Černá kostka se bude stavět

Aktuální informace ke stavu nové Vědecké knihovny, tzv. Černá kostka, přinesl partnerský web Patriot magazín.

Na oživení projektu tzv. Černé kostky architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře se dohodli krajští zastupitelé. Potvrdili zájem postavit moderní budovu Moravskoslezské vědecké knihovny naproti Domu kultury Ostrava v centru krajského města.

Novostavba Moravskoslezské vědecké knihovny by se měla začít stavět v roce 2020, dokončena by mohla být o dva roky později. Náklady by se měly pohybovat okolo 1,35 miliardy korun.

Na financování by se měl podílet Moravskoslezský kraj (150 mil. Kč) a město Ostrava (150 mil. Kč), největší část by měly pokrýt dotace, zejména Ministerstva kultury (800 mil. Kč). Před podpisem je memorandum o spolupráci mezi těmito třemi subjekty.

„Pro krajskou koalici je prioritní postarat se o to, aby Moravskoslezská vědecká knihovna měla důstojné sídlo a odpovídající zázemí. Aby nemusela přežívat v provizorních podmínkách a stala se skutečným centrem poznání 21. století. Své sliby plníme. Proto obnovíme projekt Černé kostky se vším všudy, tedy i s vodní plochou okolo. A určitě budeme pamatovat i na dostatek parkovacích míst,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Podle něj by nová budova vědecké knihovny měla vypadat tak, jak ji před dvanácti lety navrhl architektonický ateliér Kuba & Pilař. Interiér se ale oproti původnímu řešení, které vzniklo již v roce 2006, hodně změní tak, aby odpovídal současným potřebám a požadavkům.

Ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Libuše Foberová je přesvědčená o tom, že po sedmašedesáti letech strávených v prostorách Nové radnice v Ostravě čtenáři knihovny uvítají komfortní prostředí, kde budou všechny dokumenty, celkem 1,2 milionu svazků, k dispozici.

„Ambicí knihovny je poskytovat služby 21. století a stát se komunitním a vzdělávacím centrem. Nejde jen o uskladnění knih pod jednou střechou, ale cílem je vytvořit knihovnu jako kreativní prostor pro setkávání lidí. Staneme se digitální knihovnou s digitálními službami. Projekt Černá kostka je zárukou takového prostoru,“ řekla ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Libuše Foberová.

zdroj: patriotmagazin.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  a bude parking podzemní nebo nebude?

  Thumb up 3 Thumb down 2
 2. Rdm :

  balde: co jsem pochopil, tak jedno podzemní patro a zbytek „nějak okolo“

  Thumb up 0 Thumb down 3
 3. balde :

  Rdm: jako že to nebude jako na vizualizaci a auta budou stát na povrchu??? tak to bude vizuální pecka

  Thumb up 4 Thumb down 7
 4. Xavier :

  balde: Však na té vizualizaci v tomto článku stojí auta na povrchu. A vidím jich tam celkem dost.

  Mimochodem, nevíte, jestli se stále počítá s tím umístěním, nebo se to přesune někam jinam? Obzvlášť teď, když má město zpět ty pozemky na Karolině, by se to mohlo přehodnotit…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 5. Jp :

  Xavier: Dyť to tam píšou – naproti DK.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 6. Xavier :

  Jp: Ajo, jsem hňup. Díky! :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. Adam Třetí :

  Tohle už jsem četl od roku 2004 několikrát. Mělo se stavět 2008, taky už bylo zcela vyřízeno financování, pak to padlo. Pak se opět o další vzkříšení pokoušel Kajnar někdy 2011/12 (pokud správně pamatuji). 2016 zase toho kostlivce vytáhl Vondrák, před volbami, samozřejmě. Za rok a půl s tím teda moc nehnul. Člověk by neměl těmhle slibům věřit, hlavně, když je primátorem, hejtmanem i ministrem kultury člověk ze stejné strany a blíží se volby. Navíc je možné, že přijde recese a s ní spojený úbytek výběru daní a ministerstvo kultury od toho dá ruce pryč, protože by jinak neměla na důležitější (čti „pražské“) projekty. Nezapomínejte, že je před podpisem pouze memorandum, což je zcela nezávazný dokument, který se dá v podstatě zahodit mávnutím rukou… (viz mnoho příkladů i z nedávné doby).

  Thumb up 22 Thumb down 2
 8. Dříč :

  Nic předraženějšího tady ještě nebylo!
  Vím, že nelze srovnávat jablka s hruškami, ale přesto, když si porovnáte cenu megalomanského „stadionu“ pro Ostravskou fakultu za třetinovou cenu? (1,5 mld. vs. 0,5 mld.)

