Výsledky arch. soutěže Krnov

Otevřená urbanisticko-architektonická soutěž „Hlavní náměstí v Krnově“ byla na konci června uzavřena vyhodnocením druhé fáze. Její výsledky nyní budou promítnuty do Regulačního plánu centrální zóny Krnov a stanou se podkladem pro další rozhodování o využití tohoto území.

„Do první fáze soutěže bylo přihlášeno deset návrhů, což vzhledem k situaci na trhu a vytíženosti projektantů odpovídalo našemu očekávání. Většina návrhů zvolila jako své řešení dostavbu náměstí přibližně v rozsahu dřívější historické zástavby. Z nich byly vybrány čtyři nejkvalitnější do druhé fáze,“ uvedl městský architekt a člen poroty Lubomír Dehner.

Porota, která se skládala z nezávislých členů z České komory architektů a závislých členů delegovaných městem, při svém rozhodování v druhé fázi kladla důraz na vyváženost návrhů jak v případě dostavby náměstí, tak v úpravě parteru a zeleně bez této dostavby. Nakonec udělila dvě druhé ceny, jednu třetí cenu a jednu odměnu. „První cena udělena nebyla, protože žádný z návrhů výrazně nepřevyšoval ty ostatní, každý nabízel jiná řešení a měl své klady i slabší stránky,“ vysvětlil městský architekt, podle kterého soutěž splnila své poslání – prověřila možnosti dostavby Hlavního náměstí po stránce urbanistické a architektonické, ukázala rovněž možnosti řešení bez zástavby.

„Dostavba byla navržena jak v tradičních drobnějších hmotách, typických pro historické prostředí, tak v kompaktnějších moderních strukturách. Všichni soutěžící ve druhém kole prověřili rovněž možné varianty úpravy parteru náměstí do doby konečného řešení. Protože není znám investor případné dostavby náměstí ani její časový horizont, byly oceněny ty návrhy, které podle názoru poroty mají největší potenciál kvalitně zvládnout řešení parteru náměstí bez této zástavby. Oceněné návrhy, které porota doporučila k dopracování, budou v případě dohody s autory rozpracovány podle požadavků města v rámci navazujících studií. Z nich pak město zvolí tu nejvhodnější k realizaci,“ řekl Lubomír Dehner.

V souladu se soutěžními podmínkami rada města po vyhodnocení soutěže schválila vyplacení cen účastníkům. Autoři návrhů oceněných druhou cenou získali 200 tisíc korun každý, třetí cena byla ohodnocena 150 tisíci korunami a odměna byla vyplacena ve výši 100 tisíc korun. Každému z nepostupujících účastníků soutěže pak byly přiznány výlohy ve výši 25 tisíc korun.

Zastupitelé budou s výsledky a hodnocením architektonické soutěže seznámeni na veřejném zasedání Zastupitelstva města Krnova 9. září. Veřejnost bude mít možnost si návrhy prohlédnout na výstavě, která se na podzim uskuteční ve Flemmichově vile.

Výsledky urbanisticko-architektonické soutěže „Hlavní náměstí v Krnově“

 1. fáze soutěže –2. cena:ATELIER 111 architekti, Praha (Ing. arch. Jiří Weinzettl, Ing. arch. Barbora Weinzettlová, Ing. arch. Veronika Indrová); Ing. arch. Lukáš Grasse, Olomouc (Ing. arch. Ivan Gogolák, Josef Kadlčík). 3. cena: WMA architects, Opava (Ing. arch. Martin Materna, Ing. arch. Adam Weczerek, Ing. arch. Adéla Kudlová, Ing. arch. Petr Svoboda). Odměna: Ing. arch. Pavel Bíma, Ing. arch. Blanka Houštěcká, DiS., Ing. arch. Klára Houštěcká, Brandýs nad Labem. Nepostupující návrhy do II. fáze soutěže: P. P. Architects, Brno (Ing. arch. Pavel Pekár, Ing. arch. Jan Procházka, Bohdana Nytrová) | Ing. arch. Jiří Vrbík (Lipník nad Bečvou) | Ing. arch. Vítězslav Nový, Linda Boušková, Jan Kozák, Filip Musálek (Brno) | Ing. arch. Helena Busta (Praha), Ondřej Busta (Český Krumlov) Ing. arch. Robert Damec (Krnov) | prof. Ing. arch. Jiří Šindlar, CSc. (Brno), Bc. Marek Juránek (Krnov) | Martin Josek (Praha), Jakub Sládeček (Bratislava), Eduard Sojka (Praha), Martin Sladký (Praha).

Porota 

Řádní členové nezávislí: Doc. Ing. Akad. arch. Jan Šépka (Praha), Doc. Ing. arch. Pavla Melková, PhD. (Praha), Ing. arch. Vojtěch Mencl (Brno), Ing. arch. Roman Kuba (Ostrava), Ing. arch. Mgr. Karel Cieslar (Český Těšín). Řádní členové závislí: Ing. Michal Brunclík, Ing. Libor Nowak, MVDr. Pavla Löwenthalová, Ing. arch. Lubomír Dehner.

zdroj: krnov.cz

Související články


Komentáře

 1. binLadin :

  Hnus.

  Thumb up 7 Thumb down 9
 2. thvari :

  Naopak, super! Krnovu v tomto fandím.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 3. Michal :

  Tuhle zrůdnost pustit do světa a ještě za to inkasovat odměnu?

  Thumb up 4 Thumb down 4
 4. Guu :

  No Michal.. To kluků jeden s bokem estéta… Kolik máš hotových projektů, konkurzů….. A realizaciiiiii… Hahahaha… Píšeš z Londýna….?… Nebo z paneláku od lahvače…ukaž také výsledky své práce.. Chirurg… Svářeč… Nebo jsi jen pindal…? Ukaž se.. Frajere…

  Thumb up 0 Thumb down 11
 5. skelet :

  Guu: no v současnosti vnímám krnovské náměstí jako příjemné místo pro život a reprezentaci. Ale tohle je fakt devastace onoho místa

  Thumb up 7 Thumb down 3
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: skelet:

  Projekt je super. Navrací bloky domů tam, kde byly před válkou. To co je kolem krnovské radnice nyní není náměstí, ale prérie, proluky…

  Domy jsou vymodelovány hmotově, bude pak záležet na jednotlivých stavbách a jejich detailech.

  A ne, centrum města fakt netvoří louky a pastviny. A reprezentativní a útulný veřejný prostor.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 7. skelet :

  Martin [msstavby.cz]: ne, centrum města opravdu netvoří louky a pastviny. To tam ostatně ani není.
  A ani taky neříkám, že to má být zachováno ve stávajícím řešení, třeba prostor mezi radnicí a OD Priorem přímo volá po zástavbě, ale prostor na opačné straně spíše volá po reprezentativním náměstí. To v té studii nevidím, tam vidím prostě jen „něco“

  Thumb up 3 Thumb down 6
 8. ADam vitek :

  Takže žádna zeleň?tedka je to krásné nechte to tak tohle se mi nelibi ani trochu

  Thumb up 2 Thumb down 6
 9. xfun :

  jako laik souhlasím se zástavbou, ale vzhledem k tomu, že se jedná o tak krásné náměstí, měly by tomu odpovídat i navrhované stavby. A tato kvadrová záležitost jednoduchého stylu tam vůbec nesedí. Já osobně bych takovou stavbu na náměstí nepovolil. Je to jen o málo lepší, než Karolina.

  Thumb up 4 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.