Amádeus real vrací pozemky a chce odškodné

„Dostali jsme dopis s informací, že Amádeus Real odstupuje od kupní smlouvy a smlouvy o předkupním právu z roku 2009 z důvodu porušení smlouvy a právních vad. Žádají zpět nejen 54 milionů, které už z celkové částky 83 milionů zaplatili, ale i ušlý zisk,“ řekla mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská.

Důvodem odstoupení developerské společnosti je podle ní to, že centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, kam Ostravica územně spadá, zrušil souhlas vydaný při územním řízení v roce 2010.

„V této chvíli naši právníci studují všechny dostupné dokumenty se snahou odvrátit písemné odstoupení společnosti Amádeus Real od smlouvy, a s tím spojenou náhradu škody a ušlého zisku,“ řekl primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Projekt na začátku tohoto roku podle mluvčího společnosti Amadeus real Jana Piskáčka směřoval k vydání územního rozhodnutí a pokračoval by dalšími kroky k zahájení stavby. „Rada městského obvodu však svým lednovým rozhodnutím, kdy zamítla naši žádost o udělení souhlasu s umístěním OC Ostravica, nastolila zásadní překážku bránící realizaci projektu, na kterém byla společnost s městem dohodnuta. Snažili jsme se jednat se zástupci města o dalším řešení situace, nicméně v náhradních lhůtách ke změně stanoviska městského obvodu nedošlo,“ uvedl.

„Společnost nyní dále analyzuje situaci a vyhrazuje si právo na učinění dalších kroků směřujících zejména k náhradám utrpěných škod,“ dodal.

I když firma Amádeus Real odstoupí od smlouvy s městem a nebude stavět nový obchod, povinnost starat se o památkově chráněný komplex budov bývalé Ostravice jí zůstane.

Reportáž v Události v regionech na ceskatelevize.cz (od 11:55).

zdroj: regiony24.cz, idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Sanju :

  Tohle je naprosto úžasné… takže, budovy jsou na spadnutí, protože na ně investor kašlal. Vzhledem k tomu, jak se v Ostravě uzavírají smlouvy, je pravděpodobné, že investorovi budou vráceny peníze a několik desítek milionů za ušlý zisk. Bude se argumentovat tím, že nyní budovy už nelze opravit, protože po urovnání na to nejsou peníze. Na svém amorálním jednání investor vydělá, budovy nám spadnou na hlavu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Tomas T. :

  A kajnar to jeste cele podporuje….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Summerboy :

  Tomas T.: Co pořád máte s tím Kajnarem? Proč pořád mnohým leží v žaludku? Vždycky, když se něco posere, najde se někdo, kdo řekne: „No, to zas ten Kajnar!“ – ale on na té radnici nesedí sám! Jsou tam jiní, je jich tam mraky, tak si stěžujte na všechny a ne jen na něj! Nemám k němu žádné antipatie ani zvláštní sympatie – ale štvou mě furt takové bezduché bláboly!
  A k tématu: všude možně píšou, že vrátí pozemky VEDLE nebo U Ostravice – znamená to, že náměstíčko si můžeme vetknout kam ráčíme a samotné budovy budou dále chátrat v rukou těch ku*ev?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. rasta :

  je to jasné, město vrátí prachy za pozemek a díky kvalitě podepsané smlouvy ještě zaplatí(me) flastr. Pokud teda někdo dnes demonstroval před radnicí proti vládě, tak už měl preventivně vyfackat a vyhodit z okna několik radních, protože to jsou lidi, kteří budou chtít jít zase výš a dělat bordel. Dost politiky. Prostě špatné manažerské rozhodnutí, za které by v normální firmě letěli a strejdové Mozarti na truc nechají spadnout Ostravici, jelikož ta je stále jejich.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Nimrod :

  Přesně tak, Kajnar sám za nic nemůže. A kdyby Tomas T. četl pozorně, tak by si všiml, že město to podporuje, ale zablokoval to obvod Moravská Ostrava a Přívoz. A to není to samé. Nejdřív si trochu nastudujte statut města a zákon o obcích. A kdo je v čele MOaP? Hnutí Ostravak, takže zase jejich bourací taktika vítězí? Proti takovým škůdcům by se mělo protestovat…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Headfox :

