II. etapa rezidencí na Karolině

Zatímco starostka obvodu Moravské Ostravy v online rozhovorech tvrdí, že projekt Nové Karoliny je pozastaven. Ke konci září vznikla firma, jenž zaštiťuje realizaci II. etapy rezidencí na Karolině Dle naších informací subjekt usilovně jedná s bankami a chce začít výstavbu hned při poskytnutí úvěru. Tedy je možné, že již na jaře 2016.

karolina

Vizualizace II. etapy:
karolina

karolina

karolina

karolina

Související články


Komentáře

 1. Adam :

  Proč ze všech architektonických a urbanistických vizualizací přímo čiší, že jejich autoři jsou nenapravitelní utopisté bez kontaktu s realitou?

  Thumb up 9 Thumb down 6
 2. Moon :

  Mně se to líbí. Pokud by se to podařilo, tak bychom tady měli takové své ostravské „HafenCity“. Akorát že ne u vody :-)

  Thumb up 11 Thumb down 0
 3. Crazym :

  Moon: Jakto, že ne u vody? Vždyť je to kousek :-) https://mapy.cz/s/otbm

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. mikin :

  Tomu nevěřím.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 5. Summerboy :

  A ty montgolfiery by se ve vzduchu vznasely stale, anebo jen pri kolaudaci :-))? Ne jako pekne to je, hlavne na druhe fotce ten dum podepreny na pilirich v popredi, ale jak moc je to realne, nevim :-/…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. balde :

  tyhle vizualizace ale už přece neplatí ne? platí předpokládám ta rozkreslená varianta s těmi řezy co tu byla publikovana??

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  balde: To je to stejné…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. D-r :

  Nikdo nevi jak to ted` vypada?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. skelet :

  „Část pozemků privátního investičního fondu Blackstone v okolí nákupního centra Nová Karolina, koupených od města, může získat Ostrava zpátky.
  Podle primátora Tomáše Macury je dost pravděpodobné, že tomu tak bude. „Nový“ vlastník pozemků totiž nesplnil jednotlivé podmínky smlouvy uzavřené s městem.
  Vedení chce proto s investorem do několika týdnů zahájit jednání o dalším vývoji vzniklé situace.“

  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/vrati-se-mestu-cast-nove-karoliny-20160506.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Danek :

  skelet: Já to beru , že je to všechno špatné je k něčemu dobré.Pokud se pozemek vrátí městu je tu šance, pokud to město dobře uchopí,aby zde vznikli opravdu kvalitní projekty.Kvalitní projekty podle architektonické soutěže,kancelařské budovy(snad bychom se mohli dočkat i výškových budov…tvorba pracovních míst atd.),bytová zástavba…na veletrzích nabídnout investorům…muže to Ostravu dost vykopnout nahoru.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. rasta :

  A to bude trvat zase jenom roky. Bych s těch developerů sedřel ķůži, ale na to by ti co sestavovAli smlouvy museli mít koule

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Rýša :

  Danek: Danku, si děláš srandu? Město a kvalitní projekty podle arch. soutěží, výškové budovy ad? Vždyť právě město několik kvalitních projektů pohřbilo a některé stavby, kdyby město mělo takový zájem o dostavbu centra, už mohly stát. Já se spíše bojím, že pozemky vrácené městu tu budou roky ležet ladem – nanejvýš na nich vzniknou park. místa a pak zasedne na radnici někdo jiný a znovu se bude hledat nový vlastník.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 13. aggu :

  Rýša:
  1) Město projekty nepohřbívá, pohřbívá je centrální obvod. Z tohoto důvodu i dalších je jasné, že obvody jsou pro město velikosti Ostravy přežitek, luxus a komplikace (u Paříže je to něco jiného), Obvody neumožňují město koncepčně rozvíjet, protože v každé ostravské díře musí být aspoň jeden Napoleon. Ostravě by stačila jedna radnice.
  2) Stavět se bude až přijde vhodný čas ;) Stavět může i město (jako třeba staví Vídeň).
  3) Park tam nebude, je to jádrové území, stejně jako historické centrum.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 14. Danek :

  Rýša: Srandu si nedělám.Nevidím důvod proč v rámci jednotlivých etap. Nemohli nabídnout ne veletrzích:Jsem přesvědčen, že investoři by po tom šáhli:Také nevidím důvod proč bychom nemohli oslovit ČÍNANY když s němi máme uzavřeny smlouvy o spúolupráci, aby ve vystavěné kancelářské budově sidlili pobočky několika činských společností, které mají zájem proniknout na evropský trh.Nebo jak jsem psal kdysi, proč se nestát finančním centrem země.Chce to jen přijít s takovým projektem,najít podporu na vládě(potažmo financovaní), czechinvestu(aby sháněli investory)…atd.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. Ac :

