komentář: VTPO v Porubě?

Vedení města uvažuje o rozšíření Vědecko-technologického parku Ostrava. Lokalitu zvolila na „zelené louce“ v Ostravě Porubě za VŠB-TU. Stejné vedení města se také prezentuje tím, že chce revitalizovat takzvané Brownfieldy na území města. ( TABULKA brownfieldů na území města ). Nedávno se vydalo do „boje“ o pozemky po bývalé chemičce Ostramo. ( ČLÁNEK  ). A chlubí se se projekty jako Nová Karolina a Dolní oblast Vítkovic…….

Já se tedy ptám PROČ chce město zbytečně zastavovat zelenou louku a rozšiřuje město dál do polí, když v centru jsou nevyužité lokality ???

( Obrácení města do sebe, Zdroj: ozivenaostrava.cz )

Lokalit ve vnitřním městě, kde by se mohl VTPO postavit, je mnoho. Například Dolní oblast Vítkovic u Rudné ulice, Hulváky ( prostor mezi ulicemi U Cementárny/Plzeňská ). Nebo již zmiňovaný areál bývalého Ostrama. Možných lokalit je samozřejmě víc. Tímto postupem by se revitalizovalo poškozené území. Možná by se podařilo zachránit i nějaký historický objekt. Vytvořila by se město-tvorná lokalita s přidanou hodnotou s návazností na existující urbanismus města s dobrou dostupností MHD a napojením na  hlavní tepny.  Místo toho město podporuje rozptýlenou zástavbu v klidové lokalitě ! Nemyslíme si, že v době internetu videokonferencí apod. je nutné sousedství vysoké školy.

Bohužel, byrokratická mašinérie se schvalováním projektu se už rozběhla. EIA

Schéma dopravního napojení:

Na závěr. Dle mne je umístění tohoto projektu velmi smutné, až nelogické. Doufám, že obyvatelé Poruby, i celé Ostravy, situaci tak nenechají a vezmou vývoj svého města konečně do svých rukou !!!

Související články


Komentáře

 1. marian :

  další nehoráznost – uvidíme, jestli jsme se poučili z karoliny apod., nebo si dál necháme srát na hlavu, odmávnem to rukou a zanadáváme si na chatu. jdu psát na magistrát.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. thrpst :

  dříve nebo později tyto místa tak či tak budou zastavěny

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. MM :

  Chodím tam na procházky a tak před měsícem jsem si říkal, kdy tam co vyroste. Typoval jsem rodinné domy, ale jsem vedle. Podle mého tam vůbec takový objekt nemá co dělat. Fakultní nemocnice je určitá čára a hotovo. Zvýšila by se v této zóně doprava a další negativní vlivy. Jak, ale proti tomu protestovat? Komentářem na webu se věci nezmění…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Nimrod :

  Respektuji právo druhých na jiný názor, ale ptám se: Proč jste neprotestovali, když se měnil územní plán v této lokalitě? Myslím, že by to bylo vhodnější. Já si nemyslím, že by VTPO šel postavit jinde – je navázaný na VŠB, stavět jej ve městě proto nemá smysl. Dalším důvodem je blízkost stávajícího areálu VTPO.
  Samozřejmě, že bych byl taky rád, kdyby brownfieldy mizely rychleji, ale je potřeba se na to dívat trochu hlouběji a odlišit případ od případu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Aurim :

  souhlasim s Nimrod… geograficka blizkost stavajiciho arealu VTPO a VSB je pro takovyto projekt zasadni… Kousku prirody je sice skoda, ale nejde o zadnou chranenou a nenahraditelnou lokalitu – opravte me pokud se pletu. Ovsem vsichni se shodneme ze je lepsi vyuzivat brownfieldy nez zastavovat greenfields ale zrovna u tohoto projektu je to trosku mimo. Pri umisteni VTPO do brownfieldu bych se bal aby to nebyla takova katedrala v pousti

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Rumcajz :

  Protože jsou třeba ty pozemky na louce v majetku města, narozdíl od předražených Brownfieldů v držení soukromníků? Protože je to u VŠB? Kde už existuje zaběhnuté zázemí VTP a podnikatelského inkubátoru? Jako co? Moc nechápu tenhle článek???

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Rumcajz: I některé brownfieldy jsou v držení města. Nebo se je snaží získat viz Ostramo. V přenosu dat mezi institucemi není problém. Místo toho se zastaví další louka a zatíží se doprava a ovzduší v dané lokalitě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Petr Tomek :

  Nimrod:

  Protože když před lety začali měnit uzemní plán, označovali tyto pozemky jako lokalita Mlýnek. Hledal jsem to na mapě a nenašel. Samozřejmě mě napadla varianta i Myslivny. Ale takové zvěrstvo jsem doufal, že je nemůže ani napadnout.
  Jinak se mají Porubáci na co těšit. Plánují tam 3500 pracovních míst a pohyb 8000 aut denně. Ty musí projet přes křižovatku u Slovanu a u Domu sester. To máte co 4 sekundy auto do VTPO + normální provoz.