  No zase bych neházel tolik špíny na MOaP, přečtěte si vůči čemu měli námitky… http://goo.gl/RjZOND ty námitky mi přišly jako rozumné a oprávněné, jen developer se zachoval jako kurva a přijde mi to úplně absurdní!!! Z toho pohledu jak to vidím já a co vím, tak dle mě nemohlo dojít k porušení smlouvy tím, že položili několik otázek investorovi. Je přeci normální, že než je vydané souhlasné stanovisko, tak probíhá určité řízení, kde jsou účastníci dotazování na sporné body a tak jak to vyznělo z toho článku IDNES, tak to vypadá, že to neměli vyřešené, tak raději odstoupili od smlouvy…zase nás tady chtěli ojebat, jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Headfox :

  http://goo.gl/QkbYU2

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: Hnutí Ostravak je v opozici….
  Podle článku kladli investorovi běžné otázky. Chování MOaP je oprávněné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. thrpst :

  Město si asi chce Ostravicu nechat pro sebe tak jak je.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Kostelník :

  MARTINE, ostravak je v opozici na magistratu mesta (velké) Ostravy, ale na mestskem obvode Moravska Ostrava a Přívoz je Ostravak v koalici s CSSD (ktera ma starostu) v rade obvodu. Pristup obvodu povazuji za spravny, pristup mesta za otřesný, přistup AMADEA za kurevský. Z toho že by se nestavěla ta příšernost mám radost, ještě radši bych byl, kdyby AMADEUS prodal i Ostravici, ale bojim se že skončí jak jatka… Pokud jde o žalobu AMADEA na město, myslím, že je absurdní a nemá šanci uspět, ale nejsem právník.
  Dofam, že tohle bude další hřebíček do Kajnarovy rakve, jak jsem ho míval rád, tak se mi poslední roky zprotivil

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Headfox :

  Na tomhle případě se bohužel ukázalo, že město jde opravdu developerům mnohdy na ruku…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  Headfox: tak to je asi spravne, ale melo by to byt profi na obou stranach. bohuzel kultura politiky, podnikani i sluzeb je u nas casto na urovni stoky a rekneme moje generace tricatniku ma teprve vubec chut ve vetsim najizdet na model, ktery stoji na spokojenosti (vsech! majitele, zamestnancu i zakaznika) a ne jen na stavu konta.. nekteri prokoukli, ze tahle kacirska myslenka neznamena ztratovost, ale naopak.

  nebo jinak to neumim nazvat.. me obvod vyzve, abych doplnil dokumentaci/informace a misto profi spoluprace se urazim a jenom pres pravnika poslu odstoupeni od smlouvy? kde to jsme? (ano, bohuzel stale tady)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Headfox :

  Hynek [msstavby.cz]: bohužel je to tak :((…jen ta kritika ze strany radních na stranu MOaPu mě zaráží, ale jestli takhle přistupovali ke všem projektům, tak se pak není čemu divit, že Jatka vypadají tak jak vypadají, že most od Jiřičné není most od Jiřičné atd…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. piba :

  Upřímně si ale stejně myslím, že obchodních center / domů je tady už moc. Avion, Karolina, Prior má problémy už teď, Futurum na tom patrně nebude o moc lépe, navíc by se měla dělat dostavba ke Globusu… Pro Ostravici není místo IMHO.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. X236K :

  No, kdyz uz nic, tak je sance, ze tam v brzke dobe nebude stat zadny hnusny monstrum. Nebo je to vsechno soucast nejake vetsi hry na vycisteni celeho pozemku..?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  piba: tak zalezi, kde je ta hranice rentability.. ja treba vubec nechapu haly typu baumax a spol, kterych tu mame tady pozehnane, skoro jak kdyby kazdy druhy ostravak mel ve svem panelovem byte dilnu a zahradku.. to ma rozlohu jako krava a krom nejakych specialnich udalosti tam clovek bloudi vicemene sam. a nejen ze se nestahujou, oni staveji dalsi.

