Městská jatka – foto z výstavby

Aktuální fotografie proměny Městských jatek v centru Ostravy.

zdroj: FB Národní památkový ústav

Související články


Komentáře

 1. MareK :

  Dojde k vyčištění fasády nebo bude zachovaná patina?

  Thumb up 10 Thumb down 2
 2. Jiřík :

  Zrovna tento typ staveb posouva Ostravu dále. Jenom houšt.

  Thumb up 27 Thumb down 4
 3. Brando :

  Otazka: co bude ve všech těch nových filharmoniich, Gongech, galeriích, Trojhalich, Jatkach, domech kultury rozesetych po oStrave apod.? Kdo tam bude vystavovat, hrat, vystupovat… Město, kde ubylo desetitisíce lidí!

  Thumb up 25 Thumb down 56
 4. thvari :

  první z velkých projektů se blíží svému zdárnému konci, napětí stoupá… zvědavý jsem i na úpravu okolí a okolních ploch, která by měla být také poměrně důkladná

  Thumb up 20 Thumb down 2
 5. aggu :

  Brando: Lidi jak vy to vcelku nemusí zajímat. Ani trápit.

  Thumb up 32 Thumb down 11
 6. balde :

  MareK: taky by mě to zajímalo, osobně bych byl spíš pro vyčištění.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 7. Crazym :

  Brando: O tohle ani tak nejde, těch co se jim nechce makat se najde vždycky dost, otázkou by mělo být spíš kdo to bude financovat :-) Kdyby to měli zatáhnou oni z výdělků, tak asi umřou hlady :D Pak je ještě varianta aby ta skupina lidí co se považuje vzhledem ke svému vzdělání, přístupu k životu a svému postavení ve společnosti za ostravskou elitu zaplatila ekonomické vstupné na ty akce co je pak duševně tak velmi obohacují :DDD

  Thumb up 16 Thumb down 31
 8. aldik :

  A Bauhaus zbourat a postavit tam parkovací dům. Lidi sice za parkování platí neradi, ale budou muset :D Navíc jaké by to bylo krásné ulice bez všudepřítomných zaparkovaných plechovek. Ono těch parkovacích objektů je už sice v plánu víc, ale aut taky není zrovna málo.

  Thumb up 15 Thumb down 8
 9. Dan :

  Kdyz se podívam na ctvrtou fotku, kde je detail fasady a novych dveri. Tak me provedeni fasady desi. Obnovu zdiva bych ocekaval opravdu dukladnejsi. Nad novym otvorem ani nejsou cihly vyskladany tak, aby evokovaly cihelny preklad. Tyto hrube stavebni prace bych ocekaval pred osazenim vyplni fasady.

  Tohle vypada nejen na polsky navrh, ale i na polske provedeni…

  Thumb up 10 Thumb down 1
 10. aggu :

  Dan: Kéž bychom v Česku měli víc polských návrhů a víc polských provedení…

  Thumb up 11 Thumb down 5
 11. Sanju :

  Pokud vím, fasáda má mít „patinu“, vidět je to na straně od železniční trati, která je „černá“ a vyměněné cihly na ni nejsou vidět. Jednou jsem byl svědkem aplikace jakéhosi postřiku.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. riltr :

  a věžička nebude?

  Thumb up 11 Thumb down 1
 13. tommtomm :

  Dan: předpokládám že na Vámi poukazované čtvrté fotce jde o stav z průběhu stavebních prací. Tedy vložení překladu a technologické části dveří ( má to být komplikovanější řešení). Nad traverzu (překlad) bylo nutné umístit nosné cihly, tak aby nesly zeď nad ní. Myslím si, že tyto vložené cihly jsou cca v jedné linii s ostatním zdivem a teprve teď dojde ke kompletaci a doplnění nenosných částí zdiva. Nápodoba cihelného překladu zde pak záměrně nemá být, naopak, nové otvory jsou zcela přiznané a zcelení stavby bude dosaženo plastickým promítnutím původního průběhu architektury do nových dveří které bude z jiného materiálu a v kontrastní podobě.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 14. tommtomm :

