Šikmý kostel v Karviné po rekonstrukci

Kostel svatého Petra z Alkantary, pod kterým vlivem těžby černého uhlí poklesla půda o 37 metrů, a kostel se naklonil o téměř sedm stupňů, se dočkal kompletní opravy. Tu zaplatila těžařská černouhelná společnost OKD. První mše pro veřejnost se uskuteční v neděli.

„Terén už se přestal propadat, takže jsme mohli přistoupit ke komplexním úpravám ( má novou fasádu ze speciálního materiálu odolného povětrnostním vlivům, odvětrávací kanálky proti vlhkosti, zabezpečené odvodnění a opravenou podlahu. ). Společnost OKD investovala do opravy kostela téměř 5 miliónů korun,“ řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Ojedinělý šikmý kostel z roku 1736 je pozůstatek po staré Karvinné (nyní místní část Doly), která musela ustoupit těžbě uhlí. To se na Karvinsku těží už od roku 1854. Od té doby se kostel neustále propadal a nakláněl. V 90. letech minulého století hrozilo jeho zřícení. Uhelná společnost OKD jej nechala zpevnit, i proto je kostel, který nechal postavit tehdejší majitel panství – hrabě František Wilhelm Larisch, stále funkční.

zdroj: novinky.cz / ostravaci.cz

Související články


1 komentář

  1. Jiřík :

    Jezdím kolem a ty nasvícené hodiny jsou parádní :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.