Dostavba Mariánského náměstí

Budoucí možná podoba dostavby Mariánského náměstí polyfunkčním objektem.

Do redakce se nám dostaly vizualizace možné podoby objektu. Mělo by se jednat o podklady k územní řízení, nemusí se tedy jednat o finální podobu. Což doufáme, protože tento návrh je jako „Vítejte v 90. letech“. Viz. například sestava čtvercových oken v atriu z dvorní části, čí koupelnový obklad mezi okny….

Související články


Komentáře

 1. Rasta :

  Uuu. To je ale krásné retro.. .

  Thumb up 18 Thumb down 0
 2. Brown :

  Nevíte někdo, co a kdo se tam bude vzdělávat?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. D-r :

  Mate fotku jak ten dům kdysi vypadal?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. KK rodák :

  Nebudu komentovat. Klikněte si pro porovnání na budovu „Anděl“ v Praze na Smíchově, která je orientována vůči světovým stranám naprosto přesně stejně. Otázka peněz? Když se nepostaví moderní výškový (srovnej s budovou telekomunikací křížem přes křížovatku) prosklený objekt teď na tak významném místě, tak za několik let nepostavíme za stejné peníze ani přízemní objekt.
  A tvar budovy? Ostravští architekti „KRYCHLÁCI“ se opět předvedli. A dopředu slyším, že vyšší budova bude „stínit“.(na to mám jedinou odpověď – nainstalujte na střechu solární elektrárnu s reflektory a po dobu, dokud slunce nebude svítit od jihu ty paneláky a rodinné domky osvětlujte ! – pro nechápavé myslím to ironicky!)
  Ten nový objekt by měl sloužit přece celým Mariánským Horám, a umístěny by tam měly být veškeré mistní úřady, počínaje Městským úřadem (co Vy na to paní Liano ?), přes nákupní centrum v přízemí (a zrušit ten market přes ulici na 1.máje) a konče informačním centrem s „vrátným“, který bude ukazovat cestu a vyřizovat dotazy přespolních !
  To, co se na penězích ušetří teď, promrhá se mnohonásobně v budoucnu. Nová radnice přece také musela stát dříve hříšné peníze, ale nyní je to jediná budova v Ostravě, která snese meznárodní hledisko po architektonické stránce.

  Thumb up 16 Thumb down 5
 5. Balde :

  neřeším vzhled budouvy, ale ten barák by tomu náměstí fakt bodl

  Thumb up 8 Thumb down 1
 6. Tomin :

  Balde: Naprostý souhlas. Vzhled budovy je v této fázi bezvýznamný, protože se ještě 30krát změní, jak už to všichni známe. Budu jenom doufat, že k lepšímu, protože většinou tomu bývá naopak. Každopádně toto místo už budovu potřebuje jako sůl.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 7. Tomin :

  D-r: Fotka lze dohledat i na tomto webu v rámci proměn Ostravy, viz odkaz http://www.msstavby.cz/promeny-ostravy-50-18-08-2013/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Crazym :

  D-r: Sice nevím k čemu ti to bude když to zbořili v roce 1960 ale jak chceš :DD http://www.imagehosting.cz/?v=ukoule28jn.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Tomin :

  I druhá strana vypadala dříve daleko lépe, viz odkaz https://amo.ostrava.cz/cs/vystavy/vystava-zapomenuta-ostrava/obytny-dum-s-kavarnou-tr.-28.-rijna-c.-p.-156. Celé náměstí v té době muselo vypadat opravdu jako náměstí a ne jako dopravní uzel. Vůbec nechápu, proč takový ucelený a pěkný blok budov musel jít k zemi. Kdyby alespoň existoval nějaký koncept na budoucí zástavbu a na základě toho šly budovy k zemi, ale jak všichni víme, celá pravá část od mariánského náměstí směrem do centra momentálně nemá žádnou blokovou zástavbu, ale je tvořena jednotlivými budovami, které nejsou vzájemně napojeny, což nevypadá moc městotvorně.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 10. Crazym :

  Brown: Ty ve svém věku stále ještě nevíš, že když Statutární Město Ostrava Městský Obvod Mariánské Hory a Hulváky potažmo Liana si chtějí postavit barák se kterým budou spekulovat, tak to nejdřív musejí nějak zdůvodnit a „Školící a vzdělávací centrum Ostrava-Mariánské Hory“ zní lépe než „Pojďme si postavit barák a vytáhnout co nejvíc peněz z těch hloupých daňových poplatníků“ :DDD

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. Jiřík :

  Opět říkám, že pokud je paní Liana Janáčková architektka tak tomu nevěřím !

