He3da spustila v Horní Suché továrnu na baterie

Společnost Magna Energy Storage (MES) v průmyslové zóně po bývalém černouhelném Dole František v Horní Suché u Havířova oficiálně otevřela továrnu na výrobu vysokoenergetických akumulátorů He3da. Jsou určeny především ke skladování energie. Vybudování továrny a technologie stály přibližně 1,4 miliardy korun. Komerční výroba má ovšem začít až příští rok, což znamená další zpoždění oproti původnímu plánu.

„Začínáme vyrábět. Do konce roku běžíme v režimu zkušební výroby plus integrace těch zařízení do kontejnerů a dalších,“ řekl předseda představenstva MES Václav Binar. Firma dokončuje vývoj a zahajuje i výrobu potřebných elektronických komponent.

„Plán je, že do konce roku budeme mít veškeré finální výrobky zrealizované a od Nového roku začínáme komerční výrobu a dodávky hotových produktů, protože to není jenom baterie, ale celý systém,“ řekl Binar. Podle původních plánu se ovšem s ostrým provozem počítalo už na podzim 2019.

Závod podle Binara začne vyrábět bateriové články o kapacitě jedna a dvě kilowatthodiny určené pro energetiku ve všech možných využitích. „V první etapě naše výrobní kapacita bude 200 megawatthodin ročně a budeme vyrábět malá patnáctikilowattová úložiště určená pro domácnosti. Druhá linie je velká energetika, kontejnery od 500 kilowatthodin nahoru,“ řekl Binar.

V průběhu dalšího roku chce firma zvýšit kapacitu na 1,2 gigawatthodiny a v dalších letech až na 15 gigawatthodin. To by podle Binara mělo v areálu pracovat 1200 až 1500 lidí.

zdroj + celý článek: e15.cz

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Snad se firmě bude dařit. Každopádně pro MS kraj super zpráva. Nová technologická firma na brownfieldu.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 2. Ic540 :

  I díky této hale/firmě by mohlo více ožít kolejiště v nádraží Prostřední Suchá. Respektive vlečka která vede z nádraží Havířov. Koleje jsou od haly vzdálené co by kamenem dohodil. Jsem tedy zvědav jestli v budoucnu se bude něco vozit i vlakem. Nebo jen kamióny…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. adamous :

  Nevim jestli jsem to dobre z jednoho jineho clanku pochopil, ale zakladatele z Karvinska – sidlo, vyvoj baterii – Praha, montovna – Horni Sucha. Jestli to je opravdu tak, tak je to trochu smutne, ze rodaci vytvari pridanou hodnotu nekde jinde.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Archerr :

  Ic540: a jak se vyviji ten velky projekt kde se počitalo s kolejovou dopravou v horni Suche, na k reportu jste se zmiňoval.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. donc :

  Konečně něco víc než jen sklady !!! Vysoká přidaná hodnota.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 6. Rdm :

  donc: Ta továrna je plně automatizovaná, takže těch pracovních míst asi moc nevzniklo…

  Thumb up 1 Thumb down 5
 7. Archerr :

  Rdm: na polaru Prus říkal že nyni 250 do budoucna až 2000

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Archerr :

  Rdm: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021940/nova-tovarna-v-horni-suche-zacala-vyrabet-baterie-ceskeho-vynalezce

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. donc :

  Rdm: 1500 je málo? Tak jest psáno.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Mx :

  Ta budova a její předprostor jsou celkem povedené, neříkám, že krásná, ale minimálně občas v některých ohledech přesahuje obvyklý rámec místní tovární architektury. Občas jsem zde zaznamenal názor, že továrna je továrna a nemusí být hezká. Myslím, že toto je ukázka toho, že i továrna může ovlivňovat městský prostor a je dobré dbát aspoň trošičku i na její vzhled

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. He3da :

  Zahájili výrobu, i když není udělaná kolaudace? Byl někdo vevnitř? Hala je prázdná. ;-)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. Ic540 :

  Archerr : Mělo by dojít k propojení zóny Dukla se zónou František. Kdy to bude nevím. Byl jsem nyní rád aspoň za tu halu na baterie. Jinak koleje tam všude jsou viz foto na k reportu. Jak k tomu investoři přistoupí těžko říct. V podstatě by tím obnovovaným územím měla jezdit i Unuckova vlakotramvaj. Sám jsem zvědav…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. Archerr :

  Ic540: zdravíčko, diky za odpověď ale mluvil jste o velkem projektu kde se rozhoduje mezi h. suchou a greenfieldem na frydecko mistecku, ještě se kdosik ptal jestli jde o kontejnerove překladiště protože tam měla byt zapojena žel. Přeprava. Diky za odpověď

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Archerr :

  Ic540: ja jsem si tu diskuzi vyhledal a omlouvam se , s tim přišel s200 nikoliv Vy.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. zázračné baterky :

