Lezecká stěna ve strojovně dolu Hlubina

Jak jsme uvedli před měsícem, v Dolní oblasti Vítkovic, konkrétně ve strojovně dolu Hlubina, se staví lezecká stěna. Fotograf Boris Renner nafotil fotky ze stavby.

zdroj: FB Ostravaci.cz

Související články


Komentáře

 1. Rado :

  a proto zde byly sestěhovány všechny památkově chráněné stroje z likvidovaných dolů, aby byla v Hlubině nakonec lezecká stěna a kulturní klastr?

  Thumb up 2 Thumb down 16
 2. balde :

  me se to líbí ja jsem pro, konečně v Ostravě bude pořádné lezecké centrum

  Thumb up 10 Thumb down 1
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Rado: urcite vis, ze nektere budovy jsou transformovane a nektere jsou jen opravene a jsou soucasti prohlidkoveho okruhu. na Hlubine je cele spektrum tehle veci. zaroven – proc ne? nebo to musi byt jak v muzeu jedno vedle druheho na podstavci a to vyhradne pro ty, co jdou „do muzea“? takhle to uvidi i ti, co jsou treba na kafe, anebo si zalozit na stenu.. (pricemz teda pristupuju na informaci, kterou pises, ja o sestehovavani neceho nevim a ani jsem nic takoveho nikde nevidel, urcite je neco „umele“ nastehovano v U6, ale zbytek veci, si myslim, ze je na puvodnim miste…)

  Thumb up 7 Thumb down 3
 4. Jan :

  Rado: Doporučuji nově zprovozněný areál Hlubiny projít, a hlavně zevnitř. Ty zmiňované stroje jsou např. v kompresorovně součástí prostoru vznikající kavárny. Ve skladu MTZ se na nové kinoplátno díváte skrze původní mostový jeřáb. A podobně je to v tom kulturním klastru všude – citlivě zrekonstruované budovy, zachování maxima původní podoby i detailů, za současného vtělení nové využitelnosti. Občanské sdružení by za tohle zasloužilo medaili. Lezecká stěna se mi v této analogii velmi líbí.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 5. Jan :

  Hynek [msstavby.cz]: Na Hlubinu se přestěhovaly stroje např. z dolu Petřvald, jinak by skončily ve šrotu. V tomhle má Rado pravdu.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 6. Ac :

  Rado:
  Stroje jsou vystavené taky. Jinak kolikrát se půjdete podívat na expozici důlních strojů? Lezecké centrum je myslím vynikající nápad, proč navštívit prostory i několikrát týdně.
  Ale jinak s Vámi souhlasím, lepší by bylo kdyby ten objekt měl propadnutou střechu, pršelo by do něho a postupně se rozkrádal .-).

  Thumb up 7 Thumb down 2
 7. Rado :

  Ac: Jenomže právě v muzeu máte pocit, že se jedná o něco výjimečného a více si z toho odnesete, než když vidíte něco v rámci nějaké kavárny, kde to vidíte bez konceptu a bez souvislostí.

  To Ac: Kdyby zde nějaká expozice byla, tak bych ji navštívil, ale třeba expozici hornictví i expozice jiné jsem v NTM za poslední 2 roky navštívil cca 4x. Na Dole Michal jsem jednou za dva roky. V Příbrami totéž.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 8. balde :

  Rado: Ja stojím za přístupem Světlíka a Pleskota, že dávají celému DOV jinou funkci než měl protože jinak by to stalo šílené peníze všecho udržet ve stavu aby to nepadalo, co z toho že tam jdete 3x 4x ročně, aby to nebyla černá díra na peníze je třeba aby tam lidi chodili každý den a zrovna lezecke stěny toto splňují protože v Ostravě žádné větší centrum není, a já se Světlíkovi nedivím že chce najít uplatnění jak pro koksovnu tak pro zbylé pece, jinak za prá let pujdou k zemi

  Thumb up 6 Thumb down 4
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Prázdná budova, u které nyní nedochází ke stavebním úpravám a nemění se její vnější vzhled nalezne využití pro lezectví. Ale Rado jede pořád svou. Nedivím se už ničemu :)

  Thumb up 3 Thumb down 3
 10. Rado :

  martin [msstavby.cz]: Vůně propocených těl je pro NKP to pravé ořechové :-) Ano, jedu si svou, tak jako si zde jiní jedou svou, prostě se každému líbí něco jiného. Jak někdo nedá dopustit na brunetky, tak druhý nedá dopustit zase na blondýnky. To je zcela normální :-) Jen si myslím, když je něco NKP, tak z nějakého titulu se toto označení uděluje. V případě Hlubiny to byl relativně zachovalý komplex + „cesta“ uhlí z dolu až do pecí, jenže zrovna tento podtext, tato linka, už jaksi není v DOV vůbec vidět, a pokud už, tak pouze u pecí. Z Hlubiny mám pocit, že nikdo přesně moc nevěděl, co s ní dělat.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 11. David :

