Dostavba bloku Poděbradova – Porážková

Diplomová práce „Rehabilitace lokality „Poděbradova – Porážková“ – dostavba městského bloku“ Martina Náhlovského z roku 2010

Anotace:

Diplomová práce se zabývá dostavbou městského bloku v centru města Ostravy a současně řeší eliminaci dopravních a jiných stavebních bariér v blízkém okolí. Navrhované struktury mají podobu housenek, které se formují podle stávajících architektonických dominant. Dostavby jsou řešeny bezkontaktně a výškově. Detailně je rozpracován pouze jeden objekt, který sousedí s areálem bývalých městských jatek a který je koncipovaný coby polyfunkční bytový dům. Projekt zahrnuje analýzy, myšlenkové koncepty, výkresy a vizualizace.

Autorská zpráva:

Řešená stavba se nachází v Ostravě, v prostoru nedostavěného bloku, jenž je vymezen ulicemi Stodolní, Masná, Pobialova a Janáčkova. Objekt sousedí s areálem jatek a obchodním domem Bauhaus. Samotný objekt se záměrně distancuje od nynější zástavby – a to jak hloubkově, tak i výškově a formálně. Budovy jsou deklarovány na základě urbanistické hříčky. V potaz byly vzaty lokace současných dominant – zpravidla sakrálních objektů.

Stavba je členěna do 13 podlaží. Do 2 podzemních a 11 nadzemních. Objekt je navržen coby polyfunkční. Parter je využíván pro obchodní a zábavní účely. Druhé a třetí nadzemní podlaží je koncipováno coby filtr ruchu z přízemí. Jsou zde navrženy volné kancelářské plochy. Čtvrté podlaží je již čistě bytové – stejně jako podlaží navazující výše. Zastoupeny jsou byty o rozloze do 100 m2 (startovací 1+kk, mezonety 2+kk, rodinné 3+kk). Podzemní patra naskýtají parkovací plochy pro rezidenty, běžné návštěvníky a zaměstnance jednotlivých provozů.

Objektem prostupují 4 schodišťová jádra – 2 hlavní a 2 vedlejší. Prvně jmenovaná jsou určena pro rezidenty a zaměstnance kanceláří. Současně jsou doplněna výtahovými šachtami. Zbylá schodiště jsou určena pro návštěvníky zvenčí. Komunikace vyvěrají přímo na ulici.

Jednotlivé byty a kanceláře jsou až na výjimky přístupné z pavlačového ochozu. Pavlač je navržena jako železobetonová a vetknutá. Tento prvek tvoří současně pomyslnou galerii, která probíhá v místech, kde se hmota objektů nadzvedává.

Stavba kombinuje stěnový a sloupový nosný systém. Sloupy jsou ve vrcholech ztuženy jednosměrně / obousměrně pnutými průvlaky. Stropy jsou navrženy jako vetknuté ŽB monolitické desky. Jednotlivá podlaží vykazují odlišné konstrukční výšky. Prostory jednotlivých bytů a obchodních jednotek jsou dilatovány zesílenými zdícími prvky (mezibytové příčky). Obvodový plášť je perforován pravidelným rastrem okenních otvorů.

zdroj: diplomy.cz

Související články


Komentáře

 1. Sanju :

  Řešené území by si rozhodně nějakou smysluplnou zástavbu zasloužilo. Spíše než na ulici Poděbradovu navazuje návrh na ulici Masnou. Ovšem Bauhaus by se musel nějakým způsobem ubourat, tolik místa, aby se mezi budovu a cestu vešel dům, tam rozhodně není.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Nimrod :

  Proč tzi studenti, neumí udělat výkres širších vztahů? Je to problém většiny studentů – a je otázka zda za to můžou oni, nebo i jejich učitelé. Každopádně z těch vizualizací nejde moc poznat jak je to zasazené do situace, prostě klasický výkres chybí. A už vůbec nechápu ten pphled od radnice, která je tak 1,5 km vzdálena.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: my to prebirame tak, jak je prezentovano u zmineneho zdroje, zrejme tam nemaji uplne vsechny podklady. obecne ale nerozumim, co ti chybi, kdyz i sipku do mapy jsem tu pichnul…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. rasta :

  Jako naschvál Bauhausu za jejich prasárny by to bylo hezké, ale nějak se to tam nevleze

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Vejde, pokud se dobře podíváte, tak na té studii chybí Bauhausu 1/3 budovy oproti realitě. Ta část s prosklenou střechou, myslím že tam je zahradnická část.
  Jinak moc fajný projekt !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. rasta :

  já se dívám dobře, a proto že tam chybí ten kus Bauhajzlu je to utopie

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Nimrod :

