thumb up 6 Thumb down 0
 17. tjov :

  Vítek:

  No nezpochybňuji, že má pro určitou zájmovou skupinu přínos i nostalgii, ale lze jí nahradit mnohem hezčí stavbou na rozumnějším místě.

  Podívejte na to panorama :-).

  https://mapy.cz/zakladni?x=18.2802846&y=49.8338745&z=17&pano=1&source=firm&id=13052814&pid=69204781&yaw=1.897&fov=1.257&pitch=0.256&ds=1

  Thumb up 8 Thumb down 0
 18. Dan :

  tjov: Nebourat a rozhodne tuto stavbu nahradit nelze!!!!!!

  Hala ma unikatni drevene lamelove zastreseni.
  http://ostravskepamatky.cz/pamatky/27-Hala-Tatran-Bonver-Arena?lang=cs_CZ

  Thumb up 8 Thumb down 4
 19. tjov :

  Dan: vzhledem k povaze (dočasnosti) takovéto konstrukce , rozložit a složit jinde ;-)

  Thumb up 12 Thumb down 2
 20. davidb :

  Hans:
  Zahloubit železnici prostě technicky nejde.
  Už se to tady řešilo https://www.msstavby.cz/propojeni-moravske-ostravy-08-12-2017/
  Mezi hlavním nádražím a mostem přes Ostravici nedostanete železnici dostatečně hluboko!

  Já bych spíš byl pro to, železnici dostat do podobného tunelu jako Místeckou. Ale proti tomu jde to, že u Porážkové není dost míst na rampy pro pěší. Ano jedna tam vznikne, ale s ní se počítá. Třeba na Stodolní si jí představit nedokážu. A ten tunel by končil Frýdlantskými mosty.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 21. Neuvirt :

  Vedoucí kolotoče zase nemá do čeho píchnout a tak napadá všechno kolem sebe :D
  Je mi srdečně jedno, jak se rozšíření Místecké z úzkého hrdla do standardního 4 pruhu rozšíří, hlavně aby se přípravy už neprodlužovaly a urychleně začlo se samotnou výstavbou!!!
  Ostrava má bezkonkurenčně nejrychlejší městskou silniční síť v zemi jen díky tomu, že se nejzásadnější úseky stihly postavit v době přívětivé pro velkou a rychlou výstavbu, měli bychom být za to moc rádi, vždyť autem je to kamkoliv v Ostravě do 15ti minut ;)

  Thumb up 17 Thumb down 13
 22. Meechee :

  Hezké, nicméně problém je v tom, že pokud nebude možné odbočit z Českobratrské na Cingrovu, tak budou tisíce aut, které jedou z centra na Frýdek, jezdit pravděpodobně po Nádražní nebo Sokolské do Přívozu na kruháč, ze kterého jde sjet na Cihelní, případně na Frýdlantské mosty, ze kterých lze sjet na Místeckou. A to totálně zacpe dvě nejsložitější městské křižovatky na světě v Přívoze, případně vytvoří hezké kolony někde kolem Elektry, do kterých ještě půjde pěkný proud aut ze Slezské od Karoliny … tzn. problém se přesune akorát někam jinam. Jinak to ale vypadá dobře, ale realizace je plánována kdy ?? Ještě v tomto století ??

  Thumb up 9 Thumb down 2
 23. Meechee :

  Neuvirt: Tak teď jsem se upřímně zasmál. Kamkoliv do 15 minut ?? Asi autem po Ostravě moc nejezdíte, co ?? Ostrava má SKORO dobrou silniční sít, bohužel vždycky je nějaký nedodělek (Severní spoj, Místecká, Mariánskohorská v Přívoze, Bohumínská … atp.), který způsobí špunty a dopravní problémy. A to nemluvím o naprosto katastrofické neekoordinaci prací různých vlastníků různých typů silnic při rekonstrukcích, kdy se už tak 5 let nedá pořádně projet po Rudné, potřetí se kopou Svinovské mosty (ve stejný čas) a poté, co zavřou dálnici na dva roky kvůli zfušované stavbě se struskou v podloží, tak těch současných cca 30 – 40 minut ve špičku z centra do Poruby bude v podstatě super čas …

  Thumb up 13 Thumb down 2
 24. Graylag :

  Meechee:
  Já na těch vizualizacích normálně vidím sjezd z Českobratrské na Cingrovu/Místeckou skrze Hornopolní jako dosud. Zmizí jen možnost z Cingrovy/Místecké odbočit na Hornopolní, místo které bude nájezd rovnou na Českobratrskou. Nepříjemné to tak je jen pro lidi, kteří by chtěli pokračovat na Varenskou.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 25. tjov :

