Kuří Rynek ozdobí lavička

Na Kuří Rynek, oficiálně Jiráskovo náměstí, bude umístěna umělecká lavička.

Na Jiráskovo náměstí (Kuřím rynku) bude ve druhé polovině letošního roku umístěna lavička s bronzovou sochou Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí. Autorem díla bude David Moješčík, který patří mezi naši absolutní sochařskou špičku a je svými kořeny a životem pevně svázán s naším regionem. Jedná se o první ze série turistický laviček osobností města Ostravy, které se v budoucnu objeví v Ostravě. Centrum města dále ozdobí lavičky s Petrem Bezručem, Karlem Krylem, Saturninem či Ostravaka Ostravského.

„V minulém týdnu jsme na jednání rady odsouhlasili nákup umělecké lavičky s bronzovou sochou v životní velikosti. Tématem zadání byla realisticky ztvárněná, významná osobnost spojená s Ostravou a naším regionem na lavičce, na kterou bude možno přisednout a udělat si třeba selfie. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde jsou takovéto lavičky vítaným místem setkávání se a také turistickou atrakcí. Vybrali jsme Petra Bezruče, Leoše Janáčka, Karla Kryla, Jirotkova Saturnina, Ostravaka Ostravskeho a Jarka Nohavicu (ten z důvodu, jemuž rozumíme a respektujeme, jej odmítl). Všechny návrhy byly zdařilé a věříme, že se časem všechny dočkají své realizace.

Rozhodování nebylo jednoduché. Když jsme se však ve vzpomínkách Janáčkova žáka Mirko Hanáka dočetli, že v roce 1924 při ostravské premiéře Káti Kabanové Janáček nechtěl do Ostravy pustit svou Lišku, (narážel tehdy na nedostatečný orchestr), volba byla jasná,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka.

zdroj: fajnaostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  P.čo já bych chtěl mít starosti Dalibora Mouky :-( Úplně s ním cítím a jsem rád, že tak složité rozhodování vzal na svá bedra a ulehčil tak Ostravanům :DD Volba bude jasná a Dalibor či jiný Ostravak to nebude :-) Poděkování mu můžete zasílat na mouka@moap.ostrava.cz ať má nějaký feedback a povzbuzení pro další složité rozhodování :-)

  Thumb up 7 Thumb down 3
 2. aggu :

  Nic proti sochám, nic proti Janáčkovi, ale zaobíral se Mouka a jeho kolektiv bezva lidí proč Janáček a především, proč na Kuří rynek? Kolik úsilí je stálo, než našli tuto vtipnou kombinaci?
  Proč má mít série připravovaných soch „zábavně-turistický“ odér? Neměla by mít spíš odér „něco historii tohoto města dlužíme“?
  Proč má mít socha Ostravaka ostravskeho přednost před sochou Masaryka na svém náměstí (chybí), Beneše na svém náměstí (chybí)? Proč místo sochy Jana Prokeše (naturalizovaný, ale opravdový Ostravak ostravsky) dodnes před radnicí straší Ikarus?
  Proč nestojí v Komenského sadech důstojná socha Komenského?
  Proč ještě nikde v centru nestojí největší ostravský symbol – petřkovická Venuše?
  Znova, nic proti sochám, ale celé mi to připadá jako akce hlav hnutí Ostravak, kterému se vysmáli kvůli vláčku, tak rychle přišli na něco „krapet“ sofistikovanějšího. Ale ten maloměstský puch tam s ostravakem ostravskim jaksi zůstal. Tihle lidé prostě nemůžou nikdy překročit rubikon „bezva lidí“, o čemž mě znovu Mouka přesvědčil nedávno, když se otřel o téma uvažovaného památníku Hanke: Památník ano, ale hlavně ať to nevyvolává žádné jitření emocí mezi bezva lidmi. Což je samozřejmě v přímém rozporu s důvodem, proč ho vůbec stavět.
  Ostrava je velkoměsto s maloměstskými politiky. Čest výjimkám.