  Danek: A proč by to někdo dělal? Investoři zájem nemají. Jediný, kdo by s tím možná mohl něco dělat je samospráva, ale ta toho není schopna. Dále – znáte nějakého poslance z Ostravy, nebo ministra (nepočítám Zaorálka) z poslední doby, kteří by pro Ostravu, kraj něco pozitivního udělali, že by to stálo za zmínku? Já ne.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 16. Danek :

  Ac: A znaš nějakého politika, kterému by někdy někdo předložil projekt třeba toho finančního centra, já né.Na počátku všeho musí být myšlenka, nasledně podpora politického spektra v OV a na kraji.Posléze s tím jít za politiky v Praze. Ani samotná Dubaj v dnešní podobě by nevznikla bez myšlenky a nějaké koncepce,prestože si taky mohli říct, že kdo by investoval tam kde je horko po celý rok a vyprahlá poušt.Pamatuj si jednu věc každý podnikatel bude investovat tam kde mu to vydělá peníze nebo alespon prospěch.Řeči o tom že investoři zájem nemají je absolutní nesmysl.Že do MS kraje příjde Hyundai zaměstná 3300lidí a nasledně vnikne dalších několik tisíc pracovních firem v subdodavatelských firmách….taky po tom někdo šel a dotáhl to dokonce a neřekl si na počátku, že tady žaden investor nepříjde.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. aggu :

  Primátor o Karolině:
  „…Musí tam vyrůst městotvorné stavby. Umím si například představit vědeckou knihovnu.“ ?!
  „A samozřejmě to nesmí být žádné betonové krabice, ale architektonicky cenné stavby“
  Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostrava-dostane-zpatky-cast-karoliny-d8k-/ostrava-zpravy.aspx?c=A160505_2244188_ostrava-zpravy_sme

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Rado :

  A neměl by onem developer z Karoliny dostat i pořádnou pokutu kromě toho, že bude vracet pozemky, protože de facto vyhrál s něčím, čeho není schopen dostát a věřím, že v této podobě, jaké to usnulo, by Karolina nebyla. Samozřejmě jak se teď zde rozvíjí diskuze, co by mohlo na Karolině být, finanční centrum a podobně, je třeba myslet i na to, čím je Ostrava pro zbytek republiky. Doteď tu nemáme žádný vysoký státní úřad, a pokud by se zde mělo stavět, tak aby to nějak vypadalo, tak takového developera ochotného stavět v Ostravě nemáme. Leda ta využít kapitálu z Číny.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. PetrP :

  A co oživit realizaci Černé kostky? Asi by se projekt musel trošku upravit dnešní době, ale jinak myslím, že by to šlo ne? Pokud by byly pozemky zase ve vlastnictví města… Pokud tam chtějí kvalitní architekturu, jak tvrdí? Ekonomika roste, peníze by se určitě našly (Ministerstvo kultury, MS kraj, SMO…)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Rado :

  PetrP: Ano, dobrý myšlenka, nicméně o knihovnu stojí i Světlík ve své DOV a mnoho místních politiků mu k tomu přibrukuje, takže nevím. Takže vůbec to, že je stále vědecká knihovna tam, kde je a diskuze o tom, zda je nova knihovna potřeba či nikoliv, považuji za ostudné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. balde :

  https://www.facebook.com/events/1557880567839593/
  Antikvariát a klub Fiducia spolu s Divadlem roku 2015 Komorní scénou Aréna připravuje nový diskusní cyklus Fiducia v Aréně. Od května se budete moci v Aréně setkávat v cyklu diskusních panelů s tématy architektura, urbanismus, rozvoj historického centra Ostravy a budoucí směřování města Ostravy.
  První diskusní panel se koná 19. května 2016 v 18:30 a bude věnován problematice výstavby vědecké knihovny v Ostravě. Diskusního panelu se zúčastní jak autor vysoutěženého projektu knihovny tzv.Černé kostky architekt Ladislav Kuba , tak autor záměru knihovny v DOV, architekt Josef Pleskot. V rámci diskuse vystoupí také generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, architektka Milena Vitoulová, urbanista Jan Jehlík, za samosprávu se diskuse zúčastní primátor města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Svatomír Recman, za Dolní oblast Vítkovice ředitel Petr Koudela. Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity. Před diskusí v 17:00 se uskuteční přednáška urbanisty a architekta Jana Jehlíka a odborníka na právo v architektuře Jiřího Plose o územním plánování. Srdečně vás zveme, na obě akce doporučujeme rezervaci místa na pokladně divadla (rezervace@divadloarena.cz). Podrobná anotace viz níže.

