Komentáře

 1. Jiřík :

  Ta dostavba po pravé straně, to je paskvil.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 2. aldik :

  Vážně musí mít VŠB všechny fakulty na jednom místě? Zrovna ta ekonomická se do centra města skvěle hodila, teď po ní zůstane jen prázdný barák (možná že už má využití, netuším, ale ekonomka tam určitě patří)

  Thumb up 25 Thumb down 5
 3. Michal :

  Kdepak barák, ale několik baráků, celý prázdný blok. Ale jak už nám tady místní rozumbrada před časem řekl, to prý nebude problém.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 4. David.Witosz :

  Umíte si někdo představit, že prestižní univerzita v zahraničí opustí svou rodnou budovu? Že ji opustí a ponechá svému osudu? Jako ano, že se fakulta rozšíří, že hledá nové kapacity po okolí, to je norma. Ale že fakulta opustí budovu ve které začínala, to je věc rozhodně „netradiční“.

  Druhá věc, že dnes často slyšíme ty požadavky na tzv. společenskou odpovědnost u soukromých institucí, firem. To co vidíme v Ostravě je však toho pravý opak. Banka jako například Česká spořitelna (která vydělává každý rok miliardy Kč a posílá je matce do Rakouska) opouští své původní historické sídlo a jde do velkoprostorových skleněných kanceláří, aby ušetřila na nákladech. Pak se tady fakulta stěhuje z historické budovy za město do novostavby, bo dotace atd.

  Jak tedy chceme po obyčejných lidech, malých firmách, středních podnikatelích, aby pečovali o své okolí, domy, majetek, když nejbohatší a nejvýznamnější instituce se chovají takto? Pokud nemá na údržbu a provoz historické budovy, našeho společného dědictví, banka s miliardovými zisky, pokud instituce jako vysoká škola upřednostňují dotace s excelovou efektivitou nad pokračováním historických tradic, pak to o stavu naší společnosti něco svědčí a společenskou odpovědnost si můžeme strčit … za klobouk.

  Thumb up 44 Thumb down 6
 5. rom :

  Považuji to za velkou chybu a velké ego Vondráka se naplnilo.

  Nevím, co s tím barákem bude – komerční sektor po ni asi nesáhne – chybí parkování, dispozice, drahý provoz. Zbývá stát – vlhký sen o stavební úřadu se rozplynul díky nové vládě (zrušili zákon, aby Franta nemusel jezdit do Ostravy vyřizovat garáž))).

  Takže – čí je to vlastně budova a co s ní bude?

  Thumb up 16 Thumb down 2
 6. Dr. Kohn :

  rom: Ano, vypsal jste to presne. To jsou presne ty duvody proc se nechce ani VSB zde zustat.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 7. JSjr. :

  rom: Využití pro nejvyšší stavební úřad mi taky dávalo smysl. Je to škoda.

  Možná po tom šáhne Ostravská univerzita?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 8. JiM :

  JSjr.: Ostravská spíše ne. LF v podstatě v novém v areálu v Zábřehu, PdF také v relativně v nově rekonstruované budově v Mariánských Horách + City Campus, FU v City Campusu, PřF na Slezské v relativně nových budovách + zřejmě v plánu reko a přístavba, FSS kapacitně stačí budova na Českobratrské a na FF zrovna začala reko budovy na ul. Čs. Legií (dokončení 6/2024) a v plánu reko budovy na ul. Reální. Rektorát na Dvořákově a Mlýnské.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 9. vojta :

  JSjr.: Ta bude ráda, když ve stavu, v jakém je, zvládne naplit nový kampus na Černé louce. Na nějaké nové investice bych to rozhodně neviděl, a že ten barák o kterém se bavíme bude potřebovat trošku „potunit“.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 10. MM :

  David.Witosz: Naprosto souhlasím, ale bohužel si to můžeme projektovat i na město samotné. Zkrátka, pokud chceme něco po těch dole, musí mít příklad u těch nahoře. Tento web je důkazem, že město dlouhodobě dělá věci špatně a změny se dějí velmi pomalu.

