Aktuálně ke skleníkům v Dolní Lutyni

Stavba skleníků pro rajčata a okurky na okraji Dolní Lutyně pokračuje. Farma Bezdínek by chtěla první sklizeň stihnout ještě před Vánocemi.

Až tři tisíce tun zeleniny ročně by mělo v budoucnu vyrůst v moderních sklenících, které vznikají na okraji Dolní Lutyně v lokalitě Bezdínek. Skleníky pro rajčata a okurky, pěstované hydroponním způsobem a určené převážně pro tuzemský trh, zde bude na ploše 11 hektarů provozovat hulínská společnost NWT, která má s podobným pěstováním bohaté zkušenosti. Podle zástupce společnosti Jiřího Stodůlky by chtěla Farma Bezdínek stihnout první sklizeň ještě před letošními Vánocemi.

„První etapa stavby, skleníky o rozloze 5,2 hektaru, bude dokončena na podzim a práci nabídne přibližně 60 lidem. Ve druhé fázi, dokončené v létě 2019, by měl být počet zaměstnanců dvojnásobný. Naším cílem je zaměstnat dlouhodobě především lidi z okolí. K dnešnímu dni máme již 40 místních pracovníků, kteří pomáhají v rámci přípravných prací před výsadbou,“ informoval Stodůlka.

Vzhledem k tomu, že zdejší produkce zeleniny bude celoroční, bude firma od konce září do konce března ve sklenících využívat jako doplněk ke slunečnímu svitu pěstební světla. Přirozené sluneční světlo by totiž v tomto období k plnému dozrání zeleniny nestačilo. Podle Stodůlky však světelné znečištění nehrozí.

„Světla budeme zapínat kolem půlnoci a zhasínat při západu slunce, rostliny si totiž, stejně jako lidé, potřebují každý den odpočinout. Skleníky však budou mít od počátku vertikální i horizontální clony proti světelnému znečištění, které budou přes noc vždy zatažené,“ doplnil zástupce firmy s tím, že kdo by chtěl mít představu o tom, jak clony fungují v praxi a kolik světla v noci ze skleníku vychází, je srdečně zván do slovenských Kameničan, kde už podobnou farmu společnost NWT provozuje.

V areálu farmy plánuje firma vytvořit také prodejnu zeleniny a tzv. demo centrum, v rámci kterého bude zájemcům vysvětlovat vše kolem pěstování zeleniny v moderních sklenících. Součástí bude i speciální demo skleník pro návštěvníky, kde bude firma na ukázku pěstovat různé druhy a odrůdy rajčat.

celý článek: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Brzda :

  Pokud splní to co deklarují, tak za mne OK. Lokální zdroj potravin, zaměstnanost v (konečně) jiném oboru než automotive a i umístění je podle mě zvoleno celkem dobře……

  Thumb up 7 Thumb down 1
 2. S200 :

  Předpokládám, že umístění je dáno polohou u elektrárny Dětmarovice, odkud lze odebírat za rozumné náklady teplo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. helena Krejčíková :

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda je nebo se plánuje firemní prodejna v Dolní Lutyni. Děkuji

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. anna steininger :

  Tak to by zajímalo všechny spotřebitele,kde rajčata ap.koupit,nebo zase jen na vývoz ?

  Thumb up 0 Thumb down 8
 5. aggu :

  Ano budou je vyvážet. Do Holandska a Španělska…
  Budou všude možně. Třeba na Kuřím Rynku.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Aleš :

  Taková rajčata bych nechtěl ani zadarmo…

  Thumb up 0 Thumb down 7

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.