Kovárna, Čeladná

Fotografie přístavby kavárny Kovárna na Čeladné.

Autor: RMBA Architekti s.r.o.

K původním 50 m2 v historické části bylo v novém křídle dostavěno dalších 100 m2 plochy. Sto let staré cihly diktují základní výraz interiéru a spolu s kovovými prvky vytváří industriální nádech stavby. Ateliér je od kavárny oddělen roxorovou stěnou. Projekt interiéru Kovárny měl být pravdivý, materiálově jasný a jednoduchý, cílem bylo vytvořit místo, kde hostům bude dobře.

Pokud je architekt zároveň investorem pohled na interiér dostane další rozměr.

Sto let stará cihlová budova kovárny, zrekonstruována na kavárnu a dostavěna o nové moderní křídlo, a interiér, který spojuje současnost s historií.

50m2 veliký prostor historické části, 100m2 plochy nového křídla.

Původní část je jak v exteriéru, tak interiéru, tvořena cihlami. Původní sto let staré cihly diktují základní výraz interiéru a spolu s kovovými prvky(které ke kovárně patří) vytváří mírně industriální nádech stavby.

Prostor je otevřen přes dvě podlaží do krovu, a tato třetí dimenze výšky je zdůrazňována dalšími prvky – vysokým prosklením u vstupu, a dominantním zrcadlem v protilehlém štítě budovy.Použité materiály jsou jednoduché, minimalistické –  cihla, beton, kov, smrkové dřevo z původního krovu a smrková překližka.

Nové křídlo je umístěno kolmo na starou část, výrazně dlouhý objekt je orientován na přilehlou louku, prosklením spojený s exteriérem.Propojení původního prostoru s novou částí je kovovým portálem, do něhož je zasazena krbová vložka (oheň, živel, který ke kovárně patří).Nové křídlo si zakládá na průhledech do exteriéru, přírody a okolních hor.

Hlavní plochy interiéru jsou tvořeny přímo konstrukčními prvky – podlaha je leštěná betonová stěrka,strop smrkovými trámy s bedněním ze smrkové překližky a nadkrokevní izolací.

Oddělení ateliéru od kavárny je pomocí ocelové roxolové stěny s oboustrannými úložnými boxy z ocelového plechu a smrkové překližky.

Stoly jsou originály – masivní dřevěné desky a kovové podnože s nastavitelnou výškou ( jednoduše jde udělat z nízkých stolů stoly barové a úplně tak změnit atmosféru kavárny) a jsou doplněny mixem židlí – materiály, tvary i barvy rozbíjí jednotvárnost a dávají hostu možnost si vybrat. Sezení u dlouhého stolu a jeho sociální aspekt sbližování je faktor stejně důležitý jako jeho design.

Svítidla Flos Aim dovolují scénu až divadelně nasvítit.

Toalety v minimalistickém  duchu, betonová stěrka, kovové police pod umyvadly, kruhové tvary zařizovacích předmětů i zrcadel.

Projekt interiéru Kovárny měl být v prvé řadě pravdivý, materiálově jasný a jednoduchý. Měl odrážet konstrukci i funkci. Chtěli jsme vytvořit místo, kde je hostům dobře, design je až druhá věc, kterou si uvědomí.

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  moc hezke, je fajn, ze na Celadne vznikaji nejen veci za hodne penez, ale jsou taky zaroven vkusne

  Thumb up 19 Thumb down 0
 2. Mx :

  To by šlo 👍🏻👍🏻👍🏻

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Aleš K :

  Z kovárny kavárna. Dobrý :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Rado :

  Proč hezké věci vznikají zásadně mimo Ostravu?

  Thumb up 6 Thumb down 10
 5. kurt :

  Rado: protože v Ostravě se cihly zalévají betonem a Ostrava se za cihly stydí. A protože kdo má peníze, stěhuje se z Ostravy pryč…mimnalně na víkend :D

  Thumb up 3 Thumb down 7

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.