  Thumb up 7 Thumb down 1
 12. rasta :

  Jiřík: její odborné znalosti a schopnosti jsou na úrovni jistého pana Cyrila….

  Thumb up 10 Thumb down 2
 13. aggu :

  Děs. Takhle má vypadat jedno u nejvýznamnějších náměstí třetího největšího českého města?
  Hlasoval bych pro variantu ponechání stávajícího poblitého trávníku s krysami. A počkal bych na nové radní, kteří by chtěli pro Čertovu Lhotku opravdu něco udělat.

  Thumb up 17 Thumb down 4
 14. cvokař :

  JEDNODUCHÉ, FUNKČNÍ, do města a hlavně k přilepenému bytovému domu „komerční banky“ zapadající.
  Že se nelíbí místnímu článkaři je nepředmětné. Jeho nápady by se lidem také nemusely líbit. Architekti jsou blázni, jsou s nimi JEN komplikace :)

  Thumb up 6 Thumb down 23
 15. Michal :

  Tuctové, nudné, bez ambicí. Na Ostravu vlastně dobrý.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 16. Brown :

  Crazym:
  Já jsem jen uvažoval, zda se tam budou vzdělávat a školit zámečníci, svářeči, zedníci, pekaři, instalatéři, stolaři, švadleny…
  Ale to asi ne. S ohledem na velikost baráku by to byla spádová oblast pro řemeslníky až po Vsetín.

  Spíš to vidím na obory jako Sociální komunikace v neziskovém sektoru, Sociální patologie a prevence, Sociologie a sociální antropologie, Studium dlouhověkosti, Etika v sociální práci , Sociální práce se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii…
  A nesmím také zapomenout na veledůležité studium Kultury popelnicových polí.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 17. rasta :

  Brown: tak na Mariánském náměstí už funguje školící firma DTO CZ, s.r.o. Možná budou škatulata hejbejte se… a s těmi gerontologickými akcemi jsi to trefil, je to v nabídce :)… já bych při slavnostním otevření přidal přednášku „Jak dřepět celý život na radnici a svůj obvod poslat do kytek“

  Thumb up 11 Thumb down 0
 18. Jiřík :

  My tu s tou obludou budeme po zbytek života žít, jezdit kolem ní do práce. A klasicky jak všude u takových staveb v Ostravě budeme na ní nadávat a pak si bohužel opět na ní zvykneme. Proč se nemůže udělat aspoň soutěž. Ach jo..

  Thumb up 7 Thumb down 0
 19. Tomas T. :

  Jiřík: Proč? protože nejsou lidi, kteří by to uměli vypsat a uřídit. A pokud to někdo umí, a uspořádal by tu soutěž, tak zase není zájem ze shora.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 20. regi :

  A co je v té budově jak byl Telecom, připadá mi, že je to prázdné ?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. Pavel :

  Nikdo z komentujících nerozumíte tomu, co je to „územní řízení, vlastnictví pozemků, investice do výstavby, správa budovy,…“. Co jste postavili vy pro veřejný užitek nebo občanskou vybavenost? Z vlastních peněz nebo z úvěru, za který ručíte celým svým majetkem? Jste kecalisti bez informací a vedomostí. Jste negativní uplakánci :)

  Thumb up 2 Thumb down 27
 22. thvari :

  Pavel: Nevím, jak souvisí cosik postavit či vlastnit k tomu, aby ten někdo viděl, že je nějaká stavba estetické peklo. Falešné dilema :). Ale souhlasím s vámi v tom, že žijeme v době, kdy užitkovost mnohdy přebíjí estetiku. Hlavně ať to stojí, funguje a splňuje normy, že to bude odporné vem čert.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Pavel: Promiňte, ale taková argumentace je tady snad posledních 20 let, že to jinak nejde.

