Rekonstrukce kolejí VŠB-TU

V areálu porubských kolejí bylo dokončeno zateplení budovy B.

Fotografie zaslal čtenář Jakub Kotzot. Děkujeme!

Prvně jsem chtěl do nadpisu článku napsat OVASTORY. Ale počiny v kampusu VŠB už nemá cenu ani komentovat. K již stávající modré, gigantické šachovnici se nyní přidala světle červená. Jelikož koleje stojí na kopci, tento cirkus vás vítá již z velké dálky. Jaké barvy budou příště? Zelená, žlutá, růžová, fialová či jiná ohavná šachovnice…?

koleje

koleje

koleje

koleje

koleje

 

Související články


Komentáře

 1. Moon :

  Ta oranžová budova, kde je vchod, je teda příšerná… Už jen chybí „reflexní“ světle zelená

  Thumb up 4 Thumb down 5
 2. thvari :

  architektura je jako obor asi na VŠB moc nóbl. co byste chtěli, vy estéti!

  Thumb up 3 Thumb down 2
 3. Ričí :

  Kůň na ef jedna!

  Thumb up 10 Thumb down 1
 4. MarianL. :

  Nechci ani vidět, co udělají s bloky C, D a E.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 5. Lukáš :

  Jsem asi jediný komu ta fasáda připadá jako staré hry na Atari?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 6. Rado :

  Katastrofa, nejhorší je, že je to z dálky pěkně vidět. Jak zde bylo napsáno výše, počiny na půdě VŠB nemá cenu komentovat. Bohužel i tohle dělá reklamu Ostravě :-(

  Thumb up 4 Thumb down 3
 7. aldik :

  Mi se to náhodou líbí, nehýří to barvami jak některé paneláky třeba na Dubině a není to ani nudně šedé. Jak by si autor a ostatní představovali tu fasádu v ideálním případě? ;)

  Thumb up 11 Thumb down 5
 8. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Jaký má smysl vzor šachovnice na fasádě přes 13 pater? Nepovedené vojenské maskování?

  Thumb up 1 Thumb down 4
 9. MarianL. :

  Když už by některým vadila celošedá fasáda, tak by teda stačilo namísto šachovnice vyplnit celý ten prostor s okny danou barvou. Ta šachovnice je prostě hnus!

  Thumb up 4 Thumb down 2
 10. koudy :

  MarianL.: nebo třeba jiným odstínem šedé

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Žádný nátěr nemá smysl, zřejmě kromě plnění vašeho pseudoestetického cítění. Vždyť je to pastelová barva, to už není mezi vámí „umělci“ cool jako před třemi lety? Nbeo byste chtěl kolečka, aby se kompenzoval nedostatek kulatých oken? Příště si nezapomeňte postěžovat, že všechny budovy mají pruhy nebo jednobarevný gradient.

  Thumb up 11 Thumb down 6
 12. Michal :

  Když byla na Novinářské u křižovatky opravena budova a dostala jednolitou tmavou barvu fasády, to tady bylo řevu a stížností.
  Tak teď máte barvičky a vida, zase špatně. Co byste doprdele chtěli, sgrafita ála Litomyšl?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 13. TML :

  Za mě ok… někdy fakt nevím, co by Vám nevadilo … kdyby byla jednotná barva tak je to bez invence, kdyby se s tím nedělalo nic tak taky problém. Začíná se z toho stávat subjektivní blog nářků, jasně, některé počiny jsou tragédie, pan architekt Vltavský je na pohlavek, ale že by trocha optimismu?

  Thumb up 9 Thumb down 4
 14. balde :

  cele koleje jsou tak blbě postavené od vzhledu až po umístění že tam se nedá už nic pokazit

  Thumb up 1 Thumb down 6
 15. Martin [msstavby.cz] :

  TML: Myslím, že jsme optimističtí až až. A jak se tento web prezentuje je opravdu jen na nás. Každý s trochou estetického cítěním vidí v této realizaci problém. Pohledově jsou tyto objekty nepřehlédnutelné a dvě gigantické šachovnice vedle sebe působí rušivě. Proč vůbec vzor nějaké šachovnice? Co to je za zvrácenou exhibici. Kdyby třeba byly pruhy mezi 2 okny, tak ještě ok. Ale tohle je šaškárna.

  Adam: Do psychologického hodnocení mé osoby bych nebrouzdal, či jestli jsem umělec či co.

