Demolice objektu Sokolská třída 2641/62

Dům byl oloupán, vykuchán a začalo jeho rozebírání.

Související články


Komentáře

 1. Jana :

  Fotky pěkné, jen mám neklamný dojem, že se nám Ostrava opticky zmenšuje. Žádné výškové budovy, žádné „mrakodrapy“. Bohužel, stagnace a celkový úpadek Ostravy je znát na každém kroku. Nebo se Ostrava vrací tam, kam historicky patří?

  Thumb up 12 Thumb down 16
 2. Jp :

  Jana: V čem přesně spatřujete ten úpadek ?

  Thumb up 4 Thumb down 7
 3. Adam Cerv :

  Jp: Stagnace nebo úpadek.. Vy tu pozorujete nějaký rozkvět ? Pokud ano, v čem přesně ho spatřujete ?

  Thumb up 11 Thumb down 4
 4. Jana :

  Jp: Řadové (podřadné) krajské město. Nemá smysl vyjmenovávat, co se nepodařilo a zřejmě ani nepodaří. Začalo to Tošenovským… Od doby Ing. arch Smejkala neměla Ostrava ani jednoho primátora, který by stál za zmínku. Macura je ještě horší než byl Kajnar nebo Vlček. A to už je co říci!!!

  Thumb up 7 Thumb down 18
 5. Adam Cerv :

  Jana: V tomto ohledu mě moc nebaví se rýpat v historii. Na přelomu století byla Ostrava prostě v krizi, a ne jen ona. Štve mě, že v teď, době když jsou města na vzestupu, tak my přinejlepším stagnujeme. I když jsem přesvědčen, že na to jakou jsme měli výchozí pozici, tak furt dobrý.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 6. Jirka :

  Jana: pravda mrakodrapy se naštěstí nestaví.

  Thumb up 5 Thumb down 14
 7. Honza :

  Osobně se domnívám, že pokud bychom chtěli vidět opravdový vzestup Ostravy, tak by podnět k němu musel vycházet spíše od vlády, než od samosprávy Ostravy. Město může opravovat chodníky a cesty, postavit pár domů, ale to je tak vše. Strukturální změna by si vyžádala více úsilí a prostředků než dokáže město zajistit.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 8. Jana :

  Honza: Máte i nemáte pravdu. Nebýt Ing.arch. Smejkala, který za minutu dvanáct prosadil vznik Ostravské univerzity, celá tato škola sídlí v Opavě a v Ostravě zůstane pouze pedagogická fakulta. Ing. arch. Smékal prosazoval tehdy velmi perspektivní free zone na ostravském letišti, Ing. arch. Smejkal prosadil obnovu morového sloupu na Masarykově náměstí, prosadil první podzemní parking v Ově atd. Za Tošena došlo k šílenému útlumu – odešel Slovenský konzulát, nepodařilo se získat jediný celostátní úřad (v 90 letech se podařilo Brnu „urvat“ celé soudnictví, nebo Langer prosadil Vrchní soud do Olomouce), za Tošena na kraji došlo k zasetí prvních velkých problémů s letištěm apod. Takže já si myslím, že především slabota na Prokešově náměstí způsobila, že Ostrava dneška je zaměnitelné provinční město s velmi nepěkným veřejným prostorem. Opravdu, nic tu není. Však v průběhu Velikonoc jsem nenarazila na jedinou turistickou skupinu, pominu-li polské rodinky v ZOO.

  Thumb up 16 Thumb down 8
 9. chytrák :

  Místní nejchytřejší ostudní obhajovatelé nebourání mohou fakticky vidět, jaká neekologická, neekonomická, neúsporná a plechová zrůda se vlastně bourá….

  Thumb up 4 Thumb down 8
 10. Jana :

  chytrák: A Vy si jako myslíte, že to málo co se v Ostravě staví je ekologické, ekonomické a úsporné? Snad si nemyslíte, že ty zabalené panelové domy v polystyrénu nejsou časovanou bombou. Tenhle dům mohl být předělán na startovací byty, nebo na garsonky pro seniory. Rozhodně nejsem pro ten ostravská přístup – bourejme, nic nestavme, nebo oprašujme brutální projekty 80.let – dost nepěkná dostavba skeletu naproti DKMO, čtyřproudovka Českobratrská, nebo téměř hnusná úprava ex Hutního projektu na KÚ MSK. Můžu Vás ujistit, že i ty kdysi repre vily na Sadové jsou dnes neekonomické, neúsporné a pro 99% občanů i nevhodné k žití.

