Industriální zóna Zárubek

Na Slezské Ostravě, v blízkosti areálu bývalého dolu Zárubek, se připravuje výstavba průmyslových hal.

Cílem záměru je v zájmovém území vybudovat objekty určené k dlouhodobému pronájmu společnostem, které chtějí umístit své provozy v oblasti logistiky a průmyslové výroby do České republiky. Náplní průmyslových hal je lehká průmyslová výroba a skladování. Staveniště se nachází v místě bývalého Dolu Zárubek ve východní části Ostravy, v oblasti Městského obvodu Slezská Ostrava, v jižní části katastrálního území Slezská Ostrava. Lokalita, ve které je navrženo umístění stavby, bezprostředně navazuje na západním okraji na ulici Podzámčí, severní hranici určuje přístupová komunikace na odkaliště uhelných kalů, nacházejících se východně od původního areálu dolu, která je v současnosti nevyužívaná a zarostlá vegetací. Na východě tvoří hranici areálu Slezsko mlýnský náhon oddělující areál bývalého dolu a odkaliště. Z jihu je hranice tvořena železniční vlečkou společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL a.s. (dříve AWT a.s.).

Haly mají hlavní fasádu orientovanou na severozápad. Objekty jsou také dle údajů uvedených ve studii sjednoceny díky použití stejných fasádních prvků a materiálů. Svrchní plášť bude tvořit vertikální orientovaný světlešedý /RAL 9002/ fasádní plech. Horizontalitu objektu podtrhují pásy oken a fasádní prvky jako např. markýzy, které jsou součástí fasád. Okenní rámy budou doplňovat fasádní plech díky černé /RAL 7021/. Budou zde umístěny dvoupatrové vestavky. Jsou navrženy na hlavní fasádě, budou využity jako office / zázemí / showroom. Součástí vestavků budou technické místnosti a sociální zázemí pro jednotlivé haly. Na hlavní fasádě jsou orientované také komunikační body v podobě přístupů do office vestavků. Jsou zde navržena nákladová vrata, kterými je zajištěn přístup do zadní části hal, které budou sloužit jako skladové části, pro lehkou výrobu nebo výstavní plochy. V této části bude denní světlo řešeno pomocí pásových světlíků.

zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. S200 :

  Škoda, že tam nezůstaly původní haly dolu Zárubek – viz https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/770_506_OKDD_Zarubek.jpg

  Thumb up 14 Thumb down 0
 2. Mx :

  Z pohledu pracovních míst ok, i když to jsou nízko mzdové obory, Nicméně z hlediska architektury a vzhledu města Ostravě ty nové a nové obrovské monolitické krabice opravdu moc nepomáhají.

  Thumb up 18 Thumb down 0
 3. Rýša :

  S200: Aspoň že je nechali a opravili na Karolině.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Cyklista :

  Hlavní je, že se tím zakonzervuje užití tohoto břehu řeky. Místo bytové zástavby už budou vznikat jen sklady a lehký průmysl…

  Ne že by lokalita byla v minulosti využívána jinak, ale byla zde možnost zbavit se průmyslových prostor a po uzavření skládky a případné optimalizaci nepříliš využívaného seřadiště, celou oblast proměnit na novou čtvrť.

  Thumb up 15 Thumb down 2
 5. Patrik :

  Přesně, celá tahle lokalita kolem ulice Frýdecké směrem k Hranečníku a Zárubku mohla navázat na centrum a stavět se zde alespoň nějak částečně bloková zástavba a mohla by zde vzniknout plnohodnotná čtvrť. Ale vypadá to, že město tuto lokalitu nechalo být a nic zajímavého zde nevznikne, sem tam asi nějaká hala a toť vše.

  Stále mám v hlavě tento obrázek: https://ctrlv.cz/STTO

  Takto by to jednou mohlo vypadat, ale bude to spíš prales a občas hala. Obrovská škoda.

  Thumb up 18 Thumb down 1
 6. balde :

  Patrik: V Ostravě máme rádši hodně velké veřejné prostory o které se pak nikdo nestará :D

  Thumb up 6 Thumb down 2
 7. balde :

  Jinak vůbec nevadí že tam staví halu, protože než se centrum ostravy rozroste až do těchto míst, tak životnost té hal bude vyčerpaná a nebude vadit, že ji budeme chtít zbourat, centrum se tam rozšíří tak za 100 let

  Thumb up 12 Thumb down 1
 8. thvari :

  Patrik: jediná šance na tento způsob rozvoje je, že by se do přípravy toho, jak to v lokalitách na Slezské má vypadat, vložila MAPPA (prostoru zámostí už se ostatně věnovala). město samo o sobě není schopno stavět blokově pomalu ani tam, kde bloková zástavba tradičně stála a například na Černé louce na jednotlivých parcelách rostou velké solitéry, tedy přesný opak toho, jak bychom si to představovali

  Thumb up 7 Thumb down 0
 9. rasta :

  Je to škoda, že podobnou “ výstavbu “ povolujeme téměř uprostřed města. Docela krátkozraké uvažování

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. Rdm :

  Já souhlasím s balde, než se do těch míst město rozšíří, pokud vůbec, tak ty haly budou mít po životnosti, takže se zbourají a můžeme tam postavit třeba sídliště. U nákladního nádraží to bude žádaná lokalita ;)
  Já bych byl rád, kdyby se v Ostravě více stavělo a tvořili se třeba i nové čtvrti, ale zatím poslední taková „čtvrť“ Karolina, je podle mě v otřesném stavu a hlavně pořád nedokončená, takže nějaké sny o vybudování nové čtvrti na pravém břehu Ostravice, jsou opravdu vzdálenou budoucností.

  Thumb up 16 Thumb down 1
 11. Cyklista :

  balde: No právě že vadí =) Se podívejte jak to vypadá pod Trojicí. Povolili jsme halu, tak už je jedno co tam bude, postavila se další a už se buduje další podivnost….

  Tady to bude stejné. Stejně už tam haly jsou, tak můžeme povolit další. Přitom o kousek dál u Lihovarské by už ničemu nevadily. Ani dopravně by neohrožovaly centrum a Slezskou….

  Nezapomínejte na oblíbenou salámovou metodu v Ově…

  Stejně má poznámka byla jen povzdech….

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. rom :

  Prošel jsem si to, jezdím pravidelně kolem – toto bylo ideální místo pro stadión FCB. Nevěřím proklamacím Brabce, že nemá pozemek – takových pozemků je dost, Asental by je možná i prodal, třeba i nějaké dotace. Nedá se nic děla. Byla tam hlavní cesta, tram, vlak, klid, kousek od centra, hradu …

  Thumb up 5 Thumb down 0
 13. DRJPJR :

  rom: Kdysi tady byla zveřejněná vize stadionu a zábavního parku na Zárubku, asi bych neměl nic proti, ale myslím, že tohle se ještě dlouho nestane.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. balde :

  článek k tomuto tématu:

  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/industrialni-vystavba-stare-prostredi-promena-tezba-dul.A211228_643381_ostrava-zpravy_jst

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. DRJPJR :

  balde: Už prosím ne další haly! 😐

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.