  Meechee: první obrázek vizualizace ukazuje přípojný pruh, který realizuje odbočení z Českobratrské směr Frýdek. Takže na křižovatce Českobratrská x Hornopolní odbočí doleva a projedou okolo té slátaniny ala obchodní centrum na Cingrovu resp. třetí etapu Místecké.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. Meechee :

  tjov: Graylag: Jo, je tam, máte pravdu, přehlédl jsem to. Tak beru zpět. Takto to tedy fakt bude velké vylepšení dopravní situace. Teď ještě ten severní spoj a Ostrava bude průjezdnější …

  Thumb up 6 Thumb down 0
 27. aggu :

  Trochu nepochopitelný komentář od Martina k projektu, ale to už je v poslední době skoro tradice :-/
  Vytíženost PK opravdu nemusí dosáhnout extrémních hodnot, aby situace začala řešit. Není hlavní problémem, tím hlavním zde byl a je urbanismus. A týká se to nejen Cingrovky, ale i frýdlantských mostů a „náměstí“ Republiky. To je hotová katastrofa a město zjevně celý prostor vyřešit neumí. Ani nemůže, když nenechá mluvit odborníky formou urbanistické soutěže, stále hledá lowcost řešení a nechá si do všeho kecat fanatiky všeho druhu. To je smrtelná kombinace…
  Stavba je prospěšná a tímto směrem by se měly ubírat i nápravy v ostatních místech okolo centra, kde nejpalčivější je kromě frýdlantů Frýdecká/Bohumínská od Kamence k hradu a průtah Přívozem po Muglinovské.
  PS:
  Ďábel je schovaný v detailu – ty schody u Tatranu jsou něco příšerného a nedůstojného. Patří někde do továrny, rozhodně by se měly přemalovat.
  Hala Tatran je buď před rekonstrukcí nebo demolicí, nemá smysl se jí v tomhle vlákně zabývat.

  Thumb up 30 Thumb down 5
 28. aggu :

  Vítek: Náhrada Tatranu: https://www.msstavby.cz/multifunkcni-sportovni-hala-ostrava-13-05-2021/

  Thumb up 5 Thumb down 1
 29. aggu :

  davidb: Železnici zahloubit a adekvátně vyřešit urbanistické nádory jménem Náměstí Republiky a Frýdlantské mosty samozřejmě lze, ale „stálo by to velké peníze“ a z ostravských politiků se do toho nikomu nechce. Protože nevěří, že by tento stát věnoval Ostravě stejnou finanční pozornost jako jiným městům. Vlastní slova pana „víte, ono to nejde“ Witosze z roku 2017, který nevěřil ani v ni zahloubení Místecké. Desítky miliard se tedy investují s radostí jinde a Ostravě zůstanou lowcost řešení. Co už, když máte lowcost myšlení a lowcost vize …

  Thumb up 16 Thumb down 6
 30. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Trochu silná slova od někoho, kdo neumí interpretovat ani základní data. Město s nejmenším úbytkem obyvatel nazveš za rapidně klesající a bytovou výstavbu v MSk považuješ za masivní, ale v přepočtu na obyvatele nás předbíhá i Ústecký kraj. Jestli něco z předchozích článků nechápeš, rád ti vše vysvětlím, klidně osobně. ;o)

  Ve svém komentáři jsi napsal, to co je v textu. Je to paskvil, vřed. Nikdo ale neudělá to, co píšeš. Nikdo nezakope železnici. Bohužel, nezruší MŮK na Českobratrské nebo Frýdlantech. Řešení te cesty je jednoduché. Jsou města, na rozdíl od Ostravy s rostoucím počtem obyvatel a rozvíjející se, ta však nepotřebují několik průtahů centrem. Ta betonová poklička je vřed, jako Místecká nebo nějaké nesmyslné protihlukové stěny. Tohle poví každý, kdo vidí dal než za místní rybníček.

  Neuvirt: Tušíš, že když nevíš jak argumentovat, tak nemusíš hned osobně urážet? Neznáš?

  Thumb up 9 Thumb down 21
 31. aggu :