  Thumb up 4 Thumb down 11
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  Danek: Minule mazani zjevne nebylo uplne pochopeno, takze si to zopakujeme.

  Drzte se tematu clanku, na komentare ke studentske „stavce“ je vhodny milion jinych webu. Tohle je podruhe. Je to tak slozite?

  Vsem, kteri do sveho vyjadreni vlozili svuj drahoceny cas, se omlouvam, ale opravdu nesouvisejici socialne politicke prestrelky sem nepatri.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 10. Adam Třetí :

  Hynek [msstavby.cz]: Škoda, byla to poměrně záživná diskuse a myslím si, že hloupé názory je fajn potírat všude, kde to jen jde. Ale co, je to přece váš web ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 4
 11. Jiřík :

  Na skeletu se hnula půda a už se zasklívá. Myslím ze v cerven, cervenec by mohli byt hotovi s exterierem.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. aggu :

  Adam Třetí: Moc tomu teda nerozumím, co je na tom špatně, když si dá někdo vybudování ČK do volebního programu a pak, pak na tom pracuje a cca za rok a půl to zastupitelstvo schválí a kraj si vyjedná podporu na ministerstvu? Jak by sis ten postup představoval?
  Roky jsme tu měli krajskou vládu která tuhle – zásadní infrastrukturu – tu chytře, tu méně chytřeji sabotovala. Mně je úplně jedno, jaký prapor zrovna na kraji vlaje, mně zajímá výsledek a vše spěje k dobrému.
  Tebe asi zajímá spíš ten prapor. To teď hodně lidí.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam Třetí: jako v poradku, ale sem to proste obecne nepatri. ja mazu nerad a kdyby to alespon v rychliku jelo kolem tematu knihovny, tak to ani neudelam.

  a vnimam potrebu tohle i u nas probirat, chodi vas tu docela hodne a komunita je relativne specificka.. do budoucna s tim neco asi udelam. domluvim se s martinem (napada me clanek, pod ktery budu prehazovat podobne komenty a diskuze, tzn se vykecate tam a nebude to treba nesmyslne navzdy pod knihovnou… uvidime.)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. ivan :

  Mě se strašně líbi, jak se hází těmi finančními částkami, ok 800 dá EU, 150 město atd. To jako vážně si někdo myslí, že taková stavba v podstatě na zelené louce o parametrech 35 x 35 x 35 m výjde na 1,3 miliardy??? Vidím tam cca 8 pater, každé tak po 1100 m2 užité plochy, takže m2 vychází cca na 150 000 Kč, na to, že v podstatě většina plochy má být určená k uschování knih, tak docela drahá sranda.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 15. aggu :

  ivan: Nu, kolik by, podle tebe, taková knihovna měla stát? ;)
  O „srandě“ bych snad nemluvil. Je vidět, že asi moc nečteš, ale knihovna je po radnici nejdůležitější stavba v každém městě.
  Jinak, těch 1.5 mld je zhruba tolik, co stojí nový, atletický, stadion v Zábřehu. To je místo, kde lidi v trenýrkách zkouší jak rychle proběhnou mezi dvěma čárami na zemi nebo kde 22 lidí kope na nafouknuté kožené koule. To je u mně sranda ;)

  Thumb up 14 Thumb down 2
 16. Pepper :

  ivan: Mně se zase strašně líbí, jak tady někteří příspívající podle 1 nebo 2 obrázků stanovují, že je to předražené. Bez toho, aby vlastně věděli rozměry, standarty, co tam má vlastně být, z čeho to je, kolik tam má být PP. Nestává se vám někdy, že se v knihovně podíváte na obálku knihy, a řeknete, hm, to je blbost? :D

  Thumb up 7 Thumb down 0
 17. ivan :

  No ale tady jde o ten princip, že ještě nikde nebyla vypsána (nebo o tom není zmínka) soutěž na stavbu této knihovny a další parametry, ale už se ví, že je na to potřeba 1.35 mil korun, to je trochu divné né? To je jak teď, když se ředitel silnic a dálnic podivuje nad tím, že dokončení oprav na D1 už vlastně nebude stát přes miliardu, ale jenom o třetinu méně. Samozřejmě, jestli tam budou italské designové WC a podlahy z mramoru, tak cena asi bude ok, však je to z dotací, že jo. OK dost ironie, mě to prostě příjde tak, že se musí někde rozdělit ty dotace, abychom o ně nepřišly, tak hurá na stavbu knihovny. A to s tou knihovnou a radnicí ve městě jako nejdůležitější místo to jsi myslel asi ve srandě, že jo :-). Každý přece ví, že nejdůležitější je přece kostel!!! Hlavně v 21 století.

