Čutanda za téměř půl miliardy

Ze stadionu Bazaly je tréninkové centrum, které bude sloužit Regionální fotbalové akademii Moravskoslezského kraje.

Ostrava je zvláštním mýtickým místem, kde se neekonomické projekty a projekty na hranici zdravého myšlení, placených z veřejných peněz, stávají skutečností.

Novým přírůstkem do této vykutálené rodinky je tréninkové centrum Bazaly. Vysloužilý stadion se přeměnil na tři tréninkové hřiště a jednu tělocvičnu. Město Ostrava deklaruje částku za přestavbu na 320 mil. kč. ( Z toho město uhradilo 220 milionů korun, kraj přidal 70 milionů). Což však není úplně pravda. Město již v roce 2013 stadion i s pozemky odkoupilo za 114 036 480 korun. Více zde.

Dostáváme se tady na částku 435 mil. kč. (320 + 115).

Další milióny korun tečou do Fotbalové akademie z Moravskoslezského kraje a dalších veřejných institucí.

Na tomto stadionu však slezský fotbalový Baník nikdy zápasy hrát nebude.

Samotný Baník realizuje tréninkové hřiště v Ostravě-Zábřehu. Zde se však zdá, že je ekonomicky vyzrálejší jak statutární město Ostrava. Od obvodu Ostrava-Jih si pronajímá pozemky za směšně nízké částky, které jsou v porovnání s jinými projekty v ČR až poloviční. Pozemky o rozloze 42 300 m2 za cenu 50 000 Kč na rok (tj. cca 1,1 Kč za 1m2 ) po dobu 30 let. Celou kauzu si mžete přečíst zde.

Například rekonstrukce Městského stadionu Karviná, která byla dokončen v roce 2016 a stadion má celkovou kapacitu 4 862 míst, byl realizován za 250 mil. kč.

zdroj foto: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. KRITIKA :

  Když už autor kritizuje záměr, mohl by se pod daný článek podepsat.Chápu kritiku astronomicky vysoké investice, zvlášť když by se město mělo zabývat i jinými investicemi, které má na pořadníku,ale bylo by fajn tedy udělat závěr, co by tedy bylo lepším řešením? Zrušit stadion úplně a pozemky monetizovat pomocí nové udržitelnější zástavby..? Za mě je fajn,že se to území jistým způsobem zrekonstruovalo – bohužel i přesto nízkým standartem..

  Thumb up 21 Thumb down 19
 2. thvari :

  Zatimco ta analyza projektu hrist v Zabrehu je dobre vyargumentovana a je z ni zrejme, proc a jak je pronajem Baniku problematicky (je to takova typicka ceska mala domu), „Cutanda za pul miliardy“ je vlastne jen stiznost na to, ze mesto investuje penize zpusobem, ktery se nekomu nelibi. Ale neni v tom zadna levarna. Majitel Brabec se v reportazi CT Ostrava vyjadril, ze musi na Bazaly za bezny trzni najem, ale to je prece v poradku, protoze to je primarne mestske sportoviste opravene pro projekt krajskych fotbalovych akademii, ne soukromy areal Baniku Ostrava, i kdyz to klubu historicky patrilo.

  Thumb up 21 Thumb down 3
 3. donc :

  A zde je hlavní důvod, proč město místo opravy střední školy NH v Ostravě Kunčicích na Vratimovské nechalo padnout onu školu a ušetřené peníze prozíravě vložilo do tak skvělého projektu. Báňská má méně studentů a kdo ví jak dopadne zamýšlené rozšíření VTP, nově MSIC. Jen tak dál, spalovna odpadu to jistě zachrání a Liberty House (NHKG) snad ještě vydrží, X.

  Thumb up 5 Thumb down 18
 4. Crazym :

  KRITIKA: K čemu by ti byl závěr když ani nevidíš kdo ten článek stvořil? Je to hned první údaj za nadpisem :-) A navíc už jsi si odpověděl i když s otazníkem :-)

  Thumb up 10 Thumb down 3
 5. Přemek :

  donc: Ono mícháte hrušky a jabka. Zřizovatelem středních škol je MS Kraj a ne město Ostrava, obce/města zřizují jen MŠ a ZŠ, střední a vyšší školy vždy kraj, je to tak v zákoně o regionálním školství z dílny MŠMT. Proti spalovně bojuje, ale povolení a EIA se řeší na Min. životního prostředí a Liberty je soukromá firma. Nebo chcete říct, že město místo opravy Bazalů mělo koupit od Mittala hutě?? A co se VŠB týká, vysoké školy jsou dokonce zřizovány spec. zákonem o vysokých školách a mají díky tomu jistou autonomii. Město jím do toho nemá co kecat. Projekt je sice dost drahý, ale raději tam vidím sportoviště, kde můžou všechny kluby města trénovat na kvalitních plochách, děcka budou sportovat a ne poflakovat se. Max. se to mohlo územně změnit na oblast pro bydlení, a prodat developerovi a postavit tam třeba obytné domy a stavět sportoviště někde jinde, na zelené louce a možná levněji. Ale já osobně si myslím, že prostě tam hřiště a stadion už tak nějak historicky patří. Stál tam od 59 roku.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 6. donc :

