Horní náměstí 33, 34, 35

Soubor objektů Horní náměstí 33, 34, 35 v Opavě projde rekonstrukcí.

Tento objekt je v Opavě celkem kontroverzní. Již v roce 2008 proběhla soutěž na novou podobu objektů. V roce 2017 město přistoupilo k realizaci. Ta však mezi obyvateli objektů vyvolala odpor k rekonstrukci objektu. Než jednat s nájemníky, v místních podmínkách velmi složité a těžké, město ustoupilo od přestavby. Objekt disponuje městskými byty.

Je rok 2019 a město vypsalo veřejnou zakázku na výměnu oken a zateplení objektů. Místní domorodci tak dosáhli toho, že vzhled paneláku bude zakonzervován a část náměstí bude působit jako sídlištní periferie. Celková cena přestavby byla odhadována na 40 mil. Kč. Cena veřejné zakázky činí 17 500 000 Kč bez DPH.

Současný stav:

Výkres pohledů z dokumentů pro veřejnou zakázku:

Výsledek soutěže z roku 2008:

zdroj: opava-city.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. FM :

  To je masakr, tady fakt nevím jestli se smát nebo brečet..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Jája :

  Vzhledem k barvám a stylu sousedních objektu, na které to nalevo navazuje, to vypadá lépe, než vítěž soutěže z roku 2008.
  To musel mít architekt ale hodně tmavou depresi nebo účast v soutěži musela být slabá.
  Pokud chtěli humanizaci, proč byli pro nehumánní tmavou přístavbu před stávajícím objektem?

  Thumb up 0 Thumb down 5
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: https://www.cka.cz/cs/souteze/vysledky/opava_horni_nam

  Moment… https://www.msstavby.cz/mestska-brana-dokonceni-stavby-2-20-04-2010/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Díky za odkaz.
  Po provedení té vítezné varianty by návrhu v tom odkazu vznikly velké byty. Se pak nedivím, že obyvatelé, byť to jsou nájemníci, měli k tomu odpor.
  Tak velký byt by finančně neutáhli a kdo ví, kdo a jak dlouho tam bydlí a stěhováním třeba někde na periferii města by nedal.
  Jsou to obecní byty, tudíž by měly být dostupnější pro ty, kteří namají na koupi bytu.
  Navíc určitě by na to čerpali nějakou dotaci a dělat prostorově luxusní byty za veřejné peníze?
  Je to takový hodně podobný styl jako spodní část ulice Hlavní v Porubě. Taky to nikdo nechce bourat a měnit.
  Stávající varianta není nejpěknější, ale ani nejhorší a když se dům opraví a zmizí viditelné stoly let nezájmu, kdy kromě komerčních prostor do toho nikdo neinvestoval, tak to nikoho neurazí.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 5. Pavel :

  A takhle to vypadalo kdysi https://www.starepohledy.cz/tmp/books/_copyright_2_259917.jpg

  Thumb up 4 Thumb down 0
 6. Pavel :

  A totéž místo po náletech osvoboditelů: https://1url.cz/@opraveno

  Thumb up 4 Thumb down 0
 7. Pavel :

  Omlouvám se, součástí odkazu má být i přípona .html (při zkopírování celé odkazované webové adresy do adresního řádku to zafunguje).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. acdlcia [msstavby.cz] :

  Pavel: Opraveno.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. acdlcia [msstavby.cz] :

  Nejlepší co tam můžou udělat je ten návrh co získal třetí místo. Ze starého domu udělá stavbu moderního vzhledu bez nutnosti měnit dispozice.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Pavel :

  acdlcia [msstavby.cz]:
  Myslím si totéž. Kromě ekonomického hlediska u třetí varianty kvituju proporční členění fasády, které nekontrastuje s okolím, ale přirozeně navazuje na tvary okolních domů – dominance svislých linií, šířka oken, určitá nadčasovost.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. tommtomm :

  Jája: Jedna věc je že je to městské bydlení ale ten dům je na hlavním opavském náměstí, a promiňte, strkat na něj sociální bydlení je blbost. Všem nájemníkům bylo nabídnuto adekvátní bydlení na ulici mezi trhy kousek odtud, a znovu prominte, ale jsou to nájemníci, majitel má právo s budovou naložit podle svého. Mrzí mě že město ten odpor nájemníků nezvládlo a netrvalo na konverzi paneláku která je povedená a rehabilitovala by náměstí.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 12. Pavel :

  tommtomm:
  Souhlasím, nárok na sociální bydlení neznamená nárok bydlet na lukrativní adrese s nejlepším výhledem z okna na městské centrum. V normálním světě se naopak za tohle připlácí. Navíc v tomhle domě byty nikdy nebyly deklarovány jako sociální, mají úplně stejný status jako kterékoliv jiné městské byty a již řadu let jsou přidělovány těm, kteří nabídnou městu nejvyšší nájemné. Kdyby nic jiného, tak při ukončení nájemního vztahu ke kterémukoliv bytu v tomto domě by město už nemělo novému nájemníkovi dávat smlouvu na dobu neurčitou, právě proto, aby mohlo dům revitalizovat.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 13. Jája :

  tommtomm: Tady nejde ani tak o nějaké sociální bydlení v centru. Kdyby město prodalo ten barák a soukromý investor by ten dům změnil na dům s luxusnějšími byty, tak by proti tomu nešlo říct ani popel. Snad jen ta barva, protože pokud by si někdo koupil velký byt, kde jeden soused druhému bude koukat do ložnice a na stůl, tak je to jeho věc. Ale proč by město mělo dělat takové velké byty?
  A jak psali výš, mě se taky líbí víc třetí návrh.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 14. Pavel :

  Jája:
  Nic proti soukromým investorům, ale v takovém případě by to chtělo se pojistit proti nejjednoduššímu „podnikatelskému“ záměru, totiž udělat si ze zanedbaného paneláku dojnou krávu na příspěvky na sociální bydlení. Například prohlášením domu za bezdoplatkovou zónu. Myslím si ale, že prodej domu se stávajícími nájemníky soukromému investorovi bude v tomhle konkrétním případě stejně politicky neprůchodný.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Tak pořád to je dům na hlavním opavském náměstí, který by měl nějak vypadat.
  Měly zde být lepší, které by výhledově byly rozprodány. Za zisk z prodeje měla být zaplacena rekonstrukce objekt + by byla další peníze na investice v jiných domech v majetku města.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. Jakub :

  Nejhnusnější stavbě v centru Opavy se právě prodlužuje život. To co bude je hnus s novou fasádou. Návrh 3 je jen z bláta do louže. Je nutná demolice či změna dispozice. Zastupitelé styďte se. Jestli se to nájemníkům nelíbilo, měli možnost se přestěhovat do jiného městského bytu. Taky nelíbí? Tak běž kam chceš… Občané, nechce to někdo zapálit, prosím?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 17. qwertz :

  Pořádně zateplit, růžovozelenožlutý nátěr, a je vymalováno!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Horním náměstí 33,34,35 :

  jen by mě zajímalo,kolik bude stát nájem v tomto domě????

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.