  balde: Jde opravdu o věc názoru i ohledně přístupu ke kulturním památkám. Naprosté vyčištění a navrácení do vizuální podoby těsně po dokončení vs. hodnota stáří objektu kterou právě dokresluje začernání. U různých objektů se tyto přístupy různí. V tomto případě pak patina usnadňuje výměnu a doplnění chybějících cihelných výplní, kdy nepatinováním dojde k zcelení jinak rozbité struktury. Zkuste se ve městě (např. Vítkovice nebo Vodárna v Hulvákách) zaměřit na opravené domy, byť jde o šťastné a někdy nákladné rekonstrukce, nové cihly jdou prostě vidět ( většinou větší plocha která kryje elektrický rozvod, jedna cihla se většinou ztratí), u napatinování (pokud je dobře provedeno) tento problém nehrozí a plocha je sjednocena.Za mě osobně pak zcela vyčištěné objekty ztrácejí určitou estetickou hodnotu a tak jsem příznivcem zachování nebo doplněním určitého stupně patiny u takovýchto objektů. Možná by Vás překvapilo kolikrát restaurátoři dopatinovávají a špiní záměrně určité části restaurovaných soch nebo kamenných prvků tak aby docílili plastičnosti a hodnověrnosti. Po vyčištění totiž tyto prvky vypadají jaksi tupě a bez hloubky a bez zašpinění by se na těchto plochách brzy nacházela špína a nečistoty kterým patina částečně předchází.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 15. Dan :

  tommtomm: Mate pravdu, dival jsem se na vizualizace a ty preklady tam nejsou. Diky.
  https://www.kwkpromes.pl/en/contemporary-art-gallery-plato/16788

  Nicmene pirad nerozumim tomu, proc nebyly prvne vymeny cihly a pote instalovany vyplne otvoru.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Michal :

  MareK: pokud to nějak neškodí povrchu, tak bych byl pro to zachovat „patinou“. Ano i čistá cihla je pěkná, viz Mírové náměstí ve Vítkovicích, ale takto by to bylo unikátní.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 17. Tom :

  Brando: Třeba já tam chodit budu. Záleží má nabídce. Zkuste si za normálních okolností koupit lístek třeba k Bezrucum. S uvazovanim, že kultura nemá cenu,to žádný národ nikam nedotahne.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 18. Michal :

  aldik: pokud parkovací dům, tak jedině pod zem, ať si to ti co musí jezdit všude autem zaplatí. Ono už tak je celkem mord, že chcou postavit patrový parkovací dům před katedrálu vedle Masarykáče.

  Thumb up 4 Thumb down 10
 19. Tom :

  Crazym: To je názor. Povaleci z kaváren ke strojům a továren. To už tady bylo. S takovou logikou bychom mohli jít na všechno, třeba zdravotnictví, školství,mhd. Jistě to tak v některých zemích finguje. To,že nemám rád kulturu, neznamená, že to tak mají všichni.

  Thumb up 15 Thumb down 7
 20. balde :

  tommtomm: Díky za super koment, doplním, že jsem to myslel tak, že pokud by to mělo zůstat tak jak je, tak jsem pro vyčištění, aby nerazily nové cihly, ale pokud ty nové budou mít taky patinu, takže to bude mít jednotný „špinavý styl“ tak za mě super, nejhorší by bylo kdyby tam byly velké části přechodů mezi starými a novými cihlami.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 21. Brando :

  aggu: Asi ty to budes dofinancovavat ze sve kapsy, kdyz to bude slouzit prumernym ci podprumernym umelcum…? Az bude oStrava velka alespon jako Praha ci Víden, potom muzeme diskutovat nad mnozstvim verejnych objektu.

  Thumb up 5 Thumb down 23
 22. Tom :

  Brando: ale Ostrava nebude nikdy jako Vídeň nebo Praha, to ví každé dítě. A proč myslíte,že tam budou hrát a vystavovat prumerni nebo podrumerni? Vy jste kritik? A proč by se v menších středních městech nemělo stavět a investovat do kulturních a sportovních institucí?

