Zeleň Karolina

Na Karolině v centru Ostravy mezi obchodním domem Forum Nová Karolina a železniční trati bude vysázena nová okrasná zeleň.

Nová zeleň se skládá z aleje stromů a květinových záhonů.

Alej

Současný stav

Území vymezené pro novou alej se nachází na ulici K Trojhalí. Nově navržená alej bude na západní straně ulice dále od komplexu Nová Karolína. Jedná se o pás mezi komunikací a zídkou, která za zastávkou směrem k jihu končí. Prostor je porostlý trávníkem a na zídce roste psí víno. Na místě je mnoho sloupů veřejného osvětlení a vedení pro trolejbusy s dopravními značkami a billboardy s reklamou. V jižní části začíná menší porost křídlatky.

Řešení

Jedná se o návrh aleje u Nové Karolíny na ulici K Trojhalí. Z důvodů velkého množství sítí a nadzemního vedení pro trolejbusovou dopravu je alej navržena z keřů pěstovaných na kmínku. Alej vytvoří pěknou linku, která bude opticky oživovat komunikaci. V jarním období alej pokvete žlutými hrozny květů.

 

Květinové záhony

Současný stav

Jedná se o zelený dělící pruh uvnitř čtyř-proudé komunikace, dále o okružní křižovatku u vjezdu do podzemních garáží a prostor u budovy nákupního centra. Na území se dnes nachází hlavně travnaté plochy v některých místech mírně podmáčené. Prostor působí prázdně a neutěšeně. Území je viditelné z mnoha míst. Je nutné jím projet v případě parkování v podzemních garážích. Je viditelné z mostu, kterým se vchází do budovy Nové Karolíny, který slouží i jako průchod mezi centrem města, autobusovým nádražím a vlakovým nádražím. Nachází se zde zastávky hromadné dopravy, sloužící hlavně návštěvníkům obchodního centra Nové Karolíny. Okružní křižovatka, která na tuto část navazuje je travnatá, vysazeni tu jsou tři jedinci lípy, ti za několik let budou zasahovat do el. vedení trolejbusů, které je nad jejich korunami. V místě se nevyskytují žádné keře, pouze popínavé rostliny ve formě loubince (Parthenocissus), ten je vysazen u zídky výjezdu z podzemních garáží.

Řešení

Nové výsadby oživí prostor větší plochou zeleně, která bude atraktivní v průběhu celého roku. V rámci nového návrhu jsme se zabývali především pohledovými zónami na zelené plochy a jejich funkcí. Cílem návrhu je zvýšení estetické hodnoty území, ale i hygienické funkce odprášení a zlepšení stávajících podmínek. Veřejná zeleň dnes musí akceptovat změny klimatu, které se projevují výkyvy počasí. Zeleň by měla pohlcovat prachové částice, vytvářet částečný stín, který zmírňuje přehřívání, a především by zelené plochy měly sloužit k retenci vody v území.

Dalším kritériem návrhu byla atraktivita v průběhu celého roku. V předjaří pokvetou v záhonech cibuloviny. Zde jsou navrženy větší druhy narcisů a okrasné česneky. K optickému propojení dojde u středového pásu s okružní křižovatkou. Na ostrůvku bude vytvořena směs nízkých bylin, trvalek a travin, ty se vzájemně budou doplňovat a vytvoří souvislý koberec jednoduchý pro údržbu. Směs bude odolná vůči extrémnímu suchu především v letních měsících. Extenzivní výsadby jsou navrženy jak na ostrůvku uvnitř komunikace, tak i na středu okružní křižovatky. Směs rostlin jsme navrhli ve dvou výškových úrovních. Nižší cca 40cm vysoká bude na okrajích v rozhledových trojúhelnících a na okružní křižovatce. Vyšší cca 60-80cm bude uvnitř ostrůvku.
V jarních měsících pokvetou zejména cibuloviny, ty jsou zastoupeny celou řadou, jako např. krokusy, tulipány nebo narcisy se sytě žlutou barvou. Později vykvetou i okrasné česneky, ty zaujmou tvarem svého květu a intenzivní fialovou barvou. Ve středovém ostrůvku budou po celé léto kvést žluté třezalky a modrou perovskií, která je mírně šedá s krásně modrými květy. Krajní výsadby tvoří šedé pelyňky s růžově-kvetoucím nízkým kakostem a růžovovým také nízkým šáterem. Ve výsadbách se promítne celá škála trvalek kvetoucích celé léto, můžeme jmenovat krásnoočka (Coreopsis verticillata), rudbeckie (Rudbeckia fulgida) či denivky (Hemerocalis hyb.). Výrazný je i podzimní efekt, kde se společenstvo promění v jemně kvetoucí astry, barvu dodají do červena zbarvené kakosty krvavé. Pro zjemnění celé kompozice byly zakomponovány i okrasné traviny a to bezkolence (Molinia caeruela) akavyly (Stipa tenuissima). Traviny budou setrvávat v záhonu i v zimním období, kdy jej budou zdobit spolu s čemeřicemi.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Rasta :