  Jinak, současné VTPO není plně obsazené, když se podíváte na jejich web, nabízejí volné prostory. Za 10 let fungování dle výroční zprávy 2011 tam pracuje 700 zaměstnanců. Na co potřebují prostory pro 3500 pracovníků.
  O počtu zaměstnaných studentů není nikde ani slovo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Tomas T. :

  Petr Tomek: No prodlouzena rudna tomu trosku ulevi, takze se nebude muset jezdit jen tema dvema krizovatkama. Ale souhlasim ze to bude pro porubu velka protez, pokud se to naplni cele.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  ja teda podobne studie neznam, ale pomer 3500 pracovnich mist a 8000 aut denne mi na technologicky park prijde mimo.. vam ne? ja se v podobnych zarizenich docela pohybuju a krom zamestnancu (ano, 90% jezdi sama v aute), tak tam prijede maximalne postacka, DPD, nejaci ti obchodnici s poptavkama apod. ale to jsou jednotky aut na budovu denne, proto mi nedava smysl, proc se tady kalkuluje vic nez dvojnasobek na pracovnika..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. acdlcia [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Nejspíš proto že každý musí tam i ven. Tudíž jeden člověk vykoná dvě jízdy a projede místem dvakrát.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  jo pohyb znamena toto. takze kdyz tam nebude slusna kantyna, tak je to vlastne 16000 aut, ne? :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: 16000 asi ne. Ale když v konečném stavu pojede 3000 aut ( třeba ) tam. Tak 3000 aut pojede zpátky. Ze 3000 je už 6000.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Summerboy :

  Hynek [msstavby.cz]: Doufejme, že budou mít jen jednu pauzu na oběd :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Obyvatelům Poruby se nelibí další rozšíření VTPO http://goo.gl/Jeha4

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. acdlcia [msstavby.cz] :

  Však podél ulice Opavská od 17. listopadu po Studentskou, kolem ulice Technologická a v podstatě až k benzině je místa stále dost, tak proč obsazovat další.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Danek :

  Tady jsem Kajnara fakt nepochopil. VTP se mělo rozšiřovat směr k Benzině. Mělo tam stát Makro .Obavatele Puskovce to smetli ze stolu…tak proč né VTP!!!Bohužel ve vyjádření p. Kajnara neustále bylo vysvětlováno, že VTP potřebujeme atd. Když měl někdo ze zastupitelů připomínku k lokalitě. Pan primátor opět řekl, že VTP potřebujeme. Byl někde výpis s jednaní zastupitelstva. Když tak to sem někdo dejte.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Něco bylo tady http://www.msstavby.cz/doporucujeme-diskuze-o-rozsireni-vtpo-v-zastupitelstvu-29-08-2012/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Houbelec :

  Nejvíce mě baví (a zároveň občansky děsí) ten myšlenkový veletoč, že tato lokalita je nějaká významná rekreační a že přestane takovou být, pokud se tam bude stavět. Ve skutečnosti to je očividně přesně naopak.
  Tato lokalita je liduprázdná. Těch pár set lidí, kteří tam chodí pravidelně, nemá žádnou relevanci. Pokud se na louce postaví vědecko-technologický park, nejklidnější ekonomicky produktivní soustava staveb, jakou si umím představit, to se teprve les kolem stane rekreační oblastí. Volba mezi využitím oblasti pár sty excentriků (kteří se můžou vklidu projít o kilometr dál), nebo tisíci hlavou pracujících lidí, kterým to zvýší produktivitu, se mi zdá až triviální.

  Taky mi není jasné, jak si může porubská radnice vůbec dovolit tvrzení o „nesouhlasu občanů“, aniž by se jich na to zeptala. A jak si může navíc dovolit takové smyšlené tvrzení nepodložené daty používat jako důvod pro cokoliv. Naprosto nepřijatelné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. aggu :

  Houbelec: Kajnar vs. Palyza. To je celé. A smutné zároveň.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Summerboy :

  Houbelec: Verim, ze se do Vas mnozi pusti, ale Vas nazor je mi sympaticky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Houbelec: Když pominu, špatné umístění univerzity už za plánování socialismu. Tak si kladu otázku, proč město kupovalo za hodně peněz nové pozemky v lokalitě U Myslivny a měnilo k tomu územní plán, když pozemky pro vědu ( Občanská vybavenost ) jsou určeny kolem ulice Opavské. Proč nepokračuje v rozšiřování VTPO tímto směrem. Bohužel na tohle jsem nezískal nikde odpověd. Snad jen ze záznamu jednání zastupitelstva, podle slov promátora jo to tam prostě hezčí a v Číně žije přes miliardu lidí.

  Nechápu spojení vědeckotechnologického parku a rekreační oblasti. Jako já nejezdím si odpočinou do vědeckotechnoligických parků a jejich okolí, nevím jestli je to ted trend, asi jsem něco zaspal.

  „Těch pár set lidí, kteří tam chodí pravidelně, nemá žádnou relevanci.“ – je demokracie, a těch pár set ( což si nemyslím, že je málo a zanedbatelných ) se taly mohou vyjádřit. V ČSR bylo něco, kde se nebral ohled na lidi, ale to nějak nevyšlo, jak víme.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Balde :

  Fandím Porubě, opravdu je blbost zabírat takový kus přírody, a ještě to plácnout přímo doprostřed, kolem te Opavské je to mnohem logičtější

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Balde :

  nejlepší by bylo ho dat někam do centra, hned by se oživilo centrum a míst kde by se hodily nove budovy v centru je habaděj

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. aggu :

  Stávají kampus VŠB stojí už desítky let v Porubě na okraji města, s tím se už bohužel nedá nic dělat. Nynější přesun do centra je nesmysl. Je tedy jasné, že jeho případné rozšíření (včetně VTP) by mělo stát v jeho bezprostřední blízkosti. A nikde jinde imho vhodnější místo není. Lesoparku se to příliš nedotkne (max. kromě napojení komunikací). Navíc je docela v neutěšeném stavu (eroze, skládky….).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Tomas T. :

  aggu: Lesopark je nyni fajn, ale az se zacne delat prodlouzena rudna, tak tam bude pekne rusno, takze uz jen z tohoto pohlednu bych neargumentoval tim ze to je nejaka rekreacni oblast pro mesto, kdyz mesto hned vedle bude stavet 4 proudovou cestu. Kdyby to bylo tak dulezite, tak se tam nebude stavet nic, a nebo to posunou o par km dale. Takto je to jenom opravdu o osobnich sporech.

