Automatizované dopravní centrum VŠB-TU

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava v roce 2012 otevřela Automatizované dopravní centrum. Nyní ho chce zdemolovat.

V tiskových zprávách univerzity z roku 2012 jsme se mohli dočíst následující:

Těžká laboratoř – Automatizované dopravní centrum Ostrava  – řeší v jednom objektu spojení teorie a praxe – výzkum a vývoj programového zabezpečení a reálné ověření systému automatizovaného počítačem řízeného provozu vícepodlažního kapacitního zakladačového zařízení s přímým transferem výsledků VaV do aplikační oblasti.

Objekt má tvar prosklené krychle, s rovnou střechou, nad níž vystupuje strojovna výtahu a umožňuje kromě provozu laboratoře VŠB-TUO uložit k zaparkování až 37 osobních automobilů. V přízemí je prostor s laboratoří, sloužící pro výzkum a výuku studentů s technickým zázemím a čtyřmi ukládacími místy. Tři další podlaží slouží pro automatické ukládání 11 palet.

V této nové laboratoři je plánován výzkum technologií, které by v budoucnu mohly přispět k čistšímu ovzduší ve velkých městských aglomeracích – zejména zázemí pro budoucí provoz elektromobilů a efektivní využití ploch v zástavbě pro parkování. Cílem výzkumu bude integrace těchto technologií do infrastruktury měst.

Píše se rok 2024 a univerzita ve veřejné zakázce hledá firmu, která by objekt zdemolovala.

Předmětem plnění veřejné zakázky je celková demolice objektu Automatizované dopravní centrum Ostrava (ADC). Budova slouží jako automatizované dopravní centrum, které řeší spojení teorie a praxe. V přízemí budovy se nachází laboratoře sloužící k výzkumu a optimalizaci technologií. Ve větší části objektu v 1. NP a 2.-4. NP (1+3. NP) jsou parkovací místa pro osobní automobily a ty slouží jako trenažéry pro výuku. V přízemí objektu je přístupný oddělený provoz technického zázemí a výukových prostor. Část parkovacího objektu se současně využívá pro parkování vozidel studentů, zaměstnanců i návštěvníky.
Předmětem veřejné zakázky je kromě provedení stavebních prací rovněž vypracování realizační dokumentace pro demolici stavby a geodetické zaměření skutečného provedení stavby.

Automatizované dopravní centrum VŠB-TU

pramen: zakazky.vsb.cz

Související články


Komentáře

 1. Roman Slovacek :

  Jako vždy u nás. “ Z cizího krev neteče „. Je to hnus velebnosti.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 2. donc :

  Asi dochází volné místo nebo je to levnější nežli opravovat ?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Mx :

  Mně to připadá moderní a nepřeplácané. Sice trochu jako garáže, ale velice moderní. Nevadí mi to.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. Mx :

  Tu demolici někdo chápe a nebo je prvního dubna?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. O. :

  Mx: Tak už to prostě nepotřebují a když to nabídli k prodeji, aby to nějak využil někdo jiný, tak to nikdo nechtěl. Ani zadarmo. Tak to musí rychle zbourat, protože mají připravenou realizaci jiného skvělého projektu, ale jak na sviňu už na to nikde jinde není místo… Anebo jak už bylo napsáno výše: “z cizího krev neteče“

  Thumb up 6 Thumb down 1
 6. SjetYeti :

  Ani mě to nepřekvapuje. Vysvětlete mi jak škola, která si zakládá na technickém oboru, má svou stavební fakultu, studijní programy architektury apod. může mít tak nekomplexně řešený areál, kdy každá budova je jiný „pes“. A ten veřejný prostor mezi samotnými budovami … tolik promarněných příležitostí.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. Petr :

  Nejednalo se nikdy o parkovací dům. Budova nebyla postavena pro parkování vozidel. Není pravda, že by v ADC parkovali auta zaměstnanci, studenti a už vůbec ne veřejnost. Jednalo se o automatizované dopravní centrum jako laboratoř s Koma parking. Bohužel, Koma přešla na úplně nové technologie a přestavba by znamenala zcela nové ADC, které by ale opět nebylo pro komerční použití. Udržování ADC bylo zcela nerentabilní. Laboratoř již nikdo využívat nechtěl. Technologie nepoužitelná pro parkování. Dvě možnosti – skanzen za peníze daňových poplatníků nebo přestavba na využitelný objekt.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.