  Ohledně těch dat: zjevně si nemyslel „nejmenší úbytek“, ale asi něco jiného. Rapidně klesající bytovou výstavu prosím dolož grafem a pak se pobavíme o „rapidním poklesu“. Uznávám, pokud do toho zahrneš i 60. léta minulého století, uvidíš úbytek. Ale ten samý uvidíš u všech měst, snad kromě Prahy, která je s bolševiky ve výstavbě šul nul. Někdo by si mohl pomyslet, co bychom si bez komunistické (nejen bytové) výstavby dnes počali, ale to by určitě byla škaredá slovíčka, která by se měla někam nahlásit…
  V Česku je jediné město s jakýms takýms růstem obyvatel, a to je Praha. Všechna ostatní jsou řekněme v černé nule. Žádné významně neroste. Některá města jsou v červené nule – Ostrava, některá to mají spočítané – Karviná. To je život.
  O úbytku obyvatel Ostravy se tady bavíme od počátku, a od počátku je každé inteligentně myslící bytosti jasné, že v postindustriální době všem velkým městům s historií jakou měla Ostrava (Pitsburgh, Liverpool, Bochum atd.) počet obyvatel pár desítek let klesá a pak začne růst. Jinde na tom byli mnohem mnohem hůř než my a zvencli se. Keep calm ;)
  Projekt Místecká III má drobné mouchy (třeba schody), ale v generelu je akceptovatelný a troufám si tvrdit, že drtivá většina obyvatel si myslí to samé. Paskvil je to, co je tam teď, včetně okolí (frýdlanty). O starém nápadu ŘSD s PHS se bavit nemusíme, to bylo plivnutí státu Ostravě do ksichtu.
  Souhlasím s tím, že Ostrava nepotřebuje tolik průtahů. Dobře, zrušme tedy průtah Frýdecká/Bohumínská, ale tak že úplně. Problém je v tom, že nemáme malý městský okruh, takže tranzit z Frýdecké a JV Ostravy není kam odvézt (leda oklikou přes půl města). Silniční síť v Ostravě nějak vypadá, a nelze jen tak změnit celé její paradigma. Už tak v Ostravě převažují politici, kteří při každém problému fňukají že „něco nejde“, kdo by tu řešil tenhle „problém století“? V současné době je (nedobudovaným) městským okruhem Rudná-Frýdecká-Bohumínská-Muglinovská-Mariánskohorská-Plzeňská, + máme 1 průtah (Místecká). Když se MO vhodně dobuduje a (kromě Cingrovky) vyřeší poměrně drobné kritické úseky (Přívoz, Kamenec-Hrad) tak má Ostrava do vynálezu osobních dronů vyřešeno. Na rozdíl od Prahy a Brna, které to nevyřeší nikdy, což třeba u Brna je zásadní nekvalita města. V Praze trávení života v koloně aspoň trochu vylepší dobrá výplata, ale v Brně? Ostrava má (nejen) v tomto silnou komparativní výhodu, a opravdu bych to nezlehčoval, jsou to hodiny a hodiny zmarněného života, není to málo.

  Thumb up 27 Thumb down 5
 32. qwertz :

  Ke galerii by se hodila rovnou lávka přes trať. Je trochu nesmyslné překročit silnici nad a následně železnici pod. Navíc to řešení schodištěm + výtahem by bylo lepší nahradit bezbariérovou rampou jako na všech ostatních směrech.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 33. kurt :

  Tak toto řešení je naprosto šílené. :/ Šlo by to nazvat: „poslední přání mrtvého urbanisty“. Vizualizace opět krásná, ale pokud uvažujete do důsledku z pohledu chodce a nočního provozu zde postavíme další bariéru v centru. A ty schody, či výtah co bude brzy poblitý a zničený jsou naprostý výsměch smysluplnému řešení lokality. Jak píše Martin, je to konzervace současného stavu a jen přidání další vrstvy.
  Jediný přínos stavby je odbočovací pruh na most do centra a školní hřiště nad „dálnicí“. Opravdu jsem se zděsil, pokud je toto řešení na dalších 30-50 let, tak se nedivím že lidé z Ostravy utíkají. :(

  Thumb up 10 Thumb down 5
 34. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: PS:
  ohledně bytů (je to fakt offtopic, omlouvám se), a „rapidního poklesu výstavby“ posílám obrázek.
  https://imgur.com/a/TDADP9L
  Rapidní pokles výstavby? Asi ne. Do toho si v té době započítej ekonomickou krizi před 10 lety, která v Ostravě musela být (to dá přece rozum) mnohem horší než ve sluníčkových městech, pak (neatraktivní) nízké prodejní/nájemní ceny, které skončily teprve nedávno, covid, a situaci na stavebním trhu, kde není z čeho brát. Ano, v okrese FM je mírně vyšší výstavba, ale logicky být musí, suburbanizace není výmysl.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 35. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Spojil jsi dvě věci dohromady. Nepsal jsem „rapidně klesající bytovou výstavbu v MSK“, ale „Město s nejmenším úbytkem obyvatel nazveš za rapidně klesající a bytovou výstavbu v MSk považuješ za masivní, ale v přepočtu na obyvatele nás předbíhá i Ústecký kraj. „. Přehlédl jsi „A“. O rapidně klesající výstavbě nepíšu nic.

  První věc ke tvůj komentář pod tímto článkem. https://www.msstavby.cz/bila-perla-2-03-05-2022/ „V Opavě nestoupá počet obyvatel, ale výrazně klesá.“ Což není pravda. Z největších měst MSK klesá počet obyvatel v Opavě nejméně. Ne rapidně, jak jsi napsal.

