Městské zásahy 2016 – HighLights

Na podzim proběhla vernisáž 17 návrhů přihlášených do projektu Městské zásahy 2016. Postupně na webu msstavby.cz zveřejníme všechny.

Co jsou Městské zásahy?

Principem Městských zásahů je oslovit aktivní obyvatele města – a to nejen tvůrčích profesí jako jsou architekti, designéři, umělci, streetartisti, městští inženýři apod. – prostřednictvím veřejné výzvy. Ti navrhnou řešení (stavební i nestavební) městských prostor, které považují za problematické. Jedná se o naprosto nezávislou akci, návrhy si nemůže nikdo objednat, jde o čistě individuální výběr občanů města.

Město je komplexní a složitý organismus, který se vyvíjí a mění velice pomalu. Co nás vede k tomu, abychom akci Městské zásahy pořádali v krátkém rozmezí tří let dvakrát po sobě? Ostrava se během této doby urbanisticky ani architektonicky nijak výrazně nezměnila. Ale možná se měníme my – jeho obyvatelé. Chuť a vůle po změně byla v Ostravě vždycky, ale teď tento trend roste a my doufáme, že bude dál kulminovat.

 

HighLights

Autoři: Michal Kašpárek, Architektonické vizualizace: PIXL, Foto: Lukáš Kaboň

Posviťme si na místa krásná a zapomenutá.
Už jste se někdy byli projít na Masarykově náměstí, po Havlíčkově nábřeží, v Komenského sadech a po všech těch krásných místech Ostravy po setmění? Jestli ano, určitě jste si všimli, že tam moc živo nebývá. A je to škoda. Je to totiž právě večer, kdy vše upadne do mlhavého spánku, prosvětleného jen oranžovou září pouličních lamp a Ostrava odhalí své neopakovatelné noční kouzlo. Navržená instalace láká k večerní návštěvě a je umístěna tak, aby přivedla obyvatele k místům zajímavým a večer trochu opuštěným. Modré světlo vytváří pohádkovou atmosféru a taky pocit bezpečí, který nám při takové procházce často chybí. Svítidla v křesílkách vydávají příjemné teplo, a proto se na nich můžeme vyhřívat dlouho do noci, s přáteli či knížkou.

 

Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  Ja bych se vyhrivat urcite sel, ale aniz bych chtel jinym upirat pravo na vyhrivani do noci, obavam se, ze na tech opustenych mistech by se prave nepretrzite vyhrivali bezdomovci a podivna hlucna individua, ktera nejen ze by nemela vlastni knizku, ale jeste by svym chovanim znemoznovala cist knizku i jinym… Chtelo by to k tomu casovy poradek, zamestnance ochranky a policajty na dosah. Jinak je to krasny napad a projekt a predevsim to modre svetlo je uzasne! Moc bych si pral realizaci!

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Nimrod :

  Noc je na to, aby byla tma…tento zásah se mě moc nelíbí. Kino Dukla je fajn, protože tam nejsou ani velké náklady na investici, ani na provoz. Tady to je úplně naopak.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. radek a :

  myslim ze potrebnejsi by byli pristresky u Ostravice od Hrabove nic takoveho neni nebo napojeni lavky na Hrabuvku Vitkovice z cyklostezky mezi Rudnou a OZO ostava by urcite lide byli radi zani nebo uprava brehu u ozo lavky https://www.youtube.com/watch?v=h3TNvPjo3xQ ale ktomu se nikdo nemel to navrhnout,.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.