Díky IPRM bude řeka Ostravice opět sloužit k rekreaci

Revitalizace řeky Ostravice je součástí Integrovaného plánu rozvoje města Ostravy (IPRM). Ten obsahuje dva dokumenty, umožňující čerpání prostředků z EU prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko (ROP MSK). Na své rozvojové projekty město získalo více než 1,5 mld. korun. Musí je vyčerpat do konce roku 2013. Projekty musejí být realizovány do roku 2015.
První ostravský dokument IPRM s názvem „Ostrava – Magnet regionu“ je zaměřen na oblast cestovního ruchu, kulturní infrastrukturu a životní prostředí v rozšířeném centru města. Druhý dokument IPRM „Ostrava – Pól rozvoje“ souvisí s podporou vědy, výzkumu, inovacemi, dopravní dostupností a volnočasovými aktivitami na celém území města.
Snahy navrácení řeky Ostravice a jejích břehů občanům a návštěvníkům Ostravy k rekreaci, sportu i relaxaci spadají do prvně jmenovaného IPRM. Město Ostrava připravilo soubor různých projektů, které jsou určeny k revitalizaci řeky a jejího bezprostředního okolí.
Vybudování cyklostezek, visutých vyhlídkových galerií, slunících ploch nebo jezů a přístavišť bude provázeno odtěžením znečištěných sedimentů z koryta a břehů Ostravice, jejich sanací, odvedením odpadních vod z průmyslové zóny Paskov či zpracováním biologického hodnocení lokality. Město Ostrava při přípravě těchto projektů v předstihu jednalo rovněž s orgány ochrany přírody a dotčených občanských sdružení, aby nedošlo k narušení životního prostředí nebo byly dopady minimalizovány.
Řeka Ostravice by se tak měla stát po dlouhých desetiletích opět nedílnou součástí městského centra využívanou občany a turisty pro rekreační a volnočasové aktivity.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.