D1 vede na hranice, zatím jen pro osobní auta

První dálnice z Česka do Polska zahajuje provoz. Nový úsek slavnostně otevřeli zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), státu a stavebních firem.

Řidiči poprvé projeli přes dálniční přechod Bohumín a po přilehlých úsecích dálnic D1 a A1. Dálnice je na české straně už několik měsíců dokončena, kvůli zdržení při stavbě mostu v Polsku ale museli řidiči čekat. Protože most ještě není hotov a je nařízena objížďka, bude česko-polské dálniční spojení zatím sloužit pouze osobní dopravě, vozidla nad 3,5 tuny ještě musí jezdit po jiných silnicích. Kamiony na silnicích ve slezském pohraničí ještě zůstávají, ale vše je na dobré cestě. Dálniční úsek D1 Bohumín – státní hranice a navazující dálnice v Polsku se otevírá, ačkoli je zatím určen pouze osobním automobilům. Na ně čeká za hranicemi desetikilometrová objížďka v úseku Mszana–Swierklany. „Předpoklad, kdy dálnice bude plně zprovozněna i pro kamionovou dopravu – což je velmi důležité pro Bohumín – bude v průběhu příštího roku,“ sdělil ministr dopravy Pavel Dobeš při slavnostním otevírání českého úseku dálnice.

zdroj: ceskatelevize.cz