  tohle treba v hypermarketech vubec nepocituju, lidi vsude jak mysi, parkoviste plna, fronty u pokladen… navic tam kazdy byt podradnejsi obchudek musi solit najem.. takze se obavam, ze presycene to urcite neni..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. cigcag :

  Tak poprvé jsem zaregistroval, že se někdo ze zástupců města zachoval k ddeveloperovi zodpovědně – adekvátně k tomu, jaká mu byla propůjčena funkce. Tím myslím MOaP. Ale vypadá to, že na tohle nejsou developeři tady zvyklí a začínají se čertit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Summerboy :

  @cigcag: Přesně tak!
  Mimo téma, nevíte, komu patří barák, který už je delší dobu zcela prázdný, naproti Pelikána, jak býval na rohu Rossmann, vedle McDonaldu, a jestli se s tím něco bude dít?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Hynek [msstavby.cz] :

  cigcag: naopak, tohle jsou na tyhle zalezitosti experti.. http://goo.gl/f3ThD

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Tomas T. :

  Ja ctu velide dobre…. a dtale si myslim ze Kajnar proste muze za hodne veci. Ano… nesedi tam sam, ale je nejvyssi. A stejne jako je ministr zodpovedyn za sve ministerstvo a vubec nekdy nevi co se tam sije, tak Kajnar je zodpovedny za svuj urad a sve podrizene. To k jeho funkci hold patri.
  Navic kdyz amadeus hrozil ze vypovi smlouvu, tak misto aby rekl ze amadeus nema realne duvody odstoupit, a ze jeste se da jednat, tak pohrozil ze MOaPu omezi pravomoci…. cili podporuje Amadea.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Summerboy :

  Tomas T.. Máte pravdu, že s pohrůžkou omezení pravomocí to je debilita na entou…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Jaroslav Němec :

  Dodatek č. 1. ke kupní smlouvě a smlouvě o předkupním právu / 22. 10. 2009 > http://ostravica-textilia.cz/index.php?petice=reakce&detail=23

  Mám i samotnou smlouvu a další materiály k tématu. Mohu potvrdit domněnky, že jde o klasickou situaci (viz Jatka, viz Karolina…), ale mám naději, že to pro město nedopadne zas tak špatně. Mimochodem v Plzni Amádeus real měl také obdobné neoprávněné požadavky na zaplacení ušlého zisku. Aneb stará písnička bez reálného základu ;-) Spíše mě zaráží prohlášení města, resp. Kajnara, že budou dělat rozbor smluv – nemají to mít již automaticky vyřešené a mít v tom jasno?

  MOaP se zachoval odpovědně a není to jen rozhodnutí lidí z hnutí Ostravak. Brojení Kajnara proti MOaPu je však spíše politické. Tuto kauzu sleduji od samého počátku a je až neuvěřitelné, jak jde Kajnar vstříčně developerům na ruku a je ještě více neuvěřitelné jak mu to v zastupitelstvu a radě města prochází.

  Dalším zajímavým tématem je dosud zaplacená částka ze strany AR. Dle veřejně dostupných dokumentů to vypadá na to, že zaplatili méně, než se nyní tvrdí: v roce 2009 zaplatila spol. AMÁDEUS REAL městu 20 770 tis. Kč [zdroj: „Zpráva o výsledku hospodaření statutárního města Ostrava za rok 2009 – závěrečný účet“ byla zastupitelstvem města schválena usn.č. 3049/40 ze dne 30.6.2010 ve smyslu zákona č. 128/2000 Sb., o obcích a zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů.“ str. 15]; v roce 2010 pak 2 077 tis. Kč [zdroj: Důvodová zpráva – „Zpráva o výsledku hospodaření statutárního města Ostrava za rok 2010 – závěrečný účet“ str. 16]

  Oficiální dokument k tomuto tématu má teprve přijít, tak uvidíme ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Jaroslav Němec :

  a ještě jeden dokument, aby to nevypadalo, že se na městě za O-T nikdo nepostavil: http://ostravica-textilia.cz/index.php?petice=reakce&detail=18

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Ostravané demonstrovali za Ostravici. Za její stav viní majitele“: http://goo.gl/G5Kdq

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.