Automatizované dopravní centrum VŠB-TU

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava v roce 2012 otevřela Automatizované dopravní centrum. Nyní ho chce zdemolovat.

V tiskových zprávách univerzity z roku 2012 jsme se mohli dočíst následující:

Těžká laboratoř – Automatizované dopravní centrum Ostrava  – řeší v jednom objektu spojení teorie a praxe – výzkum a vývoj programového zabezpečení a reálné ověření systému automatizovaného počítačem řízeného provozu vícepodlažního kapacitního zakladačového zařízení s přímým transferem výsledků VaV do aplikační oblasti.

Objekt má tvar prosklené krychle, s rovnou střechou, nad níž vystupuje strojovna výtahu a umožňuje kromě provozu laboratoře VŠB-TUO uložit k zaparkování až 37 osobních automobilů. V přízemí je prostor s laboratoří, sloužící pro výzkum a výuku studentů s technickým zázemím a čtyřmi ukládacími místy. Tři další podlaží slouží pro automatické ukládání 11 palet.

V této nové laboratoři je plánován výzkum technologií, které by v budoucnu mohly přispět k čistšímu ovzduší ve velkých městských aglomeracích – zejména zázemí pro budoucí provoz elektromobilů a efektivní využití ploch v zástavbě pro parkování. Cílem výzkumu bude integrace těchto technologií do infrastruktury měst.

Píše se rok 2024 a univerzita ve veřejné zakázce hledá firmu, která by objekt zdemolovala.

Předmětem plnění veřejné zakázky je celková demolice objektu Automatizované dopravní centrum Ostrava (ADC). Budova slouží jako automatizované dopravní centrum, které řeší spojení teorie a praxe. V přízemí budovy se nachází laboratoře sloužící k výzkumu a optimalizaci technologií. Ve větší části objektu v 1. NP a 2.-4. NP (1+3. NP) jsou parkovací místa pro osobní automobily a ty slouží jako trenažéry pro výuku. V přízemí objektu je přístupný oddělený provoz technického zázemí a výukových prostor. Část parkovacího objektu se současně využívá pro parkování vozidel studentů, zaměstnanců i návštěvníky.
Předmětem veřejné zakázky je kromě provedení stavebních prací rovněž vypracování realizační dokumentace pro demolici stavby a geodetické zaměření skutečného provedení stavby.

Automatizované dopravní centrum VŠB-TU

pramen: zakazky.vsb.cz