  Thumb up 2 Thumb down 11
 18. aggu :

  Ta soutěž už dávno proběhla, v roce 2004.
  http://www.cernakostka.cz/index.php?o-knihovne=architektonicka-soutez-2004
  A nevymýšlej si, prosím, nesmysly o mramoru a hurá akcích. Ostatní pominu.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 19. Xavier :

  ivan: A uvědomuješ si, že 1,5 mld. je méně, než kolik v ČR stojí výstavba pouhých 9 km dálnic? Z této perspektivy to není tak moc, ne? :-)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 20. Danek :

  ivan: lidi nereste porad neco.kdyz se nestavi je spatne,kdyz se s tim hne zase je to drahe.Kdyz se knihovna postavi knihovna..tak at to stoji za to s podzemnim parkovanim s vodou okolo o trebe s mramorem…bude to tam dlouhou dobu tak,at to stoji za to.Ze vam nevadi,ze se utraci za uplne blbosti.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 21. Ivan :

  Hele Já vím že soutěž proběhla v roce 2004!ale architektonicka ne na stavbu samotnou a i kdyby jo, tak nemyslíš, že se i ceny materialu atd vyvíjejí. V roce 2004 by si dal málokdo do domu třeba velke hlinikove okna, dneska už je to standard atd. Jinak jo, ať se klidne stavi, Já v te lokalite bydlim, budu jenom rád :-)

  Thumb up 0 Thumb down 5
 22. Mx :

  Aggu: problem je v ziskavani politicke moci (i do budoucna) diky vhodne nacasovanym slibum. Ne v tom, ze je CK prosazovana. Kolik ze studii a velkych projektu bylo skutecne uskutecneno? Je to o mire, v jake jsou tyto projekty sypány a „kdy“, versus skutecne uskutecnene projekty. V urcitem bode to uz muze nam vsem pripadat jako nastroj udrzovani moci. Co se tyce CK, fandim tomu, ale nacasovani stastne neni – delka opakujicich se ekonomickych cyklu recesi a konjunktur naznacuje, ze v roce 2020 uz nemusi byt vhodne podminky ekonomiky, aby byly penize skutecne poskytnuty. Proto se ptam, proc je zamer prosazovan nyni a ne uz pred rokem ci dvemi? Alespon pred tim rokem? Pokud ale bude zajisteno financovani tak, aby nemohlo byt „kdykoliv“ vzato, bude to ok.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 23. Rado :

  Jsem sice rád, ale tak trochu mám hořko v ústech. Proč? Jedeme zase v ostravských kolejích – šuplíkový projekt. Ač je kostka asi to nejlepší, než co se zde postavilo, ale jestli se kopne do země v r. 2020, tak se bude stavět podle 16 let starého projektu !!! V tom vidím problém, trendy jsou jiné, materiály, všechno. Je to něco na způsob, jako si v dnešní době postavit šumperák. Ostravo sorry, ale tak to fakt nejde dělat…

  Thumb up 2 Thumb down 6
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Jaké byly trendy kdysi a jaké jsou teď?

  Mimochodem šumperák nezatracovat ;)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 25. PetrP :

  Rado: No myslím, že právě proto se navýší cena i to probírali s architekty, že jsou dnes jiné a nové technologie, vždyť je to i napsáno v tom článku… Konkrétně 5. odstavec!!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 26. aggu :

  Mx: Vhodně načasovaným? Vždyť to je 14 let starý problém! Jak jinak vhodněji bys ho chtěl načasovat, než že se ho ujme nějaká (jakákoliv) strana a jde s tím do voleb? Je to veřejná stavba.
  Okolními špatnými zkušenostmi sice mávat můžeš, ale to je asi tak všechno. Konstelace kolem ČK se změnily. A jestli si někdo chce udržovat moc tím, že dělá dobré věci, tak hurray, shut up and take my ballot!
  Myslím, že diskuze o vhodných podmínkách ekonomiky se Hynkovi nebude líbit ;) A pokud ti připadá, že Vondrák pracuje pomalu, podej si na něj stížnost ;) Sockomunisti s tím nepohli 12 let (ani nechtěli), on s tím pohnul za 12 měsíců…
  Rado: Vždyť právě proto ten projekt původní autoři v interiéru aktualizují ;) Exteriér nemusí, protože ten už nadčasový a nadpozemsky dobrý je ;)
  Takže Ostravo, ano, takto to jde dělat.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 27. Rado :