  Zrovna jsem viděl reportáž na ČT, že DPO opraví tramvajovou trať od Albertu po Plynárny v centru Ostravy na Nádražní ulici, zhruba 650 metrů za 100.000.000,- Kč. Nebylo zmíněno, zda se počítá i s opravou silnice a parkování okolo. Člověk by čekal, že se to udělá komplexně, protože ta komunikace je opravdu špatná (nebezpečné přechody, neřešené parkování a podobně). Jaký na to máte prosím názor? Děkuji

  Thumb up 11 Thumb down 1
 11. thvari :

  MM: No to znamená, že jednotlivé subjekty ani dnes nejsou schopny koordinovat své projekty a sladit je v jednu stavbu. Na Nádražní v tomto úseku ale nebyla žádná soutěž (respektive minimálně nebylo nic prezentováno veřejnosti), takže předpokládám, že ze strany DPO v tomto případě ani není na co čekat.

  Ale to bychom se zase dostávali do debat, kde se bude vést plamenná debata, protože v tomto úseku zcela chybí bezpečná cykloinfrastruktura, zároveň je otázka, v jaké míře v tomto úseku chceme automobilovou dopravu, když zde máme de facto obchvat centra po ulicích Valchařská/Poděbradova/Porážková.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 12. Patrik :

  Poděbradova, to je úplný obchvat no.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. O. :

  thvari: Tak jsem si rikal, ze je tady od Vas konecne prispevek, se kterym se da souhlasit, ze se shodneme, ze v tom miste chybi bezpecna cykloinfrastruktura. Ale nakonec zase musite pridat nejakou posledni poznamku o tom, jak ridicum automobilu udelat nejakou komplikaci. Clovece, Vy jste tim bojem proti „automobilismu“ uplne posedly, bezte se lecit :)

  Thumb up 7 Thumb down 5
 14. Tomas :

  JSjr.: Jo taky jsem se tě těšil,že Stavební úřad bude tady+zaplní budoucí.Bohuzel ti co hlásali,jak se to má zefektivnit,aby se stavby urychlili atd…Do toho hodili vidle(myslím současnou vládu),ale ještě za více než rok,nic nevymysleli…ani nevymyslí….takže místo zrychlení+že velká města mají mít své předpisy ..nebude nic…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. Dr. Kohn :

  MM: Pokud jste tu reportáž slevodal pozorně, tak jste jistě zaznamenal, že DPO opraví tramvajovou trať. Čili nebude opravovat komunikace, které on ani neřeší.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Aleš :

  Porad se resi odliv lidi z mesta…OK, vezmem velkou skolu a dame ji pryc z centra na periferii Ostravy, tim tomu urcite pomuzeme. Ostrava…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 17. JSjr. :

  Aleš: VŠB je defacto soukromý subjekt a může si dělat co chce.. A spočítala si, že získáním dotací na nový objekt ji vyjde lépe, než rekonstrukce starého. Chová se jako správný hospodář.
  A nenazývejme Porubu periférií města, je to druhá nejlidnatější část, navíc Poruba tam ekonomku chce a je za ni ráda.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 18. Dr. Kohn :

  JSjr.: No to by mě také zajímalo, jak moc lobovala Poruba za přesun u VŠB, a jak moc loboval MOaP? Co škole nabízeli aby se nepřesunula?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. Hans :

  Tomas: Prosímtě přestaň už s tou agitací proti vládě. Je to fakt nudné a nikoho to nezajímá. S tím líp po hodíš na novinkách, než na webu o lokálních stavbách.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 20. Tomas :

  Hans: Možná to nezves agitaci,já pravdou…Ver tomu,že bych raději chválil někoho za práci pro občany,bohužel už přes rok,není koho…

  Thumb up 4 Thumb down 13
 21. Dan :

  Tomas: Ty se stavebnictvim nezivis ze? Novy stavebni zakon byl strasny paskvil a ten urad byla jen tresnicka na dortu. Byt Ostrave nejaky statni urad preji…

  Thumb up 4 Thumb down 5
 22. Tomas :

