Do MSK míří výrobce baterií

Do Moravskoslezského kraje míří miliardová investice.

Investicí v hodnotě jedné miliardy korun podpořila v těchto dnech skupina českých investorů, sdružená v privátním investičním fondu Battery Unite, vznik nejmodernější továrny na výrobu baterií Magna Energy Storage, která se začne stavět v polovině října v Horní Suché u Havířova. Továrna s roční výrobní kapacitou 1,2 GWh bude představovat největšího domácího dodavatele lithiových akumulátorů HE3DA. Továrna bude nejekologičtějším provozem svého druhu na světě a bude plně robotizovaná.

„Jedná se o pokračování projektu založeném na unikátním světovém patentu známým jako HE3DA, kdy jsme loni představili testovací výrobní linku v pražských Letňanech. Díky investici od Battery Unite jsme nyní schopni již 16. října zahájit výstavbu unikátní gigafactory v Horní Suché. Jedná se o technologicky naprosto výjimečný provoz, který nemá nikde ve světě obdoby a který ukazuje, jak daleko jsme v technologiích došli. Továrna bude vypouštět čistší vzduch, než přijímat, což je na Ostravsku skutečně důležité,“ řekl hlavní autor projektu Radomír Prus.

„Jsme velmi rádi, že se podařilo dotáhnout jednání do konce. Čeští investoři do projektu postupně vloží miliardu korun, první fáze kapitalizace byla v těchto dnech skončena a může se tak rozjet stavba v Horní Suché. Je pro nás z hlediska prestiže důležité, že jsme se stali prvními investory takto převratné výroby,“ uvedl Milan Rýdl z privátního fondu Battery Unite, který je registrován u České národní banky.

„Jsem vážně šťastný, že můj vynález se dostává do masivní výroby. Díky tomu získá Česká republika celé nové odvětví skladování energie, které zaměstná desetitisíce lidí,“ komentoval přípravné práce autor patentu Jan Procházka, ředitel firmy HE3DA. Výrobní hala bude napájena z vlastních zdrojů, kdy veškeré energie, teplo i voda budou využívat efektivní technologie na jejich úsporu a recyklaci. Zároveň bude továrna 100procentně ekologická: bezprašnost a bezemisní výrobu zajišťují české nanofiltry a Hepa filtry, které vypouštějí čistší vzduch, než který vstupuje do procesu. Díky tomu bude nejekologičtější továrnou tohoto druhu na světě. Vnější plocha výrobní haly a její podloží budou využity jako plochy pro akumulaci energie ze slunce a tepelné energie ze země. Manipulace a doprava v gigafactory bude zajištěna na plně elektrické bázi. V budoucnu bude rovněž vývoz a dovoz materiálů do výrobní haly zajištěn čistě elektrickou přepravní dopravou.

celý článek: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Tomas T. :

  Takže tady máme první továrnu v MS kraji, která bude plně robotizována. Čili doba kdy jsou zaměstnávání hromadně lidé bez kvalifikace končí. Uvidíme jak rychle jim to půjde…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. koudy :

  Až na to, že ta pravá gigafactory je v Nevadě a má produkovat 35GWH ročně tak je to super projekt. Jen není tak giga no.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Eda :

  Je to nesmysl, žádná továrna se stavět nebude, je to jedna velká blamáž :)

  Thumb up 0 Thumb down 8
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Eda: Jo ták?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Eda :

  Zkuse najít nějaké konkrétní parametry těch zázračných baterii, nic nenajdete. Pořád se jen ohánějí superlativy, ale vsadím se že je to jen tunel na dotace.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 6. Crazym :

  http://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/poklepano-v-horni-suche-vyroste-tovarna-na-vyrobu-lithiovych-baterii-20171016.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Eda :

  „Investor CDC se soudí s českou firmou HE3DA, vyvíjející baterie. Obviňuje ji z podvodu.
  Společnost HE3DA neplnila stanovené podmínky. Nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani informace o plánovaných pracích a finančních transakcích. Finanční prostředky přitom využívala nehospodárně a v rozporu s dohodou,“ uvedla společnost CDC. HE3DA podle ní údajně popisovala klíčové parametry baterií v nereálných hodnotách, takže nesplňují původní ujištění a sjednané závazky.“
  atd,atd..https://byznys.ihned.cz/c1-65846330-investor-cdc-se-soudi-s-ceskou-firmou-he3da-vyvijejici-baterie-obvinuje-ji-z-podvodu-vyrobce-to-odmita

  tak uvidíme kdo měl pravdu :D

  Thumb up 3 Thumb down 3
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Eda: „Česká firma se brání, že žádné dohody neporušila a jedná se o snahu CDC získat její technologie“

  „“Spor se netýká mateřské firmy, ale dceřiné HE3DA Technologies a měl být řešen v rámci rozhodčího řízení. Z naší strany ale nebylo nic porušeno, poškozeni jsme naopak my. Ze strany CDC šlo o pokus získat naše technologie,“ sdělila HE3DA. Společnost podle prohlášení aktuálně jedná s dalšími investory.“

  Proč jsi uvedl jen názor jedné strany?

  Můžou za to migranti? Vyřeší to SPD?

  Thumb up 8 Thumb down 6
 9. marian :

  Martin [msstavby.cz]: myslím, že SPD byla zvolena jedině proto, aby řešila migranty. výše DPH, nebo továrna v Havířově mi v toto dobu příjdou jako naprosté podružnosti

  Thumb up 0 Thumb down 5
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Konejšené čínské investice se míjí účinkem „Číňané vlákali českého výrobce baterií do pasti, chtěli ukrást jeho unikátní technologii“

  http://www.info.cz/byznys/cinane-vlakali-ceskeho-vyrobce-baterii-do-pasti-chteli-ukrast-jeho-unikatni-technologii-18910.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Eda :

  Kdyby to za něco stálo tak už by ho dávno koupila Tesla apod, kteří prahnou po lepších akumulátorech. Někde jsem četl, že Tesla prověřuje tyhle startupy z celého světa a slavný Procházka byl zařazen do kategorie něco jako „nesmysly, nebrat“ :D.

  Jo a zajímavé je, že v zjišťovacím řízení píšou: „Provoz bude sloužit pouze pro kompletaci linek pro výrobu 3D bezolovnatých baterií..“
  Takže se tam vlastně ani baterky vyrábět nebudou.
  https://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01TSzIwNjJfemppc3RvdmFjaURPQ181ODM5MjQ4MDkxODU4NzM5MDA0LnBkZg/MSK2062_zjistovaci.pdf

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. acdlcia [msstavby.cz] :

  Stavba závodu je v běhu
  http://www.osel.cz/10114-tovarna-na-baterie-horni-sucha.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Miliardový český projekt na výrobu baterií se rozjíždí

  Více na https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/miliardovy-cesky-projekt-na-vyrobu-baterii-se-rozjizdi-1355648

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Crazym :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/z-regionu/tovarna-na-unikatni-baterie-uz-stoji-20190207.html

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/revolucni-ceske-baterie-uz-pohaneji-elektromobily-a-take-domy-40297858

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.