Kafe na chodbě / Pěší nebo průchozí zóny

Často v rubrice OVASTORY narážíme i na problém veřejného prostoru, jenž je v Ostravě v úpadku. Nově k této problematice budeme publikovat i články Ilony Vybíralové, zahradní a krajinné architektky. Tedy osoby tématu blízké a aktivně se této problematice věnující.

Autor: Ilona Vybíralová

Rychlost průchodu městem je v zimních měsících několikrát vyšší než v přívětivých dnech v roce. Zima tudíž není pro pěší zóny (s výjimkou vánočních trhů) příliš přívětivá. Co ovšem zasněžené chodníky krásně ukazují, je převažující směr chůze a plošné využití pěších tahů. Na fotografiích níže může vidět, že v případě pěších zón v Ostravě je podstatná část kolem betonových a litinových obrub nevyužita. Můžeme vidět i jasné ohraničení a pocitové zmenšení pobytového prostoru Jiráskova náměstí.

verejny prostor

verejnyprostor

verejny prostor

Ono je celkově zajímavé, jak se v centru města přistupuje k pěší zóně. Dobře patrné je to na nedávno obnoveném úseku pěší zóny na ulici 28. Října.

Nově rekonstruovaná část ulice 28. Října svým provedením respektuje již dříve obnovený úsek vedoucí k Sýkorovu mostu, ovšem charakter ulice nic nového nepřinesl. Jedná se v podstatě o další hybridní prostor, mezi pěší zónou a ulicí sloužící k průjezdu vozidel.

Ulice je řešena formou centrální linie tzv. vozovky, která je od pásů pro chodce oddělena 49 litinovými obrubníky. To, že automobilový provoz má na pěší zóně své nezastupitelé místo, můžeme spatřovat i v salvě dopravního značení zdobící každý roh.

Dopravní značky v pěší zóně nejsou standardem ani bezmeznou potřebou. Města mající pěší zónu daleko větší než Ostrava se bez nich pohodlně obejdou (pro příklad Brno, Liberec, s výjimkami i Praha). Důvod je jednoduchý, chodec je tu prioritní a auta zde mají velmi omezený prostor, limitovaný dobou určenou pro zásobování (v praxi to samozřejmě ani na místech bez dopravního značení není růžové).

verejny prostor

Pěší zóna Ostrava, dopravní značení jako nutná součást (zdroj. google maps)

verejny prostor

Pěší zóna Brno, zásobování se odehrává i bez dopravního značení (zdroj: google maps)

Plánování pěší zóny z pohledu chodce přináší daleko více než jen využití celého profilu ulice, bez zbytečných bariér a limitů. Jednou z velmi kvalitně a komplexně řešených pěších zón u nás je bezesporu pěší zóna v Chebu. Její hlavní devízou je program a vytváření drobných pobytových míst, využívající přirozený potenciál rozšíření ulice.

Ulice není navržena jen jako homogenní linka, ale jako soubor mikroprostorů doprovázející ulici pro pěší. Chodec pak pěší zónou pouze neprochází, ale zastavuje se zde, setkává i odpočívá. Čas strávený na pěší zóně se prodlužuje. A o tom by pěší zóny dneška měly být, ne o průchodu, ale o dominanci chodce a jeho potřeb.

verejny prostor

Pěší zóna Cheb (zdroj: www.archinews.cz)

verejny prostor

Pěší zóna Cheb (zdroj: http://www.lidovky.cz/foto)

verejny prostor

Pěší zóna Cheb (zdroj: www.evermax.cz)

zdroj: agoraova.blogspot.cz

Související články


Komentáře

 1. Jordanix :

  Jedna chuťovka z Hrabůvky.
  http://mapy.cz/zakladni?x=18.2705437&y=49.7854864&z=14&l=2&pano=1&pid=34271561&yaw=1.686&fov=1.107

  Tady jsem dopravních značek napočítal 10 v okruhu 30 metrů. Opravdu jich tolik potřebujeme?
  https://www.google.cz/maps/@49.8350987,18.2854903,3a,75y,316.08h,89.72t/data=!3m6!1e1!3m4!1sB3cfZQY2Lbr8JHU6jZ3ejA!2e0!7i13312!8i6656

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Přemek :

  Jordanix: No nad tou Hrabůvkou už taky s kámošem bádáme nějaký půlrok, co a proč to tam vytvořili, první dny jsem myslel, že chystají opravu zábradlí mostu a proto to zúžili pro ochranu dělníku, ale je to tam už dlouho a nic se tam neděje, nehody tam nebývaly, takže no comment :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. lucas :

  nebylo to kvuli toho jak se spravovaly mosty na mistecké

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Adam :

  O čem ten text je? Naprosto irelevantní licitace nad ničím. Jak se vám podařilo najít další osobu pohrdající realitou? Gratulace, už vás je 11.

  Thumb up 1 Thumb down 15
 5. Olsak :

  Někde jsem četl, že most v Hrabůvce se má rekonstruovat v nějaké dohledné době, takže si myslím, že je nejspíše v havarijním stavu a je to svedeno do prostře vozovky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Očividně se blížíme realitě více než ty. Číslo 11 je z které dimenze? :)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 7. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam: tady je dobre se asi teda zeptat, v cem spociva ta realita a co konkretne z toho clanku je mimo ni (idealne z jakeho duvodu). pojdme to rozebrat, at vime, o cem se bavime, takove obecne meta-vykriky vetsinou k pochopeni nevedou.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 8. Adam :

  Realita jistě spočívá v tom, posuzovat neexistující problém podle toho, jak jsou ve sněhu vyšlapané cestičky.