  Ale jak tu někdo psal. Není to tak hrozné jako Dubina. Jestli to někomu stačí. Ubohé tvrzení…

  Thumb up 5 Thumb down 8
 16. TML :

  martin [msstavby.cz]: Nebral bych to tak osobně, jsem fanda webu a dění v Ově mi není jedno, jen mi příjde (a to všeobecně napříč ČR) že je moderní jenom všechno kritizovat. Takže do 2016 co nejvíc dobrých zpráv a podařených staveb nebo rekonstrukcí

  Thumb up 4 Thumb down 2
 17. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Překládám vaše bláboly do reality:
  „…JÁ vidím v této realizaci problém (a o estetickém cítění ostatních nemám tušení, takže ho nebudu komentovat). Z MÉHO POHLEDU jsou jsou tyto objekty pohledově nepřehlédnutelné a dvě gigantické šachovnice vedle sebe NA MĚ působí rušivě. Proč vůbec vzor nějaké šachovnice? Co to je za zvrácenou exhibici. Kdyby třeba byly pruhy mezi 2 okny, tak PRO MĚ ještě ok. Ale tohle je PODLE MÝCH MINORITNÍCH STANDARDŮ šaškárna.“

  Thumb up 5 Thumb down 5
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam: jako jo, to „každý s trochou estetického cítění..“ neni korekt, ale ten zbytek vzhledem k tomu, ze se pohybujem v komentarich, tak je do jiste miry snad samozrejmost. a i v clanku uz se martin neudrzel a najel na ich formu, coz je myslim v poradku.

  kdyz chcu napsat, ze je neco saskarna, tak si snad nebudu delat pruzkum, do jake miry je muj nazor majoritni nebo minoritni, abych to nedej boze neokomentoval bez toho oznaceni. navic komu se to libi, tak tomu je opravdu jedno, jestli martin pise neco o rusivem pusobeni..

  mi se to taky nelibi, odstin na tom nic nespravi. porad plati muj stary koment: http://www.msstavby.cz/rekonstrukce-koleji-vsb-budova-a-18-02-2014/#comment-12737

  Thumb up 3 Thumb down 3
 19. Alex :

  Maličko mi tahle estetika připomíná podnikatelská saka z počátku 90. let. I tehdy se mnoho lidí domnívalo, že elegance spočívá v co největší pestrosti. Ukazuje se, že tenhle tvůrčí názor se zmizením pestrých sak nevymřel, jen se metamorfoval do jiné, bohužel trvanlivější oblasti působení.

  Samozřejmě, nic proti pastelovým vzorům na fasádách. Ale jako vždy platí, že jejich užití má mít nějaký smysl, má plnit nějakou estetickou funkci, spolu s vlastní stavbou a jejím okolím. A právě pro nápadnost takového řešení by si měl být autor jo jistý, proč takto postupuje a jaký efekt tím chce vyvolat. Bojím se, že odůvodnění „aby to bylo pestřejší“ není pro takové použití dostatečný. A že s hlubším zdůvodněním si v tomhle případě nejspíš nikdo nedělal starosti.

  V takovýchto případech použití veřejných peněz by bylo užitečné vidět, jaké bylo zadání a kdo je formuloval.
  Aby takový třeba jednou nebyl celý kraj, až pan Vondrák usedne na hejtmanské křeslo:-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 20. Nimrod :

  Tady je to čím dál tím větší estét…já myslím, že to mohlo být i horší, každopádně primární je, že to je lepší než to bylo. Nic proti barvám nemám…lepší než žlutá

  Thumb up 5 Thumb down 5
 21. MM :

  Rektor VŠB pan Vondrák kandiduje za ANO do kraje na post hejtmana. Těch krásných realizací aspoň tady na webu bylo za jeho účinkování víc než dost :-( Tím nechci snižovat jeho úspěchy v získávání dotací na tyto projekty, ale myslím, že to samo o sobě stačit nesmí.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 22. Baraba :

  Mnoho umělců a archtektů bylo ve své době nepochopeno….

  Thumb up 0 Thumb down 1
 23. Adam :

  Baraba: … a většina právem.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 24. Rado :

  Nimrod: A to je právě ta chyba, resp. to, proč je výsledek takový, jaký je. „Však to vypadá lépe než před rekonstrukcí“. To je jediný argument. Ale nikdo neřeší, jak to vypadá. Ostrava si potrpí na barevný les paneláků a další výrazné barevné kýče, prostě každá barva, když to není šedá, je dobrá, ale to je cesta vedoucí do pekel. Smutné je, že ty zateplné a barevné paneláky někomu přijdou jako krásné.
  Baraba: Nic z toho, co je na kolejích VŠB, nemá s uměním a architekturou moc společného.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 25. Beld :

  Ja naprosto nechapu , proc se na malbu fasady proste neudela „verejna soutez“ s tim , ze prihlasit se muze kazdy a vysledek se zvoli hlasovanim studentu . Bylo by to temer zdarma a prihlasenych navrhu by byly desitky .

