Bytové domy Krásnopolská

Fotografie dokončeného projektu bytových domů Krásnopolská v Ostravě-Pustkovci. Projekt je již vyprodaný a investor slibuje další projekty.

Autor: Tomáš Bindr, Petr Doležal,   ATELIER 38                
Spolupráce: Zuzana Škapová, ATELIER 38 

Bytové domy se nachází na hranici dvou socioekotonů. Na výrazné terénní depresi mezi zástavbou rodinnými domy na ulici Krásnopolské a technologickým parkem přiléhajícím k areálu VŠB. Bytové domy, myslíme, jsou fajnym přechodovým prvkem. ÚPD nepracuje s pojmem ekoton, zná jen ostré hranice. A tak se v očích dotčených závazných a aktivních „povolovačů“ stáváme nechtěnými, trpěnými a jen podmíněně přípustnými v ploše rodinné zástavby. Držíme maximální podlažnost a sklony střech podkroví, na centimetr vzájemné odstupy, na decimetr čtvereční maximální zastavěnou plochu jedním objektem a na metry čtvereční celkovou zastavěnou plochu…

Příjezd na pozemek je z ulice Krásnopolské z východní strany bytových domů, kde jsou umístěna parkovací místa, některá krytá pod bytovými domy. Vstupy do objektů jsou ze severní strany, před každým vstupem je vysazený strom, snad se objeví i lavička. Bytové domy tvoří přechod mezi veřejným prostorem na východní straně a o patro níže umístěným komunitním prostorem na západní straně. Komunitní prostor se ponechává k dobudování, ke ztvárnění obyvateli. Byty s přímou vazbou na terén mají předzahrádky.

Domy se skládají ze dvou třípodlažních hmot s pultovou střechou propojených vertikálním komunikačním jádrem. Jsou orientovány kolmo k vrstevnici, hmoty jsou navzájem výškově posunuty o patro. Toto hmotové řešení se měřítkem přizpůsobuje rodinné zástavbě, zároveň se v dálkových perspektivních pohledech hmoty do sebe zamykají a doplňují tak hmoty objektů technoparku.

V každém domě je sedm bytů, každý s terasou s dálkovými výhledy. Skladebnost bytů je 2 x 2+kk, 1 x 3+kk a 4 x 4+kk, byty jsou jednoúrovňové, v podkroví mezonetové.

Domy jsou založeny na vrtaných pilotech a základových roštech. Svislá nosná konstrukce kombinuje sloupový železobetonový systém s vyzdívaným keramickým stěnovým. Konstrukce s nosným sloupem uprostřed dispozice umožňuje variabilu bytů, téměř každý byt doznal dispozičních změn dle individuálních potřeb majitelů. Konstrukce podkroví je dřevostavbou. Stropy jsou železobetonové monolitické. Okna jsou plastová s vnějším stíněním žaluziemi a skleněným zábradlím. Zábradlí teras je ocelové pozinkované.

Vytápění bytů je teplovodní podlahové, zdrojem je centrální plynový kotel umístěný v kotelně, který slouží i na centrální přípravu TUV.
zdroj: Autorská zpráva

celý článek + zdroj: stavbaweb.dumabyt.cz

Související články


Komentáře

 1. Skeptik :

  Zajímalo by mě, jaká je tepelná pohoda v dřevěné nástavbě s velkými okny a s tmavým povrchovým nátěrem fasády? Léto, zima; máte někdo zkušenost – kladnou, zápornou?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 2. thvari :

  Ty jo, to vypadá dost slušně!

  Thumb up 9 Thumb down 0
 3. aggu :

  Jednou i v Česku přijde znovu doba, kdy mezi domy v řadě nebude mezera.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. O. :

  aggu: https://mapy.cz/zakladni?x=18.2549050&y=49.7866607&z=16&pano=1&pid=5948565&yaw=2.598&fov=1.257&pitch=-0.185&source=ward&id=14825&q=hrabuvka

  Thumb up 0 Thumb down 2
 5. Martin [msstavby.cz] :

  O.: https://mapy.cz/zakladni?x=18.2914361&y=49.8381662&z=16&pano=1&pid=50921760&yaw=2.798&fov=1.257&pitch=0.028

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. aggu :

  O.: B je správně ;)
  Takhle se dělá město.
  https://i.nyx.cz/files/00/00/19/05/1905469_ed34684331b1a85a1238.jpg?name=attachment.jpeg
  Kdo uhádne odkud, má bludišťáka. Ale je to dost easy ;)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Pavel :

  Ještě že je Sagrada Famiglia v popředí a Avenida Diagonal jde úhlopříčkou :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. aggu :

  A ono to půjde ;) Pravda, v Pustkovci o něco později.
  http://www.iprpraha.cz/proslunenischvaleno

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Pavel :

  Ale takhle to tam začali dělat už v 19. století. Kdoví co by Gaudí & spol. vymysleli, kdyby se narodili v naší době.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. O. :

  aggu: Ja vim :) Jenom bych to az tak nezjednodusoval, kvalitni architektura a urbanismus neni o mezerach mezi domy. Ta Krasnopolska na tom konkretnim miste je podle mne ok. Ta Hrabuvka je des bes. Ostravske centrum ma potencial na zastavbu proluk kvalitnimi stavbami bez mezer :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. O. :

  BTW: https://ostrava.idnes.cz/koalice-ostrava-0jd-/ostrava-zpravy.aspx?c=A181025_154430_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 1 Thumb down 1
 12. Danek :

  O.: Co sis to dovolil dat tady.To patri do Off topicu..Martin ti da bicem po zadeli.

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.