  Druhá věc je jiná diskuze, kde jsme se bavili a statistice výstavby bytů v MSK. Ta je sice velká, ale při přepočítání na počet obyvatel jedna z nejnižších v celé ČR. Kde jsem o tom diskutovali si již nepamatuji.

  Odpovídáš svými komentáři tedy na úplně něco jiného, než jsem psal.

  Thumb up 5 Thumb down 12
 36. Hans :

  davidb: Pokud technicky nejde zahloubit železnici před řekou, tak se to musí zahloubit až za řeku. Jako sory, ale v době, kdy má Praha plány na dostavbu vnitřního okruhu (okolo 70 mld.), staví se metro D (min. 60 mld.) a v plánu je celá nová železniční trať zahloubená pod zem (stovky miliard, např. stanice Karlovo náměstí), Brno bude mít nové nádraží plus podzemní severojižní diametr, pak Ostravský projekt na zahloubení pár km. železnice a silnice by byl naprosto odpovídající. V Ostravě není ani jeden projekt odpovídající hodnoty a ceny a tohle by byla skvělá příležitost, která se ale promarnila. To už radši zrušit železnici a udělat z toho normální městskou třídu s tramvajema, než tenhle paskvil. :)

  Thumb up 17 Thumb down 3
 37. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: Martine, promiň, jednak se už trochu ztrácím v tom co jsem podle tebe přehlédl a co ne, jednak Opavě počet obyvatel klesá, a nebudeme se bavit o tom, jestli výrazně nebo méně výrazně, prostě klesá, tečka, a druhák, mě nezajímá bytová výstavba po přepočtu obyvatel jinde. Mě zajímá co se děje tady, jestli je tu bytů dostatek, jestli jsou to kvalitní projekty v kvalitním urbanistickém kontextu, a jestli jsou (v rámci ČR) ještě za rozumné peníze.
  Ergo, co se bytů v Ostravě týče, not great, not terrible. Terrible je tady mental set politiků, koksovna v Přívoze, NIMBY idiocie (nejen nějakých rednecks z Pustkovce), nevyužití ostravských řek, stav Hradu a jeho okolí, a stagnace obou univerzit (na Česko dobrý, na Ostravu ne).
  Off-topic konec ;)

  Thumb up 18 Thumb down 8
 38. aggu :

  „V Ostravě není ani jeden projekt odpovídající hodnoty a ceny“
  Uhodil jste hřebíček na hlavičku ;)
  Jenže to nikoho z ostravských politiků nezajímá, nedělá z toho téma a nebojuje s tím. Proč by to taky dělal někdo z Prahy či Brna? ;) Ti se starají, aby příliv státních investic do jejich měst byl plynulý a trvalý. Třeba v Brně si nedávno vymysleli parovod z Dukovan, aby měli v Brně levné teplo. Nic proti, je to 50 km a zhruba stejně tolik miliard. Dalších.
  V Ostravě když máme problém tak sami srazíme podpatky a držíme huby. Když se někdo ozve, např. se zahloubením několika poměrně krátkých úseků silnice nebo železnice pod zem nebo třeba s mělkým prohloubením regulovaného koryta Odry, což by vyřešilo mnohé problémy a přineslo užitek, a hned se ozve spousta politiků, místních inženýrů a vědeckých odborníků „ŽE TO PŘECE NEJDE“.
  Pokud si máme tedy máme někomu stěžovat, tak v žádném případě ne Praze, ale sami sobě před zrcadlem.

  Thumb up 18 Thumb down 6
 39. Alcedo :

  Článek mně připadá tendenční a manipulativní jak od toho spolku, co nechce novou tramvaj k Duze. Poslední dva odstavce mluví za vše. Opavská nemá sobě rovnou variantu spojení, srovnat s Místeckou lze jen podle čísel, ale nikoli dle významu a alternativních tras. Jen tak mimochodem mezi těžká vozidla jsou zahruty autobusy – tam Opavská nemá konkurenci.
  Opavská – jediná možná trasa na centrum pro 2/3 Poruby. V poloze poukazované Místecké existuje mnohem více tras jak obsloužit stejnou plochu jak ty 2/3 Poruby. Nekomfortní stávající odbočení Místecká od FM -> Českobratrská odvádí značnou část dopravy již dřívějším sjezdem ke Karolině.
  Tento úsek Místecké není a nemá být městskou ulicí alá Opavská – jedná se průtah – a každý průtah s nádechem ulice vytváří konflikty v provozu – viz I/48 skrz FM, I/59 skrz Karvinou. Poznámku „přívětivé komunikace“ si nechte pro jiné projekty (ačkoli i tu máme nové pobytové a zelené plochy, sportoviště, lavičky atd.), nikoli pro tento průtah městem – a ten už začíná někde u Dolních Vítkovic a končí na Mariánskohorské – Ostrava je urbanisticky i dopravně trochu víc jíná než většina měst.
  A asi tomu nechcete věřit, ale dopravně pomůže značně – rychlé uvolnění navazujících komunikací a alternativní tras, rozptýlení přístupových bodů do města od FM. Běžná intenzita dopravy je značně relativní – nicméně pro dvoupruh s četnými úrovňovými křižovatkami je to již problematická intezita.
  Když to nadnesu je tato stavba mnohem dopravně důležitější než kruháč na Náměstí Republiky nebo odstranění podchodů.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 40. davidb :