  Thumb up 9 Thumb down 8
 11. Rado :

  Jano, hovoříte mi z duše, třebaže v jiné diskuzi jsem děkoval za to, rušit ubytovny a bourat je, dům nedům, protože jakýkoliv volný prostor není dobrou vizitkou města. Dlouhodobě rozhodně ne. Nicméně o tom, že Ostrava stagnuje nebo snad i upadá, o tom nemůže být pochyb. Pokud se zde rozvíjí veřejný prostor, vždy je to nějaký šuplíkový projekt, na který se 10 nebo 15 let práší a pak se divíme, že v r. 2019 stavíme architekturou 80. let. Samozřejmě přeháním, ale když jsem viděl nominace na stavby roku a porovnal to se stavbami jinde, tak ouvej ouvej. Buď Ostrava platí daň za to, že zde přišlo mnoho lidí za prací, vyrůstá zde 2., 3. generace, která nemá ke městu vztah anebo nevím, v čem je zakopaný pes. Ostravu bych přirovnal k Mostu či k jiným městům, která jaksi uhla průmyslu. Staré se zbouralo a nové si s kvalitou nepotykalo. Ostrava si furt nějak vědomě snižuje laťku a padá do průměru a nevím, co chce jiným lidem, zejména mladým, nabídnout.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 12. Rýša :

  Jirka: Proč naštěstí??? Já si naopak myslím, že nějaká povedená výšková budova ráz města pozvedne a souhlasím s Janou, že se Ostrava opticky zmenšuje. Myslím, že i ta budova se dala zachránit. Teď ta léta letoucí bude NIC.
  A nejde jen o nové stavby, u kterých je poslední roky útlum, ale centrum má opravdu hnusná, ošklivá zákoutí….a kdo je nevidí, nechce je vidět.
  Jeden příklad ostudy „velkoměsta“ Ostravy. Onehdy jsem šel kolem Farské zahrady. To bylo vizí, článků, řečiček, slibů. A co tam po těch letech letoucích je? Parkoviště a svinčík

  Thumb up 7 Thumb down 2
 13. MM :

  Bourat byl absolutní nesmysl. Využití budova mít mohla, ale zvolilo se v předvolební době to nejlacinější řešení, bohužel. Ohledně stavu města a jeho úpadku. V podstatě stačí říct, že stav Ostravy je takový, jaká je úroveň jeho obyvatel (vzdělání, pracovní příležitosti, nátura, společenská angažovanost). Já si myslím, že zkrátka debaty o úrovni opravdu smysl nemají, protože město je takové, jací jsou jeho obyvatelé. Podle všeho to většině vyhovuje a ta menšina s tím nic neudělá. Tento web není reprezentativní, opravdu většina má pozitivní pohled. Osobně ho nesdílím, ale nedá se s tím nic dělat.

  ad 1: Mimochodem koukal jsem se na rezidenční projekty prťavé Jihlavy nebo Žďáru nad Sázavou a v porovnání s Ostravou je to velmi smutný pohled. Mají tam několik bytových projektů, projekty na rodinné domy (celé území, nikoli pár parcel) a samostatné pozemky pro rodinné domy k prodeji. Zkrátka standardní development. U nás je toho opravdu minimum pokud si vezmu velikost města a jeho potenciální ekonomickou sílu. Snad mi nikdo nechce tvrdit, že Jihlava má takovou kupní sílu? Těch projektů i v centru města je nespočet. To se u nás nepostavilo od revoluce. To není o ekonomické síle, ale o atraktivitě města, mentalitě lidí a firem. Mrkněte:

  https://www.klafar.cz/
  https://rezidencebukova.cz/
  http://www.viladomykaskada.cz/
  https://zubenka.mdreality.cz/

  ad 2: Podstatnou věcí je také zájem podnikatelů o kancelářské a obchodní prostory. Centrum Ostravy šlo za posledních 10 let s nájmy skoro na polovinu. Volných kanceláří je neskutečné množství, ceny nízké. Bohužel to není komu pronajímat. Podnikatelé nejsou, člověk se nechá raději zaměstnat v montovně než začít makat na sebe. Částí je to pohodlnost a částí neskutečné házení klacků pod nohy začínajícím podnikatelům. Tím pádem Ostrava opět montovna a upřímně takové město nikdy nebude na špici. Jakmile bude krize, tak jsme v totálním háji, protože co budou ti lidi dělat? Těžko budou rozjíždět podnikání, to ty tisíce lidí neuživí okamžitě. Pro mě je to z bláta do louže. Místo těžkého průmyslu montovny. Struktura zaměstnaných a ohroženost takových firem je úplně stejná jako byla u toho průmyslu.