  19.5. v 18:30 Kam s ní aneb Kde a jaká bude nová vědecká knihovna?
  Diskusní panel s architekty, odborníky i zástupci samosprávy o aktuální situaci kolem výstavby nové vědecké knihovny.

  Diskuse nabrala v loňském roce znovu na síle – záměr kraje zastavit hotový projekt knihovny (tzv. Černé kostky) připravený k výstavbě a přesunout knihovnu do Dolní oblasti Vítkovic si vysloužil kritiku ze strany odborné veřejnosti. Laická veřejnost se ve dvou nezávislých mediálních anketách po vyhlášení tohoto záměru vyjádřila velkou většinou pro stavbu tzv. Černé kostky – řádně vysoutěženého projektu knihovny. Podle nových informací by knihovna v DOV nemohla být podpořena dotací z EU, byla by dražší než Černá kostka a znamenala by nevratný zásah do památky tzv. Ostravských Hradčan. Umístění mimo centrum by podle odborníků navíc mohlo negativně ovlivnit jeho rozvoj.

  Přijďte do nové diskusní platformy „Fiducia v Aréně“ a seznamte se s novými fakty a argumenty našich hostů. Pořádáme ve spolupráci s Komorní scénou Aréna.

  Hosté debaty:

  Naděžda Goryczková – generální ředitelka Národního památkového ústavu

  Jan Jehlík – urbanista, vedoucí Ústavu urbanismu na FA ČVUT

  Ladislav Kuba – architekt, autor projektu knihovny tzv. Černé kostky

  Petr Koudela – ředitel Dolní oblasti Vítkovic

  Tomáš Macura – primátor města Ostravy

  Josef Pleskot – architekt, autor záměru stavby knihovny v Dolní oblasti Vítkovic

  Milena Vitoulová – architektka, členka okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu

  Svatomír Recman – náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

  Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

  POZOR – koná se v divadle Komorní scéna Aréna

  Doporučujeme rezervaci míst na pokladně divadla.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. acdlcia [msstavby.cz] :

  Já si už dlouho myslím že pro knihovnu by byla dobrá Ostravica a teď když budou naproti koleje ještě více. Obchodní prostory se schodištěm naplnit veřejnými regály s knihami. Tu propadlou budovu uvnitř vyrabovat, opravit obvodové zdivo a dovnitř vestavět nový skelet s prostory pro skladování knih. A tu zadní budovu upravit na zázemí se studovnami.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]: Dispozičně nemožné a i tady vícekrát popsáno proč.
  Černá kostka někde v prostoru III. etapy Karoliny? OK.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. acdlcia [msstavby.cz] :

  aggu: No jo ale černá kostka je bohužel tak u ledu že by stála za zvážení změna jejího názvu na „kostka ledu“.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]: Uvidíme ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Patrik :

  Znamená to, že nevznikne ani druhá etapa?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Martin [msstavby.cz] :

  Patrik: Prozatím 3 bytové domy.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Danek :

  martin [msstavby.cz]: Co jsem nedávno četl rozhovor s p.Macurou, tak by se měla v centru začít vystavba za miliardy.Takže již zřejmě s realizací 3 a 4 etapy se počítalo(že to spadne pod město)+také jsem četl, že udajně jatka se blíží konečná fáze jednání…mezi městem a vlastníkem….snad se to povede.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: A já ho slyšel osobně. Výstavba za miliardy je vařená z vody.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 30. Danek :

  martin [msstavby.cz]: No vidíš a já myslel, že můj projekt finančního centra začiná býti realistickým.Jinak pokud víš o nějakých nových kancelařských projektech v centru…napiš, díky

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Cokoliv vím a je podložené se objeví vždy zde na webu. A proč lézt Číně někam, když zde nejvíce investuje Německo…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 32. Rado :

  Nevím, ale připadá mi to už jako systém: Dlažba na Karolině se propadá, město ji reklamuje, zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/dlazba-na-karoline-se-propada-mesto-ji-reklamuje-20160613.html. Buď mám u domu nějakou nadčasovou dlažbu, že i po patnácti letech vypadá jako nová a nikde nic nepraská nebo už nevím, čím to je, že se v Ostravě dlaždí zásadně blbě. A to tu nemáme mozaiky jako v Praze, pouze to nejjednodušší, co kamenická práce obnáší. Nechci být hnidopich, ale to už není normální. Jak to dělají v Praze? :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 33. Summerboy :

  Rado: Mne to prijde taky neuveritelne…:-/

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.