Městské zásahy 2016 – Husův sad

Jeden ze 17 návrhů Městské zásahy 2016.

Autoři: Ing. Magda Cigánková Fialová, Ing. Romana Šašinková (Ateliér ZAKA 22)

Husův sad je významným zeleným bodem v centru města, kterým denně projdou tisíce lidí. Je jakousi křižovatkou všech možných směrů. Ty nejčastěji končí v budově univerzit, gymnázia, základní školy, zastávky městské hromadné dopravy nebo naopak míří do centra města. Park má velký potenciál, je tedy škoda, že z dnešního pohledu není dobře podchycen a promyšlen. Zůstává jen průchozím místem, které není příliš významné, a už vůbec nás neláká se déle zdržet.

Návrh se snaží podchytit dlouho sledované nešvary prostoru a zareagovat na ně. Důležitým je směrování cest, odpočinkové plochy a využití dalších nabídek městského parku jako bodu pro setkávání či kulturu.

Související články


Komentáře

 1. Petr :

  Souhlasím s nápadem vytvořit zázemí a důvody pro to, v parku se zdržet.

  Jestli něco Husův sad NE potřebuje, tak předláždění. Jeho současné trasování s „organickými“ tvary chodníku vede lidi přirozenými cestami, lidé nescházejí s tras. Nevyšlapávají vlastní chodníčky.

  To jsou jasné důkazy funkce stávajícího trasování.

  Park je i denně udržován, uklízen – tedy s nedostatky dětského hřiště. Dlažba je funkční, neotřelá a bez plevele.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 2. Infoš :

  Studie jen tak pro studii, nebo se reálně uvažuje nad zásahem do fungujícího parku?

  Thumb up 2 Thumb down 4
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Infoš: Jedná se o projekt z Městských zásahů. Zaslat projekt mohl kdokoliv a čehokoli ( týkající se tématu MZ ).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 4. O.O :

  Jedno z mist, do ktereho opravdu neni duvod vrtat. Misto je to pekne, udrzovane a nejsou tam zadne nepropustne bariery. Fakt by bylo lepsi zamerit se jinam. Tady bych se obaval, ze by mohlo dojit ke zmene k horsimu.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 5. Markus :

  Husův sad by potřeboval zásah! Možná ne předláždění, ale vymést temné kouty: oprava stánku s jídlem a trafikou, dětské hřiště rekonstruovat a vyřešit slepí bod v jihovýchodním koutě (směrem k ČT), který je nepropustnou bariérou. Jo a odpadkový koš uprostřed chodníku…

  Thumb up 2 Thumb down 4
 6. marian :

  Markus: aneb jak jde smysluplný komentář shodit hrubkou

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. Sanju :

  Pár zásahů by Husák snesl, ta studie správně pojmenovává některé nedostatky. Nerozumím ale třeba tomu, co by vyřešila nová trasa chodníku téměř rovnoběžného z Českobratrskou. A upřímně, Husův sad je ve srovnání s Bezručovým sadem nebo parkem Československých letců opravdu v dobré kondici, daleko více by mě zajímala analýza těchto míst.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. dispe :

  Jestli nějaký zásah Husák potřebuje, tak udělat něco s tím otřesným gyrosem/DPO a asi trafikou nebo nevím, co všechno tam ještě je.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. Petr :

  Markus:

  Skoro mám pocit, že ten roh je slepý schválně, aby chodci neskákali autům tak snadno pod kola doprostřed rušné křižovatky a aby se přecházelo jen na rovných úsecích cest

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. aggu :

  dispe: Podepisuji v plném rozsahu. A netýká se to jenom Husova sadu (ASO, Černá louka, Muglinovská,…).
  Konkrétně u těch tří betonových budek je vlastníkem město / MOaP. Co městu brání ten hnus zplanýrovat? Nelidská vytíženost jednoho odboru? Nezájem? Ještě je to nenapadlo?
  Bez kavárny na tomto místě bych se klidně obešel. V okolí je jich neúrekom. Spíš by se tam hodilo něco jako speakers´ corner.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  O.O: ne, vazne se na to jeste jednou jdete podivat a to vcetne detailu. kde jsou umisteny kose, kam (ne)vedou cesty, jak vypada ta „vec“ (bufet/dpo/trafika), jak vypada chodnik od zastavky atd atd.. to ma do „pekneho“ opravdu sakra daleko, nezlobte se..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. O.O :

  Hynku, je to pravda, jsou tam jiste nédostatky a potencial ke zlepseni. Jenom nechapu, proc nekdo hyperaktivne prisel zrovna s timto navrhem a pritom mesto bohorovne ignoruje stav parku M. Horakove, kde se zeny boji chodit samy a slusni lidi se tam spousta mist stiti. Neudrzovane kroviny plne odpadku,koprivy, ozrali bezdaci, fetaci, zlodejicci (zeptejte se treba na kriminalce). Fakt bych zacal s jinymi parky, nez zrovna s Husakem.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 13. Martin [msstavby.cz] :

  O.O: Do Městských zásahů se mohl přihlásit kdokoliv s jakýmkoliv nápadem. Třeba ty s rekonstrukcí sadu Milady Horákové.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  O.O: rozumim. kazdopad na m. horakovou ma zrovna stejny atelier studii uz od 2010, netusim do jake miry se realizovala nebo ne. „Objednatel: Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz“.. http://www.zaka22.cz/verejny-prostor/studie-sadu-milady-horakove/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. bapi :

  O.O: Jo, park Milady Horakove je v dnesni dobe naprosto tragicky. Jeste tak v roce 2012 a 2013 to bylo celke fajn (jasne, uz tehdy tam byly problemy s bezpecnosti), dalo se sednout, ale ted je to uplna tragedie.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.