  Thumb up 11 Thumb down 7
 14. Martin [msstavby.cz] :

  chytrák: Ten plech je jen obal. Podstatné, že montovaná nosná konstrukce je v pořádku. Když jsem šel pár dní zpět okolo a části skeletu byly sneseny u objektu, spoje byly velmi pěkné.

  Rýša: Farská zahrada se bude opravovat letos…

  Výškové stavby jsou i v rozvojových státech a městech. S prestiží to má společného pramálo.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 15. aggu :

  MM: ?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 16. Jana :

  MM: Máte naprostou pravdu.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 17. Infoš :

  Tento typ objektu, tedy železobetonový skelet jako nosná konstrukce je to nejlepší pro rekonstrukci a změnu užívání stavby. A to říkám jako projektant pozemních staveb. Když se to odstrojí na nosnou konstrukci, tak můžete libovolně měnit vnitřní dispozici a můžete mít jakékoliv využití. Mohl to být klasický bytový dům, startovací byty, domov důchodců, kanceláře, hotel, polyfunkční objekt, v podstatě cokoliv… A obvodový plášť můžete také osadit jakýkoliv. Mohla to být moderní budova. Klidně by se dal i dostavět blok, stačila by jen dobře zadaná architektonická soutěž. Kdo tvrdí že jiná možnost než bourání nebyla, ten naprosto vědomě lže!

  Thumb up 23 Thumb down 1
 18. Crazym :

  Infoš: Jj, a hlavně při dnešních technologiích by měl nejen ten plášť ve spoustě parametrech lepší vlastnosti, třeba váha, tepelně izolační a zvukové schopnosti atd. atd. Jenže tenkrát bylo před volbami a vox populi těch jednoduchých přepočtený na hlasy je neodolatelné lákadlo :DD

  Thumb up 5 Thumb down 1
 19. volnoběh :

  Takovou stavbu bourat je nesmysl, pokud neexistuje projekt, který ho okamžitě nahradí (a neexistuje).

  Nevím, jestli se Ostrava opticky zmenšuje. Spíš roste na periferii.

  Co se týče rozvoje města, tak spousta lidí (ne zrovna tady na tomto webu, ale obecně) nedoceňuje, že právě množství volných ploch a proluk (dáno specifickým historickým vývojem aglomerace) představuje pro Ostravu velkou příležitost; není moc měst, která by disponovala volnými plochami v takovém rozsahu. Ostravská veřejnost jako celek zjevně nemá o rozvoj města žádný zájem. Jakýkoliv trochu větší nebo ambicióznější projekt okamžitě narazí na odpor typu „a na co tady koncertní hala?“ nebo „kdo se bude dívat na nějakou vysokou pec?“ nebo „nejdřív opravit chodníky, pak se můžeme bavit o kultuře“. Zdejší situace zákonitě odráží místní mentalitu (aspoň mentalitu střední a starší generace). Z toho plyne, že pokud se město má rozvíjet pozitivním směrem jako celek, bude to často muset být proti vůli poměrně velké části obyvatel. Já s tím osobně nemám problém.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 20. JSjr. :

  Je třeba si uvědomit, že rozvoj města není jen na politické reprezentaci, ale i v rukách občanů a jejich mentality. Jedni chtějí nové stavby, druzí chtějí zachovat každý strom a keř aby se jim nezničil celý život. A bohužel těch druhých je víc a jsou pro to schopni víc udělat, než ti první, rozvojově smýšlející, co vidí dopředu a ne jen po svůj práh bytu.
  Dokud v Ostravě bude tolik lidí s negativním názorem na rozvoj (tramvaj, VTP, projekty co přidávají či ruší parkoviště, a všechny další drobnější výstavby na které přišla petice protože jim ten barák přece bude stínit!) tak se moc posouvat nebude.