  Nemusí pršet. Stačí když už začíná pomaličku kapat. Taková první vlaštovka…:)

  Thumb up 22 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  ty tri lipy do kruhoveho objezdu tam dal nejaky genius :)
  (teda chapu, ze to je stavajici situace)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Nimrod :

  Nová Karolííííííína

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Davidb :

  Mě se to vysazování kytek či trvalek líbí. Lepší než suchý trávník.
  Všiml jsem si toho od křižovatky SokolskáxČeskobratrská po kruháč před radnicí. I u nás ve Vratimově to je.
  Ale musí být další údržba.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. jp :

  Davidb: A to bude možná ten problém, protože jestli se něco v Ostravě neumí (kromě oprav chodníků), tak údržba zeleně :) S těmi chodníky takový OT, nevím jestli to tady už bylo… https://ovajih.ostrava.cz/cs/o-jihu/aktualne/vysledky-pasportizace-chodniku Jsem zvědavý na jejich plán opravy asi 90% chodníků na Jihu. A to ještě ty, které jsou šedé, takže by měly být ok, budou většinou spíš ty v „uspokojivém“ stavu :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: :) to jsou citace z dokumentace, to opravovat nebudem. :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. davidb11 :

  jp:
  Tak u té radnice jsou ty kytky už několik let a pořád to vypadá dobře.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. jp :

  davidb11: Doufám, že jim to pujde i jinde, zatím je to bída skoro všude, ale přece jenom místo před radnicí a mezi OC a tratí, je něco jiného, tak jsem zvědavý :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. balde :

  mě by se i moc líbili zelené trávníky v kolejišti, jak je to zvykem na západě a jak to začala praktikovat Praha

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. nototo :

  Bohužel považuji tento krok za další z marností radnice. Budou zkrášlovat již pravidelně upravované plochy? Okrasné rostliny jsou k vidění na severozápadní straně OC. Stačí ale vystoupit z trolejbusu 105, udělat dva kroky a kouknout za zídku k železniční trati. Plno odpadků. Asi 50 metrů od kruháče skládka a vylámaný plot, opodál v křoví další nepořádek, pod Frýdlanty rovněž. Tudíž takové baroko na oko, které ale hned bledne při pohledu z lávky. Nač zkrášlovat škaredé, to dá moc práce, zvlášť když pozemek patří kdo ví komu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. rasta :

  Včera ve městě a v Komenského sadech lidí jako máku. Všichni happy, že si můžou trošku pošpacírovat v krásném dni. Kdyby příslušní úředníci na magistrátu a ÚHA nosili hlavu na krku oprávněně a uměli jí použít, tak už dávno se tlačí na povodí a na ostatní majitele dotčených pozemků na vybudování jakéhosi bulváru na levém břehu Ostravice, který při osázení solidní alejí stromů a další zeleně s chodníkem a cyklostezkou muže spojovat několik významných částí od Landeku až min. po DOV. Jen přemýšlet. Spokojený občan… spokojený volič…

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.