  PetrP: 5. odstavec hovoří o interiéru, já měl na mysli, jak budova vypadá zvenčí. Ostrava je hranatá už dost. Navíc, vedle té šílenosti, skeletu, bude ta ČK jak pěst na oko :-) Ale doufám, že se snad toho dožiju, až se postaví, protože když si tak zpětně vybavuji, zrovna Vondrák tvrdil, že v digitálním věku knihovny netřeba, prý že je všechno na internetu…

  Thumb up 2 Thumb down 8
 28. ivan :

  Martin [msstavby.cz]: tak o tom, že jsou trendy (slohy) i v architektuře, stejně tak jako v designu, umění atd. asi snad nikdo nepochybuje. Třeba ten návrh se zelenou střechou a organickými prvky mi příjde více nadčasový, vzhledem k dnešní době, než neofunkcionalistická hitech černá kostka. Pro inspiraci třeba: http://www.skelleftea.se/Frist%C3%A5ende%20webbplatser/Kulturhus/bifogat/SIDA%20VID%20SIDA.pdf
  nebo též taková černá kostka :-)

  https://www.archdaily.com/630264/wood-innovation-design-centre-michael-green-architecture

  Thumb up 2 Thumb down 0
 29. Martin [msstavby.cz] :

  ivan: Já nepochybuji o tom, že jsou trendy. Já se ptám, jaké jsou.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. Mx :

  Aggu: tak znovu na vysvetleni: kolik nespoctu studii a projektu se skutecne realizuje? Je jedno, kdo vladne. To byla podstata toho prispevku. Proti Vondrakovi nic nemam, naopak. Vadi mi ale, jak se tady porad maluje krasna architektonicka budoucnost ale neuskutecnuje se. Je potreba se podivat pravde do oci. Ps: Tve anglicke vyrazy proto nemam potrebu komentovat

  Thumb up 2 Thumb down 0
 31. Rýša :

  Ta kostka je už skoro jako ten skelet….tolik řečí – tedy článků a furt nic. Takže – jak je to v Evangeliu o nevěřícím Tomášovi – dokud neuvidím…., takže dokud neuvidím kopnout do země, neuvěřím, že ČK žije.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Černá kostka hned tak nebude, Ostrava řeší parkování
  https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012191/cerna-kostka-hned-tak-nebude-ostrava-resi-parkovani

  Nejprve by mělo být vyřešeno parkování. “Už dnes chybí v lokalitě kolem krajského úřadu státní a to nestojí některé plánované stavby. Současně je opravdu tristní situace v polyfunkčním domě a na ulici P. Křičky. Takže jsme se domluvili, že město vypracuje studii možné výstavby podzemních parkovacích objektů,” navrhuje radní pro dopravu ostravského magistrátu Lukáš Semerák (Ostravak)

  :D :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. rom :

  Zcela jednoduché řešení – kostka nebo třeba koule může stát někde úplně jinde, kde není problém s parkováním pro pár motorizovaných návštěvníků knihovny a dle město vlastní adekvátní pozemek. Pročet předimenzovat lokalitu, kde se bude kostka určitě vyjímat mezi skeletem a starší dostavbou skeletu, kousek sídliště atd. Za 2 roky se může klidně stavět místo Bauhausu nebo vrácených pozemcích na Karolině. Připadá mi to, že někde chce vyřešit parkování pro okolní budovy a jako rukojmí si bere kostku. Takže tak.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 34. aggu :

  rom: Až najdeš lokalitu v centru, kde město vlastní adekvátní pozemek, zavolej Vondrákovi ať ho od města koupí. A kdybys si přečetl co bylo kolem ČK už provedeno (cernakostka.cz) nemusel bys vymýšlet „jednoduché řešení“.
  Připadá mi jako by vybudání podzemního parkingu byl v Ostravě obdobný problém jako vybudování pyramidy. A rovněž nechápu proč by město mělo budovat parking pro Tieto. Tieto si ve své druhé etapě může vybudovat parking samo.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 35. D-r :

  https://www.novinky.cz/clanek/ve-finsku-vyrostla-knihovna-budoucnosti-40261762

  Thumb up 5 Thumb down 0
 36. balde :

  D-r: to je úplně pro ty škarohlídy, co si myslí, že knihovna je dnes k ničemu, tohle je cesta, snad aktualiují koncepci i u nás a nebude to jen plné knih.

  Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.