Komín Strakáč půjde k zemi

Úředníci povolili demolici známé dominanty Vítkovic.

Český báňský úřad zamítl odvolání aktivistů a povolil demolici známého komína Strakáče v takzvané Aglomeraci v Ostravě. Podle odpůrců jde o jeden z nejvýznamnějších cihlových komínů v republice, který se nachází nedaleko známých Dolních Vítkovic. Podle společnosti Vítkovice je naopak kontaminovaný a nebezpečný.


Ostravská Aglomerace v těchto měsících prochází důkladnou sanací. Většina z celkových 42 objektů v bývalém průmyslovém areálu má zmizet, což se už podle původních plánů týkalo i 101 metrů vysokého cihlového komínu. Proti odstranění stavby se ale odvolal spolek Svatý Václav, podle kterého jde o stavbu významnou v celostátním měřítku. Báňský úřad ale odvolání aktivistů zamítl a dal tak zelenou demolici. 
„Český báňský úřad (ČBÚ) rozhodl o odvolání proti prvoinstančnímu rozhodnutí. Proti rozhodnutí ČBÚ se nelze odvolat, to znamená, že rozhodnutí nabylo právní moci,“ řekl mluvčí ČBÚ Bohuslav Machek. 

„Jedná se o komín, který je mimořádně robustní, to znamená, že se k němu bude muset přistupovat s patřičnou pokorou, aby opravdu spadl,“ řekl střelmistr Zdeněk Šobíšek. K demolici bude potřeba zhruba 120 kilogramů trhaviny, kterou střelmistři umístí do 160 vrtů. 
Příprava samotného odstřelu bude na místě probíhat asi týden. Podle Šobíška je potřeba připravit podmínky bezpečného použití výbušnin, což znamená stanovení bezpečnostního okruhu. „Pokud se nám všechno podaří zařídit, a je to velmi složité i z hlediska omezení dopravy a podobně, tak by se to mohlo odehrát někdy v polovině srpna,“ řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. 

Náklady na sanaci takzvané Aglomerace přijdou zhruba na 125 milionů korun a zaplatí je ministerstvo financí. Jde totiž o likvidaci starých ekologických zátěží.
„Pozemky v Aglomeraci jsou určeny pro lehký průmysl. Je to zhruba padesát hektarů pozemků s ideálním napojením na trať a na silnici. Budeme chtít, aby ten prostor byl ozeleněný, řekla Kijonková s tím, že v lokalitě by mohlo být vysazeno až čtyři a půl tisíce stromů.

zdroj: ct24.cz

Související články


Komentáře

 1. Rdm :

  Zítra https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/komin-strakac-odstreli-uz-zitra-20190802.html

  Thumb up 7 Thumb down 0
 2. thvari :

  Jaké jsou plány k využití této lokality? Opět průmysl?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Srdíčkář :

  thvari: Lehký průmysl s novým (podle ÚP) silničním propojením Rudná -> centrum.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. balde :

  za mě škoda, že brownfieldy využíváme tak pomalu v Ostravě, tohle mělo být za mě využito dřív než třeba průmyslová zóna Hrabová na zelené louce, ale i tak super, jen škoda toho komína ten tam mohl zůstat jako historické memento, a taky gratuluji Panu Světlíkovi, ty pozemky hodí krásný výnosy. Tak snad použije k dalším projektům v Ostravě, které Ostravu posunou do budoucnosti.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 5. Tjs :

  balde: souhlasím, že bych raději viděl průmyslové zóny na místě briwnfieldů, raději než na zelené louce. Hrabové mi přijde laicky líto. Ale když už jsme tady a teď, nevytvářel bych žádnou novou průmyslovou zónu hluboko ve městě. Ano, Ostrava tak nějak vyrostla kolem průmyslových Vítkovic, které jsou takřka v geometrickým středu současného města. Soudím, že se můžeme vyhnout opakování situace, byť lehký průmysl lokalitu zpeněží nejvíce a nejrychleji. Ale komín bych nechránil. Posloužil, jeho čas nadešel.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 6. koudy :

  Jsem jediný kdo by tam chtěl bytovou čtvrť? :( Komín jako středobod a zbytek v polifunkci.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 7. thvari :

  Tjs: hm, na druhou stranu, dokud nejsme schopni zastavět ani centrum, ani druhý břeh Ostravice, ani spojiy DOV a centrum, ani mít bydlení v DOV, pak je logické, že v tomhle místě za DOV bydlení taky nebude. kdyby už se stavělo všude jinde, pak asi jo, ale realita je taková, jaká je…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. Tjs :

  thvari: pak věřím, že
  je lepší tam mít zelenou plochu, (třeba i na typickou dobu “jeden furt”), než to na další desetiletí vyřešit lehkým průmyslem. Jinak jsem pro bydlení.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 9. commonsense :

  Když už teda zbourali „Strakáč“, tak nerozumím tomu, proč nechali stát ty dva odporné komíny po bývalé chemičce v brownfieldu Hrušov…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 10. Rado :

  koudy: Také bych tam viděl bydlení nebo nějakou administrativní čtvrť, nicméně jak bylo napsáno výše, Ostrava má problém jen zastavět blbé proluky v centru atd. Takže raději bych tam nechal zelenou plochu, ale rozhodně bych tam netahal průmysl. Nějak mi přijde hloupé si centrum města obestavět halama jenom proto, že to sype. Nicméně asi je tento scénař hodně pravděpodobný. Chtělo by to mezinárodní soutěž, studii, jak s tímto územím naložit, protože druhá šance na to nějak začít dalších min. 50 let nebude.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. balde :

  Rado: než se zastaví proluky a centrum k Dolní oblasti tak to máme min na 50 let, takže mě nechává úplně vklidu že tam bude průmysl, jen ať to dobře dopravně napojí na rudnou, místeckou, MHD a cyklostezku.

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.