ABB investuje v Mošnově

Do roka a do dne by v průmyslovém parku v Ostravě-Mošnově měla vyrůst obrovská hala, pod jejíž střechou s fotovoltaickými panely začnou zaměstnanci průmyslové skupiny ABB vyvíjet a vyrábět robotické linky a opravovat roboty z celé Evropy.

Zatím na místě haly trčí z hlíny do vzduchu betonové sloupy, takže jsou za nimi stále vidět Beskydy. Tento výhled ale už v polovině příštího roku zmizí. V té době by se podle ředitele české pobočky nadnárodní skupiny ABB Vítězslava Lukáše mělo vývojové a výrobní centrum pro robotiku rozjet. Skupina, která jiným průmyslovým podnikům pomáhá s automatizací, do jeho vybudování nalije 300 milionů korun.

Nové robotické centrum bude stát na třech „nohách“. Budou se tam vyvíjet a konstruovat robotické buňky a linky, především pro subdodavatele v automobilovém průmyslu. K tomu bude ABB využívat nejmodernější technologie, například strojové učení, ale také automatické linky. „Zde vyvíjené a vyráběné robotické buňky najdou uplatnění po celé Evropě, od Velké Británie přes Španělsko po Německo. Budeme tady pracovat také na projektech spojených s lehkou výrobou, konkrétně v oblasti plastů,“ uvádí Lukáš. 

Dále se do haly, která bude mít 12 tisíc metrů čtverečních, přesune Globální centrum pro opravy a repase robotů. To už v Ostravě funguje, v nové hale se ale podle Lukáše významně rozšíří. „Trvale rozšiřujeme typy robotů, které vracíme zpátky do života. Dávno už to není jen automotive, především v zemích na západ od nás se roboti využívají například v potravinářství, ve výrobě plastů nebo hraček,“ tvrdí Lukáš.

Centrum se rovněž zaměří na hi-tech výrobu a vývoj robotických periferií. To jsou části robota, které ho dovybaví tak, aby byl schopen dělat svou práci. Jde například o součástky na konci robotického ramene, jako jsou pneumatická chapadla, vakuové přísavky nebo kamerové systémy. 

zdroj + celý článek: ihned.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  čČkám ty pozitivní komentáře všech co tu píšou, že je třeba lákat do Ostravy firmy s vysokou přidanou hodnotou a kvalifikovanými pracovními místy.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 2. luk :

  Podle mě se přesunou z Hrabové do Mošnova, ikdyž tedy do většího.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. NPete :

  To jsem byl dneska dost překvapen
  Ten Mošnov se nehorázně plní proč to není blíže s lepší dostupnosti viz bronffild po dolní oblasti Vítkovice

  Thumb up 3 Thumb down 2
 4. Cyklista :

  balde: Stačí, když nebudou přihlouplé reakce o „montovnách“

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Ondřej :

  V Ostravě není nijak velká nezaměstnanost a je tu přece jen víc přiležitostí, nepřekvapilo by mě, kdyby se do Mošnova sháněli lépe zaměstnanci z okolí.
  Mimo velká města je též menší fluktuace zaměstnanců. Ale netuším, jestli to bylo pro ABB relevantní.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Ondřej: TO nevím, jak se zaměstnanci, spíše budou dojíždět z Ostravy.
  V okrese Nový Jičín je dlouhodobě násobně menší nezaměstnanost než Ostrava-město.
  https://www.czso.cz/csu/xt/nezamestnanost-v-moravskoslezskem-kraji-k-31-12-2020

  Thumb up 8 Thumb down 0
 7. Ondřej :

  Martin [msstavby.cz]: Takhle čistě čísleně to vychází, ale pak je otázka, kolik % těch lidí v Ostravě je zaměstnatelných. Ale uznávám, že je to z mé strany dojmologie na základě nějakého osobního vhledu a nemusí to být pravda.
  Každopádně by mě zajímalo, čím je Mošnovská zóna tak atraktivní.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Rdm :

  Ondřej: já bych řekl, že atraktivitu hodně zvyšuje Letiště, železnice a poměrně nedaleké napojení na dvě dálnice a ten příp. dojezd zaměstnanců z Ostravy taky není až tak velká katastrofa, vždyť třeba dojet z Poruby do Liberty trvá možná i déle :)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 9. balde :

  NPete: tam už se taky plánuje nebojte https://www.p3parks.com/cs/nase-lokality/ceska-republika/p3-ostrava-central

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. NPete :

  balde:
  Děkuji….

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Veronika :

  Stavba už se realizuje?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Archerr :

  Veronika: Ano,marprostav.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Archerr :

  Veronika: https://www.marprostav.cz/reference/8-ostrava-airport-multimodal-park-ii-etapa-so08

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Veronika :

  Archerr: Děkuji :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Archerr: Veronika: Zrovna včera jsem to fotil :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Archerr :

  Martin [msstavby.cz]: že jsem to neposlal dřív :D ,staví se ještě něco nového? Třeba ten terminál nebo v Pst parku?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Archerr: V místě železničního překladiště probíhají terénní úpravy a už se taky kolíkuje.

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.