  martin [msstavby.cz]: Tak co vim tak podel Opavske se to ted nerozsiruje, protoze to jsou pozemky na dalsi etapu VTP a chteji to delat postupne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. aggu :

  Tomas T.: Prodloužená Rudná se lesa vůbec nedotkne, půjde maximálně PODÉL jeho okraje naproti Vřesiny (směrem na sever od vřesinské strže).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Houbelec :

  martin [msstavby.cz]:
  Špatné umístění univerzity? Cože?
  Jestli je s pozemky podél Opavské nějaký problém, který nikdo nechce medializovat nebo vyřešit, je to jen další důvod postavit to u Myslivny.
  Reakreační oblastí jsem myslel to, že jestli tudy teď projde padesát lidí a deset psů denně, s VTPO tam lidé budou procházet a budou to místo používat.. Pokud se tam chcete jako jeden z těch stovek „exotů“ projít lesem teď, existencí VTPO se pro vás nic nemění. Les bude kromě obslužné komunikace nedotčen. A pro zaměstnance VTPO pracující hlavou bude takové prostředí poměrně cenné a zjevně rekreační.
  Ano, těch pár set lidí se může vyjádřit. Každý se může vyjádřit. To ale z jejich vyjádření nedělá nic víc, než jejich názor. Jelikož jsme v demokracii, odlišný názor pár set lidí v sedmdesátitisícové městské části při rozhodování o stamilionovém projektu opravdu relevantní není. A radnice nemá nejmenší právo na základě několika stížností odvozovat „většinový názor obyvatelstva“ a podle tohoto směšného konstruktu se pak chovat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. LP :

  Houbelec: Taky mi přijde, že prostředí které by vzniklo bude hodně zajímavé jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Pořád se tady bojkotují skleněné krabice v centru. Teď je v plánu výstavba areálu, který celé okolí zatraktivní a naopak pozvedne jeho hodnotu. Les zůstane akorát bude civilizovaně upraven a lépe využit. Třeba poté vzniknou nové cyklotrasy, běžecké trasy, místa na posezení… Možná dokonce v blízkosti nové, velmi atraktivní bydlení u lesa a kousek do práce… Podobně, jako je to u diskutujících oblíbených světových metropolí…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Tomas T. :

  aggu: Nerikam ze pujde pres nej, ale rozhodne to bude prekazka pro migrujici zvirata. Navic hluk z ni bude slyset minimalne kilometr daleko, stejne jako je tomu u dalnice. Takze ano, fyzicky se lesa nedotkne, ale prakticky to vyzene zver a misto jiz nebude prijemne a klidne pro prochazky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. LP :

  Tomas T.: Viděl jste někdy reálně tento les a jeho nejbližší okolí? Ze všech stran je obklopen výstavbou nebo vytíženou komunikací. Nemyslím si že je to nejvhodnější místo pro zvířata, případně tím, že silnice bude mít dlouhé přemostění údolí, sníží provoz na již tak vysoce exponované ulici Opavské a umožní snazší pohyb zvěře.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Jde hlavně o princip stéleho rozšiřování města do okolní krajiny, přitom ve vnitřím městě je hodně volného místa. A neustálou zástavbou zelených ploch. Kdyby se vše dělo takovým způsobem, tak se fungování města přesouvá na periferii a střed „odumírá“.

  Houbelec: Možná někdy v dobách socialistického plánování by univerzita v Porubě byla v centru, ale to by také muselo dojít k odstranění historického centra. Nyní se VŠB a navazující VTPO nachází na okraji.
  Jestli je s pozemky u Opavské problém, což nevím kde ty informace berete, tak ať se problém řeší !
  Pokud chce být VTPO v zeleni ( opět spekulace ), může si postavit park někde ve vnitřním městě. Ano zeleň může být i v centru města ( např. KOmenského sady). Pokud by se kolem nové zástavby ( nebo i stávající ) mělo přeměňovat okolí ( louky,pole, les ) na oblast s rekreačním potenciáleml, tak za pár let není kolem Ostravy, nebo jakého koliv jiného města původní příroda ale umělá krajina. Navíc vemte v potaz kolik by takový gigantický prstenec městského mobiliáře, cyklostezek, chodníků apod. stál na údržbu.

  Zrovna v tomto případě těch párset lidí, dle vás exoti, můžou aspoň o urbanismu,narozdíl od sedmdesáti tisícového zbytku, něco vědět. Nebo jestli je v Porubě každý urbanista nebo architekt, tak smekám.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. LP :