  Thumb up 16 Thumb down 2
 23. Mx :

  Podle mně je patina (na jatkách) spíše jen špína. Je to věc názoru, ale mně to připadá takové nějaké temné a ušmudlané a stejné jako např. neopravený dům s 30 let starou fasádou. Za mne zcela nedůstojné účelu stavby. Navíc podle mne je jednodušší nahradit čistou cihlu než jí uměle špinit patinou. Mírný rozdíl u oprav vyčištěných cihel je menší zlo než tato ušmudlanost. Navíc evidentně některé cihly jsou světlé dle fotek. Kostel ve Vítkovicích nebo v Husově sadu by tmavý hezčí nebyl.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 24. Jana :

  Crazym: Někdy s Vámi i souhlasím, ale ve většině Vašich příspěvků: Jedl by Ostravák boloňské špagety? Ne. Bo loňské špagety by žral jen cyp.

  Thumb up 13 Thumb down 8
 25. Hrdý Ostravák :

  Crazym předvedl nejhnusnější bolševický plivanec v dějinách této stránky. Nikdy jsem nic tady, na Ms Stavby,odpornějšího a ohavnějšího nečetl. Musím to napsat : Crazym je lidská žumpa.

  Thumb up 18 Thumb down 11
 26. DRJPJR :

  Crazym: Chápu, že to je útok na mě, za nějaký předchozí přísoěvek. Takže bych chtěl jenom říct, že s takovými primitivnímu blbci jako ty nemá smysl se bavit. Ubožáku.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 27. O. :

  aggu: Na tyhle hodnoceni ostatnich diskutujicich uz zacinam byt alergicky. Treba to pan Brando plati ze svych dani, takze jeho dotaz je naprosto legalni. … Ja temto projektum fandim, prestavba kulturaku super, jestli vyjde, Cerna kostka taky. Gong uz je zrealizovany a parada. Ale musime si taky uvedomit, ze to neni zadarmo a nejak si urcit, kde je ta rozumna hranice toho, kolik takove ne zrovna levne kultury tady chceme. At pak nebrecime, ze neni na udrzbu, na infrastrukturu, atd. Takze tohle hodnoceni od lidi s myslenim ‚z cizoho krev netece, hlavne mi zadotujte vsechny me konicky a kdyz se vam to nelibi, tak jste xenofobni flastenec‘ mne fakt irituje. Bez omezeni fandim kvalitnim stavbam typu novy mrakodrap, kde si to majitel zaplati ze sveho a postavi to na sve riziko, ale u veci co platime vsichni a lidi se socialistickym myslenim si to nechteji uvedomit, je naprosto namiste ptat se proc, pro koho, za kolik, atd. ps. Oprave jatek fandim a doufam, ze to misto ozije.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 28. O. :

  Co to tady je za prispevky? „nejhnusnější bolševický plivanec“, „lidská žumpa“, „primitivnímu blbci“, … Panove, jsou i lidi, co maji jine nazory nez vy, rika se tomu svoboda slova. Tak se prosim uklidnete a zkuste to respektovat. Tohle do slusne diskuze nepatri. Nerikam, ze musite nasadit latku na uroven „dovolil bych si s Vami nesouhlasit“, ale to co jste predvedli je opravdu nechutne. Tohle sem z Novinek prosim netahejte.
  Preju vsem pekny zbytek dne :)

  Thumb up 7 Thumb down 4
 29. aggu :

  O.: Každý dotaz je legální, to není třeba zdůrazňovat ;) Spíš mne zajímá, čistě ze zvědavosti, proč lidé jako brando nebo jana mají nutkavou potřebu neustále něco hanit, aniž by se jich to týkalo. Nejsem psychiatr, abych to dokázal exaktně popsat, proto se občas reaguji. APlátce daní? To je snad společenský konsenzus. Jsou to politici, kteří rozhodují, na co daně potřebujeme a na co ne. Když vyhrají v Ostravě politici jako třeba ten zábavný a zvídavý pan Raždík z SPD, tak možná na podobné projekty budeme muset zapomenout a třeba se dostaneme jako město na kulturní úroveň Blanska, Karviné nebo Mladé Boleslavi. Bude to rozhodnutí těchto lidí a bude to fér, protože budou mít podporu voličů, kteří sice neví k čemu ta budova je, ale jsou ostře proti ;)
  A jen tak mimochodem, nedělejme z těch budov něco extra. Je to úplně základní výbava každého města. Knihovna, kunsthalle, galerie nebo koncertní síň jsou něco jako dlážděný chodník a kanalizace. Prostě normální potřeba civilizovaných tvorů civilizovaně žít. V Polsku, kterému se češi rádi vysmívají, postavili koncertních hal tolik, co my nepostavíme ani za 1000 let. To taky svědčí o kulturnosti národa.

