Areál Jiřího Rašky, Frenštát pod Radhoštěm

Ještě před rokem to vypadalo, že Areál Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm bude sloužit spíš ke komerčním účelům než skokanům na lyžích. Teď je situace úplně jiná, v plánu je jeho rekonstrukce a velká modernizace.

„Vloni se podařilo vyřešit vlastnické vztahy s pozemky a kraj je pomohl TJ Frenštát odkoupit. Teď byly dvě možnosti – nechat areál, shnít, nebo ho posunout do 21. století,“ uvedl náměstek hejtmana pro sport Stanislav Folwarczny s tím, že Moravskoslezský kraj vnímá frenštátské můstky jako historické sportovní dědictví, o které je nutné pečovat.
Kvůli tomu vznikla architektonicko-urabnistická studie Vize 2030 a její náklady ve výši 700 tisíc korun napůl uhradily kraj a město Frenštát. „Chceme, aby byl areál srovnatelný s těmi, které jsou v Alpách,“ prozradil Dušan Rosypal, spoluautor studie.


Podle ní by na Horečkách vedle čtyř současných můstků vyrostl ještě pátý (K-80) a ten největší K-90 by se změnil na K-100. V plánu je rovněž vybudování a posunutí nové skokanské věže s rozhlednou, změna profilu doskoku, zázemí pro sportovce i návštěvníky, včetně parkovišť, lanovky, Muzea Jiřího Rašky a tribuny pro 10 tisíc diváků.

Celá akce, jejíž odhadovaný rozpočet je 475 milionů korun, by měla proběhnout ve dvou etapách. „První, zahrnující opravy můstků a stavbu nové věže, by měla být hotová v roce 2023. Druhá, v níž se postaví nový můstek K-80 a dobuduje K-100, v roce 2030, kdy má Frenštát hostit Světový pohár mužů,“ vysvětlil Rosypal.


Záležet však bude na zajištění financí. „První krok je, aby se projekt podařilo zařadit do národního investičního plánu. Pak by se už připravovala projektová dokumentace a další kroky k získání dotací,“ vysvětlil Jakub Janda, poslanec Parlamentu ČR a bývalý skokan na lyžích. Stavební povolení by mohlo být uděleno do dvou let. „A na konci roku 2020 by se poprvé koplo do země,“ řekl Rosypal.

celý článek: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Marián Kyral :

  Na obrázku to vypadá moc pěkně.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 2. Tomáš :

  Na kontinentální pohár asi zbytečné, kdyby byl aspoň příslib světového (což není, jen přání, že jednou možná…). Takhle se můžou v kraji nebo i přímo ve Frenu za tu půl miliardu pořídit užitečnější věci. Snad dostanou dotace z unie, ať není varianta, kdy si podělí náklady město, kraj a stát.

  Thumb up 0 Thumb down 11
 3. thvari :

  Tomáš: problem s timhle typem argumentu (ty penize bych lip pouzil jinde) je furt stejny – tu pul miliardu nikdy stat s krajem do frenstatu nenainvestuje, pokud to nebude na pripraveny projekt. takze kdyz tohle zrusite, zadnych zazracne investovanych pul miliardy ve frenstatu neuvidite. nebo ten argument obratme: mesto Frenstat snad ma nejakou koncepci investic do verejnych prostor, ktera predpokladam bezi tak jak tak bez ohledu na jednu mamuti investici ze strany statu do sportovniho arealu.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 4. Ostravan :

  Stačí se podívat na areál v Novém Městě na Moravě, kde byl před 10 roky a kde je nyní… Proč by se něco podobného nemohlo stát i ve Frenštátu pod Radhoštěm?

  Thumb up 19 Thumb down 0
 5. Marián Kyral :

  Tak trochu příslibem je i to teď vypadá nahoře – amfiteátr, restaurace.

  Thumb up 2 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.