  Thumb up 26 Thumb down 2
 3. VU :

  Janaček je s Ostravou spojen ještě více než tak, jak píše Mouka. Mimo jiné třeba tak, že zemřel v sanatoriu v Zábřehu, budova jinak stále stojí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  ja uz to psal na fb a nemuzu to nenapsat i sem – mi tyhle sedici/opirajici se/lezouci z kanalu bronzove sochy prijdou jako kyc jak bic. sadrovy trpaslik mesta. takze poblbli turisti se s tim sice radi vyfoti, mozna to zacou i na specifickych mistech hladit pro stesti, ale ja nevim, no.. na svuj dvorek bych si to teda nedal, stejne jako toho trpaslika.

  ale mozna to bude vypadat uplne jinak, nez si predstavuju.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Patrik :

  Nevím no, Janáček na Jiráskově nám., na Janáčkově ulici bude třeba jednou Jirásek. Ostravak se zas o něco snaží, ale skutek utek a vznikne z toho klasický ostravský kočkopes.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Summerboy :

  Hynek [msstavby.cz]: Mne to prijde jako dobry napad. Kyc to je, to ano, ale turiste se s tim foti vzdy a vsude, tak to bude mile zpestreni. Souhlasim taky ale s argumentem vyse, ze Benes a Masaryk by mohli mit prednost.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 7. Jakub :

  tyhle lavičky jsou z principu hovadiny, které samy o sobě turisty nenalákají – nevím, proč by jel někdo do Ostravy za lavičkou… že se s ní turista vyfotí, je už druhá věc, která ale turismus samotný podle mě nezvýší – výběr „osobností“ je navíc až na výjimky velmi mizerný, místy přímo ubohý – v Moravské Ostravě chátrají kvalitní sochy a obvod bude investovat do takových nesmyslů…

  Thumb up 12 Thumb down 3
 8. marian :

  pamatuju jak jsem před 17 lety viděl v Blavě toho detektiva lezt z kanalu, bylo mi z toho tak nějak trapně. kdyby to byl tady v Ostravě aspoň haviř co leze z ďury.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. meechee_n :

  Nezlobte se na mě, ale tady kdyby kdokoli cokoli udělal, bylo by to špatně. Na všem (většina z diskutujících) vidí všechno špatně, případně je to blbost či zbytečnost. Zajímalo by mě, jestli se tady na tomto webu v diskuzi někdy uvidím nějaký alespoň neutrální komentář. Ano, ne vše je ideální, ale – proboha – kritizovat i takovou věc, jako pár laviček se sochami, které nikoho neurážejí, nikomu nepřekáží, nijak esteticky nic nenarušují, naopak, jsou zcela normální součástí center mnoha měst ve světě a případní turisti se s nima vždy ochotně vyfotí, je – nezlobte se na mě – vrchol zabedněnosti nebo už opravdu programový a automatický odpor vůči všemu, co radnice vymyslí …

  Thumb up 7 Thumb down 6
 10. Skeptik :

  Při čtení jmen příliš nechápu, proč by si je měla Ostrava zpřítomňovat? Pány Janáčka a Kryla mám tedy rozhodně spojeny s jinými místy či městy.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. aggu :

  meechee_n: Přesně o tom mluvím. Názor „bezva člověka“, kterého kritika děsí. A hlavně nejitřit ty emoce a vyjadřovat se neutrálně. A nikoho neurážet (třeba ostravské bolševiky památníkem Hanke), esteticky nenarušovat pohodu (absolutně zanedbaného) parku. Co kdyby některé děti zjistily, jak se choval jejich pradědeček? Ani nebudu psát, po kom je ten park pojmenován, ještě by to, možná, zase, někoho rozčílilo. Mimochodem, Horáková v Praze památník má.
  Mám pokračovat?
  Takže lavičky které neurazí. Wow. Janáček na Kuřím rynku. Wow.
  Když se Mouky a Bernfeldové na konci jejich mandátu zeptáme, co jste pro centrum udělali za těch X let, jak jste centrum pozvedli, co odpoví? Zábavné lavičky, vláček bohužel nevyšel. Umělý vánoční stromeček. A to se bavíme o malichernostech.
  Ignorantství.
  Příčiny se tu rozebíraly nedávno. Protože zdejší, vrcholně zabednění zabedněnci nedokáží pochopit, proč je s centrem zacházeno ze strany MOaP tímto způsobem.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Mne by spíše zajímalo, když je pan Mouka takový fanoušek do soch, proč umělecké dílo, o kterém jsme psali v článku Ostravské sochy #44 ( http://www.msstavby.cz/ostravske-sochy-44-18-02-2017/ ) v domě ve kterém bydlí / bydlel tak strádá?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Crazym :