  Thumb up 23 Thumb down 5
 30. ostravak :

  OSTRAVA JE OSTUDA, Snad za tohle někoho konečně zavřou konečně. vyhozené stovky milionů z našich daní. A k tomu jeětě ukradené a vyhozené miliardy za nesmysl tzv. KONCERTNÍ SÍN…Macuro ty půjdeš !

  Thumb up 3 Thumb down 24
 31. balde :

  Aktuální fotky z rekonstrukce: https://www.patriotmagazin.cz/obrazem-opravy-ostravskych-jatek-finisuji-podivali-jsme-se-dovnitr

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Oasis :

  +odkaz: „Jatka v Ostravě jsou dokončená, město na měsíc vpustí lidi dovnitř“, zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/jatka-v-ostrave-jsou-dokoncena-mesto-na-mesic-vpusti-lidi-dovnitr-20220425.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 33. Crazym :

  Teď nevím, slyšel jsem dobře v reportáži v TV o otevření, že to stálo 400 mega?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 34. aggu :

  Crazym: A?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 35. Michal :

  Dnes jsem si na slavnostním otevření vzpomněl na jatkohejtra, a vida, už je tady. A ne, nestálo to 400 mega.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Crazym :

  Jen se ptám vy dva chytrolíni :D Něco jsem zaslechl, měl jsem to puštěné jako kulisu na půl ucha, nejsem si jistý a nemohu si to pustit znova až zítra https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/422231100030516/ A vy z toho hned děláte bůh ví co. Takže kdyby jste něco věděli, uvítal bych fakta a ne ty vaše výkřiky inteligentů :D

  Thumb up 2 Thumb down 2
 37. Crazym :

  Tak edit, už to jede a opravdu mluví o 400 mega v cca v 4:15. Tak jak to je?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 38. Sanju :

  Crazym: Stavba samotná vysoutěžena za 160 milionů, po započítání víceprací 190 milionů, s dalšími náklady (včetně těch na výstavbu okolního parku/náměstí) 400 milionů.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 39. Labbrab :

  Crazym: dle Zuzany Bajgarové – město zaplatilo za záchranu bortícího se objektu včetně odkupu a dalších nákladů 345 milionů korun s DPH.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/historicka-budova-jatka-pamatka-galerie-kultura-obnova.A220517_665156_ostrava-zpravy_jst

  Thumb up 0 Thumb down 1
 40. Vítek :

  Stavba má velkou výhodu proti stávajícímu Platu, že dovnitř není vidět. Chodím často okolo a tak sleduji min. návštěvnost. Teď to bude skryto.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 41. tjov :

  Vítek: Bohužel docela trefná poznámka, ale osobně s tou cenou nemám problém. Je to zajímavý objekt a pokud se to území dotvoří plánovanou výstavbou včetně zakrytí Místecké a hlavně zboří ten vřed Bauhaus – bude Ostrava zase o něco zajímavější. Milióny se vyhazují na mnohem větší krávoviny.

  PS: teď ještě kompletně po 5 letech předláždit Nádražní a udělat z ní pěší zónu !

  Thumb up 9 Thumb down 1
 42. Dr. Kohn :

  tjov: A pokutu za předčasný zásah do stavby z dotací zaplatí kdo? Vy? Nádražní zůstane v takovém stavu jak je ještě hodně dlouho….

  Thumb up 1 Thumb down 1
 43. tjov :

  Dr. Kohn: Netuším jaká je udržitelnost u této konkrétní dotace, nejméně je to však 5 let, které již uběhly 9.12.2021. Pokud je to blíž k 10 letům, tak to musí počkat do max. 2026.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.