  Baterka HE3DA se téměř vyrovná olověnému akumulátoru, který také nehoří a nevybuchuje. Rozdíl je v tom, že olověné baterky vydrží mnohem více úplných vybíjecích a nabíjecích cyklů, jsou spolehlivější a nejméně 5x levnější, než HE3DA. Výrobní hala MES je s vyjímkou jednoho robotu úplně prázdná a peníze investorů v nenávratnu. Jak již díve řekli Číňané, baterky HE3DA jsou zcela nevhodné pro seriovou výrobu. Pokud začne fabrika „chrlit baterky“ ve větším množství než dosud, např. 3 až 4 kusy denně, tak je stejně nikdo nekoupí, protože se jedná o šunty.
  Příběh baterky HE3DA je stejný, jako příběh nabíječky Orbo firmy Steorn, nebo studené fúze A. Rossiho a jeho E-Cat, nebo automobilky Nikola Corp.: oblbnutí investorů, protahování začátku hromadné výroby (protože žádné takové produkty s proklamovanými vlastnostmi neexistují, což ale investoři dosud nevědí), a neustálé tahání peněz ze stávajících a nových naivních investorů.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 16. investoři a fandové HE3DA, čtěte pozorně, řádek po řádku ! :

  file:///C:/Users/42073/AppData/Local/Temp/CDC%20versus%20HE3DA.pdf

  Thumb up 1 Thumb down 7
 17. odkaz z 6. 10. ihned někdo zablokoval, proto vkládám znovu :

  file:///C:/Users/42073/AppData/Local/Temp/CDC%20versus%20HE3DA.pdf
  pokud to nepůjde opět otevřít, jděte na: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=18&t=2709&start=360,a najděte příslěvek od marko 250 z 30. ledna 2020
  Re: HE3DA úložiště po česku

  Příspěvekod marko250 » čtv led 30, 2020 9:16 pm
  Tomu v Nevadě :-) :-) .

  V příloze něco na dlouhé večery.

  CDC versus HE3DA.pdf
  (851.58 KiB) 265 krát

  Thumb up 0 Thumb down 8
 18. Martin [msstavby.cz] :

  investoři a fandové HE3DA, čtěte pozorně, řádek po řádku !: Funkční odkaz na něco, co je uložené na disku tvého zařízení prostě nedáš…

  Thumb up 8 Thumb down 3
 19. otevření odkazu :

  Samozřejmě je nutné odkaz zkopírovat, vložit do adresního řádku a kliknout na „navštívit“

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. HE3DA investoři v MES dne 10. října 2020 :

  Doporučuji investorům při kontrolním dnu trvat na předvedení výrobní linky. V hale uvidíte maximálně jeden nebo dva stroje dovezené z Letňan. Baterky není na čem vyrábět! Navíc mají tak mizerné parametry, že je může koupit jen úplný hlupák. Nechte si také předložit certifikát TUV k baterkám. Nebudete se stačit divit!!

  Thumb up 3 Thumb down 1
 21. zklamaní investoři :

  Údajně kvůli covidu se odkládá sobotní návštěva investorů do HE3DA MES v Horní Suché. Důvody však jsou jiné. Investoři už mají téměř jistotu, že se stali oběťmi podvodníků, a chtějí vidět technologické vybavení továrny. To však neexistuje. Proto se ruší návštěvy investorů do továrny. Investoři (a ani nikdo jiný) nikdy neviděli certifikát zkušebního ústavu k akumulátoru HE3DA. Kdyby ano, nedali by do projektu HE3DA ani zlámanou grešli.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 22. aggu :

  zklamaní investoři: Kolik se dneska platí za takové příspěvky?

  Thumb up 8 Thumb down 6
 23. pro aggu a spol. :

  Za pravdivá tvrzení nedostanete nic. Ale za podvodná a lživá prohlášení, která v souvislosti s baterií HE3DA můžete číst a slyšet už deset let, se platí stovky milionů až miliardy korun. Pár jedinců se napakuje a pár stovek důvěřivců spláče nad výdělkem. Zřejmě patříte mezi ty druhé a pořád si nechcete připustit že jste se nechali napálit.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 24. aggu :

  pro aggu a spol.: Do svědomí ti sahat nebudu, je to tvůj (obchodní) boj ;)
  Ale vzhledem k tomu, že se tady vypisuješ a trestní oznámení si pravděpodobně nepodal (protože tím bych se já pochlubil první), tak pravděpodobně sám porušuješ zákon a tudíž ti doporučuji, aby sis dal na sebe pozor ;)

  Thumb up 6 Thumb down 15
 25. borcovi bez argumentů :

  aggu, co hulíš?!

  Thumb up 2 Thumb down 4
 26. adamous :

  aggu: Bohuzel, placeny clanek, ale i z toho dostupneho kousku se da vycist, ze tam asi neco nehraje: https://www.euro.cz/byznys/tajemstvi-hradu-v-karvine-u-projektu-baterii-he3da-se-mnozi-otazniky

  Thumb up 3 Thumb down 0
 27. LK :

  pro aggu a spol.: ne, spíš je to tak, že nikdo do toho ty peníze nedal a proto nás tyto opakující příspěvky otravují. Hlavně – toto je web o stavbách, ne o baterkách a investicicích ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 28. J :

  Obrovské plány, velká slova ale finální výrobek nikde, kdyby to skutečně fungovalo, tak už je vyrábějí a někde na trhu by se ty baterie daly koupit. To se ale neděje a podle mě půjde o obrovskou investici na jejímž konci budou investoři hodně nešťastní.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 29. MareK :

  J: on tomu ještě někdo poslední rok věří? :-D

  Známka toho, že lidé chtějí být klamáni, je to jako s UFO či jinými „záhadami“.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 30. adamous :

  Zatim to ma podoby prubeh: https://www.startupjobs.cz/newsroom/konec-snu-o-dalsim-Stevu-Jobsovi

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.