  martin [msstavby.cz]: Zacházíte do extrému, jsem pro symbiozu přírody a města, ale to co chcete je nereálně. Podívejte se jen na výstavbu satelitů nebo rozšiřování okolních vesnic. Bez služeb, bez dopravní obslužnosti… To je problém. Do centra Vám nikdo nepůjde. Je to dražší, náročnější, zeleň bude růst dlouho, spousta volných ploch je v nevyhovující lokalitě. Je krásné tvrdit, že město má zabydlovat centrum, ale kdo toto centrum v Ostravě je. Střed města je v okolí vodárny na Nové Vsi. Zde je ochranné pásmo a záplavová oblast. Kousek odtud jsou vítkovické železárny a chemička. Nejedná se tedy o dvakrát atraktivní oblast. Centrum okolo Masarykova náměstí je zase vystředěno mimo přirozené cesty obyvatelstva. a navíc zde není moc míst na výstavbu kampusu (akorát rozšíříte již tak roztříštěnost města, jen do jiných lokalit). Poruba je prostě pro mnohé Ostraváky pořád dobrá adresa a pokud zde bude technologický park, navíc vedle nemocničního a vysokoškolského areálu, vznikne lokalita s obrovskou přidanou hodnotou, kterou potřebujeme jako sůl. Představy architektů jsou krásná, ale často nereálná řešení, pro které budete jen těžko hledat investora.
  Investoři, kteří přijdou do VTP budou chtít kvalitní prostředí a nepůjdou Vám do poloprázdného centra Ostravy a toho industriálna taky moc škodí. Nemůžeme prostě říct všechno bude industriální a konec.
  Těžký průmysl je v našich podmínkách utopie a nemá šanci na přežití, bude potřeba řešit co s ním a to nějakou dobu zabere. Třeba se do budoucna Ostrava rozdělí a místo industriálních parků bude zeleň, ale tomu ani ten největší optimista neuvěří. Náklady na rekultivaci krajiny budou nevyčíslitelné a investoři vedle ruin asi moc stavět nebudou…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. aggu :

  LP: jsem alergický ;) na výrok, že Ostrava nemá centrum. Měla, má a bude mít. Fakticky, geograficky i historicky. Je v Moravské Ostravě na Masarykově nám.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. Balde :

  stokrat vic jsem pro aby se například tento projekt postavil mezi NOvou Karolinou Dolní oblastí je tam zelen, kousek řeka, dneska uplně nevyužité místo, za to u Myslivny je to plné cyklistů, bežců, pejskařů, prostě muj nazor je aby se zahustilo centrum a ne rozsirovat do polí, a pry ze nikdo nechce bydlet v centru, ja jako mladý clovek a student bych rozhodne nechtel bydlet na periferii natoz v rodinnem dome ale v centru, vsude kousek ke všem službám.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Tomas T. :

  Balde: No a presne tuto lokalitu chtelo mesto uz resit pred roky, ale pozemky tam vlastni OKD a blokuje jejich prodej a vyuziti. Takze krasna myslenka ale nerealizovatelna.

  Ma nekdo dalsi napad kde to postavit blizek k centru?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. Houbelec :

  martin [msstavby.cz]:
  Já netuším, jestli je s pozemky u Opavské nějaký problém. Ale je to jediné logické vysvětlení, proč se k tomu nikdo nevyjadřuje, jak říkáte.
  Vy byste chtěl mít 50ha areál VŠB někde mezi normální městskou zástavbou? Já ne. Opravdu netuším, co je špatného na tom, když je vysoká škola v uceleném komplexu na okraji města. Lokalita byla zlými socialistickými plánovači naprosto logicky vybrána tak, aby škola mohla růst a zůstat přitom kompaktní.
  S „původní krajinou“ jste mě rozesmál, protože v okolí měst žádná původní krajina není už nějaký ten pátek. A vaše obsese strkat všechno do centra je zřejmě způsobená nějakou romantickou urbanistickou představou, ale jaksi nerespektuje realitu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. aggu :

  Houbelec: pro oživení ;) http://www.ozivenaostrava.cz/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. Miv :

  Houbelec: Nepřipadám si jako exot a lidi, které v lesoparku potkávám mi tak také nepřipadají. Vaše čísla, které taháte z rukávu Vaši argumentaci taky nepřidaly, spíše se zdá, že jasné argumenty nemáte, takže hloupě škatulkujete. Navíc mi připadá poněkud podivné Vaše přepočítávání využití plochy lidmi na metr čtvereční. Je to pouze jeden pohled a pokud by se každá výstavba posuzovala z toho pohledu, nebyly by ve městě žádné parky, ani zeleň (jakýkoli strom by dle vaší metriky byl zbytečný).

  S výstavbou v podstatě nesouhlasím, pokud existují jiné rozumné varianty. Jak psal martin, zatím nikdo jasně neukázal, že jiné rozumné varianty nejsou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. Balde :

  Tomas T.: Houbelec: když date kampus VŠ mimo živé centrum na periferii, centrum města příjde o Studentský život, max kromě večera, z koho myslíte, že žijí obchodníci v Olomouci a Brně ?? ze studentu kteří jezdí do školy, a po škole zustanou v centru na kafi do pozdnich hodin, a OKD jsou lamy

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Martin [msstavby.cz] :

  LP: „zeleň bude růst dlouho“ trochu to zní, proč sadit strom, když poroste několik desítek let….. Geografický střed je ve Vítkovicích ( myslím že u cementárny ).
  Satelity jsou problém.
  Nikde jsem nepsal, že Poruba není dobrá adresa a teké jsem nikde nepsal, že vše bude industriální. Ikdyž nechápu proč se zbavovat třeba strojírenství ( http://goo.gl/b9Uthx ).

  Tak ty místa po těžkém průmyslu necháme a budem stavět v polích a loukách s dobrou bonitou, bo tam je tráva zelenější. Ten poslední výrok mi vyzněl nějak takhle.

  Houbelec: Samozřejmě, strže, prales roklinky, močály, byžiny apod. jsem na mysli neměl.
  Já nevím, kde je nějaká vyhláška, proč nemůže být v centru to co by v centru mělo být. Obvzlášť v Ostravě. Ve většině jsme svéprávní lidé, tak nechápu proč se věci v ČR a Ostravě nemohou dělat správně, třeba i romanticky ! Výhody centra snad nemusím zdůraznovat. Stači si aspoň uvědomit, co slovo centrum znamená.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. Tomas T. :

  Balde: No vetsinou mate neprustrelne argumenty, ale nyni jste s tim Brnem strelil naprosto mimo. Tam je presne tento trend, ze skola se presouva z centra mesta na periferii. Ikdyz myslim ze Kralovo pole neni zase periferie. Ikdyz za nim jsou uz taky jen pole a lesy. A funguje to presne tak, ze do centra jezdi vetsina tramvaji a pak nazpet rozjezdem. Sam jsem tam studoval takze to dobre znam. Navic par lidi co zustali na skole porad znam.