  Já chápu, že je asi autor v rámci možností svého světa se svým dílem spokojen. A chápu, že legislativní proces výstavby je v ČR náročný. Ale když už navrhuji dominantu na náměstí, tak to udělám pořádně ne? Mimo jiné je investorem MO Mariánské Hory. Za veřejné peníze chce stavět budovu pro veřejnost. Ale veřejnost jaksi je opomíjena. Například to skládané okno z malý čtvercových oken ve dvorní části je fakt libůstka. Náročné, drahé, ohavné. Je snad rok 2017… Obdobně obludně vypadaly i před pár lety zveřejněné návrhy na rekonstrukci koupaliště na Hulváckém kopci.

  A pokud jsou komentující bez informací, tak je asi vhodné doplnit že osoby z firmy Poel, která stavbu navrhla jsou známí starostky a tak nějak jsou u koryta :)

  Thumb up 15 Thumb down 2
 24. marian :

  zkusil jsem kvůli srovnání do googlu zadat modern corner building: https://www.google.com/search?q=modern%C3%AD+n%C3%A1rp%C5%BEn%C3%AD+budova&rlz=1C1AOHY_csCZ708CZ709&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjW5LSSs-nSAhUmP5oKHaHSDvkQ_AUIBigB&biw=1455&bih=714#tbm=isch&q=modern+corner+building&*&imgrc=_ ne všechno se mi líbí, ale tyhle mariánky by tam byly jedny z nejslabších

  Thumb up 6 Thumb down 0
 25. aldar :

  Určitě to byl nejlevnější projekt, takže je vše OK.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 26. Rasta :

  Pavel: Váš příspěvek zní jako pláč někoho, komu tahle investice zrovna moc nevyšla. Zkuste nesoudit někoho o kom moc nevíte. Řada lidí tady má ve stavebnictví něco za sebou a mluvím i za sebe. A pokud sedíte na teplé židli na stavebním nebo investičním odboru, tak vaše věty taky chápu…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 27. Rado :

  Víc hranatější už by to nemohlo být?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 28. Hrdy Ostravak :

  Cyril Vltavsky a Liana Janackova jsou nejvetsi odbornici na ARCHITEKTURU POSLEDNICH DVESTE LET. Jsou rovnez svetove vyznamni. Proc je tady hanite? Nechapu. Melo by se udelat specialni Sumne mesto Davida Vavry, o techto dvou geniich svetove architektury neonormalizace a neofasismu.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 29. Lenka :

  150 000 000 Kč slovy sto padesát milionů a víc. Stavba, která zadluží Mariánské hory a Hulváky na 20 let. 20 let nebude mít obvod peníze na opravy, údržbu a obnovu cest, chodníků a bytů ve svém vlastnictví. Jen kvůli tomu, že si starostka chce vybudovat památník a udělat kšeft kamarád firmám. Má to být nová radnice, protože stará je už malá. Tohle bylo vymyšleno ve třech lidech vedení radnice. Chce to někdo kdo v Mariankách bydlí? Já ne.
  Lenka

  Thumb up 16 Thumb down 2
 30. Pet :

  Myslím,že už teď nemá obvod na opravy svých nemovitostí a ifrastruktury, nechci aby nas pani starostka zadlužila takovou barabiznou!!!
  Je to nevkusné a zastaralé. Tyto hrůzy se stavěly s velkou pmpou na začátku 90let. To nemůžou myslet vážně. A proč by se měla radnice do těchto prostor stěhovat? Máme v Ostravě málo historicky cenných budov, radnice Mar. Hor mezi ně ještě stále patří, tak ať se obvod stará. Ale na to prachy nejsou!!! Nechci do konce svého života potkávat denně památní paní starostky!!!! Co udělat petici proti?