  Hynek [msstavby.cz]: Já taky nekritizuji msstavby, to vůbec. Spíš mám jiný pohled na schopnosti studentů. A když to chybí tam, tak ani váš tým nic nezmůže. Jak jsem říkal, chybí výkres širších vztahů – to co vidím jsou pouze hmotové vizualizace.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: jeste jednou opakuju, ze je to prevzate z diplomy.cz, kde urcite neni komplet diplomka se vsim vsudy. pokud ma clovek hlubsi zajem, musi do knihovny, urcite bych z toho nevyvozoval, ze kdyz tady neco neukazujem, ze to proste nekdo neudelal..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. X236K :

  1) je to pekne hnusny, zase rovne plochy nakreslene jen pomoci pravitka
  2) podklady jsou zastarale nebo chybne; mezi Bauhausem a Janackovou ulici rozhodne neni prostor pro dalsi budovu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Tomas T. :

  No celkove mi neni jasne z jakych podkladu je ta studie delana. Ma tam sice Forum, ale vedle nej uz ma i vyskovou budovu, ktera bude stat az buh vi kdy pokud vubec. Prostory kolem bauhausu uz byly zmineny. Dale vubec nepocita s prodlouzenou porazkovou (jak protazeni za bauhaus, tak s tim napojemin na podebradku co se ted dodelava – misto toho tam ma nejake budovy) , a treba za domem umeni nema vubec branu v potaz pristavbu, ale naopak tam ma nejakou jinou budovu, prilepenou na podebradovu. Pripada mi to ze si to nekdo kreslil jen od ruky bez toho aby se do lokality vubec nekdy podival.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. acdlcia :

  Tomas T.: Trololololol trololol trololol trololololol.

  Je to diplomová práce z roku 2010 tudíž podklady pocházejí z roku 2009 – 10 v té době se uvažovalo úplně o jiných stavbách než o kterých tady mluvíte a přístavbu domu umění tady přece neřešíme. Co se týče okolních budov tak klidně mohl místo bauhausu nakreslit 300 metrový mrakodrap nebo třeba kolotoč a bylo by to jedno, o okolní stavby tady taky nejde. A když se dobře podíváte tak tam celá ulice Porážkova zakreslená je (sice bez nájezdů na ulici Českobratrskou a nájezdu u Karoliny) a dkonce je tam i další ulice pro nové bloky domů na druhé straně kolejiště. Je tam všechno co mohlo studenta v roce 2010 napadnout.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Tomas T. :

  acdlcia: Delate jak kdyby byl rok 2010 tak straaaaaaasne davno ze ten clovek preci nemohl tusit co kde bude stat. Pokud ano, tak mel rovnou dat pryc i radnici a misto nic uplne jiny prakodra, protoze ta se da prece taky zbourat ne? stejne jako bauhaus.
  Ano, muzeme to takto brat, ale pak mi porijdou opravdu zbytecne tyto snimky, kdyz reknu ze si tam student misto toho a toho predstavuje uplne neco jineho. Dle meho by ta prace mela udelat takovy projekt, ktery bude resit stavu v kontextu k okoli takovem, jake je. A ne ze si reknu to zbouram to postavim a bude to lxs. Pak to totiz presne dopadne jako s karolinou. Ktera kdyz delala navrhy a vizualizace tak to vypadalo uplne stejne. Resili si sve uzemi, bez navaznosti na konkretni zastavbu jaka tam je. a tam kde byl plac si navrhli co proste chteli aby to bylo pekne.
  Takto by se to ovsem delat nemelo…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomas T.: je to studie, studie klidne muze byt „to zbouram, to postavim“ a proc to delam, jak to delam, je pak v praci obhajeno.

  jinak si zkus predstavit, ze jsme v roce 2010. ze se to taky objevuje o dva roky pozdejc, kdy je par veci jinak, za to autor nemuze.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Karolina je konkrétní projekt ( který se staví, jak je prezentován ). Kdežto tento článek pojednává jen o STUDENTSKÉ studii.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. mm :

  A teď na jiné téma. Nevíte někdo, kdo se stará o web kamery na Karolině, ta nejžhavější se sekla a člověk tak nemůže sledovat poslední projekt v akci.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Tomas T. :

  martin [msstavby.cz]: Ano ano…. to netvrdim. Ja jsem psal neco jineho.
  Karolina prezentovala na zacatku stavby nejakou studii, a podle te se defakti stavi. A zmeny jsou minimalni. To mate pravdu. (muzeme se pouze dohadovat o tom kolik tech navhu bylo a ktery je lepsi a horsi)
  Ale pointa toho srovnani s karolinou je to, ze karolina byla projektovana stylem: mame plac a nejak ho zaplnime. Nebylo brano v potaz okoli a zapojeni cele nove ctvrti do jiz stavajiciho mesta. Respektive ano…. bylo brano zapojeni… ale to tim stylem, jako u teto studie – tam kde se jim nehodila stavajici zastavba tak placli neco jineho, s tim ze je to studie tak by to tam mohlo eventualne nekdy v budoucnu byt.
  Tento fakt kritizoval i Pleskot na celem projektu karoliny. A abych nekritizoval jen developera…. ten za to castecne take nemuzeu, protoze tak take znelo zadani projektu.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.