  Kazdopadne to ze OKD jsou lamy vime vsichni – ale proste je to jejich. Ale co si s nimi pocit, kdyz blokuji pozemky, a znemoznuji tim rozvoj centra. Jen me mrzi ze mi tady nikdo nedal dalsi priklad lokality, kde by se mel ten VTP stavet, krom te poruby.

  martin [msstavby.cz]: myslim ze myslenka byla ne ze stromy nesazet kdyz rostou dlouho, ale takova ze pokud chcete zelenou lokalitu aby jste do ni udelal zastavbu, tak kazdeho investora odradi ze ma cekat 40 let nez tam budou vzrostle stromy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 43. Tomas T. :

  aggu: Ozivena ostrava je sice pekna myslenka, ale osobne se s ni v nekterych bodech neshoduji. Napr. si myslim ze napad pesi zony na nadrazni v okoli zastavky stodolni by byl dobry. A to je dle tohoto pojeti centra uplne opacne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 44. Balde :

  Tomas T.: jj s tim Brnem mate pravdu, ale koleje jsou porad v Centru ne ?? Kampus je na konecne tramvaji to vím, ale koleje ne, ne ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. Tomas T. :

  Balde: Koleji je samozrejme vicero, ale nejvetsi koleje VUT jsou Pod palackeho vrchem a Purkyne. Ty jsou vylozene na severu. Pak jsou jeste Listovky, ty jsou uz u Vojenske akademie – což je bliže centru, ale centrem bych to ješte nenazval, jelikož je to asi 5 zastavek tramvaji od ceske. A vim ze jeste byly nejake koleje na Srbske (take krpole), ale to byly nejake mensi. Celym zamerem je to presunout mimo centrum, protoze v centru proste na takoveto veci neni misto. Skola potrebuje stavet nove budovy a sportoviste, a je nesmysl aby se stavely nekde za mestem a studenti tam dojizdeli. Sam jsem jeste zazil kdyz bylo VUT na Udolni co to bylo za pakarnu kdyz jsem musel pres pul mesta na jednu prednasku a pak zase zpatky. To co jsem nyni popsal je samozrejme smerovani VUT.

  Kampus o kterem pisete ten zase patri pod Masarykovu univerzitu, a ten se nachazi v Bohunicich na jihu Brna. Nikoli na severu jako je tomu u VUT.

  Dle meho tyto tredny ukazuji ze proste nektere skoly z center odchazeji za vetsim prostorem, pokud jej v centru nemohou nalezt. A i defakto Svetlik nabizel Ostravske aby se prestehovala komplet do planovaneho Kampusu v dolni oblasti. Ta to sice odmitla, ale myslim ze to cas ukaze jako logicky krok, pokud se chce skola dale rozvijet.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. Houbelec :

  martin [msstavby.cz]: „Správně“ a „mělo by být v centru“? Ne, opravdu nechci, aby lidé jako vy rozhodovali o čemkoliv. Nikdo, včetně „vystudovaných“ a vystudovaných architektů a urbanistů nemůže říct, co je v tomhle správně a co by kde mělo být.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 47. LP :

  Netvrdím že je urbanismus nebo koncepce na škodu, ale těžko to můžete provozovat ve městě, kde horko těžko seženete developera pro zajímavý projekt…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. Miv :

  Houbelec: Zajímavé, že Vám nic nebrání říkat co by kde mělo být, aniž by jste to opřel o něco jiného než o věty o exotech a nesmyslné přepočítávání využití plochy lidmi na metr čtvereční. Píšete, že rozhodovat by se mělo na základě dat, které nyní ale chybí. Vám ale nic nebrání být pro stavbu bez těchto dat a ti druzí by si měli data pořídit, aby stavbě zabránili. Také bych nechtěl, aby lidé jako Vy o něčem rozhodovali.
  PS: znám několik lidí, kteří tvrdě pracují na VŠB hlavou, do lesoparku chodí běhat a jsou proti stavbě …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. Balde :

  „Řídím se heslem, že město je samý dům a sem tam strom. Les je zase naopak samý strom a sem tam dům. Proto si myslím, že stavět na prázdných místech mezi zástavbou je správný směr,“ řekl Kotek, který je autorem bytového domu Concerthouse v Porubě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 50. Houbelec :

  Miv: Ha, chyba lávky. Nic takového jsem neřekl a vy byste se měl naučit číst text. Pokud plně nechápete moje myšlenkové pochody, nemůžete v mém textu hledat žádné implicitní významy.
  Nic jsem nepřepočítával. Jen jsem poznamenal rozdíl mezi současným stavem (pusto prázdno), a potenciálním stavem.
  A nikde jsem neřekl, že je správné postavit cokoliv kdekoliv, ani že by cokoliv kdekoliv mělo stát. Já říkám, že jestli je projekt připraven, tak to prostě postavme. Argumenty o prospěšnosti takového areálu jsou pro mě mnohem výraznější, než jakýkoliv váš protiargument o místě stavby, nebo něž nějaké žabomyší politické konflikty. Pokud to dokážete za stejné prachy hned teď postavit kdekoliv jinde, aniž byste se zbavil všech výhod této lokality, prosím, do toho.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 51. Miv :