  Je třeba naslouchat zaměstnavatelům a připravit jim podmínky oni už to město rozhýbou, například ABB by byla schopna naplnit 10% letů denně na velké evropské přestupní terminály z mošnova, kdyby byly. Atd.

  Brno to pochopilo, je z něj IT velmoc v česku, o tolika dobře placených pozicích si Ostrava může nechat jen zdát.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 21. Michal :

  „například ABB by byla schopna naplnit 10% letů denně na velké evropské přestupní terminály z mošnova…“
  Kde si mohu tu studii přečíst?

  Thumb up 4 Thumb down 2
 22. Martina M. Ostrava :

  Dobrý den,
  já nejsem hlavoun, který rozumí věcem jako vy, ale mám svůj názor.

  Ostrava se mi líbí, a je fakt, že je dobře, jak se rozvíjí – že se o to někdo aspoň snaží. Ale jsem zastáncem i možnosti zachovat zeleň, kvůli které je naše město jedno z „nejzelenějších“. Mnoho lidí, kteří přijeli z různých končit do Ostravy, tak žaslo nad tím, kolik tu máme přírodních zelených ploch. Nevěřili, že jsou opravdu v Ostravě.

  Za to mi vadí, když se nesmyslně postaví nějaká nicneříkající budova uprostřed zelené plochy, jen aby nějaký podnikatel rozvíjel svou podnikatelskou činnost. Viz např. nová černá stavba na Dubině. Nic nepřinesla – zhola nic. Podnikatel si ji postavil, zrušil zelenou plochu, která byla dostupná pro děti na pouštění draků (např.) a místo toho tam nyní stojí budova k pronájmu se 4mi bytovými jednotkami + ve spodních patrech možnost pronájmu kanceláří.

  Do teď mě nenapadá, proč Orio postavilo další budovu zhruba 400 metrů od první své budovy, kde je hospoda, restarurace a další věci. A nemá tam za sebe nic – jen k pronájmu. Nevěřím, že by např. v této budově na Dubině, chtěl někdo platit za byt – a jen tipuji, že nájem nebude jen cca 6000kč, které každý na Dubině platí za byt, ale bude v rámci několika desítek tisíc za pronájem nového 3+kk. Kdo by chtěl bydlet na Dubině v tak drahém bytě, když za tu samou cenu může bydlet např. v centru v rezidentní části. Nebo rovnou v nějaké vile, rodinném domku.

  Dle mého totální nesmysl – co se tam postavilo.

  Za to chápu, že některé budovy je třeba zrušit – viz Sokolská třída – chodila jsem kolem toho hrůzostrašného domu, kterému se říká ubytovna a „lidé“ co tam bydleli byli opravdu prasata. Použité pleny házeli z oken na chodník nebo se někdy i trefili do areálu Vozovny trolejbusů. Nevím, co se tam tedy místo toho postaví, ale pokud se tam ubytují opět omezenci, pak to bude zbytečné.

  Tak a to bylo za mě vše – snad jsem nikoho neurazila.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 23. JSjr. :

  Michal: Necucám si to z prstu, ale když to říká ředitel ABB na zpravodajském webu..: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/abb-rozhovor-anders-kornblad.A190311_463010_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 4 Thumb down 1
 24. Michal :

  Neříká. Pouze vágní větu „Určitě by mohlo jít o zhruba tucet letenek denně“
  Takže znovu, kde najdu informaci o 10% naplněném letu jen z ABB?
  Odpovím si sám. Nikde.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 25. davidb :

  Martina M. Ostrava:
  A za mně je to přesna ta nejlepší zelená plocha co se může zastavět- pouze tráva bez stromů.
  Pokud kolem novostavby vysádí pár stromů, tak ještě bude zeleně víc.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 26. Martina M. Ostrava :

  davidb:
  Není zeleň jako zeleň. Než začali stavět, tak tam bylo kolem chodníku pár stromů a keřů, uprostřed také pár stromů.

  Nyní tam je „nová příjezdová cesta“ kolem celé nové stavby a chodník, který byl využívám k dostupnosti tramvaje je pryč. Stromy nové nezasadili a je to celé zbytečné. Na Dubině je dost škaredých budov, které jsou nyní využívány jako nálevny a kdyby Orio koupilo nějakou, co už stojí a přestavělo k obrazu svému, bylo by mnohem lépe.