  Hans:
  Jo s tím souhlasím.
  Řešili jsme zahloubení jen po řeku.
  To nejde.
  Dál a tedy i hlouběji fakt nevím zda je realizovatelné (bývalé šachty, odbočka na Zárubek a DOV).
  Ale proč ne. Aspoň prověřit by se to mohlo.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 41. Dan :

  tjov: To neni o docasnosti konstrukce. Stavba stoji jiz od 60.let a strecha je stale v poradku. Tady jde u nas pristup k stavbe jako celku. Presuout by sla stracha, ale co zbytek? Barbarske uvazovani.

  Ja celkem koukam, kolik jedincu tady onanuje nad betonovou boudou nad dalnici, ktera z kazde strany pohledove tvori betonovou zed. Stavba doprave neprispeje. Jen dalsi dopravu privede. Mame pred sebou jeste hodne prace v otazce mysleni a pochopeni urbanismu mest. Ostrava se podrizuje autum.

  aggu: Nejste vy skryty politik? Data a fakta vam nic nerikaji a kdy udelate chybu, snazite se z toho vymluvit a obkecat neskuecnou omackou.

  Thumb up 9 Thumb down 8
 42. aggu :

  Dan: Jaká data a fakta?

  Thumb up 3 Thumb down 5
 43. Dan :

  aggu: Dlouho ctu vase komentare. Jednim z nich je o poctu obyvatel Opavy, jak je zminovan. Argumentujete rapidnim ubytkem. Pricemz v porovnani s jinymi mesty v MSK je Opava na tom velmi dobre. A kdyz vas na to nekdo upozorni, tak napisete, ze to je vlastne jedno. Koho to zajima a tak.

  Vetsinou se mi vase komentare velmi libi. Ale maji jednu vadu. Jsou emocne zabarvene ke vztahu k Ostrave, kde davate realitu a prave data stranou. Pisete jak bude vse fajn, je to bezny prerod v postindustriánim meste, ale sam vite, ze to tak neni.

  Thumb up 11 Thumb down 8
 44. Dan :

  aggu: Abych to jeste doplnil a uzavrel. Vsimam si toho prave proto, ze nejsem z Ostravy, ale Opavy. A vase narazky na Opavu, ze tam je jen cukrovar, nebo k bytovym domum na Kacirkove mi fakt uvizly v pameti.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 45. aggu :

  Dan: Takže ještě jednou – data – ubývá v Opavě obyvatel nebo ne? Jaká data ohledně Ostravy dávám stranou? Píšu, že v Ostravě je všechno fajn? Opravdu? ;) Ohledně narážek na Opavu jste se asi spletl, mě je Opava ganz egal. Opava chce být každému ganz egal. Stačí jedna socha s penisem v zádech a celé město je vzhůru nohama. A nebylo to poprvé. Škoda.
  To je snad vše k Opavě. Tohle vlákno je k Místecké.

  Thumb up 12 Thumb down 9
 46. Michal :

  Tak jako je jistota, že po zimě přijde jaro, tak je jistota, že pod každým článkem o Místecké bude aggu plácat o zahloubení Místecké. Tak teď ještě by to chtělo nový článek o Bohumnínské, ať se může jít udělat i pod něj.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 47. Nuny :

  Martin [msstavby.cz]: Že s tím broukem Pytlíkem ztrácíš čas. Když řekneš A on řekne vždy B. Už to tady tak dělá roky. Všechno zná, všemu rozumí.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 48. sanju :