  Thumb up 0 Thumb down 10
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Vyšlapané cestičky ve sněhu například ukazují pohyb lidí a lehce objasní, kudy pohyb proudí a co mu například brání. Například?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 10. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Ani náhodou. Vyšlapané cestičky ukazují, že lidé chodí tudy, kde neleží sníh. Ale i kdyby jste to chtěl nakrásně ignorovat, nebo byste tato data získal nějakou spolehlivou metodou, k čemu by vám byla? To, kudy lidé chodí, nemá naprosto žádnou spojitost s ničím, s čím se to ve článku spojuje. vyvozovat z toho nějaké závěry o pěších zónách je úplně uhozené.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Hned na první fotografii není sníh odklizen a jasně poukazuje na to, kudy lidí chodí. K čemu se to dá vyvodit je nadále popsáno v článku.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam: ta pesi zona snad nema byt dalnice, kudy jen lidi prosvisti ze zastavky na zastavku (i tohle je cast jeji funkce a nikdo to nezpochybnuje, ale neni to vsechno), ale ma tam byt i neco, co cloveka primeje se treba zastavit, posedet, pokecat atd, nemusi lezt zrovna do kavarny na hodinu..

  to z toho textu fakt nejde pochopit!?

  a ten „neexistujci problem“ se projevuje v brekotu, ktery tady mame X let, ze v historickem centru je jaksi mrtvo.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 13. Lukáš :

  Na všech těch pěších zónách a náměstích mi vadí, že tam není žádná nebo minimální zeleň. Prostě jenom beton a kachlíky tráva nikde maximálně nějaký stromeček který ale spíš připomíná bonsai než normální strom.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 14. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Lukáš: Já si zase na pěší zóně trávník nedovedu představit. Udržovaný trávník by dle mne měl být v městském parku. Udržovaný pravidelným sekáním, hnojením, zavlažováním….aby se dalo ještě o trávníku mluvit. Jinak celkově s tou trávou v Ostravě je to po celý rok velice bídné. Když je sucho, tak je vypálená, když deštivo, tak přerostlá, že pře ní není vidět. A o zaplevelení raději nemluvit.
  Pěší zóna v Chebu se mi líbí moc.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Vy jste vážně na hlavu. Pokud leží sníh, lidé NECHODÍ stejnou trasou, jako pokud sníh není. Půjdou tak, aby se vyhnuli sněhu, a proto máte vyšlapané úzké cestičky. Dávat to do spojitosti s tím, kudy lidé chtějí chodit, a k čemu ten prostor používají, je na hlavu.

  Hynek [msstavby.cz]: Dogma. Irelevantní.

  Thumb up 3 Thumb down 15
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam: ne, to zjevne nema cenu. ja jsem te vyzval, abychom to konkretne rozebrali a ty odpovidas vetama o jednom slove.

  takze to zkratim a uzij si palecky ;)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Myslím, že i tobě musí dojít. Pokud napadne sníh ( +- všude ve stejné vrstvě ) a není odklizen je pádným důkazem o pohybu lidí. Je tedy patrné, kudy lidé nejpřirozeněji chodí a co jim v pohybu brání.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Ne, k tomu prostě v reálu nedojde – musela by napadnout homogenní vrstva sněhu v nulovém čase, nebo v době kdy nikdo neprojde, a i potom spoléháte na to, že první jedinci vyšlapávající první stopy, půjdou nějakou typickou trasou, což je statisticky neospraveditelný předpoklad.
  Mimo to (jelikož pro vás umělce je anekdota důležitější důkaz než logika a fakta), ve svém okolí vídím každoročně desítky frekventovaných míst, kde po napadení sněhu jidé chodí jinudy, protože se to tak prostě vyvrbilo. Konkrétně v této pěší zóně lidé úplně běžně chodí napříč a středem, kudykoliv se jim zachce. Ale samozřejmě si to často rozmyslí, pokud tam leží vrstva sněhu.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: “ musela by napadnout homogenní vrstva sněhu v nulovém čase“ A to jako v reálu jo? :D

  Thumb up 0 Thumb down 1
 20. Adam :

  martin [msstavby.cz]: To je pointa mého příspěvku. Aby to, co jste napsal, dávalo smysl, musíte takovou absurditu předpokládat. Jsem rád, že jste si sám potrvdil svůj omyl.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. acdlcia [msstavby.cz] :

  Adam: https://www.youtube.com/watch?v=1XZGHOxnCto

  Thumb up 0 Thumb down 1
 22. acdlcia [msstavby.cz] :

  Nechtěl bych být venku když zrovna v jedné sekundě napadne celoplošně deset centimetrů sněhu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. skelet :

  aby ta Adamova myšlenka platila, tak by taky muselo napadnout větší množství sněhu. Kvůli letošnímu poprašku se kličkovat extra nemuselo.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Adam :

  skelet: acdlcia [msstavby.cz]: Vyvracíte to, co napsal váš kolega umělec martin. On tyhle absurdity předpokládal. Takže nechápu, proč mluvíte o mojí myšlence. Asi máte zásadní problém s pochopením textu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. skelet :

  reaguji na “ Ani náhodou. Vyšlapané cestičky ukazují, že lidé chodí tudy, kde neleží sníh. “ Ten text nechápe někdo jiný, a ještě je agresivní :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Danek :

  Informace o Lasu a centru Ostravy.http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/prezije-laso-vylidnovani-centra-ostravy-20160203.html
  Jinak dnes jsem dostal stejně jako celá řada s nás e-mail od pana primátora ohledně zapojení občanu do plánů strategického rozvoje města na roky 2017-2023.Cílem je aby občané diskutovali o tomto planu.Což chválím.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam: https://www.facebook.com/iprpraha/posts/1139703536063816

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.