Lanovku na Pustevnách čeká rekonstrukce

Vizualizace záměru rekonstrukce horní části lanovky vedoucí na Pustevny.

Loni oslavila sedačková lanová dráha, která turisty vyváží na Pustevny, už pětasedmdesáté narozeniny. Letos ji čeká zásadní rekonstrukce – od základů se změní její horní část. Přestavba by měla stát kolem 15 milionů korun.

Vše by přitom podle zjištění redaktorky České televize Markéty Radové mělo být dokončeno ještě tuto zimu. „Stávající budovu zcela zboříme a postavíme novou,“ uvedl vedoucí lanovky Petr Chrostek. Půjde přitom o moderní stavbu. „Bude ze skla, kamene a dřeva, nebude se už jednat o typ valašských kolib a chalup,“ dodal.

Turisté tam najdou restaurační zařízení, toalety, půjčovny sportovních potřeb a obchody. Horní část lanovky navrhl kopřivnický architekt Kamil Mrva.

Kromě horní části lanovky by se v dohledné době měla rekonstruovat také samotná dráha. To však přijde na řadu později. „Je stará téměř 30 let a měla by se vyměnit,“ uvedl Chrostek, jehož tým součásti lanovky pravidelně modernizuje. Spodní zázemí dráhy je nové od loňska. Dráha z Trojanovic na Pustevny, kterou se ročně přepraví na 200 tisíc osob, je podle Petra Chrostka nejen nejstarší v Evropě, ale vůbec na celém světě. „V Americe ji postavili až tři měsíce po nás,“ řekl.

Ke kompletní výměně lanovky může podle Chrostka dojít v horizontu dvou až pěti let. Záleží však na tom, zda se podaří sehnat peníze. „Chceme zde udělat kabinkovou lanovou dráhu,“ sdělil vedoucí dráhy. Cena takového projektu by se mohla pohybovat do 150 milionů korun.

Související články


Komentáře

 1. Radek :

  já nevím, proč to všecko tak zabednit? má to něco do sebe vymrznout na sedačce:) vyskočit nahoře a jste hned venku a ne v nějaké pitomé krabici která není k ničemu.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 2. Ross :

  Již třetí proměna. Vzpomíná si někdo na první lanovku? Dodnes stojí strojovna a budova lanovky (a i lana poházena v lese) v dolní části. V horní to tuším zaniklo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Balde :

  Mí Ostrava člověka jako je starosta Trojanovic tak by se tu i možná něco změnilo

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. lucas :

  Ross: a nema někdo fotky te prvni lanovky

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Ross :

  lucas: Mám. Fotky:
  http://www.lanove-drahy.cz/fotogalerie/pustevnystarapredrekofoto.htm

  Technický popis obou lanovek.
  http://www.lanove-drahy.cz/?page=lan&lan=9

  Původní dolní stanice, stojí dodnes.
  http://www.lanove-drahy.cz/fotogalerie/fotky/pustevnystara/pustevnystaras08.jpg
  http://www.lanove-drahy.cz/fotogalerie/fotky/pustevnystara/pustevnystaras01.jpg

  PS: Malá oprava. Lanovky tam byly tři. První, která byla na dřevěných podpěrách a byla poměrně nízká. Měla několik nákladních „sedátek“.
  Druhá lanovka byla rekonstrukce dřevěné. Přibyly ocelové podpěry, nové sedačky a pohony.
  Třetí lanovka byla totální rekonstrukce a přeložení. Trasa byla přeložena o několik kilometrů, lanovka prodloužená o několik stovek metrů. Třetí lanovka se přiblížila blíže k hotelu Ráztoka (dolní stanice). Původní stanice byla od nynější vzdálená cca 930 metrů.

  Ještě doplním, že lanovka byla první sedačková v Evropě a že část staré trasy se dá dodnes vysledovat. Jak jsem psal, jsou v terénu zbytky lan, kotev a kotev. Na vrcholu je nějaký betonový prostor schovaný mezi stromy, pravděpodobně jde o součást lanovky. Kolem staré dolní stanice musel projít každý, kdo se vydal na vrchol pěšky po modré turistické značce.
  Toť vše :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. lucas :

  díky za info tu oblast znám ale hodně málo jak sem byl menší jezdili sme za babičkou na chatu do trojanovic takže to okolí trochu znám a nahodou nemáte fotky nebo info o tom lomu co tam je poblíž

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Ross :

  O lomu slyším poprvé. Kde byl?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. aggu :

  Ross
  Lucas
  Na cestě od Trojanovic, cca 300m před dolní stanicí lanovky na Ráztoce je odbočka vpravo k lomu Trojanovice-Ráztoka. V lomu je odkrytý beskydský hrubý flyš druhohorního stáří (křídový útvar) – pojmenovaný „střední godulské vrstvy“. Jsou vidět hlavně lavice pískovce a tenké vrstvy prachovce a jílovce. Z těchto hornin je „postavené“ takřka celé hlavní čelo Beskyd – Javorník, Radhošť, Smrk, Lysá, atd. až k lomu Řeka u Třince, kde jsou stejné vrstvy.
  Fotky lomu ve vašem oblíbeném předkládači informací.
  Lom Trojanovice-Ráztoka patří Lesostavby Frýdek-Místek a.s. a měl by být činný.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. lucas :

  aggu: ja sem byl minuly rok u babičky a vypadalo to že je už dlouho nečinný ani pamatka po strojich nebo něčem podobném ale díky za info

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. sime :

  ta poznamka o skvelem pristupu vedeni trojanovic je uplne presna – ja ted s udivem zjistila, ze restaurace a bufet rekovice jsou rekonstruovany i provozovany primo obci. za mne uplne neuveritelne (nevim o necem podobnem). velmi moderni a svezi jak prostor, tak menu, takze se chystam na vylet. aspon nekde to jde, z ostravy zavidim :(

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. aggu :

  sime: V Ostravě nejsou kvalitní restaurace?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Zdeněk :

  Nejsem architekt ale takový skleník vedle Libušína …. Jinak Pustevny pro sjezdové lyžování jsou po smrti. Velká škoda. No a v létě s kolem lanovkou, raději použít cyklobus z Rožnova, vyjde na polovic.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 13. Rado :

  aggu: Možná je to proto, že člověk od Ostravy jaksi už z principu očekává víc a ono nic. Kulové s přehazovačkou alias šedý průměr…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. sime :

  aggu: v ostrave kvalitni restaurace jsou, ale nevim o zadne, ktera by byla provozovana primo obci .)) koukala jsem, kam na vylet a tahle inforace mne zaujala .)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. Mára :

  Mára:
  Myslím, že by nová budova, když už jí přestavují, měla být podobná architektůře převládající na Pustevnách, aby se zachoval ráz a koloryt tohoto národopisně cenného místa. Vše „moderní“ není vždy to pravé ořechové, jek se dnes můžeme stále častěji přesvědčovat.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. Balde :

  Mára: Nesouhlasím

  Thumb up 2 Thumb down 1
 17. ROMAN :

  Nevím kdo byl členem komise která posuzovala architektonický vzhled nové výstupní budovy lanovky. Dle mého názoru je to katastrofa. Za desítky mil. se rekonstruuje vyhořelý Libušín a vedle se postaví krabice bez nápadu která do tohoto prostředí nezapadá. Je to ostuda.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 18. jp :

  ROMAN: A jak by měl vypadat ten nápad ? Mě přijde, že K. Mrva má stavby povětšinou nápadité, co jsem viděl. Katastrofa a ostuda to rozhodně není, trochu silná slova, ne ?

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.