  Ten projekt je megalomanský, nadšeně se tu tleská tunám železobetonu, které budou muset další generace nákladně udržovat. Jasně, je to lepší, než 17 metrů vysoké protihlukové stěny, ale dobré řešení to není, maximálně tak snesitelný kompromis – obyvatelé domů můžou být rádi, že se na ně ŘSD nevykašlalo jako na lidi bydlící za mostem, které předchozí etapa prodloužené Místecké z domovů vyhnala. Propojení s podchodem na Stodolní je tragické – chceš se dostat do centra? Jasně, stačí vylézt na galerii nad dálnicí, sjet dolů výtahem a projít podchodem pod železnicí. Nebo to můžeš vzít z galerie po lávce přes koleje, pokud teda zrovna nepotřebuješ na vlak.
  Pokud jde o čísla aut, k tomu snad jediné – když se vybuduje infrastruktura, budou ji lidé využívat. Když se odstraní to úzké hrdlo, bude tudy logicky jezdit více lidí, a ještě více, až se v horizontu 10-20 let postaví prodloužená I/56 ve směru Hlučín/Opava, pak bude vést přes centrum nejkratší spojení z Opavy a Prajzské na Frýdek-Místek a Beskydy.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 49. MM :

  Jestli je nynější situace bariérou v centru, tak tato realizace to zabetonuje na dalších 100 let. Jedna věc je vizualizace, ale garantuji všem, že okolo této stavby bude věčný bordel, osoby bez přístřeší a podobně. Těch zákoutí a mrtvých míst je tam požehnaně. Pěším to výrazně nepomůže, je to pouze vylepšení pro auta. Jsem řidič, ale toto je prostě špatně. Celou tu lokalitu to prostě oddělí a vyřadí z provozu. Plocha mezi železnicí mrtvá, Tatran mrtvý. Jako navrhnout něco podobného v centru města v roce 2022 je něco neuvěřitelného. V podstatě stejná blbost, jako když se před lety realizoval most na Českobratrské přes Místeckou, který je nesmyslně předimenzovaný a vychází z toho co tu plánovali komanči. Utratit tolik peněz a v podstatě nic nevyřešit, to je opravdu k pláči :-(

  Thumb up 13 Thumb down 2
 50. davidb :

  Ještě mě zaujala jedna věc.
  Má být zrušen sjezd z Místecké na Senovážnou.
  Senovážná teda bude jednosměrná pouze od 28. října k Místecké.
  Nestálo by za to Senovážnou spojit s Hornopolní, aby se k MNO a parkovacímu domu dalo dojet rychleji z Frýdlantských mostů a nemuselo se zajíždět kolem Červeného kříže?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 51. aggu :

  MM: Ano, zabetonuje, stejně tak jako Českobratskou zafixuje i frýdlanty :(
  Ale jiné řešení není, protože v Ostravě není neexistuje politická síla, která by byla vůbec ochotna a schopna celý prostor vyřešit. A řešení je jediné, svést tranzitní průtah a železnici pod zem, což umožní zrušit oba dálniční mosty a vrátit celý prostor do města. Jediný argument, který se jsem od nich četl je, že by to „bylo moc drahé“. Vyřešeno :-/
  Na druhou stranu stávající stav není únosný, Cingrovka je úzké hrdlo a zároveň městským průtahem, stávající úrovňové řešení limituje chodce (jeden přechod!) a v neposlední řadě hluk. Když se předělá vstup chodců z platformy do Cingrova sadu, budou většina lidí spoko.
  Bohužel celá Místecká III je jen malá část celého problému. Bez urbanistické soutěže to nikdo nemůže vyřešit.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 52. aggu :

  sanju: Místecká už dávno je nejkratší a nejrychlejší spojení Prajzské a FM. Ale stejně tak to je hlavní přivaděč z D1 do centra.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 53. jvndys :

  pokud chceme bohumínskou přeměnit na městskou třídu, je jediná možnost rozvoj místecké, bohužel…

  po prvním dojmu, kdy jsem byl fakt unešen, že nebude v centru ta původně plánovaná obluda, tak jsem z tohoto dost v rozpacích….čekal jsem opravdové zahloubení a výškové rozdíly jak od nemocnice, tak z cingrova sadu co nejmenší pro jednoduchý přechod silnice a že s pozdější realizací lávky přes trať zmizí tak silná bariéra😕 očekával jsem, že se vyřeší tatran, který by (bohužel?) padl a mohla vzniknout další relativně velká a klidná plocha pro rozvoj a nebo trávení času s (budoucím?) napojením na frýdlantské mosty, jenže se z toho stane jakási propast se schody a výtahem, kde další vývoj je absolutně marný… a co se bojím, tak pokud není napojení od centra, bude vrch galerie prázdný…

  Thumb up 11 Thumb down 1
 54. MM :

  Je vidět, že Ostrava je chudá, jak penězi, tak duchem. Představa, že v Praze tímto způsobem upraví, tak důležitou část města je mimo. Praha by to nedovolila. Nemám rád, když házíme věci na Prahu, protože chyba je očividně u nás doma.