  meechee_n: Jestli to nebude v tom způsobu komunikace ze strany představitelů města :-) Jen tak oznámit, že jsme něco odsouhlasili a vy občané to prostě budete mít, protože my jsme se tak rozhodli, obzvlášť v době kdy se určitě najdou v městském obvodu důležitější věci k řešení působí na spoustu lidí jako červený hadr na býka. Další hadr přijde až někde prosákne na kolik ta sranda důležitá k fungování městského obvodu přijde, protože to většinou při takovém zviditelňování pánové a dámy na radnici zapomínají uvést na rozdíl od toho jak trnitou cestou k tomu rozhodnutí kdy „volba byla jasná“ došli a jak se u toho nadřeli pro blaho oveček :DD

  Thumb up 10 Thumb down 0
 14. aldar :

  to VU
  Janáček zemřel v jedné z budov Fifejdské nemocnice. Kdysi v socializmu tam byla porodnice.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Jp :

  meechee_n: pro me za me, at tam maji janacka, ale to, tihle lide maji „talent“ na reseni tech nejvetsich blbosti a urazne (az arogantne) reaguji na to, ze nekdo spravne ukazuje na jejich neschopnost, to je taky nepopiratelne.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. Eliška :

  Tak to bude kýč jak byč. Nic horšího se vymyslet nemohlo, místo toho, aby se v Ostravě stavěly budovy a umisťovaly sochy, které by byly novou dominantou Ostravy. Ach jo.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 17. aggu :

  Eliška: Vzhledem k autorovi a ostatně i námětu sochy bych si dovolil oponovat. Ale o to nejde. Jde o to, jak přemýšlí zadavatel. Respektive nepřemýšlí.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  meechee_n: ja ted budu trosku jizlivy, ale dobres to popsal, je to soucasti center mest vsude po svete, tak to koupime taky, ne? a ted jen sakra vymyslet koho.. Kryla? Bezruce? dame Janacka, pac toho znaji i turisti. a lisku rovnou k nemu, kdyz uz, bude to i pro deti, ze…

  uvidime. jak jsem napsal na konec te lamentace minule, mozna si to predstavuju jinak, nez to nakonec bude vypadat a zbytecne to shazuju. treba s Mojescikovou Levitaci na Svinove nemam vubec zadny problem, prave naopak.. paradoxne kdyby proste ohlasili, ze na kuri rynek od nej objednaji dalsi sochu, tak bych se naopak tesil. jenze tu by si asi nikdo nefotil? nebo nevim proc vlastne tvorime toto Janacka s Bystrouskou a jak bylo naznaceno, tak tema to mozna neskonci a selfie si bude clovek moc udelat i u dalsich „hlav“…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 19. skelet :

  po svém průseru se Špinarovou vyjádřilo MOaP přání, aby další lavička byla právě s ní.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Crazym :

  skelet: No výborně, lavička by mohla být umístěna na plácku před Rozhlasem a může být třeba znázorněna ve své typické poloze jak leze po čtyřech z Alibaby a k dokonalosti by to přivedlo nějaké audio udělátko přehrávající její typické zvuky před a po návštěvě toho zařízení :DD Jen ať se tůristi a mládež vzdělávají v tom kraji razovitem :DDD

  Thumb up 1 Thumb down 4
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  tak je to tam. remeslne se mi to libi, na to se asi neda nic rict, zname jak nedavno dopadli maradona nebo ronaldo

  jestli je to „lavicka“, je k diskuzi. na tom mramoru se asi moc dobre sedet vetsinu roku nebude. stejne tak nevim, jestli ten argument s foticima se turistama jsme tady nacli my, nebo nekdo „vys“, kazdopad dle fotek je zjevne, ze aby se s nim nekdo umel vyfotit, tak musi sedet tak maximalne na jedne pulce a umet dobre vyvazovat, jinak pujde k zemi. :)

  me osobne stejne spis zajimaji ty priserne normalni lavicky pro lidi, co tam v tom stavu stale strasi ( foto )..

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.