  Thumb up 8 Thumb down 1
 31. thvari :

  Pet: Petici, demonstraci, informovat lidi z Mariánek.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 32. FM :

  Taky bych rád přispěl s podporou, ať se na toto vyhlásí architektonická soutěž. Nechápu jak na jednu stranu město v rámci nového strategického plánu propaguje vypsání soutěže na jatka nebo okolí katedrály a na druhou stranu o takhle velkém projektu není ani zmínka..
  Nemohl by například někdo za váš web hodit příspěvek na facebookový profil Ostravy? Myslím, že naši podporu má tento web velkou a minimálně velké množství liků by takový příspěvek získal.

  Žádný extra nápad to není, ale přinejmenším se na to upozorní.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 33. thvari :

  FM: Mne k tomu ještě napadá, že ostravské obvody jsou solidní peklo a všechny tyhle jejich přešlapy jsou asi nejlepší argument k jejich úplnému zrušení. Mít jen velkou radnici, bylo by to politicky přehlednější. Už tak je strašně malý novinářský a mediální dohled na velkou radnici, natož aby se pak občané orientovali v kauzách a problémech radnic malých. Směřovat tlak ostravské veřejnosti na jedno místo by bylo efektivnější.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 34. I_V :

  Souhlasim, ze za ty prachy se mi divat na pomnik starostky opravdu taky nechce.
  Prave pracujeme na textu petice. Sledujte stranky

  http:\\www.nasehulvaky.cz

  V sobotu by se tam text petice mel objevit. Nejlepe pak vytisknout, sesbirat podpisy a dodat na adresu, ktera bude uvedena na strankach.
  Diky.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 35. Pet :

  Tak petice bude během zitřka na strankach http://www.nasehulvaky.cz. Mají malé zpoždění. Rozhodně podepišu a pošlu dál.
  Zadlužit obvod na 100mil a nemít na opravu plesnivých bytů, fasád, staré sanity… a cest a chodníků, tomu říkám majstrštik.
  Musí se to podat přímo na město, ať nedává záruky na půjčku, která nás tak zadluží. Splácela by se opět z bytového fondu a poplatku daně z nemovitosti a na ty opravy zas nebude.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 36. I_V :

  Tak petice je konecne pripravena (k nahlednuti na strankach, viz link vyse).
  O dalsim postupu budeme informovat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. emmm :

  Tak podle paní Janáčkové je to prý poslední, konečná verze :(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. aggu :

  Děti obvykle lidem jako ona říkají kazisvět.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 39. Miko :

  ?????? na p……u školici středisko zas a opět jde o penize

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. nototo :

  Přitom by stačilo tak málo, aby se stavba stala dominantou obvodu, ale ne, musíme mít slabý průměr. A kdybychom náhodou navrhli něco lepšího, tak tam stejně před to rychle mrskneme kosmický stánek či „jinou nápaditost“. Před budovou čekám zámkovku „standardního formátu“, na snímku zřejmé červené sloupky raději no comment, vidím to tak na novodobý jihlavský Prior 21. století. Je mi líto, že si paní Janáčková nedala jako architektka více záležet na tom, jak bude tento dům vypadat, toto není sklad Sconta u Mariánskohorské. Když už je třeba utratit peníze a bez výběrka, tak snad by to mohlo být něco důstojného, pro mě za mě klidně i něco kontroverzního, ale toto působí hodně unylým dojmem. Před pár lety byla v Nové Karolině výstava mladých autorů ze středních či vysokých škol, budoucích architektů, a ti měli na skicách nápadů tolik, že mi z toho padala čelist. Myslím, že cokoli od nich by bylo lepší než toto. Jenže ono už to tak v některých českých městech bývá, že někteří je začnou proměňovat k lepšímu, aby je pak zase později vlivem ztráty vlastních vizí a nadhledu pohřbívali. Upřímně, nedivím se, že tu čtu zmínky na údajnou světovou slávu Vltavského a Janáčkové; mít na hlavní třídě červené kasino Bonver či u hlavního náměstí trávníky poseté billboardy, to chce opravdu vytříbený vkus.