  Co si myslet o městě, kde od roku 1989 nebyl nikdo schopný přijít s úpravou Místecké, železniční tratě a Frýdlantských mostů. Celá ta oblast jak píše aggu je tragická a neřeší se. Ano, stálo by to hodně peněz, ale ruku na srdce. Co se za poslední dobu v infrastruktuře postavilo a mělo minimálně republikové parametry nebo Evropské? Každý kdo cestuje, vidí, jak jsou dopravní stavby řešeny jinde. Jsou to obrovské stavby, které pokud možno zahrnou i soukromou sféru. Poskytnou prostory pro kanceláře nebo obchody, zkrátka celý ten prostor využijí pro lidi.

  U nás se to zkrátka neděje. Nic nebránilo Ostravě přijít s vlastním řešením celé oblasti a domluvit se s ŘSD a dalšími subjekty. Je to složité, ale dá se to řešit. Měli na to přes 30 let! Mimochodem, celé to řešení vypadá jak někde u letiště, kdy potřebujete jednu průmyslovou zónu oddělit od obchodní, rozhodně to není realizace pro centrum města. Je to ostuda!

  Thumb up 18 Thumb down 1
 55. aggu :

  jvndys: Výškový rozdíl je tam přirozený, celý prostor je ve svahu (fifejdská nemocnice je o ~8 m výše než Stodolní). Problém je v těch „schůdcích nad propastí“ na straně Cingrova sadu. To řešil projektant, ale ne člověk.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 56. JSjr. :

  MM: Ostrava není schopná bez státních financí tento projekt vůbec postavit. Ideální řešení, zahloubení, je tak drahé, že to prostě nikdo nechtěl zaplatit. Pokud vím, řešilo se to pár let zpět a město bylo rádo, že se stát vůbec rozhodl toto řešení spolufinancovat.

  Nic nebránilo Ostravě? Tak proč se to dávno neudělalo? Protože jde o miliardy.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 57. Roman :

  Cvikov
  https://www.zwickau.de/de/tourismus/freizeit/parks_gaerten/muldeparadies.php

  Thumb up 4 Thumb down 0
 58. aggu :

  Roman:
  JSjr.:
  „město bylo rádo, že se stát vůbec rozhodl toto řešení spolufinancovat“
  A v tom je celý narativ tohoto příběhu.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 59. JohnnyKrabák :

  Mi na této verzi nejvíce vadí, že nikoho nenapadlo protáhnout podchod ze stodolní až za místeckou, tzn. do ulice nemocniční.

  Thumb up 23 Thumb down 0
 60. adamous :

  Porad nechapu, proc jinde to proste jde, viz. o neco vetsi Brno a to zasilam vypis verejnych staveb, ktere na me nepusobi low-cost dojmem na rozdil od vseho, co se ma stavet tady. O soukromych developerskych projektech ani nema smysl se tady bavit. Ja se fakt nedivim, ze predevsim mladi lidi to tady pomalu a jiste chteji postupne zabalit.

  OBRAZEM: Silničáři postavili tramvajový tunel podél Žabovřeské ulice v Brně, zprovozní ho do roka:
  https://www.denik.cz/regiony/na-trati-do-univerzitniho-kampusu-pokracuje-pokladka-koleji-podivejte-se-2022042.html

  Okruh v Brně: Další etapa za 600 milionů začne na podzim! Místo přechodů lávky:
  https://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brno-zpravy/710515/okruh-v-brne-dalsi-etapa-za-600-milionu-zacne-na-podzim-misto-prechodu-lavky.html

  Brno je před finálním rozhodnutím o podobě podzemní kolejové dráhy:
  https://zdopravy.cz/brno-je-pred-finalnim-rozhodnutim-o-podobe-podzemni-kolejove-drahy-114643/

  Thumb up 6 Thumb down 0
 61. Dr. Kohn :

  Prosím všechny kteří zde píší o tom, že schody jsou špatné řešení, tak ať si uvědomí, že je to dočasné řešení, než se tam postaví plánovaná lávka.
  Toto je vizualizace ŘSD, nikoli města. Chtít po ŘSD aby stavělo lávky které vedou přes trať je trochu mimo ne?

  Stejně tak nechápu proč se neustále kritizuje vedení Ostravy, když to může s celým projektem nesouhlasit, ale to je tak vše. Toto je financováno z peněz ŘSD, nikoli města. Takže nekritizujme město za to, že do toho nechce dát peníze. Ono by totiž peníze i dalo, ale dávat peníze do něčeho co není vaše nelze.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 62. Janko :

  :-( šílené betonové monstrum uprostřed města, které okolní prostor utopí a zastíní. Na dnešní dobu hodně špatné řešení.

