Adler chce být v Ostravě energeticky nezávislý

Udržitelný rozvoj se pomalu dostává i do Ostravy. Společnost Adler umístí na střechu a fasádu svého objektu v Ostravě-Kunčičkách téměř tisícovku fotovoltaických panelů.

Moderní technologie výrazně pronikají i do skladů. Aktuálním příkladem je nové logistické centrum velkoobchodu s reklamním textilem Adler Czech v Ostravě. Firma zde navíc vybuduje fotovoltaickou elektrárnu na níž v srpnu získala sedmdesátiprocentní dotaci. Téměř tisícovku fotovoltaických panelů umístí firma Adler na střechu a jižní stranu pláště svého obřího distribučního centra v Ostravě. „S termínem realizace počítáme hned začátkem příštího roku, teď musí proběhnout výběr dodavatele,“ říká logistický ředitel firmy Martin Řehoř. V tuto chvíli jsou již v ostravské logistické hale ve zkušebním provozu dvě ekologické kogenerační jednotky pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, které firma pořídila nákladem tří milionů korun.  Elektřina z fotovoltaických panelů se bude ukládat do bateriového systému o využitelné kapacitě 200 kilowatthodin. Díky tomuto systému se velkosklad stane energeticky maximálně soběstačným. Firma již spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava na vývoji unikátního ovládacího systému, který bude přesně vyhodnocovat a řídit provoz celé elektrárny. Součástí patnáctimilionové investice bude i nabíjecí stanice pro manipulační techniku a rychlonabíjecí stanice pro elektromobil.

celý článek: e15.cz

Související články


Komentáře

 1. thrpst :

  V západní evropě to má skoro každá nová prodejna potravin.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 2. Martin [msstavby.cz] :

  thrpst: Bohužel co je v západní evropě běžné, jsou zde výjimky.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 3. balde :

  v západní evropě určitě dobře fungujou dotační programy na tyhle věci, a třeba je už ani fabriku bez těch solárů ani nenechají postavit, záleží na podmínkách, stát by měl vlastníky motivovat k solárním a zeleným střechám.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.