  Houbelec: Váš příspěvěk z 14.06.2013 01:36 věnuje celý odstavec tomu, že lokalita je liduprázdná a vyšší využití oblasti hlavou pracujícími lidmi je jasný argument pro stavbu. Moje interpretace „využití lidmi na metr čtvereční“ je tedy na místě nevím co Vám na tom vadí.
  „Já říkám, že jestli je projekt připraven, tak to prostě postavme.“ – projekt zjevně plně připraven není a diskuze, či pochybnosti kolem něho jsou relevantní. To že připravíte projekt, přece nemůže sloužit jako hlavní argument pro realizaci.
  Uznávám, že varianty plně neznám (stejně jako Vy nemám potřebná data, což je chyba asi hlavně našich čelních představitelů), ale dle slov Kajnara soudím, že varianty existují, ale jsou prostě více vzdáleny od VŠB. Otázka je, zda-li je to podstatné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 52. Houbelec :

  Miv: Vaše interpretace předpokládá, že jsem totální idiot. A je chybná a stupidní. Nic jsem nekvantifikoval, mluvil jsem čistě o kvalitativním atributu. Teď tam není nikdo a nic, s VTPO tam bude něco užitečného.
  Projekt stojí, protože ho blokuje porubská radnice. A dělá to na základě tvrzení, které si vycucala z prstu.
  Pokud to může stát v docházkové vzdálenosti od univerzity, proč to stavět dál?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 53. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Já to myslel tak, že kolem zástavby udělat zelenou lokalitu…
  A také jsem nenapsal, že VTPO má být přímo na Masarykáči či v jeho těsné blízkosti, kde se opravdu rozšířovat nedá ( proč lidi považují za centrum Masarykovo náměstí + 50m radius okolo..) V článku jsem uvedl pár míst, která jsou k případnému dalšímu rozšíření potřeb lokality vhodná. Je to jen nástřel, nevím komu pozemky patří apod. ..

  Houbelec: Díky, že si myslíte že rozhoduju o městě :o) To jste mě potěšil, ale zároveň i překvapil. Že o tom nevím..
  Kdo by tedy, než architekti a urbanisté, měli vytvářet město ?
  Nějak se ztrácíte v tom, co píšete. Pak si nepřipadejte jak „totální idiot“ ( zároveň bych poprosil,abyste se držel slušných výrazů )

  Balde: Concerthouse.. Jste to z deníku zkopíroval i s chybou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 54. Tomas T. :

  martin [msstavby.cz]: No tak ano, v clanku jsou tri lokality, ale treba na te u lagun jsou dneska fungujici firmy. Navic laguny budou ted asi rok a pul stat, nez se zacnou zase odklizet. Takze toto je uplne mimo.

  Dalsi je ta u vitkovickych zelezaren, ale neprijde mi moc vhodna. Jednak vlastne dnes sousedi s vylozene prumyslovym arealem, takze o hluk a smard tam nebude nouze, a navic dostat se do toho mista jde vicemene pouze autem. Pesky vubec ne, a pokud pomoci MHD, tak by se tam musela zavezt nova linka. A jelikoz MHD se snazi omezovat spoje, tak bych to nevidel na zadny zazrak.

  Posledni lokalita je u te byvale chemicky ve vitkovicich, coz mi prijde asi jako jedina vhodna z navrzenych.

  A to vlastne jak pisete jeste neresime komu ty pozemky patri. Nechci se tady zastavat Kajnara, osobe ho opravdu nemusim. Ale ono je to velice jednoduche rict tady ne. Ale navrhnout opravdu dobrou alternativni lokalitu je tezsi. A je zajimave ze krom Vas nikdo jiny tady zadnou jinou lokalitu nenavrhnul. Coz jen dokazuje to, ze bud zadna opravdu moc neni, a nebo si tady jen stezujeme a na neco konstruktivniho se nevzmuzeme. Coz ale asi tezko posoudit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 55. LP :

  Tomas T.: Více méně s vámi souhlasím, jen mě tak napadlo, že areál VŠB taky není zrovna geniálně dopravně řešen. Prodloužit tramvaj po opavské nahoru ke globusu by nebylo vůbec na škodu, případně kolem nemocnice do VTP… Ale chtít po DPO něco prospěšného a něco by přilákalo nové cestující je absurdní… Viz zrušení nebo omezení řady spojů do okrajových obcí…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 56. Houbelec :

  LP: Udělat z Opavské od Slovanu po Globus normální ulici, třeba i s tramvajovou tratí, to se stává možností až v momentě, kdy bude hotová Prodloužená Rudná.

  martin [msstavby.cz]: I vy vkládáte do mých úst něco, co jsem zjevně nenapsal. Pokud řeknu, že nechci, aby v mém obýváku létal vrtulník, znamená to, že tam létá? Ne.
  Vytvářet město nemá nikdo. Architekti a urbanisti jsou od toho, aby nabízeli svá řešení požadavku nějakého zadavatele. Povolení soukromých staveb i podoba staveb zadaných městem je otázkou politického rozhodnutí. Je na občanech, aby zvolili takové zastupitele, kteří budou svá politická rozhodnutí dělat podle kritérií, která se jim budou líbit. Jestli je to nejlepší možné způsob, to nevím, ale žádný efektivnější jsem neviděl.
  Nejsem si vědom, že bych se v čemkoliv ztrácel. A nejsem si vědom, že bych použil jakýkoliv neslušný výraz. Ovšem vzhledem k tomu, že se zde vyžaduje vykání (Na anonymní internetové diskuzi? Komické.), mi napovídá, že mám zřejmě úplně jiné standardy, než vy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 57. Miv :