  Tato stavba je pro mě a lidi z Dubiny naprosto děsná a zbytečná.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 27. Crazym :

  Martina M. Ostrava: Kdyby byly v ř.ti ryby :DD Tak něco kupte a předělejte to na věc krásnou, něco říkající, nezbytečnou a prospěšnou nejen pro lidi z Údolí paroháčů, sorry, z Dubiny a určitě budete oslavována na věky věků amen :DD
  Já bych ty internety…. :DDD

  Thumb up 3 Thumb down 5
 28. davidb :

  Martina M. Ostrava:
  Já tam teda žádné stromy nevidím (mapa rok 2015)!?
  https://mapy.cz/s/3rl45
  Můžete si přepínat letecké mapy až do roku 2003, kde jde krásně vidět, že stromy kolem parkoviště byly vysázeny mezi roky 03-06.
  A chodníkem myslíte ten vyšlapaný v trávě?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. Martina M. Ostrava :

  Crazym:
  Není nic lepšího než psát pi.viny, že? Vás Dubina nezajímá, tak se na ty comenty v.s.r.e.

  davidb:
  když si přepnete z normální mapy na leteckou, tak tam uvidíte, že ten „vyšlapaný chodník“ nebyl později jen „vyšlapaný“ ale byl tam i vytvořený zámeckou dlažbou.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 30. JSjr. :

  Michal: Poprvé jsem těch 10% samozřejmě střelil v nadsázce, navíc když článek je starší a už jsem si přesné číslo nepamatoval. Měl jste to pochopit ve smyslu, že jen jedna firma tady dokáže zaplnit až tolik. I když je to nakonec sotva polovina je to pořád jen jedna firma a my nemáme v Ostravě přece jen jednu firmu..
  To byl účel mého příspěvku, ne se handrkovat o přesné čísla.
  Váš způsob vyjadřování ala odsekávání je přesně ten negativismus, který zmiňuji výše a který Ostrava nepotřebuje.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 31. Michal :

  Ostrava především nepotřebuje bullshitery.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 32. Adam Cerv :

  JSjr.: Ostrava se především potřebuje podívat pravdě do očí. Nebudeme si klepat po zádech a povídat si jak je vsechno pozitivní, když to tak není.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 33. Crazym :

  Martina M. Ostrava: Když mě to tak strašně baví psát ty pi.viny :DD Zvláště když slyším kvokat nějakou tu kvočnu něco o tom jak to hrozné podnikatelské Orio staví totální neekonomické nesmysly, ve kterých za sebe nic nemá, jen pronájem a to vše uprostřed těch krásných zelených ploch kde si ty nebohé dětičky z Dubiny mohly pouštět dráčky mezi paneláčky což teď nebude dostupné a ony teď budou muset (např.)zůstat doma u PC :DD

  Thumb up 13 Thumb down 1
 34. Pavel :

  Ostrava zřejmě nemá na to aby byla na vzestupu – ani příliv nového obyvatelstva posledních 150 let naznamenal bohužel kvalitativní přírůstek ale pouze kvantitativní a tak stejně jako ještě na přelomu 19. a 20. století se povalovaly na hlavním máměstí hovna od krav a vítr smýkal senem a slámou, a všichni s tou Ostravěnkou byli spokojeni, tak ani dnes se není čemu divit, že nikiomu nevadí nepořádek, nevzhledné stavby, nedostavěné a neudržované plochy … a krása Karoliny, dostavby skeletu, bourání vylidňujícího se města a kšeftuje se pouze s hodnotnými a krásnými byty staré ídlištní zástavby …

  Thumb up 3 Thumb down 7
 35. vsechnojespatne :

  Pavel: Ještě jste zapomněl zmínit, že se blíží konec světa ;-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 36. Rýša :

  vsechnojespatne: Proč by se mě Pavel zmiňovat o konci světa, když vcelku pravdivě vylíčil zaprděnost a neudržovanost Ostravy?

  Thumb up 4 Thumb down 2
 37. vsechnojespatne :

  Rýša:

  Protože takové nekonstruktivní emoční výlevy jsou především neskutečně nudné. Zmínka o konci světa by to trochu oživila.

  Thumb up 3 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.