Bourání v DOV

Stěny „ocelového města“ mizí a otevírají tak nové pohledy na vysoké pece.

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Tak rudný most zmizel také, nicméně byl nepostradatelnou součástí výrobní technologie. Inu, jeho konverzi na něco smysluplného si ale představit nedovedu. Asi nemám dostatek fantazie.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 2. Petr L. :

  Cítím, že to s postupem času bude hodnoceno jako neuvážené. Chápu, že co nejde nějak využít, aby produkovalo čistý zisk, tak se prostě musí okamžitě zlikvidovat, aby se dalo přednost něčemu, co zisk generuje a nejlépe okamžitě. Jenže zrovna ten areál vysokých pecí přece má vypadat rezavě a zchátrale! Kroky demolicí tamních objektů pokračují v přizabíííjení jasně identifikovatelného ocelového ducha této lokality.
  To, že demolice schválili památkáři ještě neznamená, že je to odborný a zodpovědný postup. Z vlastních zkušeností mohu tvrdit, že jim peníze rozhodně nesmrdí a když si budou moct na pozemku po zbouraném objektu provést své hry s lopatkou a hrabičkami, aby nám pak mohli říct, jestli tudy kdysi prošel mamut nebo nikoliv :-D budou maximálně spokojení a ministerstvu ještě vykážou nějakou činnost.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 3. Ilona Rozehnalová :

  Jen pro upřesnění – památkáři (myslím tím Národní památkový ústav) demolice neschválili, právě naopak proti omezení ochrany vystoupili. V materiálech, které tady na MS Stavbách byly zveřejněny, dokonce hovoří o hrozbě zániku památkové hodnoty areálu DOV s tím, že již uskutečněné demolice a plány majitelů DOV památku nevratně poškozují. Bourání schválil ministr kultury s tím, že ho podpořili úředníci magistrátu a kraje, sedící na tzv. památkovém odboru. To jsou jiní památkáři, než ti „s lopatkou a hrabičkami“. Říká se tomu dvojkolejnost památkové péče.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 4. Marek :

  Petr L.: ti tví památkáři „s lopatkou a hrabičkami“, jsou archeologové, to s památkovým ústavem nemá moc společného… ale to jen tak na okraj.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. balde :

  Petr L.: je třeba si uvědomit že pokud nedojde ke konverzi, tak s největší pravděpodobností to do pár let budou muset zbourat celé, protože vám pořád nedochází že to je železo na volném prostranství, které bylo výrobní technologií a pokud nefunguje tak rezne a degraduje. A kdo bude dávat miliardy jen do konzervace aktuálního stavu?

  Thumb up 8 Thumb down 3
 6. Martin :

  balde:
  Nemyslím, že by DOV měl být jako hypermarket (tzn. každý m2 musí vydělávat). Za kulturní a jiné akce platí pořadatelé obrovské sumy. Myslel jsem, že tyhle peníze mají jít právě na údržbu areálu. Jsem naivní?

  Thumb up 4 Thumb down 4
 7. R. :

  To, co se povedlo udělat v DOV za posledních pár let je minimálně v Česku výjimečné. Není to dostatečný důkaz toho, že ti lidé ví, co dělají? Pro mě ano. Těžce si představuji, že by areál byl v jiných rukou a byl mrtvým skanzenem, chátral, padal a naše děti by měly za 50 let z těch našich „hradčan“ hromádku šrotu nebo by se tam naopak děly nekoncepční a nekvalitní přestavby bez zapojení kvalitních architektů (jak jsme u nás zvyklí). Ty stěny, které dávají pryč, mi příjdou nezajimavé a nehodnotné. Ať tam raději zůstané jen to podstatné a je to celé v 100% stavu.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 8. P.T. :

  Nechte Gong, těžní věž a rozhlednu, zbytek je tam úplně zbytečný. Pěkně to obnažit aby si to navzájem nezaclánělo. Nemusí se to ani památkově chránit. A na ty zbytečné budovy co stejně nejdou využít stačí 3D počítačový model jak to tam vypadalo.

  Thumb up 1 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.