  Muzea jsou prima vec, ale koncept podle jakoho budou fungovat je na lidech, takze nutit vsem blondynky je dost kratkozrake, stejne i cteni knih je krasna vec, ale nektere lidi o tom nepresvedcis takze prichazi na radu dalsi formy prezentace informaci – a treba prave na neco jineho se lidi chyti, nekdo jde primo na exponaty a hada se s pruvodcem o puvodni delce racny stroje, druhy tam jde s deckama a neco ho chyti, tretiho boli hlava na Colours a zjde na relax a pokud nekoho privede k zajmu o minulost pohled z lezecke steny – pro me taky dobre. Proste suchoparna fakta vsem nesmakuji, ale s dobrou omackou mas lepsi sanci. Ale jestli Martin musi, at si jede svou – az do velkeho smrsku :-)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. Nimrod :

  Jan: ne občanské sdružení ale zájmové sdružení právnických osob DOV – to bylo investorem :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Nimrod :

  Rado: Linka není vidět? Tak se přijďte podívat a já vám to rád ukážu osobně. A nebo naopak. Přijďte a doneste nějaký svůj nápad. A můžeme o něm vést debatu pro veřejnost…i tohle totiž postupně dostane prostor na Hlubině

  Thumb up 2 Thumb down 1
 14. chylas :

  Ví tady někdo,jaké bude mít stěna parametry?Výška,plocha,převislost??

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Náplň dolu Hlubina ( ateliéry, studia, sály atp. ) na mne nepůsobí jako něco, co je vymyšleno z nouze.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 16. Jan :

  Nimrod: Nemluvím tady o tom, kdo nebo v kooperaci s kým podal formálně žádost o dotaci na ROP, já jsem mluvil o tom, kdo od počátku stojí za myšlenkou Provozu Hlubina, vypiplal ji ve svém volném čase, bez finanční odměny a nyní ten celek provozuje a tím je občanské sdružení Hlásím se k továrně v čele s Martou Pilařovou.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 17. Alex :

  Nimrod:

  Nimrode, Nimrode! Že vám není hanba!

  Vím, jak vypadaly v minulosti vaše aktivity typu „přijďte a přineste svůj nápad“.

  Ano, uděláte si na prezentaci čas. A pokud je nápad nosný, pak jeho autor uslyší: no jo, ale tohle my už dávno připravujeme vlastními silami. A chlamst, je to vaše – bez práce, bez řešení autorských práv… Takhle se v DOV kalí ocel. Kdo myslíte, že vám na tyhlety vaše profláknuté praktiky skočí? Ačkoli, asi jo, naivní kreativní lidé, co se nechají napálit práskanými šíbry, stále dorůstají – jako intelektuální a tvůrčí zázemí DOV.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 18. Ac :

  http://ostrava.idnes.cz/newyorske-prirodovedne-muzeum-priveze-vystavu-do-ostravy-p4x-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150514_2162272_ostrava-zpravy_woj
  Až se kritikům povede 10 % co v DOV, tak pak smeknu a řeknu, že na tom co tvrdí, něco je.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: Ajajaj, takže za vším stojí uražené ego :)

  Thumb up 3 Thumb down 4
 20. Alex :

  martin [msstavby.cz]:

  Nezlobte se, Martine, ale jste úplný mimoň. Já hovořím o zneužívání cizí invence a kreativity a vy na mě s uraženým egem? Máte soudnost? Když vám někdo ukradne kolo, rozfláká na parkovišti v autě okno nebo čórne z kapsy mobil a půjdete to ohlásit na policii, smíříte se s napomenutím policisty, abyste to oželel a nehonil si uražené ego?

  Na jeho samém počátku byl přece plán DOV plošně asanovat. A až když si znalec výtvarného umění spočítal, jak lze za veřejné peníze tento privátní majetek zhodnotit, začal veřejně mlít o kulturním dědictví – když si to nechal napovědět od veřejných aktivit.

  Nemluvě o OMG, nemluvě o dalších drobnějších projektech.

  Navíc – mne osobně se to netýká, já se v DOV neangažuji a nemám ty ambice, mám dostatek svých projektů. Jen pokládám za nutné hovořit o nadutosti, bohorovnosti a přezíravosti těch, kdo za DOV stojí. A snad by ani toto samo o sobě nevadilo – kdyby to tolik z tohoto panoptika nezavánělo.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 21. balde :

  Alex: ale to že změnil názor a dokázal naslouchat veřejnosti svědčí o tom že to není hloupý a zahleděny do sebe člověk

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. Alex :

  balde:

  Zkuste, prosím, číst, co píšu. Světlík změnil názor, když zjistil, jak si může svůj osobní majetek za veřejné peníze zhodnotit. Nikdo netvrdí, že je hloupý, ale to není ani Keller, Tykač a další veksláci. A jestli je zahleděný do sebe? No, do svého majetku jistě. Akorát, že si navenek hraje na altruistu. A kdo na to věří, ten věří na Ježíška a že děti nosí čáp.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  Alex: tohle moc neni na nejakou povrchni internetovou diskuzi, ja myslim, ze to citis. zvenci z toho vznika hospodska hadanice..

