Do MSK míří výrobce baterií

Do Moravskoslezského kraje míří miliardová investice.

Investicí v hodnotě jedné miliardy korun podpořila v těchto dnech skupina českých investorů, sdružená v privátním investičním fondu Battery Unite, vznik nejmodernější továrny na výrobu baterií Magna Energy Storage, která se začne stavět v polovině října v Horní Suché u Havířova. Továrna s roční výrobní kapacitou 1,2 GWh bude představovat největšího domácího dodavatele lithiových akumulátorů HE3DA. Továrna bude nejekologičtějším provozem svého druhu na světě a bude plně robotizovaná.

„Jedná se o pokračování projektu založeném na unikátním světovém patentu známým jako HE3DA, kdy jsme loni představili testovací výrobní linku v pražských Letňanech. Díky investici od Battery Unite jsme nyní schopni již 16. října zahájit výstavbu unikátní gigafactory v Horní Suché. Jedná se o technologicky naprosto výjimečný provoz, který nemá nikde ve světě obdoby a který ukazuje, jak daleko jsme v technologiích došli. Továrna bude vypouštět čistší vzduch, než přijímat, což je na Ostravsku skutečně důležité,“ řekl hlavní autor projektu Radomír Prus.

„Jsme velmi rádi, že se podařilo dotáhnout jednání do konce. Čeští investoři do projektu postupně vloží miliardu korun, první fáze kapitalizace byla v těchto dnech skončena a může se tak rozjet stavba v Horní Suché. Je pro nás z hlediska prestiže důležité, že jsme se stali prvními investory takto převratné výroby,“ uvedl Milan Rýdl z privátního fondu Battery Unite, který je registrován u České národní banky.

„Jsem vážně šťastný, že můj vynález se dostává do masivní výroby. Díky tomu získá Česká republika celé nové odvětví skladování energie, které zaměstná desetitisíce lidí,“ komentoval přípravné práce autor patentu Jan Procházka, ředitel firmy HE3DA. Výrobní hala bude napájena z vlastních zdrojů, kdy veškeré energie, teplo i voda budou využívat efektivní technologie na jejich úsporu a recyklaci. Zároveň bude továrna 100procentně ekologická: bezprašnost a bezemisní výrobu zajišťují české nanofiltry a Hepa filtry, které vypouštějí čistší vzduch, než který vstupuje do procesu. Díky tomu bude nejekologičtější továrnou tohoto druhu na světě. Vnější plocha výrobní haly a její podloží budou využity jako plochy pro akumulaci energie ze slunce a tepelné energie ze země. Manipulace a doprava v gigafactory bude zajištěna na plně elektrické bázi. V budoucnu bude rovněž vývoz a dovoz materiálů do výrobní haly zajištěn čistě elektrickou přepravní dopravou.

celý článek: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Tomas T. :

  Takže tady máme první továrnu v MS kraji, která bude plně robotizována. Čili doba kdy jsou zaměstnávání hromadně lidé bez kvalifikace končí. Uvidíme jak rychle jim to půjde…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. koudy :

  Až na to, že ta pravá gigafactory je v Nevadě a má produkovat 35GWH ročně tak je to super projekt. Jen není tak giga no.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Eda :

  Je to nesmysl, žádná továrna se stavět nebude, je to jedna velká blamáž :)

  Thumb up 0 Thumb down 6
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Eda: Jo ták?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Eda :

  Zkuse najít nějaké konkrétní parametry těch zázračných baterii, nic nenajdete. Pořád se jen ohánějí superlativy, ale vsadím se že je to jen tunel na dotace.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 6. Crazym :

  http://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/poklepano-v-horni-suche-vyroste-tovarna-na-vyrobu-lithiovych-baterii-20171016.html

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.