Výroční zpráva stavebního úřadu MOaP

Výroční zpráva stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívoz za rok 2015.

V době více jak 4% růstu domácí ekonomiky, prodejů tisíců nových bytů v Praze, Brně, Olomouci a dalších městech a největších realitních transakcí, jsou největšími novými stavbami v centru třistatisícové Ostravy pouze autosalony. Netřeba dalšího komentáře. Viz. následující dokumenty.

ScreenShot1787 ScreenShot1786 centrum centrum centrum

zdroj foto: realexpert.sk

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Na tom úřadě sedí jen úředníci s knížkou a počítačem. A rozkazy nemají žádné, protože jsou přece nezávislí ;)
  Jinak co se výstavby týče, v roce 2015:

  Dokončené byty v RD:
  Praha 528
  Středočeský 3668
  MSK 1400
  Jihomoravský 1655
  Olomoucký 647

  Dokončené byty v bytových domech:
  Praha 3996
  Středočeský 680
  MSK 156
  Jihomoravský 1233
  Olomoucký 209

  Thumb up 5 Thumb down 1
 2. Adam :

  Jistě. Pojďme stavět byty v oblasti, kde jich je přebytek, a kde navíc ubývá obyvatelstva. Vy jste vážně chytráci.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 3. Jirka :

  Adam: no když se podivate na stranky ČSÚ tak zjistite ze MSK si nevede co do poctu novych bytu uplne spatne, pokud tento udaj porovnate s dalšími kraji a poctem obyvatel v jednotlivých krajích. a pokud sledujete statistiku poctu bytu nabizenych na prodej tak zjistite ze nabídka se docela prudce snizuje. takze mluvit o prebytku je dle mého jaksi mimo

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Podstatou článku není kolik se postavilo bytů, ale jaké stavby za minulý vznikly. Nejde jen o byty, ale hotely, obchody, kancelář atp.

  Mimochodem, počet nově postavených bytových jednotek je v MSK velký, ale vznikají v RD.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. aggu :

  Adam: Domy se nestaví tam, kde roste počet obyvatel (v Česku významněji pouze Středočeský kraj), ale tam kde se dají prodat za vysokou cenu. Prodat, nikoliv nutně zabydlet. Když jako majitel stavební firmy prodáš metr bytu v Praze za 55000 a v Ostravě za 30000 co si vybereš? ;)
  V Praze se postavilo 4000 bytů ale počet obyvatel tam mírně klesá. Stejně jako v Brně, stejně jako v Ostravě, kde je pokles vyšší. Lidé se stěhují za města a staví si RD. Protože města nejsou atraktivní. Třeba v okolí Ostravy rostou počty obyvatel vesnic a městeček o 5 – 10% za 5 let.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Lip :

  Adam: Muj kamarad s pritelkyni chtel koupit byt v kvalitni novostavbe v Ove,ale nohuzel krome Karoliny kde je to uz prebrane nic nenasel. Ano, poptavka neni takova jako v Praglu a Brne, ale mysli si, ze kvalitni projekty se prodaji!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. aggu :

  Lip: Nové byty v bytovkách prostě nejsou. Městská brána podle webu Metrostavu ukazuje na 1 byt. Karolina je vyzobaná, z cca 240 bytů prodala 170+, další v rezervacích. Zpětná rekonstrukce kanclů na byty v centru, o které tak ráda vláčková starostka mluví, je pořád buď na papíře nebo v plenkách.
  Stát se může jen jedno. Zvýší se poptávka – zvýší se cena . začne to být pro developery zajímavé – začne se více stavět.
  Je jen otázka, jak se má v téhle době chovat město. Uměle torpédovat rozvoj centra jak to dělá MOaP a v podstatě ho nechat vyhladovět? To by bylo opravdu vychytralé ;)
  Smutný vtip je v tom, že v podstatě žádná jiná aktivita města není rozpoznatelná. Až se by se atraktivita centra dala podpořit. Za miliardy i za desetitisíce.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. Adam :

  Lip: Pokud jejich podmínkou byla novostavba, a v Ostravě, jsou to, ehm, mentálně pochybní jedinci.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 9. Med :

  Lip: Taky jsem se nedávno po velmi dlouhé době díval na nabídku novostaveb v Ostravě a okolí a v podstatě jsem nenašel vůbec nic kromě zbytků na Karolině a pár zřejmě neprodejných bytů z ještě starších projektů. Pak ještě něco ve FM a jinak dost bída. Nedivím se, že se lidi stěhují do rd za město. Čekat na nějaký nový projekt, který neexistuje ani v hrubých obrysech asi není nejlepší volba… Mimochodem nevíte někdo, jak to vypadá s těmi terasovými byty v Porubě ? Myslím ten projekt, který loni kompletně „překreslili“.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. balde :

  Adam: když chci koupit byt a plánuju tam bydlet desítky let tak preferuji novostavbu ty logiku

