Zúžení ulice Hornopolní

Ulice Hornopolní obepínající sídliště Fifejdy, která je „údajně“ na hraně vytíženosti a proto není na její návaznost vhodné schvalovat novostavby, bude redukována ze čtyř na dva pruhy.

Část ulice již zúžen je. Zde bude upraveno značení. Zúžením ulice a snížení počtu pruhů vzniknou další parkovací místa a cyklostezka. Posunuty budou i některé zálivy MHD. Současné značení je ve výkresech vyznačeno světle modrou barvou. Značení po úpravě barvou červenou. Výkresy jsou složité a pro lepší orientaci je lepší řídit se názvy navazujících ulic. Redukce jízdních pruhů začne již od ulice Cihelní.

hornopolni

hornopolni

hornopolni

hornopolni

hornopolni

hornopolni

hornopolni

hornopolni

zdroj: moap.cz

Související články


Komentáře

 1. Tomas T. :

  Tak ja uz nevim co je dobre a co spatne. Kdyz se stavi velke cesty, po kterych se dobre jezdi, je to spatne, protoze mesto je preci pro lidi a ne pro auta. Kdyz se velka cesta zuzi a na nevyuzitem miste se udelaji parkoviste a pruhy pro cyklisty, tak je to taky spatne, protoze velke cesty jsou potreba aby se mohlo stavet. Pritom jindy tady davate za priklad zahranicni mesta, jak se tam omezuje doprava. Nelze vse podrizovat jen tomu aby se za kazdou cenu stavelo, a vzdy videt vse jen a jen spatne a utocit.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 2. via :

  Cyklopruh je úplně zbytečný a nevhodný. Zleva jedoucí auta, zprava zaparkovaná auta. Sen každého cyklisty.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Kde v článku je uvedeno, že je zúžení špatně? V úvodu poukazujeme na fakt, že zúžení vychází z předimenzovanosti ulice a její využití tedy není na hraně kapacity. Fakt, že by na malém místě, které tam zbývá , by vznikly novostavby by dopravní situaci ani po zúžení nezhoršil. MOaP by měl hledat smysluplné výmluvy v návaznosti na nepovolení stavby komerčního centra z důvodu „nejisté“ kapacity ulice.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Ross :

  Prasárna. I ty parkovací místa by měli dát pryč. Všichni si stěžují na kolony a ucpané cesty a oni širokou cestu zuží…
  Zužte i Mariánskohorskou, Opavskou a 28. Října, ať je sranda. A i Rudnou by mohli, přece tři pruhy je moc…

  Thumb up 3 Thumb down 6
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Ross: Na ulici Hornopolní se tvoří spíše kolonky nárazově ve špičce na semaforech s Českobratrskou.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. Adam :

  Hádám že si politici stále nesedli na kolo a nešli se projet po svých vysněných cyklostezkách. Hornopolní je naprosto učebnicový příklad ulice, kde cyklostezka v jakékoliv podobě nedává žádný smysl. Navržená cyklostezka je zbytečná, hloupá a kontraproduktivní, nezávisle na počtu pruhů.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 7. Jirka :

  Přecházení přes Hornopolní je občas o život. Po téhle ulici vůbec nemusí jezdit tolik aut – je ji možné objet po Mariánskohorské a Místecké…Stejně bych zúžil i Varenskou, ta je pro chodce také velmi nebezpečná.
  PS. kolo nemám, po Ostravě hodně jezdím autem:)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 8. acdlcia [msstavby.cz] :

  Hlavně je potřeba Hornopolní propojit a plně zprůjezdnit až na 28. října a umožnit tak přes ten plánovaný kruháč průjezd na Vítkovickou. Výstavní už celkem nedostačuje.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. mJožka :

  Pár postřehů k diskuzi:
  – nejedná se o cyklostezku, ale o vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty (když už chcete vést diskusi na věcné úrovni),
  – k snížení počtu pruhů došlo potřebou zvýšení počtu parkovacích stání v území a zároveň zbytečně kapacitní komunikací, pokud souběžně je možno jet po čtyřpruhové silnici Mariánskohorská a Místecká.
  Byť jsem byl proti, 2+2 (resp. 2+1) uspořádání jízdních pruhů zůstalo pouze v úseku od ulice Sládkova k propojení na ul. Místecká/Cihelní, neboť odbor dopravy na tento úsek nahlíží jako na součást mimoúrovňového křížení silnic Místecká x Českobratrská.
  – snížení počtu jízdních pruhů bude mít pozitivní vliv na přecházení pro chodce.
  – vyhrazené jízdní pruhy byly navrženy z důvodu využití volného prostoru a to pro každodenní cyklisty bydlící v okolí nebo zaměstnance administrativně-obchodních budov na ul. Hornopolní. Zároveň je snížení počtu jízdních pruhů a umístění vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty součástí schváleného Plánu udržitelné městské mobility Ostrava, který měli možnost připomínkovat jak politici, tak laická i odborná veřejnost.
  – samozřejmě padaly návrhy vést cyklisty v přidruženém dopravním prostoru (rozuměj formou stezky pro chodce a cyklisty), ale pak to mělo být součástí zadání na loni započatou rekonstrukci chodníků podél ul. Hornopolní. Znamenalo by to ale nákladně řešit křížení stezky s nástupišti zastávek MHD a s vedlejšími ulicemi (Gen. Píky, J. Brabce, Sládkova). Navíc si (i s osobní zkušeností, kolo mám :-) ) myslím, že každodenní cyklisté jezdící do školy/za prací preferují spíše jízdu ve vozovce bez nutnosti dávání přednosti při křížení vedlejších ulic a vyhýbání se chodcům na stezkách.
  – vyhrazené jízdní pruhy budou cyklistickými piktogramy (kolem pivovaru, obr. č. 3) spojeny se stezkou ukončenou v křižovatce Hornopolní x Sládkova. Tím vznikne ucelený tah pro cyklisty od vyhrazených pruhů pro cyklisty na ulice 1. maje, přes ul. Výstavní, kolem Krajského úřadu, skrz Sad Dr. Horákové, podél ul. Varenská a kolem sídliště Fifejdy.
  Na druhém konci (ul. Lechowitczova) budou vyhrazené jízdní pruhy navazovat na budoucí propojení skrz ul. Tomkova a směr hlavní nádraží.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 10. dominix :