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. MarianL. :

  Až budou opravdu všechny paneláky cirkusově barevné, tak potom příjde jeden, který jeho majitelé opraví znovu ale do původní podoby. Následně se tento panelák bude krásně vyjímat mezi těmi barevnými monstry, podobně jako se vyjímaly první zateplené paneláky mezi těmi neopravenými. Pak příjde vlna odbarvování sídlišť.

  Ne že bych byl zastáncem šedivé, ale je mi milejší než cirkus. Navíc v období nejmasivnější výstavby paneláků se užívala hlavně bílá barva. Ale i ta šedá má něco do sebe, obecně ty paneláky nejsou architektonicky až tak zlé, mají dobrý nápad většinou.. jen ty panely se zašpinily už na skladu panelárny a ostravský vzduch tomu pak moc nepřidal po dostavbě + žádná údržba a čištění.

  Vím o dvou panelácích (mimo Ostravu) které byly zatepleny ale s ponecháním původního vzhledu a jsou díky tomu opravdu krásné.

  Původní nápad + dnešní technologie = nejlepší řešení pro každý panelák.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 27. Rýša :

  MarianL.: Prosím, nemůžete dát odkaz na ty 2 paneláky mimo Ostravu, které jsou opraveny do původního vzhledu a jsou krásné? Hsem zvědavý a nedočkavý, že konečně uvidím krásný panelák. Bohužel, já jsem totiž ještě žádný krásný panelák neviděl ani v Ostravě ani jinde. Díky.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 28. Rýša :

  MarianL.: Prosím, nemůžete dát odkaz na ty 2 paneláky mimo Ostravu, které jsou opraveny do původního vzhledu a jsou krásné? Jsem zvědavý a nedočkavý, že konečně uvidím krásný panelák. Bohužel, já jsem totiž ještě žádný krásný panelák neviděl ani v Ostravě ani jinde. Díky.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 29. MarianL. :

  Ano můžu, zde panelák č.1, který se nachází v Karviné. Stejná konstrukční soustava se užívala i v Ostravě, ale nikdy ne takto jako jeden vchod (bodový dům).

  http://www.imagehosting.cz/?v=img458kxk.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=karvinapo.jpg

  Kazí jim to jen ty balkóny, které mají nevzhledné výplně a dodělané bočnice.

  Další je v Havířově, stejný typ se stavěl i v Ostravě kde taky vznikl první kus v roce 1964.

  http://www.imagehosting.cz/?v=img108ete.jpg

  http://www.imagehosting.cz/?v=havovpo.jpg

  V Havířově jim to kazí to stupnování šedé od světlé po nejtmavší, ale i tak to má velmi blízko původnímu vzhledu. To hlavní je, že dali mezi okna nové MIV čímž nerozbili členění na vodorovné pásy, které je pro tento věžák tak typické.

  Pokud nevidíte v tom věžáku tu krásu, je potřeba se prvně podívat co s těmito věžáky dělají v Ostravě!

  Takto dopadl ten úplně první: https://goo.gl/maps/AXUoaVDfhCP2
  Kde je nějaký nápad? Kde je členění? Tohle je jen velká krabice s hluboko vsazenými okny!

  Tady další: https://goo.gl/maps/zXrqSKDigVF2

  Ten nalevo je bez debaty nejhnusnější V-OS na světě. Hrozná barva a ani náznak nějakého členění. Ten vpravo má sice barevně odlišený prostor mezi okny, ale díky zarovnání meziokenní dozdívky až na úroveň fasády, to neplní svůj účel a tak se žádné dělení na pásy nekoná.

  Existuje i několik opravených V-OS, kde ty dozdívky neudělali až na úroveň fasády, ale stejně se to nemůže rovnat s řešením z Havířova, kde MIV vyloženě splývají s okny. https://goo.gl/maps/EiFauaFMvbp – v pozadí je vidět poslední zcela původní V-OS na světě, přikládám jeho fotky. Mějte na paměti, že co na nich vidíte je už téměř 50 let staré a bez údržby.

  http://www.imagehosting.cz/?v=dscn3296.jpg

  http://www.imagehosting.cz/?v=dscn3297.jpg

  I obyčejné paneláky jako na Dubině by po dodržení původního nápadu vypadaly lépe, než když jsou dnes cirkusové. Ve Zlíně na novější části Jižních Svahů mají ty samé a rekonstruují je tam (stejně jako celé to sídliště) do původní podoby. Tedy jak barevností, tak rozvržením okenních křídel. Výsledek je perfektní, jen mi chybí znovunakrelsní spár. Lidi se spár ještě bojí, ale proč to tajit? Vždyť je každému jasné, že je to panelák a nezamaskují to ani sedlovou střechou, ani zlatými mřížkami v oknech a meruňkovou fasádou. Spáry byly nevyhovující pro tepelné úniky, ale na zatepleném paneláku jejich znovunakreslení žádné teplo nevezme.