  Přemek : Jak to napomůže tomu, aby se Ostrava nevylidňovala? Důležité je, aby zde byla práce a také školy pro technickou výuku. Jinak pro volnočasové aktivity dobrá investice. A zachování tradice pěkné. Jen trochu náročné na finance.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 7. aggu :

  Už je to taková ta tradice. „Ostrava město sportu“ je tuze lukrativní záležitost.
  Vítkovický stadion měl jednoho velice hlasitého obhájce. Byl z ČSSD a jmenoval se Rykala. Atletický stadionek stál přes miliardu.
  Bazaly měly jednoho velice hlasitého obhájce. Byl z ODS a jmenoval se Štěpánek. Tréninkový mikro-stadionek stál půl miliardy.
  Využití vítkovického stadionu zachraňuje FCB, stadion ale není na fotbal. Multifunkce skoro nula. Atletika jednou za rok. Oops.
  Bazaly jsou fotbalový stadion, přímo v centru na vynikajícím místě, ale fotbalová liga se na něm hrát nemůže. Oops.
  Takže jsme díky Rykalovi a Štěpánkovi utratili 1.5 miliardy za něco co nechceme. Oops.

  Thumb up 20 Thumb down 7
 8. aggu :

  PS: tiše doufám, že na Bazalech právě proběhla Phase 0 – HTÚ a zajištění svahu, a po 5 letech přijde Phase 1 – vybudování nových Bazalů. Proti tomu nikdo nic mít nemůže ;)

  Thumb up 11 Thumb down 2
 9. Raptor :

  aggu: lepe bych to nenapsal. Jen si myslim ze novy CISTE FOTBALOVY stadion by mel stat jinde. Treba na probiranem Zarubku. Jen nevim co by se pak delo na atletickem stadionu za miliardu ve Vitkovicich. Jednou za rok altletika, ktera bez Usaina uz taky netahne, a pak co 14 dnu Vitky na ktere chodi 600 lidi.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 10. thvari :

  Raptor: já třeba nerozumím, proč by měl být problém, že tam bude po vystěhování Baníku, které je stejně ve hvězdách, jednou za rok atletika, když ten stadion tu bude stát dejme tomu příštích 60 let. navíc nikdy nevíte, jestli za 10 let někdo Vítkovice nekoupí a nebude s něma chtít hrát ligu, když mají komplet vybudované zázemí (což v druhé lize nikdo takhle nemá). a pak tam pár tisícovek chodit bude

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. aggu :

  thvari: Ano nebude to problém. Vítkovice tam klidně mohou 2.-3. ligu hrát. Chodí na ně pár lidí a těžko se na tom něco změní.
  Pro koho to problém bude, je vlastník stadionu. Bude muset s kyselým obličejem dlouze vysvětlovat, proč postavili co postavili a za kolik a pro koho.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 12. Raptor :

  Nevim, mi to jak problem prijde. Tvuj nazor ze koupi nekdo Vitky nesdilim, i presto ze v pamatne sezone 1986 jsem tam chodil na ligu a i pozdeji na slavne zapasy v PMEZ proti Portu, PSG atd. Stejne tak ti mohu oponovat, ze Juck uvazuje o presunuti mitinku pryc z Ostravy.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. MM :

  thvari: Musíte investovat do údržby a oprav. Psal jsem to od začátku, že tento stadión byl nesmysl a pouze kasa na peníze. Za tyto peníze vybudovat tři tribuny. Neskutečné. Samozřejmě trochu přeháním, ale takový stadion se v Ostravě nemá šanci uživit a městskou kasu to bude stát víc a víc peněz. Baník a město mělo mít čistě fotbalový stadión, trend, který je všude v Evropě, bohužel u nás si toho nikdo nevšiml.

  Ideální stadion je například městský stadion v Bielsko-Biała v Polsku. Byl jsem tam na fotbal, neskutečná atmosféra, úplně jiný pocit než ve Vítkovicích. Kompletní cena včetně okolí 780 milionů korun!!! Pro Ostravu nepředstavitelné, ale na stadionu je víc než dvoje občerstvení, dokonce jich je několik. Toalety to samé. Kdo neviděl, může se kouknout: http://stadiony.net/stadiony/pol/stadion_miejski_w_bielsku_bialej

  Thumb up 9 Thumb down 2
 14. thvari :

  MM: Nebyl to nesmysl z nekolika duvodu. Existoval tristni stav fotbalove infrstruktury ve meste, coz vedlo k naprosto nelogickemu prideleni krajske akademie FACRu do Karvine namisto do Ostravy. Navic spousta mladeznickych tymu Baniku nemela kde trenovat, ted klub pronajima tri hriste na Bazalech a dalsi tri v Zabrehu.