  Dan: ano mělo to chyby,ale nic na světě není dokonalé.Bylo 10x lepší než to je teď…+ubylo by podvodu na malých obcích…jednou díky tomu,na mě byl takový spáchán,3/4roku tahanic…a nervů pryč…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 23. Aleš :

  JSjr.:
  Ne, VSB rozhodně neni soukromy subjekt. Je jedno kolik zije v Porubě lidi, ale tahle budova se stavi na samem okraji Ostravy.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 24. Hans :

  Tomas: Přesně tak. Ty to nazýváš pravdou. A je to „tvoje“ pravda, kterou zcela bez jo textu cpeš pod každý příspěvek. Jak by to vypadalo, kdyby tady každý psal nějakou jeho pravdu. Vždyť bychom si tu diskuzi úplně zablokovali. Je třeba argumentovat k věci a ne tlačit svou pravdu kdykoli a kdekoli bez souvislosti.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 25. Tomas :

  Hans: No právě u mě lidé oceňuji,že jsem schopen vyvrátit nebo potvrdit pravdu..ať je jakoukoliv,ale respektují,že máš se mě ten dojem…Vždy jsem schopen svůj i jiný názor vyvrátit nebo potvrdit a jsem v tomhle nestranný…ale jak píšu,respektují tvůj pocit..

  Thumb up 1 Thumb down 10
 26. Cyklista :

  Ten komplex budov v centru potřebuje rekonstrukci jako sůl. A ne jen kosmetickou, ale vzít to pořádně. A to tak jako tak za provozu během jednoho, dvou semestrů nezvládnete….

  Thumb up 9 Thumb down 0
 27. M :

  Aleš: „samý okraj“ by mohl být třeba Krásné Pole nebo Plesná, ale Poruba?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 28. Meghan :

  Já na ekonomku chodila a celou dobu se o nové budově mluvilo, to ještě nebyly snad ani první skici na papíře. Upřímně mě to plánované stěhování mrzelo, protože centrum bez těch 5K studentů jsem si neuměla moc dobře představit – už tak tam bylo mrtvo. Jenže stávající budovy na Sokolské jsou v příšerném stavu, je to jedno velké bludiště a jakýkoliv posun do 21. století narážel na limity té budovy. A to se mluvilo i o přístavbě do výšky. Studenti EkF stejně musí dojíždět do Poruby na tělocvik, možná i na některé jazyky (po prodeji budovy na Dr. Malého), mít téměř vše v kampusu na jednom místě je prostě lepší cesta. Přednáškový sál ve Vesmíru už využívá filharmonie, na Sokolskou 33 se taky určitě s něčím dostane. Ono to teď s Ostravou není zas tak špatné, jak si občas malujeme.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 29. Marthin :

  Budu citovat z knihy Jana Gehla Život mezi budovami, která vyšla anglicky 1996, ale první vydání je z roku 1971 (!). Česky ji vydala nadace Partnerství v roce 2000. Již tehdy pravil o monofunkčních oblastech jako jsou univerzitní kampusy následující:
  „V takových oblastech byly jednotlivé skupiny lidí, jednotlivá povolání, sociální nebo věkové skupiny více či méně izolovány od ostatních skupin společnosti… Ve velkém měřítku se mohou směšovat všechny funkce, které si neprotiřečí a vzájemně nepřekážejí…. Kodaňská univerzita stále stojí v centru starého města… Je nepochybné, že takové rozptýlení univerzity po celém městě přináší této instituci jako správní jednotce množství nevýhod. Ale pro zúčastněné těsný kontakt s městem vytváří nespočetné možnosti město užívat a účastnit se jeho života. A pro město znamená umístění univerzity cenný příspěvek energie, života a aktivit.“

  A já se ptám: Proč v Česku tak často děláme důležitá strategická rozhodnutí podle starých vyvrácených konceptů? Proč se neinspirujeme v zahraničí, kde už věci dávno fungují lépe?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. adamous :

  Prulet dronem: https://fb.watch/liqJtOcjNJ/

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.