Lázeňská vila zkrásněla, ze zanedbané Šárky se opět stal honosný Eugen

Když se náročnější klient lázní v Karlově Studánce hodlal ubytovat, nastal problém. Buď vzal zavděk nižší kvalitou pokojů, nebo po léčebných procedurách odjel nocovat jinam. Od soboty to však už neplatí, protože lázně otevřely rozsáhle renovovanou historickou Villu Eugen.

Kdyby žil arcivévoda Eugen, prapravnuk Marie Terezie a vnuk velmistra Karla, který porazil Napoleona, asi by měl důvod k radosti. Poslední lázeňská vila, kterou postavil, dlouho chátrala. Ale teď opět září novotou.

„V domě, který se později přejmenoval na Šárku, bydleli v posledních letech zaměstnanci lázní. Budova chátrala,“ připomněl při slavnostním otevření secesního objektu ředitel lázní Lubomír Schellong historii vily.
Čtyři moderní apartmány uvnitř vily, na jejíž opravu bedlivě dohlíželi památkáři, většinu prvních návštěvníků překvapily.
V pokoji fascinuje záhon s osením
„Každý je úplně jiný, ale všechny jsou úžasné. Jsem nadšená,“ nešetřila chválou obyvatelka Vrbenska Naďa Třaskalíková. Fascinoval ji třeba záhon se vzrostlým osením v pokoji přízemního apartmánu.
Rekonstrukce stála téměř devatenáct milionů korun, lázně si půjčily, ale částkou kolem čtyř milionů přispěla Evropská unie. Výsledek potěšil také starostku Karlovy Studánky Radku Chudovou. „Je to moc pěkné dílo, nápadité. Architektům, manželům Vysloužilovým, se povedlo, je perfektní,“ rozplývala se.
Líbily se jí netradiční interiéry apartmánů přizpůsobené jejich názvům Budoucnost, Voda, Historie a Příroda, ale radost měla i z toho, že náročnější klienti lázní už nebudou po procedurách utíkat z obce.
„Například exprezident Havel, který se u nás léčil, bydlel v nedalekém Ludvíkově,“ připomněl ředitel Schellong a dodal, že nové apartmány v kategorii čtyřhvězdičkového hotelu náročné hosty uspokojí.

„Jsou vybavené klimatizací, kuchyňským koutem s lednicí, televizory, trezory a ukrývají i rozmanitá překvapení podle názvů,“ dodal. Architektka Markéta Vysloužilová řekla, že památkáři dbali na každý detail exteriéru, ale v návrzích interiéru měla s manželem volné ruce, a to i ze strany vedení lázní.

„Limitovaly nás jen finance. Některé kusy vybavení jsou sériově vyráběné, ale některé jsou atypické podle našeho návrhu,“ líčila.
Výsledek ocenil i Vladimír Slivka, děkan hornicko-geologické fakulty. „Je záslužné, že dovedeme ocenit historii a opravit dům tak, že splňuje požadavky na moderní ubytování a přitom je vše s citem zakomponováno do původní architektury lázeňského domu. Klobouk dolů před ředitelem, který se podílí na rozvoji tak krásného místa, jakým je Karlova Studánka.“
zdroj: idnes.cz

Související články


1 komentář

  1. Karlos :

    Víkendový pobyt stačí v Karlové Studánce, kde se zastavil čas v malebném prostředí s nejčistějším vzduchem, lze obdivovat tu péči o památky GENIUS LOCI.
    Někteří lázeňští hosté si neodpustí a se zvědavostí zajdou do Hotelu Džbán, na taneček a zazpívat si a pohovořit jak to bylo 17.listopadu 1989 a zazpívat si s bývalým agentem StB Ludvíkem Zifčákem, který byl donucen podnikat.
    Jako majitel hotelu v Karlové Studánce rád hraje na klávesy k tanci a poslechu a celkem dobře zpívá, což říkají i lázeňští hosté vždy ráno u snídaně.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.