  Houbelec: Vaše kvalitativní měřítko je založeno na kvatnifikaci daného prostoru. Pořád nechápu co Vás na této skutečnosti tak vyvádí z míry.
  Vy jste také z té radnice? Také si cucáte spoustu tvrzení z prstu (exoti v lesoparku, teď tam není nikdo a nic).
  K té docházkové vzdálenosti – je to uměle zvýrazněný atribut tohoto projektu. VŠB má fakulty rozesety po celé Ostravě a není to zásadní problém. Jen pár lidí z těchto fakult je kvůli tomu nuceno nějak častěji cestovat Ostravou a i pak je to pro ně malý problém. Představa že někdo z VTPO přijde do práce pak si na hodinu odskočí na VŠB a pak zase zpátky je smyšlenka nereflektující realitu takové spolupráce, kdy se lidé z VTPO zastaví spíše na celý den. Lidé z různých fakult jsou mnohem více propojeni než budou lidé z VTPO a VŠB, to je prostě fakt. VTPO nebude ani součástí VŠB. Lidé z VTPO budou chodit častěji do Globusu než na VŠB a proto bych projekt VTPO posunul blíže ke Globusu ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 58. Hynek [msstavby.cz] :

  Houbelec: pravidla, ktere tady mame, jsou napsana v paticce pod reklamou a do jiste miry nikomu v nicem nebranime (pokud se nekdo chce profilovat jako hulvat, je to jeho volba a bude jako hulvat vniman, toto povazuju za prirozene, kazdy jsme jiny a na ulici pri diskuzi se na sebe taky nevrhame, abychom druhemu zacpali usta). nejake korekce do toho ja osobne vnasim az kdyz se vec blizi kombinaci zbytecneho off-topic osobniho vypadu.

  kazdopadne vykani nebo tykani si tady nastavuje kazdy tak, jak se citi.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 59. Martin [msstavby.cz] :

  Houbelec:……
  Vytvářet město nemá nikdo ? Jak se tedy bude rozvíjet. Jakým směrem co kde bude stát a naskytuje se další kupa otázek. Proč tedy města zřizují útvar hlavního architekta ? … V téhle otázce jste podle mne úplně mimo.

  „totální idiot“. Třeba já tohle vběžné mluvě nepoužívám.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 60. Krtek :

  Na tomto fóru je zajímavý obsah, ale forma pokulhává. Stejně tak názory adminů mi přijdou značně idealistické a nereálné. Nechci nikoho soudit, ale podle projevu jste studenty Stavební fakulty? V praxi se asi příliš nepohybujete a jste až příliš ovlivněni akademickým světem a jeho ideály. Bohužel ale žijeme ve městě silně ovládaném politickou a jinou lobby, která nehledí na estetiku a ani příliš na ekonomičnost nebo funkčnost staveb. Jediné o co jim prokazatelně jde, je populismus. Od těchto lidí poté nemůžete čekat něco zajímavého. VTPO je souboj Kajnara s Palyzou, nic víc v tom nehledejte, tedy krom již zmíněného populismu, kdy jeden argumentuje přidanou hodnotou pracovních míst, druhý zachováním lesa (nebo spíše pole, ale to nezní tak vznešeně a asi by to lidi moc nezajímalo). Každý má svým způsobem pravdu a oslovuje svým způsobem stejnou skupinu lidí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 61. Hynek [msstavby.cz] :

  Krtek: nazory adminu jsou normalni nazory, pokud mate nazory jine, od toho tu je otevrena diskuze a muzete se vyjadrit.
  kdo jsme, je v sekci „O nas“ (nahore v menu), ale nemyslim si, ze k vyjadreni jakehokoliv nazoru je nutne byt expert, nikdo se tady na experta nepasuje.

  mimochodem z toho, co jste napsal, trosku citim, ze za populismus povazujete cokoliv. mi trebas to, ze se zabere porubakama oblibeny plac a postavi se na nem cosi (byt to generuje nejaka pracovni mista), prijde naopak lidove dost nepopularni, protoze oba urcite tusime, ze pro lidi, kteri maji problem se zamestnanosti bude v takovem zarizeni volnych pozic minimum.

  ja mam osobne nazor, ze tyhle projekty se stavet musi (a to i na rekneme oblibenych lokalitach), jinak to bude za nedlouho s ostravou velmi spatne, ale jednak je to muj osobni nazor a je jedno kdo jsem nebo jestli mam neco spolecneho s webem nebo ne a druhak i mezi znamymi citim, ze jsem v tomto konkretnim pripade spise v mensine. druha vec je, jestli je nutne vyuzit zrovna tento plac a ne plochy smerem ke globusu nebo dalsi, ale tak hluboce do toho nevidim, proto se k tomu prilis nevyjadruju. jenom a priori odmitam, ze lidi na vedoucich mistech, kteri o tehle vecech rozhoduji, premysleji presne naopak nez normalni clovek a zamerem je vlastne skodit.

  ale vratme se k tomu, co jste psal, protoze by me teda zajimalo:
  1/ jak pokulhava forma tohoto webu (co konkretne zlepsit, co vam vadi atd.), mimochodem mame kontaktni formular, pokud tu neco chybi, muzete se timto zpusobem aktivne zapojit, ke zbytku vam nic nebrani se vyjadrit do diskuze pod clankama.
  2/ jak byste resil vystavbu VTPO, nejak jsem ocekaval, ze to v textu najdu, ale je to jen takova politicka meta-meditace, ale konkretni nazor k veci jsem nezaregistroval
  diky ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 62. Krtek :