  Kdyby se postavil druhy stadion, mesto by tim nesystematicky negovalo sve predchozi rozhodnuti opravit Vitkovice. Z pohledu me jako fanouska Baniku jsou Vitkovice samozrejme blbe reseni a ciste fotbalovy stadion chci taky, ale fotbalovy klub neni jen A tym Baniku, je to taky mladeznicka zakladna, a tam nas tlacila bota o dost vic, protoze stadion pro zapasy Acka proste mame.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 15. aggu :

  thvari: Ano město udělalo s Vítkovicemi obrovskou chybu. Resumé je takové, že máme atletický stadion. Fajn. Teď ještě fotbalový.
  Pro klub je to do budoucna naprosto zásadní věc. Pokud chce být Baník klub jako Karviná, Brno nebo Jablonec prosím. Klidně můžeme být 100 roků v nájmu. Pak ale to co dělá Brabec nemá smysl.
  Na druhou stranu, „máme kde hrát“. A v nejbližších 4-5 letech má město opravdu jiné priority, a to v kultuře, kde „nemáme kde hrát“ ;)
  Takže si troufnu zavěštit – do roku 2023-2024 se najde místo (Bazaly ;) Střelnice, Zárubek), v 2026 se začne stavět a v srpnu 2028 1. kolo na novém stadionu ;)

  MM: Stadion v BB je nový, hezký, ale… Pro Baník malý. Projektant chtěl asi vyvolat dojem „světovosti“, proč rozdělil těch bídných cca 20 řad na 2 patra? Blbost. Chorea o ničem. Tribuny rozdělením mají zbytečně malý sklon, což je zase na škodu. Skyboxy nejsou skyboxy, ale spíš sklepboxy a je jich logicky méně, což je zase špatně (víc metrů víc peněz). A řešení střechy mi připadá 100 let staré.
  Tudy ne.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 16. Crazym :

  aggu: Cože? Malý? Nemá on stejnou kapacitu jako ten Vítkovický? Jaký by byl tedy potřeba? Tak nějak to netuším a zajímalo by mě to. Vím, že více lidí chodí na fotbal jen v Praze na dvě S a na Baník dokonce víc než mistrovi ligy v Plzni ale i tak je průměr cca 10-11 tisíc, tak kolik vy jste chtěli mít tu kapacitu? Tuším, že vyprodáno bylo letos jen jednou či dvakrát ne?
  Tak jestli by tohle https://1url.cz/CzLGv pro tuhle zábavu nestačilo, tak fakt už nevím. A chorea, jo ty jsou fakt důležité, teda hlavně pro ty co potřebují chléb a hry :-)

  Thumb up 2 Thumb down 11
 17. MM :

  aggu: Byl jsem na hodně stadiónech u nás v cizině a tento byl ideální. Ani velký, ani malý. Perfektní kontakt s hřištěm a hráči, ideální výhledy. Díky sklonu jsem měl dost místa na nohy a nikdo mi nebrání ve výhledu. Já byl spokojený. Problém stadionů, které mají jednu tribunu je v tom, že vyšší řady už mají hřiště daleko. Třeba Bazaly nebo Vítkovice. Mě se zkrátka stadion v Polsku líbil a myslím, že i kapacita je ideální. Lepší je mít plný dům než poloprázdné tribuny. Například Slovácko má taky perfektní stadion co se atmosféry týče, je to taková aréna, vše blízko, jen kapacita je nižší.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. thvari :

  Crazym: Bazaly měly po různých úpravách kapacitu zhruba 20 tisíc, tudíž to bych považoval za jakési minimum pro nový fotbalový stadion. Upřímně nerozumím argumentu, že ta kapacita musí nutně být využívaná v každém jednotlivém zápase, aby se to buď vyplatilo nebo to mělo smysl. Baník je klub, který je jako jediný mimo pražská S (a dnes skomírající Brno) schopný takovou kapacitu v případě potřeby zaplnit. Taky bych nezapomínal, že jakmile bude takový stadion stát, bude opět možnost ho použít i pro reprezentační zápasy.

  Podle mě by, pokud už se jednou rozhodneme pro tu investici, tak bychom měli mít tu kapacitu připravenou na nějakých 25 tisíc. Důvod je ten, že pak několikrát za rok přijdou zápasy, kdy se tam chce dostat víc lidí, protože tak u nás funguje poptávka po sportu, lidi prostě chodí na soupeře (Sparta, Opava) nebo na vítězství, takže jestli zase budeme mít nějakou „mistrovskou“ sezonu, ani těch 25 nebude stačit…takže já radši budu mít těch baníkovských 8-10 chodit na 25 tísicový stadion, ale bude to prostě konstantně připraveno na těch pár zajímavých střetnutí ročně a sem tam nějaký ten reprezentační zápas, než si pak při zájmu stěžovat, že 15 tisíc nestačí a na půlku lidí se nedostalo.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 19. vojta :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/bazaly-ostrava-reklamace.html

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.