  Mimochodem, ta šedá kostka nahoře ve mně evokuje nerealizovaný OC Ostravica od Amadea. Že by stejná parta?

  Thumb up 10 Thumb down 0
 41. Martin [msstavby.cz] :

  Ve zprávách na ČT. Pro starostku je důležitá funkčnost, ne vzhled…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. thvari :

  Tuhle stavbu je potřeba za každou cenu zarazit. To je příšerné zvěrstvo.

  Je mi líto, že tato paní stále vede radnici v Mariánkách. Lidi často nadávají, jak mají politici svá předplacená místa, a pak jdou a svými hlasy tato místa svým komunálním politikům garantují…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 43. Balde :

  Liana dnes zabila v televizi „Události z Ostravy“ na ČT – nehodlám tam stavět žádného Gaudího, prostě žena na pravém místě, a obyvatelé Mariánek a opoziční zastupitelé by pro jistotu nestavěli nic nechali tam trávu a radši opravili chodníky, no tam už to nic nezachrání :D

  Thumb up 8 Thumb down 0
 44. S200 :

  Liana je bohužel mezi občany svého obvodu oblíbená. Stačí se podívat, jak dopadla ve volbách do senátu. V Mariánkách byla mnohem úspěšnější než v jiných obvodech.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 45. Martin [msstavby.cz] :

  Liana je stejně borka. Nahodí pár populistických hesel, jak ubrání ( očividně svým zjevením ) naše hranice, načež slyší místní obyvatelstvo. Po útoku na romy ve Vítkově rozdává zápalky a jako že to je náhoda. Je podezření, že přihrává byty známým. Na radnici ji nikdo nemusí, ale přesto tam je již 20 let.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 46. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na ceskatelevize.cz „Ostravská část Mariánské Hory chce stavět novou radnici. Lidé sepisují petici, nechtějí plýtvat penězi“: https://goo.gl/TPzOPU

  Thumb up 0 Thumb down 0
 47. aggu :

  „Ještě než bych odešla do svého politického důchodu, což tedy ještě nehodlám, tak bych chtěla ne si postavit pomník, ale postavit něco, co do budoucna přinese našemu obvodu jenom to dobré.“

  Jeden takový „pomník“ už Ostrava má. „Hrad“ pod kuratelou podobně orientovaného budovatele dobra pro bezva lidi. Takže pokud té …. někdo neřekne ya basta, bude mít Ostrava i druhý. Na archwars vloží fotku s patřičně legračním popiskem, ….. odejde do důchodu, a Ostravě zbyde zlomyslný vtip na hlavní městské třídě, který budou ti po ní 20 let splácet.

  Ostravské noční můry: Janáčková, Burda, management letiště, Vltavský, Palyza, Rykala, Semerák, metan, …

  Thumb up 2 Thumb down 0
 48. skelet :

  btw. ty velikonoční trhy na hradě byly letos příšerné

  Thumb up 1 Thumb down 0
 49. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na ceskatelevize.cz „Záměr postavit novou radnici v části Ostravy prošel. Lidé jsou proti“: https://goo.gl/6E80yU

  Thumb up 1 Thumb down 0
 50. Věra Venigrova :

  Proboha,snad nechcete stavět takové monstrum a nalepit ho před parkem a úplně ten kousek místa se zelení zadusit.To se nenajde jiné místo?A vůbec!Proč zadlužoval město.Radeji dejte peníze do obecních bytů a chodníků,které jsou místy v hrozném stavu.Kolem Hodonanky to je už ostuda!!!

  Thumb up 0 Thumb down 8
 51. Crazym :

  Ono to tu sice nepatří ale… https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/funkce-pro-l-janackovou-poradenstvi-nebo-trafika-20181213.html celkem to pěkně ilustruje stav po předání moci tomu jejímu kašpárkovi v Čertově Lhotce. Co dodat, dalo se to čekat :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.