Výrobna biometanu na Karvinsku

Česko by už brzy mohlo mít druhou biplynovou stanici, která dokáže vyrábět biometan a dodávat ho do distribuční plynárenské soustavy. V Horní Suché na Karvinsku se ji chystá postavit společnost Organic technology ovládaná podnikatelem Sebastianem Sikorou. Investice má vyjít má nižší stovky milionů korun.

Organic technology má podle věstníku veřejných zakázek do 20. května vypsat tendr na dodávku celého technologického zařízení. Veřejná soutěž je přitom jednou z podmínek pro získání dotací. Až firma zhotovitele vybere, bude moci začít stavět. „Územní rozhodnutí i stavební povolení už máme. Nyní potřebujeme jen zhotovitele. Počítáme se zahájením výstavby v letošním roce a v průběhu druhého pololetí příštího roku očekáváme zprovoznění závodu,“ uvedl jednatel firmy Daniel Krejča.

Firma na výstavbu využije peníze ze Státního fondu životního prostředí ČR, který ji teoreticky může pokrýt až 80 procent investičních nákladů, a to v závislosti na velikosti projektu. Tu firma zatím nechce příliš specifikovat. „Předběžně kalkulujeme s celkovou cenou investice v řádu nižších stovek milionů,“ řekl Krejča s tím, že projekt pomůže financovat i americká průmyslová společnost Air Products, která v Organic technology drží čtvrtinový podíl.

Starosta Horní Suché Jan Lipner je nicméně k harmonogramu výstavby skeptický. „Rozjetí stavby plánují už sedm let. Je sice pravda, že výběrové řízení je posun, ale jen velmi malý,“ říká Lipner. „Zatím jim vycházíme vstříc zejména kvůli tomu, že víme o jejich spolupráci s třineckou firmou Trafin Oil, která se zabývá ekologickou likvidací použitých gastro olejů a tuků a tyto suroviny má v dostatečném množství zajistit i pro plánovanou stanici,“ dodal.

Nová bioplynová stanice má stejně jako ta první v Rapotíně zpracovávat pouze biologicky rozložitelný komunální odpad a biologicky rozložitelný odpad. Na rozdíl od řady jiných bioplynek tak za účelem energetické produkce nebude využívat cíleně pěstovanou biomasu.

celý článek + zdroj: e15.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.