Vyloučenou lokalitu v Krnově čeká demolice

Vyloučenou lokalitu v Krnově čeká demolice.

Sedm městských bytových domů ve vyloučené lokalitě Mánesova, Vrchlického, Alšova půjde k zemi.
O jejich demolici rozhodli na svém zářijovém zasedání zastupitelé. Jde převážně o vybydlené objekty ve
špatném technickém stavu, jejichž oprava by byla dražší než zbourání a výstavba nových.

„K demolici jsme došli po mnohaměsíčních jednáních a mezioborové diskusi, kdy na stole bylo více variant. Vedle prodeje či opravy jsme řešili například i konzervaci nemovitostí do dalšího rozhodnutí, což ale vnímáme jen jako odložení problému. Domy jsou v havarijním stavu, a pokud bychom do nich v dohledné době neinvestovali desítky milionů korun, vypadala by lokalita ještě dlouho stejně neutěšeně,“ řekl místostarosta Miroslav Binar.

Náklady na rekonstrukci byly odhadnuty na 130 milionů korun a město by na ni mohlo získat dotaci. Ovšem jen v případě, že by se jednalo o sociální bydlení, které v současnosti dotační tituly podporují. To by ale znamenalo potenciální hrozbu opětovného vzniku vyloučené lokality. Stejně by mohlo území skončit v případě prodeje soukromým vlastníkům, kteří by objekty mohli po co nejlevnější opravě obsadit sociálně slabými nájemníky. „Rozhodnutí o demolici je proto pozitivním signálem pro stávající obyvatele oblasti, kteří tímto nabydou jistoty, že tam vyloučená lokalita opětovně nevznikne,“ dodal místostarosta.

Zbouráním objektů se uvolní prostranství o ploše 8 000 metrů čtverečních. K čemu by mělo sloužit, nastínila městská architektka Zuzana Stanjurová Mateiciucová, s níž byl zásah do původního urbanistického celku projednán: „Doporučuji demolici domů za účelem vytvoření nového budoucího stavebního místa a dotvoření atraktivní městské čtvrti, která by měla primárně sloužit k výstavbě bytových domů.“

Demolice se týká domů na adresách Vrchlického 7, 9 a 11, Alšova 14 a 15 a Mánesova 2 a 6, z nichž většina již je prázdná. Pouze domy Vrchlického 7 a 9 s celkem jednadvaceti byty jsou kromě tří bytů obsazené. „S nájemníky budeme ve spolupráci s odborem sociálním jednat. Budou upozorněni, že se chystá demolice a smlouvy jim nebudou po 30. červnu 2022 dále prodlužovány. Většina má smlouvu na dobu určitou a řada patří mezi neplatiče, jen jeden má smlouvu na dobu neurčitou a tomu budeme nabízet adekvátní náhradu,“ uzavřela Blanka Krištofíková z odboru investic a správy majetku.

Současný stav:

Stavební plány na soubor bytových domů pochází z roku 1928.

Sbírka obrazového a fotografického materiálu Státního okresního archivu Nový Jičín
Číslo NAD: 866
Fond: Archív města Krnov
Datum vzniku: 1928
Originální název: Plan zur erbauung von Volkswohnhäusern für die Stadtgemeinde Jägerndorf

zdroj text: krnov.cz

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Škoda. Jsou to pěkné domy.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 2. Vladislav Theuer :

  Ty domy co jdou k demolici souhlasím a prosím proč tam nevybudujete tzv.obchodni zónu.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Vladislav Theuer: Je potřeba? Nejdou k zemi všechny bytové domy v lokalitě.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. JK :

  Co má společného z Novým Jičínem???

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.