  Thumb up 3 Thumb down 3
 24. balde :

  Alex: jediný majetný co pro Ostravu něco dělá, nemsíš s nim souhlasit, ale kdyby každý kdo v tomto kraji má větší majetek pro něj něco udělal, tak to tady vypadá trošku jinak, Prokešovi taky nadávali že si staví největší radnici v zemi a ještě si dovoluje k ní postavit monstrózní věž a dneska by se každý Ostravák k ní pomalu outal řetězem kdyby ji chtěl někdo například sbourat nebo přetavět

  Thumb up 3 Thumb down 2
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: Naštěstí ti nevidím do hlavy. Konám závěry z toho co čtu. Když si přečteš svůj příspěvek, působí tak, že tobě nebo někomu známému vzali projekt a vydávají ho za svůj. Pokud ani jedno z toho a máš jen takové domněnky, tak klobouček… Navíc, když si vzpomenu na tvůj názor, že obézní člověk musí mít nějakou duševní poruchu, jinak by by nebyl obézní, tak to je poslední hřebíček do rakve.

  Mimochodem tvrzení, že je zahleděný do svého majetku je něčím podložené? Tohle působí jak ryze čecháčská závist.

  A pokud děti nosí čáp, tak tebe musela přinést celkem slušná vrána :)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 26. marian :

  Alex: Světlík se netají tím, že je to pro něj investice. A investoval tam zatím prý 0,5 – 1 mld kč privátních peněz s tím, že návratnost je značně nejistá. Jediné, co má zde zaručeno jsou pomluvy a urážky od všemožných nýmandů a samozvaných specialistů na všechno možné, placených ovšem povětšinou z peněz veřejných, protože v privátní sféře jsou tito lidé neúspěšní a nepoužitelní.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 27. Alex :

  Pokud mají administrátoři v plánu odradit diskutující, kteří mají jiný program, než psát pajány na DOV, daří se to.

  Takže ponechávám tuto debatu všem vyznavačům kulturního povznesení Ostravy ve jménu harmoničky Jarka Nohavici, Deníku Ostravaka a instantní pleskotizace, kde se podíváš.

  Na závěr jednu radu, třeba se bude hodit: při příštích útocích na diskutující by příspěvek neměl vyvolávat oprávněnou pochybnost o tom, zda je autor schopen porozumět psanému textu. Ačkoli, jaký div, Ostrava byla vzdělanými analfabety vždy dobře zásobena .

  Thumb up 2 Thumb down 7
 28. Rado :

  Nimrod: Na Hlubinu se dívám tak, že všechno to sestěhovávání technických kulturních památek, třeba těžní stroj a turbokompresor z Fučíku, rozhodně nebylo děláno s tím, že nakonec z Hlubiny nic nebude a bude z toho kulturní klastr. Čili řečeno jinak, tyto stroje jsou moc cenné na to, aby byly součástí kulturního klastru, protože nevěřím tomu, že je tam kdy někdo půjde hledat. Na Hlubině bylo dost volného prostoru na to, aby šlo využít v expozicích virtuální reality a mít expozice třeba dynamické, nikoliv statické.

  Na straně druhé, i já mám své projekty, rozhodně ale nejsou a nebudou v DOV, která se stává doslova pupkem světa, protože je to tak jednodušší. Říkám, v DOV se mi něco líbí nebo ne, ale celkově Hlubina je na druhé koleji a kulturní klastr bude jen pro někoho, rozhodně ne pro masy. To je má největší obava. Protože psal jsem to již v jiné diskuzi, některé formy umění, zejména ty moderní, jsou pro úzce profilované publikum.

  A co se mi pozdává nejméně, tak toto: občanské iniciativy, sociální podniky, veřejně prospěšné projekty a ekologie. To si myslím, není zrovna vhodné.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 29. Hynek [msstavby.cz] :

  Alex: „administratori“ nemaji v komentarich narok na svuj nazor?
  Rado: tomuhle moc nerozumim. takze exponaty jsou tak cenne, ze by nemely byt volne pristupne, protoze je nikdo nebude hledat? vazne tomu teda je nutne dat nalepku „muzeum“ a prodavat na to vstupenky, aby se o to nekdo zajimal?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 30. Hynek [msstavby.cz] :

  web projektu: http://www.tendonhlubina.cz/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 31. Hynek [msstavby.cz] :

  v patek otviracka

  Thumb up 3 Thumb down 0
 32. balde :

  http://www.anatomic.sk/horolezecka-stena/74-lezecka-stena-ostrava fotky z výstavby

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. balde :

  !!!OTEVŘENO!!! http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-lezecka-stena-v-dolu-hlubina-se-otevira-20151023.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.