Luční trávníky prospívají

Entomologové jásají. Do centra Ostravy se vrací pestrá paleta hmyzu včetně vzácných druhů. Je to zejména tím, že v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz každým rokem zvyšují počet lučních trávníků.

Celá reportáž ZDE

Petr Kuś (ANO), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My se zrovna nacházíme v Cingrově sadu u jednoho z našich lučních trávníků. Luční trávníky jsme v obvodě začali udržovat v roce 2019, kdy jsme vysadili kokrhel, který potlačuje růst plevelů a tím podporuje přirozený růst lučních bylin. Rostou tady sedmikrásky, kopretiny, vlčí máky a další byliny.”

Čím pestřejší je bylinná skladba, tím je více hmyzu a tím pádem i ptáků, ovoce i obojživelníků.

Petr Kočárek, entomolog, OU: “Tady na tom trávníku, na kterém opravdu nebylo téměř nic předtím, tak před chviličkou jsme tady měli chráněné zlatohlávky tmavé, měli jsme tady několik druhů čmeláků, létají tady modrásci jehlicoví v tuhle chvíli, několik druhů okáčů, slunéčka sedmitečná ještě naše domácí původní a řada druhů brouků, takže je to docela pestré.”

Martina Kittnerová: “Plochy lučních trávníků jsou různě v obvodu rozmístěny. Ať je to tady Cingrův sad nebo Komenského sady nebo park Milady Horákové. Luční trávníky jsou koseny jednou, max. 2x do roka a teď při té kontrole jsme zjistili, že opravdu ten proces, který byl nastartován v roce 2019, tak má kýžený efekt.”

Luční trávníky budou v obvodu dál přibývat. Zlepšují totiž nejen biodiverzitu, ale také klimatické podmínky.

zdroj: polar.cz

Související články


Komentáře

 1. Graylag :

  Luční trávníky jsou určitě fajn, ale problém je pokud se při jejich zakládání moc nemyslí. Příkladem je trávník na Hornopolní poblíž Orchardu, který se prolíná s v zimě vybudovaným discgolfovým hřištěm. A které je tím pádem část roku nehratelné, protože ve vysoké trávě se ztratí i dospělý člověk, ne tak disk.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 2. M :

  Jakto že tam nemají ten fantastický štěrk???!! Okamžitě to tam jeďte zasypat tunou kamení!!! :-D
  Proč to někde jde a někde ne? Přitom o tom rozhodují ti samí lidé přece. Pokud ne úplně ti samí, tak se stejně všichni znají, to vyjde na stejno…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 3. Marthin :

  Graylag: Vy jste tam ten diskgolf viděl někdy někoho hrát? Ja nikdy,ani v Porubě..

  Thumb up 4 Thumb down 2
 4. Graylag :

  Marthin:
  Ano, viděl, několikrát. A sám jsem ho tam po práci hrával. Discgolfisti jsou ale poměrně nenápadní, dvě ze sedmi jamek jsou až za cestou (kde tudíž nejsou vidět) a jedna hra sólo je 15-20 minut, ve dvou dejme tomu 40 minut, takže i pokud tam hraje někdo každodenně, tak byste musel mít vyloženě štěstí abyste ho viděl. Podobné ostatně platí i o Raketě ve Vítkovicích, což podstatně populárnější hřiště.
  Ale o to v podstatě nejde – spíš jde o to, že obvod tam postavil hřiště za minimálně nižší stovky tisíc a pak ten samý obvod to hřiště učiní nehratelné rozhodnutím nesekat tam trávu. To hřiště je mladé a teprve si hráče získávalo, kdy pokud by se chytlo mohlo i celou oblast pomovi pozvednout. Ale rozhodnutí úředníka který nemyslel ty peníze spláchlo do záchodu.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. Marthin :

  Graylag: Souhlasím s Vámi,že by město a obvody měly mít jednotnou,sladěnou a dlouhodobě dodržovanou strategii,co chtějí alespon rámcově kde ve městě mít.Od toho byla zřízena MAPPA.Jednak pak ale musí politici jejich doporučení dodržovat,realizovat plány odborníků a navíc by je voliči měli přestat volit,pokud politici svůj vlastní plán nedodržují. Chtějí tady ale voliči reálně někoho s jasnou vizí, podpoří ho a zastanou se ho, až bude v problémech?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. straka :

  Marthin: A ví se kdo tu MAPPu prosadil? A kdo naopak s ní má problémy? Jinak to hřiště vzniklo jako nápad v participativním rozpočtu a to už tam ty luční trávníky tuším byly. Takže první byla ta louka a až pak hřiště. To mi pak nevypadá, že obvod něco znehodnotil nějakým rozhodnutím nesekat tam trávu, protože ona se tam ta tráva nesekala již předtím než tam to hřiště vzniklo.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 7. Graylag :

  straka:
  To že tam byly luční trávníky dřív než hřiště je zajímavý postřeh, ale na tom, že je to znehodnocení investice to nic nemění. Buď se tam to hřiště nemělo stavět, nebo se jeho vybudování mělo zkoordinovat s existencí lučních trávníků. Vzhledem k tomu, že se hřiště stavělo narychlo v zimě, tak chápu, že členy klubu kteří stavbu navrhli a zajistili ani nenapadlo, že tam něco takového je. Ale to je právě ten bod, kdy nějaký úředník měl zvednout prst a říct pozor pánové. Nestalo se a technickým službám je existence nějakého hřiště úplně u pozadí.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.