  Hynek [msstavby.cz]:
  1/ Jde mi o vyhraněné názory adminů tohoto webu, kdy apriori řešíte jen urbanistickou otázku ve městě, kde urbanismus opravdu neexistuje. Přijde mi právě, že to řešíte všechno až příliš idealisticky, bez přihlédnutí k realitě současné doby. Na druhou stranu oceňuji co děláte a jak informujete. Líbí se mi také, že nepapouškujete každou Kajnarovinu.
  2/ Výstavbu VTPO bych řešil v rámci kompromisu, ale zároveň formou zasazení celého projektu do přírody. To co může VTPO a jeho přidaná hodnota porubskému lesu přinést, se již nemusí opakovat. Vemte to tak, že zde můžeme vytvořit severské prostředí výzkumných zařízení v lese, s kvalitním zázemím, tedy sportovišti, upravovaným lesem, běžeckými trasami, příjemnou restaurací… Může vzniknout něco, co přivede Hi-zaměstnavatele typu Google, nebo Microsoft, kteří dbají na pracovní prostředí a pohodlí svých zaměstnanců. Toto by mohlo přinést kýžený rozmach Ostravy. Rozšíření ke Globusu může být dalším krokem, nebo se zde může rozšířit obchodně administrativní část projektu, která bude dříve či později stejně zapotřebí.
  Pokud budeme VTPO rozšiřovat mezi zástavbu, dostaneme jen další kancelářskou budovu, takto by mohl vzniknout v regionálním měřítku jedinečný projekt.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 63. Hynek [msstavby.cz] :

  Krtek:
  ad 1/ nerozumim.
  prave se nachazime tusim jednom ze dvou clanku (z celkovych 2200), ktery neni cistou informaci o stavbe, ale prezentuje nejaky nazor autora (a je psan ich-formou, navic je v nazvu oznacen jako komentar, nevim, jak vic upozornit na to, ze jde o subjektivni zalezitost). zbytek webu jsou informace z dokumentace, nebo z verejnych podkladu, vytahy z clanku jinych periodik s uvedenim zdroje atd.

  pokud se bavime o tom, co piseme do komentaru, pak komentare jsou pristupne vsem a prezentujeme tam nase rekneme obcanske nazory. ze jsme oznaceni jako „admini“ je jen z duvodu, ze mnohdy je vhodne rozlisit kdo z diskutujicich clanek pridal (v pripade martina je tu totiz martinu docela dost a sveho casu se clovek ztracel v tom, ktery martin je ktery).

  cili opakuji – krom tohoto clanku a tusim jeste jednoho, se tady nic resit nesnazime. pokud mate pocit, ze ma nas nazor mit nejakou vyssi vahu v ramci komentaru pod clankem, pak to neni nase chyba, ja to tak necitim a pokud jste cetl tu sekci „O nas“, tak jiste chapete, ze se tak ani citit nemuzu (ja z architekturou/urbanismem nemam profesne a vzdelanim nic spolecneho). to mi ale nebrani mit na veci nazor a napsat ho, stejne jako pocitam, ze podobne vzdelani ma mensina tady diskutujicich. web ale nikdy nemel ambice byt odbornym, naopak, jde o to, co nejpristupnejsi formou ukazovat, ze nejde o mrtve mesto.

  samozrejme teda za kazdeho odbornika jsme radi a urcite je zadouci, aby zde taky psal sve nazory, pokud ma chut nebo potrebu nejake korekce. o tom je verejna diskuze.

  ad 2/ diky :)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 64. Krtek :

  Hynek [msstavby.cz]:
  Jen malou připomínku, tím, že to tu moderujete jste adminem a na váš názor se lidé dívat budou a bude vždy více exponován a vnímán než kterýkoliv jiný komentář. Nebráním Vám v projevu Vašeho názoru, je správné mít svůj názor. Nelze se ale schovávat za občanský názor, je to veřejné vyjádření autorů tohoto webu. Jen poukazuji na fakt, že názory zdejších adminů jsou hodně ovlivněny akademickou rovinou a jejími ideály. Toť vše, zkuste se více pobavit s lidmi z branže než zde prezentovat názory akademiků, architektů a politiků. Akademici bohužel příliš s realitou společného nemají. Architekti žijí svůj vlastní svět a kdo říká opak, nikdy s nimi nejednal nebo to nechce vidět. A bavit s s politiky, kteří si hrají jen na vlastním písečku je utopie.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 65. Hynek [msstavby.cz] :

  Krtek: rozumim. presto si myslim, ze porad to tlacite smerem, ze prezentujeme neci nazory. zkuste to na chvili vypustit a zvazit, jestli nahodou neprezentujeme sve nazory. :)

  obecne si myslim, ze je to jedno, je to tu otevreno, aby se dalo polemizovat, od toho, ze nekteri mame za jmenem nejake zavorky, je treba se (v tomto smyslu ocekavani nejake vyssi erudice) oprostit a vsechno bude ok. :)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 66. Martin [msstavby.cz] :

  Krtek: Omlouvám se, že jsem asi podle vás naivní student. Snažím se zde přivést urbanismus, když tu není. A dělat toho pro město co nejvíc ( ačkoliv tohle jsou věci, které jsou interní a na webu se jimi nechlubím i když je čím ! ) :) .

  Thumb up 0 Thumb down 1
 67. aggu :

  Dnes na lidovkách zajímavá mapka >>> http://byznys.lidovky.cz/foto.aspx?foto1=MEV52c8af_byzCenyPozemkuTTT_2.png
  mj. o procentuálním zastoupení ZASTAVĚNÝCH PLOCH v českých městech. K debatě o extrémní rozvolněnosti Ostravy ;)
  Č. Budějovice 10.7%, Praha 10.1%, Brno 9.1%, OSTRAVA 8.9%, Hradec K. 8%, Plzeň 7.2%, Olomouc 7.2%, další města výrazněji méně…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 68. Summerboy :

  aggu: Velmi zajímavé!

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.