  Thumb up 6 Thumb down 10
 63. jvndys :

  Dr. Kohn: kritika je směřována na řsd mj. za tu neschopnost fungovat a jednat s ostravou o tak důležitém projektu… ano schody jsou dočasné (o lávce se ví, že je spojena až s projektem rezidence stodolní), ale ten prostor pod schody mezi silnicí a železnicí je stále jen díra, která mohla být využita a koncipována pro lidi a jednoduchý přechod tak silné bariéry, ta tam ale stále zůstane…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 64. aggu :

  jvndys: Proč by to musela být díra? Nemusí. Ani prostory pod mostovkami nemusí být špinavá díra (jako všechny v Ostravě). Ale to by město/ŘSD muselo chtít a zadat řešení někomu jinému než projektantovi pozemních komunikací, protože to je jen technik a podobný úkol dělat jednak nemůže a jednak neumí.

  https://landezine.com/landscapes/landscape-architecture/realized-projects/under-the-bridge/
  https://cz.pinterest.com/iskandarsuwando/under-bridge-urban-design/

  Pořád dokola. Město nemůže tvořit inženýr, který maluje podle ČSN. Možná továrnu, ale město ne.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 65. jvndys :

  aggu: díra =/= špína, hnusné místo sakra… díra myšleno jako obří výškový rozdíl🤦‍♂️ je tam ze dvou stran ohraničení múk, z jedné několik metrů vysoká překážka „střechy“ nad cestou… pokud by byla strana do cingráku pořešena jako strana k nemocnici, vůbec bych námitku neměl a vzniklo by super místo v centru, kde by byl jednoduchý přístup na kole i pěšky a ne jen zvelebená překážka….pořád do kola? jo, jeden o voze, druhý o koze

  Thumb up 5 Thumb down 1
 66. jvndys :

  aggu: a sám dokonce několik komentářů reaguješ na jiný můj komentář, kde onu „propast“ zmiňuješ 🙂

  Thumb up 3 Thumb down 0
 67. Martin [msstavby.cz] :

  Úplně jsem zapomněl na tohle. Přestavba dálnice na městský bulvár v Plzni.
  https://www.youtube.com/watch?v=gIeRvux7zV4

  Thumb up 9 Thumb down 2
 68. David :

  Neví někdo PROČ bude zrušen sjezd z Místecké na Senovážnou? Vždyť to nedává smysl, pokud tedy nebude volně průjezdná silnice kolem městské nemocnice…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 69. Pavel :

  Neví někdo PROČ bude zrušen sjezd z Místecké na Senovážnou? Vždyť to nedává smysl, pokud tedy nebude volně průjezdná silnice kolem městské nemocnice…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 70. adamous :

  Už ne tunel. Rozšířenou Místeckou v Ostravě přikryje obří střecha:
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/mistecka-rsd-ostrava-strecha-rekonstrukce-prestavba.A220527_666848_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 1 Thumb down 0
 71. adamous :

  Nekde to holt jde: V Hloubětíně vznikne tunel za šest miliard, pomůže vytížené křižovatce
  https://www.idnes.cz/praha/zpravy/tunel-kbelska-hloubetin-krizovatka-doprava.A220803_090029_praha-zpravy_baky

  Thumb up 6 Thumb down 0
 72. balde :

  adamous: chtělo by to srovnání kolik aut tímto úsekem v Praze projede a kolik projede u nás po Bohumínské nebo Místecké, ať můžeme srovnat efektivitu takovéto stavby

  Thumb up 1 Thumb down 0
 73. davidb :

  balde:

  Sčítání dopravy 2020 (https://www.rsd.cz/silnice-a-dalnice/scitani-dopravy#zalozka-celostatni-scitani-dopravy-2020)
  Bohumínskou od křižovatky s Muglinovskou po Českobratrskou SV- 10693,
  od Českobrat po Těšínskou SV- 17280,
  od Těšínské k Na Karolině SV- 15324.

  Myslím si, že to je součet obou směrů.
  Praha ve sčítání není!!

  Sčítání intenzity dopravy Praha 2021 (https://www.tsk-praha.cz/wps/portal/root/dopravni-inzenyrstvi/intenzity-dopravy)
  Kbelská mezi Kolbenovou a Poděbradskou SV- 17664.
  Kbelská mezi Poděbradskou a Kolbenovou SV- 19364.

  SV- Všechna motorová vozidla celkem (součet vozidel)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 74. davidb :

  Cihelní – 17210,
  Cingrova – 26542
  Místecká po sjezd z Vítkovické- 31056
  Místecká od Vítkovické po Halasovu- 39768
  Místecká od Halosovy po Rudnou- 32435.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 75. Jan Provazník :

  Co mě chytlo v komentářích, je nemožnost zahloubení železnice. Zrušit Stodolní a Střed. Hlavák, Svinov, Mariánky a Vítkovice pro jednu blbou Ostravu stačí :)

  Thumb up 1 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.