  Tady dávám příklad ze Zlína, vzadu po rekonstrukci vpředu před: http://www.imagehosting.cz/?v=dscn0935.jpg

  Ještě bych se vrátil k těm spárám, v Malenovicích jsem narazil na zajímavou věc, tam nakreslili spáry na brizolitovou omítku ještě za komunistů. Proč asi? Aby byla ta velká plocha nějak členěná.

  http://www.imagehosting.cz/?v=dscn10vkv.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=dscn10ana.jpg

  Thumb up 5 Thumb down 1
 30. Crazym :

  Rýša: Do původního vzhledu to sice není ale má to něco do sebe a furt je to panelák http://bydleni.idnes.cz/bydleni-v-panelaku-0n2-/architektura.aspx?c=A111124_165845_architektura_web No a protože my jsme teprve ve fázi ve které oni byli v roce 1983, tak máme ještě nějaký ten čas :DD

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. koudy :

  Crazym: Tan odkaz se mi líbí! Podle mě skvělý nápad jak tomu vzít tu hořkou chuť komunismu kterou v tom lidi vidí. Myslím že i proto se snaží ty paneláky udělat tak barevné… ta šedá jim prostě připomíná minulý režim. Ale postavit kolem toho takové terasy mi přijde pecka!

  Thumb up 0 Thumb down 1
 32. Peter :

  invence alá 1992
  takový počin v roce 2015 je na kriminál

  Thumb up 4 Thumb down 1
 33. Hynek [msstavby.cz] :

  daval jsem na nas FB.. (cimz nerikam, ze tohle je stejny koncept jako studentske koleje, spis navazuju tady na ty panelaky)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 34. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Pěkné. Tohohle se měl dožít Havel s jeho králíkárnami :-) Jde vidět, že stačí trochu invence a z paneláku je super bydlení. Já, který jsem prvních 6 let svého pracovního života strávil výstavbou paneláků a mám k nim averzi bych se klidně do něčeho takového nastěhoval. Tady v Ostravě proběhl kdysi první pokus v devadesátých letech v paneláku U haldy 68, sice jen drobné úpravy dispozice a jinak zůstal panelák panelákem, oplocení a úprava pozemku, uzavřený vjezd na parkoviště a hlavně změna vztahu bydlících k svému majetku a okolí způsobil, že dodnes je to docela fajn bydlení i když standarty už jsou dávno někde jinde. http://www.imagehosting.cz/?v=uhaldy68.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 0
 35. acdlcia [msstavby.cz] :

  Crazym: Tam byly provedeny mnohem větší než drobné změny dispozice. Původní čtyři byty na patře byly spojeny do dvou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. MarianL. :

  Přesně tak, ze 4 bytů na patře jsou jen 2 a ještě si ubírají i kousek z původní chodby. Znáte tam někdo někoho? Bych si rád nafotil ten panelák i zevnitř. A hlavně by mě zajímal k němu příběh, kam se poděli nájemníci ze spojených bytů, proč se vlastně do tak radikální přestavby pustili (mají tam koupelny s oknem) atd. Panelák sám o sobě je v dané lokalitě jednoznačně nejmladší. Možná byl stavěn až 90 letech? Oproti těm samým typům na Dubině má pár drobných změn a precizní spáry a dosedy panelů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. acdlcia [msstavby.cz] :

  MarianL.: Byl jsem tam jen jednou a ten dotyčný už tam nebydlí. V přízemí mají recepci a výtahové dveře v celém domě potažené kobercem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. Crazym :

  acdlcia [msstavby.cz]: Z hlediska těch ukázek co zde byly i té co jsem zde dával i já, jsou to drobné úpravy co nezasáhly do vzhledu paneláku. Z venku nepoznatelné. A přesto výrazně zvýšili komfort a užitné vlastnosti typu paneláku, které jsem ještě zažil u np Bytostav :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. Klara M :

  No, ten byt na ulici U Haldy by mohl být tady – má to 6 pokojů a koupelnu s oknem: http://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/6-a-vice/ostrava-hrabuvka-u-haldy/3873914972#img=0&fullscreen=false

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. MarianL. :

  Ano, je to určitě jeden z těch bytů, vím přesně který, podle toho rohového okna se stolem, co je v místě bývalé lodžie. V tom inzerátu mě dostala ta věta, že půdorys je pouze ilustrativní :D jinými slovy je absolutně zbytečný, protože je od reality úplně mimo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Crazym :

  MarianL.: Mě zas dojalo to „v tichém a klidném prostředí“ možná víc než ta cena která je taky mimo realitu :-) Ale kdo chce kam :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. aggu :

  Repete THE i pro rok 2016.
  http://www.vsb.cz/cs/blog/?login=von05&id=1953
  V architektuře kampusu VŠB žádné terno neudělá, tak aspoň jinde to jde.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.