Gravitační odvodnění Hrušova

Město Ostrava představuje veřejnosti projekt „Gravitační odvodnění Hrušova“, který je součástí budování Rozvojové zóny (Brownfield development area) Hrušov. Projekt řeší přípravu technické infrastruktury tohoto území. Jeho stěžejní částí je navýšení pokleslého terénu o cca 3,5 metru. Celkové náklady na realizaci projektu představují cca 2 mld. Kč (vč. DPH).

V červnu 2010 město požádalo o dotaci ve výši cca 1,5 mld. Kč, která byla schválena meziresortní komisí ministerstva průmyslu a obchodu. Je určena na výkupy pozemků, projektovou dokumentaci, vedlejší náklady, DPH apod. V současné době je zadán požadavek na stanovisko k EIA dokumentaci, je zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí, po jehož vydání bude požádáno o stavební povolení. S realizací projektu se počítá v letech 2012 – 2014.

Rozvojová zóna Hrušov nabídne po dokončení plochu o rozloze 40 hektarů. Při nedostatku míst v již existujících průmyslových zónách ve městě jde o významnou lokalitu vhodnou pro podnikání malých a středních firem. Předností hrušovské zóny je ideální dopravní napojení, bezprostřední blízkost dálnice D1 a železniční trati do vnitrozemí, ve směru na Polsko a Slovensko. Nespornou výhodou je 51procentní majetkový podíl města Ostravy na pozemcích. Druhým významným vlastníkem pozemků je společnost RPG (21 %).

Hrušov, který patří do městského obvodu Slezská Ostrava, má bohatou minulost. Jeho význam rostl v průběhu 19. století díky těžbě uhlí, továrně na sodu, stanici Severní dráhy Ferdinandovy aj. Od roku 1908 získal Hrušov statut městyse, teprve v roce 1941 se stal součástí Moravské Ostravy. Výstavná ostravská čtvrť s až sedmi tisíci obyvateli začala upadat po útlumu zdejší průmyslové výroby po roce 1989. Zkázu zástavby a definitivní vylidnění Hrušova uspíšila katastrofální povodeň v roce 1997. Území je postiženo také bývalou důlní činností, která způsobila jeho propad o cca 4 metry.

zdroj:ostrava.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.