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Adam :

  balde: Není logické preferovat novostavbu v oblasti, kde nemá smysl novostavby stavět.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 12. skelet :

  ta novostavba může daleko více vyhovovat požadavkům kupujícího

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. thvari :

  balde: nekrm trola :-D kámoš taky chtěl v Ově nový byt a nic pořádného nenašel tak staví RD za městem…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Jirka :

  to ja bych dal v ostrave prednost staršímu bytu který stoji v prumeru 30% nového a predpokladam ze by byl urcite kvalitneji postaveny nez nove byty

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Adam :

  skelet: To je ale úplně irelevantní. Pokud jsou ve městě tisíce volných bytů ve starších stavbách, málokdo je dostatečně velký trumbera aby tu stavěl nové byty a prodával je v takovém konkurenčním prostředí. A je úplně jedno, jaká je kvalita těch starších staveb, v jakých lokalitách jsou, dokonce nezáleží ani jestli jsou ty byty na prodej nebo k pronájmu. Trh s byty v novostavbách není oddělen, proto je naprostý nesmysl naříkat, že chybí novostavby, dokud jsou JAKÉKOLIV neobydlené byty. Poptávat byt a vyžadovat, aby byl v novostavbě, není v současné situaci realistické. Trh na nerealistické požadavky nereaguje. Konec debaty.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 16. Jirka :

  Adam: developeri chteji jedine rychly zisk – nejlepe 100 a vice % v kratkem case. to se jim dari a praze. ze tu chybi pitomci kteří by to kupovali? povime si za kratkou dobu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. balde :

  Adam: jasně, vůbec není rozdíl mezi bytem v Centru, Porubě, Dubině, Přívoze, Mariánkách, Vyškovicích, atd

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Martin Moravec :

  Dobrý den, pohybuji se v realitách, slyším názory jak klientů, tak developerů na byty v novostavbách. Hlavní problémy jsou podle mého dva:

  1. Ostrava má bohužel NEvýhodu v nízké ceně pozemků jak v samotné Ostravě, tak v okolí. Oproti Olomouci, Opavě, Brnu nebo Praze. Ceny jsou výrazně nižší. Pokud developer postaví bytový dům, kde klasický byt 3+kk atakuje cenu nového domu včetně pozemku, má to velmi složité. Část zájemců o byt odejde do nového domu.
  2. Developerovi konkurují byty z druhé ruky, které dosahují maximálně 50% ceny novostavby. Developer má tak velmi omezený prostor komu prodat. Nejsme Praha, kde spousty bytů skupují cizinci.

  Svým způsobem je unikátní úspěch Rezidence Karolina, ale je otázka jestli je někdo schopen tento úspěch zopakovat. Na závěr, Ostrava má jednu zajímavost, lidé nekupují byty, které jsou teprve ve fázi přípravy. Lidé čekají na hotový bytový dům a to přináší vyšší náklady pro developera. Praha nebo Brno staví naopak, lidé kupují už ve fázi projektu, tím je to pro developery jednodušší.

  Martin Moravec
  makléř

  Thumb up 4 Thumb down 2
 19. aggu :

  Rezidence Karolina je na centrum příliš velký projekt, 240 bytů je hodně. A to je jen první etapa. Pro Ostravu by v téhle době bylo smysluplnější více menších projektů. Je to stejné jako u obchodů.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 20. balde :

  aggu: 20 let mohl každý stavět v prolukách nebo kdekoliv jinde, ale chyba je v Karolině. TAK URČITĚ

  Thumb up 5 Thumb down 0
 21. Nimrod :

  Já myslím, že za to nemůže stavební úřad, že se nestaví. Oni jen vydávají povolení, je to výkon státní súprávy. A když investoři nechtějí stavět a nehrnou se do centrálního obvodu, tak to je chyba politiků. Už si to zkuste uvědomit. Statitstika je dobrá věc, ale spíše než strohá čísla by bylo lepší kdyby uvedli např. průměrnou délku stavebního řízení apod. Ty počty nejsou zaas až tak rozhodující…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. aggu :

  balde: S prolukami to přece nemá nic společného ;) Jen je třeba si uvědomit, že Karolina je dneska 12 bytových, 5-6 podlažních domů. A cena těch bytů je docela nízko. Jak to asi ovlivní trh? ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: Nikde neuvádíme, že za nestavební činnost může stavení úřad.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. skelet :

  Adam: irelevantní to není. Dost kupců prostě ve starém bytě bydlet nechce. Konec debaty :P

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. Klara M :

  Mám z blízké rodiny zkušenost s novostavbou v Atriu /Michálkovická/ a kompletní přestavbou starého bytu v Jubilejní kolonii. Plocha přibližně stejná. Suma sumárum – pořizovací náklady přibližně stejné. Provozní náklady přibližně stejné. Byt v Jubilejní kolonii nabízí sice úžasný genius loci, ale večer se tam dlouho krouží autem, než se zaparkuje. Kdežto ta novostavba má vyhrazené parkovací místo, což leckdo ocení….

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.