  Zvýšení počtu parkovacích míst je zapříčiněno poptávkou dalších parkovacích ploch pro zaměstnance Orchard komplexu, po tom, co byla koncem minulého roku naprostá většina míst přilehlých k protějšímu sídlišti určena pouze pro rezidenty.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 11. Adam :

  mJožka:
  1. Pokud někdo neumí přecházet silnici, nemá na ní co dělat. Vážně nechápu, kde a kdy je na Hornopolní problém přejít. Počkat 15 sekund, než přejedou dvě auta, je dneska velká obtíž, to jistě.
  2. Pokud někdo neumí jet na kole po silnici, nemá na něm co dělat. Je úplně jedno, jestli je technicky cyklostezka, nebo pruh. Cyklisté maji naprosto komfortní, pravidly silničního provozu zajištěnou pozici na každé běžné silnici. Vyhrazený pruh by mohl mít smysl tam, kde by cyklistu vedl trasou, která dává smysl, ale na běžné silnici by nebyla legální, nebo přes rozvětvené křižovatky. A to rozhodně není případ Hornopolní v celém dlouhém klidném úseku. Stezka „pro chodce a cyklisty“ je podél takovéto silnice už úplná blbost, ta má vést tam, kam cyklista nemůže po silnici.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 12. koudy :

  Konečně nějaké dobré zprávy! Jenom škoda že není konfigurace takto: auta, stání, cyklo, patník, chodci. V takovém případě by se kombinovaly výhody obojího bez zvýšení nákladů.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 13. Rado :

  Plně souhlasím s Adamem, kdo neumí přejít silnici, stejně tak jako jezdit na kole po silnici, nemá tam co dělat. To je zase pomatenost dnešní doby stavět cyklostezky jak o duši, přičemž jak píše Adam, pravidla pro jízdu na silnici jsou dost dobrá. A jak občas poslouchám nebo sleduji okolí, mnozí cyklisté na kolo ani nesednou, pokud nepojedou po cyklostezce. Cyklostezka je takovým opatřením, která vede lidi k tomu, co jak nejméně o silničním provozu přemýšlet a co jak nejméně předvídat.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 14. O.O :

  Rado: Jezdim do prace jak autem, tak na kole. A je sice pravda, ze mame nejake dopravni predpisy, nicmene jako cyklista i jako ridic preferuji oddeleni techto zpusobu dopravy, a to kvuli uz celkem hustemu provozu ve spickach. Kdybych jezdil do prace z Dolni do Horni Lhoty, tak tam ta silnice staci pro vsechny, vcetne konskych povozu, ale do moderniho mesta proste cyklostezky patri. To bychom taky mohli zrusit chodniky, vsak podle predpisu mohou chodci chodit po silnici, a to pri levem okraji.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 15. Humanista :

  Jen doufat, ze podobne debilni napady, jako zakazat zaparkovat u obchodu, kdyz si chci nakoupit, to muze vymyslet jen tupa hlava nejake pritrouble blbky. Slusneji to napsat nejde, tak doufam, ze brzy bude v duchodku

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. jiří :

  no v sobotu to rozjedou a potrva to až do řijna to bude něco pro řidiče budou i objiždky http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/hornopolni-cekaji-opravy-omezeni-zakaz-zastaveni-20160812.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. jiří :

  hornopolni se rekonstruje http://bagrista2.rajce.idnes.cz/hornopolni_rekonstrukce_fifejdy/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. O.O :

  Kolem Hornopolni jsou z obou stran nevyuzivane chodniky. Stacilo by na tom vzdalenejsim od sidliste opravit povrch a udelat z nej cyklostezku. Delat pri takovych podminkach silnici cyklopruh mezi parkujicimi a jedoucimi auty je uplna zhovadilost. Nebezpecne pro cyklisty i motoristy.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.