Bývalá Plicní léčebna Žáry

Dlouhodobě opuštěné objekty bývalé plicní léčebny v Žárech (část Města Albrechtice) pravděpodobně čeká oživení.

Společnost Metrobau ke konci roku 2022 spustila webovou prezentaci k záměru rekonstrukce objektů. Nově by se zde měly nacházet apartmány, wellness a další služby.

Odkaz na webové stránky projektu

Během roku 2022 již také probíhali zabezpečovací a vyklízecí práce.

Část novodobé historie objektu z webové stránky prazdnedomy.cz

Přibližně od roku 2005 není léčebna užívána a od té doby chátrá.

Příčinou současného zoufalého stavu léčebny Žáry je nevydařená privatizace v roce 2006. Tehdy Moravskoslezský kraj v čele s Evženem Tošenovským prodal rozsáhlý komplex architektonicky cenných budov a pozemků Pavlovi Laníkovi z Města Albrechtic. Tomu se podařilo koupit plně funkční a vybavené Žáry za 2,2 milionu korun, přestože jejich hodnota byla nejméně 55 miliónů. Laník vydrancoval vše kovové a rozprodal to jako šrot. Kromě elektoinstalace, radiátorů, kotelny, vybavení kuchyně a litinových potrubí rozebral také okapy a plechovou střechu sanatoria.

Zpackanou privatizaci prošetřovala policie a řada kontrol, ale žádné pochybení ani trestný čin se nikomu prokázat nepodařilo (???). „My jsme o této privatizaci nevěděli, kdybychom věděli, za kolik se ten objekt prodává, možná bychom to jako obec koupili a určitě by byl v lepším stavu,“ litoval starosta Města Albrechtic Luděk Volek. Podnikatel v roce 2012 vyhlásil bankrot a léčebna byla opět na prodej. zdevastovaný areál prodával insolvenční správce za milion tři sta tisíc.

Komplex plicního sanatoria bylo postaveno přibližně roku 1900. V době, kdy na Žárech (německy Oberschaar) fungovala vyhlášená léčebna jako pobočka krnovské nemocnice.

Součásti nepodaření privatizace byla i léčebna dlouhodobě nemocných. Ta byla v roce 2008 odkoupena jinou společností a dnes zde funguje Charita Krnov a objekt je ve velmi dobrém stavu.

Související články


Komentáře

 1. Karlos :

  Duše staveb Žáry ve své podstatě pamatuje utrpení pacientů i pozůstalých v množství pacientů poslední štace, která se zde zastavila na své životní pouti. Masívní vykašlávání krve způsobují krvácející sliznice dýchacího ústrojí. Příčiny krvácení mohou být také z prašných pracovních prostředí. Těžké krvácivé stavy, ať už je jejich příčina jakákoliv, mohou způsobit krvácení ze sliznic dýchacího systému stejně jako ze sliznic systému trávícího.
  Plícní léčebna od roku 1927 http://www.fotohistorie.cz/Moravskoslezsky/Bruntal/Zary/Default.aspx
  Každoročně pak v tuzemsku na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) zemře okolo 2000 lidí. Oddalovat léčbu se nevyplácí. CHOPN ( Chronická obstrukční plicní nemoc je stále větší problém, a to nejen v Česku ) přitom postupně zužuje průdušky a ničí plicní tkáň. Pokud se včas nezačne léčit, zpravidla končí smrtí. Pacienti v minulém století o této chorobě nic nevěděli.
  Žáry ideální prostředí pro developerskou výstavbu s heslem : „ Vše pro zdraví “.
  Snaha Evžena Tošenovského byla, v době privatizací, rozdělení společného majetku po roce 1989 na jednotlivé vlastnictví podle privatizačního projektu. Někomu to nevyšlo. Tu dobu podrobně vysvětluje tehdejší poslanec František Ringo Čech mluví o podvodech a korupci v politice… neví, že je zapnutá kamera https://www.youtube.com/watch?v=g1N5ModMtPI

  Thumb up 0 Thumb down 6
 2. Karlos :

  Privatizace majetku po roce 1989 – například Žáry
  V 90 létech minulého století si stačilo vzít šedesátimilionový úvěr a zastavit zahradní šopku, koupit si továrnu, nic nesplácet, peníze otočit ve svůj prospěch, firmu poslat do konkurzu a tím legálně nic neplatit, založit si novou firmu vzít překlenovací úvěr, zastavit nezaplacenou továrnu na koupi další továrny a takto postupovat, CHTÍT PLATIT !, ale nic neplatit a banky, jelikož neměly ve fondu pojištění, nesplácené úvěry převedly na konsolidační agenturu později ČKA. Tak šlo jednoduše bohatnout a být „ za vodou “ tenkrát např. banky, co prodávaly pohledávky v ceně 3 až 7 % u VIP klientů až 22 % z ceny nesplácených úvěrů jiným, aspoň zlomkový zisk měly. . Proto, si někteří pohledávku odkoupili i přes prostředníka.

  Způsob privatizace veřejných statků na začátku 90.let vyvolává i v dnešní době spoustu otazníků ???
  Ve svých úvahách se k němu dne 10.7.2009 na US Embassy v Praze vrátila i pí Beatrice Edwards z GAP Washington/USA
  http://www.youtube.com/watch?v=2c4cJvm7SpE ( s překladem titulky)

  Thumb up 1 Thumb down 15
 3. Crazym :

  Karlos: Běž už do (_!_) tapetáři 🖕 😠

  Thumb up 5 Thumb down 2
 4. Karlos :

  Tak to jste vy ten daňový poplatník !
  Víte, že jsem si vás představoval hloupějšího ?!

  Thumb up 0 Thumb down 11
 5. M :

  Karlos: Jako že ty ke všemu ještě neplatíš daně?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. Alan :

  Údajně byl pan Laník nastrčen někým jako „bílý kůň“. Budovy přišly o krytinu – hliníkové šablony („Dachman“), ta skončila údajně ve sběru. Asfaltovaná lepenka „odešla“ a do budov začalo zatékat. V určité době někdo nechal střechy znovu pokrýt alespoň lepenkou, nebo plachtami (už nevím), ale to dlouho nevydrželo. METROBAU tu zase znovu zakryl plachtami, ale už je to zase potrhané, trochu dost tady fouká.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Karlos :

  Podobný osud jak Žáry dopadly Jánské Koupele.
  Záchranou pro Žáry může být, ostravský právník a podnikatel Karel Ležatka, který spolu s bratrem až dají do původního stavu Jánské Koupele. Zatímco předchozí majitelé Jánských Koupelí chtěli hlavně bourat, Ležatkovi ve spolupráci s architektonickými studii Ateliér 3M a Projekt Studio hodlají většinu staveb zachovat. A další přistavět.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. Tomas :

  KarlosMám citový vztah k Janskými koupelím,ale nevidím,světlo na konci tunelu..Budovy jsou ve stádiu kdy jsou těsně před spadnutim a podle mě neopravitelné,ekonomický absolutně nerentabilní(z logiky věci,by si na sebe nikdy nevydělali).. Za sebe bych byl nejradši,když je to v tomto stadiu,aby se to zbořilo a území vyčistilo…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Karlos :

  Tomas
  Karel Ležatka nechává dělat projekt, což dlouho trvá, komín zanechá jak říkal, mnoho změn a mnoho kritiků z řad úředníků, kterým chátrání nevadilo až nyní, když se našel někdo, tak mu budou znepřijemňovat život, což je normální v tomto státě

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.